SHK-Zawisza FSE

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
zwierzak777
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 27 kwie 2010, 23:13
Lokalizacja: Duszpasterz KEH FSE
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zwierzak777 » 07 lut 2013, 21:41

Mogę być niedokładny w odpowiedzi. W moich czasach były jeszcze stopnie, które zachowały nazewnictwo "stare": przewodnik, podharcmistrz i harcmistrz (sam doszedłem do HO). Dzisiejsze nazewnictwo stopni jest inne, a z tym związana jest niekompatybilność z ustawą. Rozwiązano to tak: "równolegle" ze stopniami czerwonej gałęzi (w sumie to raczej nie są stopnie) są też przyznawane stopnie o tradycyjnym nazewnictwie. Przeglądałem kiedyś wymagania na te "dodatkowe" stopnie - nie było tego za wiele, z tego co pamiętam. Oczywiście o nadaniu tych stopni "dodatkowych" stosowne papierki dostają tylko ci, którzy potrzebują - czyli pełniący służbę w zielonej gałęzi. Wędrownik + przewodnik, Harcerz Orli + podharcmistrz, Harcerz Rzeczpospolitej + harcmistrz. Nie używamy w codzienności tych "tradycyjnych", dla FSE "dodatkowych" nazw stopni - są tylko odpowiedzią na "ślepą" ustawę.
Komendantem obozu jest zawsze drużynowy/drużynowa!!! Czasami "kierownikiem placówki" jest szczepowy/hufcowy (który zgodnie z przepisami nie musi zresztą być cały czas na obozie), ale nie pełni nigdy służby komendanta. Komendant = drużynowy, oboźny = przyboczny. Czasami, na większe wyjazdy (np. za granicę) drużynowy bierze sobie dodatkowych przybocznych z kręgu wędrowników.
Oczywiście oprócz stopni instruktorskich, pełniący odpowiednie służby (przyboczni, drużynowi, szczepowi) muszą mieć także kursy wychowawcy/kierownika placówki. Wszystkie obozy i wyjazdy (inaczej z wędrówkami - wszyscy są pełnoletni) są też w pełni legalne (niesamowite są te rajdy po służbach w celu załatwienia wszystkich papierków), jak chyba wszyscy najwięcej mamy problemów z Sanepidem, choć i u nich mamy dobre notowania - raczej nie ma problemów z gotowaniem w zastępach. Choć oczywiście, każda kontrola pań z Sanepidu to przyśpieszone bicie serca drużynowej (akurat jeżdżę z dziewczynami...), do legendy przeszło zalecenie, żeby wyzbierać szyszki... w lesie!
Mam nadzieję, że wyczerpująco.
Ostatnio zmieniony 07 lut 2013, 21:42 przez zwierzak777, łącznie zmieniany 1 raz.

royas
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: 30 maja 2002, 23:30
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 08 lut 2013, 18:15

Wielkie dzięki, ciekawe rozwiązanie.
Tomasz Rojek

dominik jan domin
Stały bywalec
Posty: 1640
Rejestracja: 23 wrz 2004, 16:47
Lokalizacja: Klerycki Krąg Harcerski WICEK
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 09 lut 2013, 12:04

Dziękuję. Odpowiedź pozwoliłem sobie wkleić na zapytaj.zhp.pl.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

zwierzak777
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 27 kwie 2010, 23:13
Lokalizacja: Duszpasterz KEH FSE
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zwierzak777 » 09 lut 2013, 23:01

Na pewno ciężko zrozumieć skauting katolicki w jego istocie, bez doświadczenia bezpośredniego. Jednak dla chcących poczytać o naszej metodzie, polecam blog Zbyszka Mindy http://zbigniewminda.blogspot.com/ Był drużynowym, naczelnikiem harcerzy, Komisarzem Federalnym (czyli szefem na Europę!), obecnie jest chyba szczepowym, pracuje jako prawnik. Bardzo ciekawe przemyślenia.
Polecam zwłaszcza:
Wolność skautingu katolickiego http://zbigniewminda.blogspot.com/2010/ ... kiego.html
Pedagogika narady http://zbigniewminda.blogspot.com/2012/ ... arady.html
Obdarzanie zaufaniem i zainteresowanie http://zbigniewminda.blogspot.com/2012/ ... wanie.html
Oraz ostatni wpis o Eurojamie 2003. 9000 skautów! Obozowanie w ZASTęPACH!!! Wszystko się kręciło idealnie (byłem tam już jako kleryk). Następny Eurojam już za roka, we Francji. http://zbigniewminda.blogspot.com/2013/ ... lazku.html

Zapraszam też do czytania bloga Zbyszka Korby, http://zbigniewkorba.blogspot.com/ trzeba trochę przesiać wpisy harcerskie, ale bardzo dobrze pokazują pedagogikę FSE
- byłego drużynowego, też naczelnika harcerzy, niektórzy mogli go posłuchać na spotkaniu u Prezydenta Komorowskiego (http://www.prezydent.pl/dialog/fdp/twor ... kiemu.html).

zwierzak777
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 27 kwie 2010, 23:13
Lokalizacja: Duszpasterz KEH FSE
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zwierzak777 » 15 lut 2013, 08:34

Spóźniłem się: wczoraj, 14 lutego minęła kolejna rocznica powstania Armii Krajowej (14.02.1942). Rok temu szefowie z Dolnego Śląska nagrali na tę okoliczność piosenkę (ich autorstwa). Na scenie: dwie przyboczne, szczepowa, namiestnik harcerzy i namiestnik wilczków (rok temu był jeszcze Akelą). Twardzi jak skała!
http://www.youtube.com/watch?v=NO030UojxCs
Ostatnio zmieniony 15 lut 2013, 08:36 przez zwierzak777, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”