Strategia WDG - brak analizy stanu obecnego, brak opisu zmia

ODPOWIEDZ
azymut
Starszy użytkownik
Posty: 237
Rejestracja: 16 wrz 2004, 22:34
Lokalizacja: Chorągiew Wielkopolska ZHP
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 01 mar 2010, 09:56

Druhny i Druhowie,
punktem wyjścia do budowania strategii winna być analiza stanu obecnego.

Nie ma wzmianki o takiej analizie w materiale opisującym koncepcję budowania strategii, który został przygotowany przez zespołu - http://wici.grunwald.zhp.pl/2010/Budowa ... giiWDG.ppt. Nie odnalazłem również takich informacji w którymkolwiek z wątków "strategicznych" na forum.

Pytania:
1) czy zespół dokonał takiej analizy?
2) jeżeli nie, to dlaczego?
3) jeżeli tak, to kiedy informacje te zostaną opublikowane?

Nie odnalazłem również opisu wizji i misji Wspólnoty, w tym tzw. opisu zmiany dla poszczególnych obszarów (vide Strategia rozwoju ZHP). Jeżeli są dostępne, proszę o wskazanie odnośnika.

Czuwaj!
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

Pawel Chm.
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: 28 lis 2007, 15:35
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pawel Chm. » 01 mar 2010, 14:46

Druhu,

Cieszę się, że podjęta została dyskusja z koncepcją budowania strategii. A jeszcze bardziej cieszę się, że zaznacza Druh, iż chodzi o koncepcję budowy. Dotychczas zdarzyło się, że gromy sypały się na nasze głowy pod zarzutem "narzucania zbyt ambitnej strategii". I był to błąd, bo do pełnej strategii jeszcze nam daleko.

Wspomniana analiza została zaproponowana. Owszem, nie ma jej w prezentacji umieszczonej w styczniu na forum, ale jest wzmiankowana w opisie obszaru "Zarządzanie strategiczne. Dokładnie tutaj: http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=7699

W odróżnieniu od innych strategii, tutaj pojawił się dosyć niespodziewany element, który może być odczytany jako błąd w metodologii strategicznej. Chodzi dokładnie o to, że przy omawianiu poszczególnych obszarów od razu pojawiały pomysły na jeszcze lepszą pracę w danym zakresie. Wiadomo, że kiedy myśli się o czymś, od razu może coś zaświtać w głowie. A nuż znajdzie się ktoś, kto powie: "Jak będziecie to wdrażać, to ja pomogę w tym punkcie". W ten sposób więcej osób może zainteresować się pracą dla dobra Wspólnoty. I nikt, kto broni idei "wspólnotowości Wspólnoty" (w opozycji do czynienia z WDG "organizacji") nie powinien oponować.

W przywołanym wyżej opisie obszaru "Zarządzanie strategiczne" napisano, że właśnie powinniśmy przystąpić do rzetelnej analizy.

W jaki sposób ją zrobić? Uważam, że najbardziej rzetelnie byłoby przygotować wskaźniki w każdym z obszarów (lub nawet podobszarów) i uzupełnić je wynikami ankiet przeprowadzonych wśród PT Przedstawicieli i członków Rady WDG. W wielu organizacjach standardem jest opieranie się na danych z ostatnich 5 lat. Tak mogłoby być i u nas. Przecież wszyscy wszystko pamiętamy, niektórzy chętnie wspominają to, co było 20 lat temu, więc jaką trudnością miałoby być spojrzenie 5 lat wstecz? Otóż mam obawy, że byłoby... Zwłaszcza po jesiennej turze wypełniania ankiet przez drużynowych. Stopa zwrotu wyniosła 40% - bardzo kiepsko... Ale już z takiej liczby dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to wynik bardzo kiepski i w żadnej mierze reprezentatywny. Oczywiście tym właśnie drużynom należą się duże wyrazy uznania za to, że im się chciało. W końcu warunki nie były bardzo sprzyjające - w jednej chorągwi to właśnie Przedstawiciel najbardziej protestował przeciw ankietom.

Koncepcję analizy według wspomnianego systemu wskaźników i ankiet zaprezentujemy podczas marcowego spotkania Rady Wspólnoty. Ale nie tylko tę - myślę, że pomysłów może być więcej.

Wizja i misja Wspólnoty były dyskutowane podczas weekendowego spotkania i to na pewno jeszcze nie koniec. Każdy zainteresowany będzie miał okazję zapoznania się z wynikami prac z ostatniej soboty oraz włączyć się do ich kontynuacji.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”