Po spotkaniach na Ziemi Łomżyńskiej - marzec'09

forum Poczt Harcerskich
ODPOWIEDZ
PH 101 Lomża
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 20 wrz 2007, 20:07
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PH 101 Lomża » 09 mar 2009, 12:47

W dniach 6 do 8 marca 2009 AD w Łomży/ Drozdowie odbył się XVI Ogólnopolski Zlot Druha Szarego.
Imprezie towarzyszyło Posiedzenie Naczelnictwa Poczt Harcerskich poszerzone o uczestników Polowej Zbiórki Naczelników Poczt Harcerskich ZHP.
Pomysłodawcą i organizatorem Zlotów jest Poczta Harcerska 101 Łomża (obchodząca w tym roku 20.lecie harcerskiej służby), która przy pomocy Naczelnictwa Poczt Harcerskich Wydział Specjalności GK ZHP i zaprzyjaźnionych instruktorów z różnych stron Polski organizuje kolejne Zloty.
Ten Zlot był zorganizowany:
- dla uczczenia 129. urodzin ks. prałata dr hm. Kazimierza Lutosławskiego HR, vel dh. Szarego, vel x. Jana Zawady;
- w celu poznawania przepięknych zakątków na północno-wschodnim Mazowszu - Ziemi Łomżyńskiej;
- integracji wszystkich polskich środowisk harcerskich;
- kontynuowania pięknych i bogatych tradycji 95.letniego Harcerstwa Łomżyńskiego;
- propagowanie turystyki kwalifikowanej.
Zakwaterowanie odbyło się w gościnnej Szkole Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Łomży.
Uczestnicy po raz kolejny mieli okazję do przeżycia szeregu atrakcji i niezapomnianych przygód, udziału w współzawodnictwie drużyn/ patroli, których w tym roku przybyło aż 19 (ponad 150 osób) z różnych zakątków naszej ojczyzny – Szamotuły, Golub-Dobrzyń, Mrągowo, Ełk, siedem patroli z Hufca Kolno, Szczekociny, Krotoszyn, Skawina, Łochów, Kamionna, Jedwabne, a nawet dwie drużyny z Hufca Łomża.
Wśród uczestników w kręgu ognia podczas uroczystej wieczornicy poświęconej pamięci dh. Szarego zasiedli: JE bp Tadeusz Bronakowski, Diecezjalny Duszpasterz Harcerzy i Harcerek – ks. kan. phm Andrzej Godlewski, Dyrektor SP-7 – p. Szeligowska, przedstawiciel Muzeum Przyrody w Drozdowie – p. Rydzewski, przedstawiciel Komisji Historycznej naszego hufca – hm. Ludwik Żelechowski oraz przedstawiciele miejscowych masmediów…
Podczas Zlotu odbyła się inauguracja obchodów 95-lecia powstania poczt harcerskich ZHP – był smakowity tort w kształcie znaczka pocztowego, który ze smakiem degustowali wszyscy…
Zlot Druha Szarego był również okazją do spotkania naczelników poczt harcerskich. Tym razem pojawili się także wydawcy harcerskich kopert, pocztówek, znaczków i bloczków ze Skawiny k. Krakowa, Krotoszyna, Szamotuł, Szczekocin i Łomży.
Z okazji XVI Zlotu Druha Szarego wydano kopertę z rysunkiem Stanisława Lentz'a, przedstawiającym ks. Kazimierza Lutosławskiego z 1919 r. (PH z Krotoszyna). Zdjęcie pamiątkowe z XIII Zlotu Druha Szarego znalazło się na okolicznościowej kopercie, i pocztówkę z portretem Druha Szarego i jego opisem krzyża harcerskiego - wydała PH w Skawinie. Kartkę pocztową z kopią plakietki zlotowej na tle mapy topograficznej okolic Drozdowa i klika stempli i datowników okolicznościowych wydała PH Łomża.
Podczas spotkania NPH przyjęto protokół z oceną Komisji Plebiscytu na najładniejsze wydawnictwa PH za rok 2008. Komisja oceniła 39 zebranych prac z następujących Poczt Harcerskich ZHP:
PH 5 Rybnik, PH 6 Tłuszcz, PH 7 Mrągowo, PH 28 Wrocław , PH 52 Toruń, PH 65 Parczew, PH 101 Łomża, PH 109 Radomsko, PH 117 Oława, PH 118 Tarnów, PH 119 Chojnów, PH 122 Skawina, PH 136 Krotoszyn, PH 139 Kielce, PH 154 Pleszew.

Podczas rywalizacji drużyn i patroli zlotowych puchar Starosty Łomżyńskiego zdobył patrol z 6 DH Banita im. ks. K. Lutosławskiego z Mrągowa,
Puchar Diecezjalnego Duszpasterza HiH zdobyła 10. DH NS Polne Kwiatki przy DPS w Łomży,
Puchar Komendanta Zlotu zdobyła 29 DH Pogodni z Ostrowi Mazowieckiej.

Wszystkie patrole otrzymały dyplomy uczestnictwa i drobne upominki..

Wyjeżdżając do domu wszyscy zapewniali się nawzajem, że za rok spotkają w większym jeszcze gronie się by uczcić 130. rocznicę urodzin dh. Szarego.
Gorąco też polecam: www.drozdowo.pl

hm. Henryk F. Karwowski HR
Naczelnik PH WS GK ZHP

dziadekwiechu
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 06 mar 2005, 22:02
Lokalizacja: PH 136
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziadekwiechu » 10 mar 2009, 06:22

jak zwykle spotkaliśmy w Łomży przesympatycznych, bezinteresownych ludzi, którzy okazali nam swoją życzliwość i gościnność. Odwiedziliśmy miejsca związane z ks. Kazimierzem Lutosławskim, poznaliśmy piękno okolic Drozdowa i Łomży i udała nam się wrócić z trasy w sobotę przed dużymi opadami śniegu. Wyjazd z Łomży w niedziele rano był cokolwiek utrudniony - wszędzie leżała gruba warstwa śniegu. Ale Krotoszyn wyraża chęć powrotu na kolejny Zlot za rok.
Jeszcze raz dziękuję za gościnę

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Poczty Harcerskie”