Proponowany program Inspektoratu w zakresie HSG/HSP

forum drużyn Harcerskiej Służby Porządkowej, Harcerskiej Służby Granicznej i Harcerskiej Służby Ruchu Drogowego hsp.zhp.pl
ODPOWIEDZ
Maciek P
Stały bywalec
Posty: 3472
Rejestracja: 03 mar 2007, 15:55
Lokalizacja: Inspektorat HSG/HSRD
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 19 sie 2007, 16:49

Podaję do konsultacji program działania Inspektoratu. Proszę o opinie.

We wrześniu program pójdzie poprzez Naczelnika do zatwierdzenia przez Komendanta Głównego SG jako nasza propozycja.

Plan pracy Harcerskiej Służby Granicznej

I. Cykliczne

1. Rajd Syberyjski - zlot połączony z zimową grą terenową poświęconą zesłańcom na Sybir. Gra obejmuje terenoznawstwo oraz bytowanie w terenie zimą wraz zasadami higieny w warunkach zimowych. Projekt imprezy w załączeniu.
2. Rajd Arsenał - trasa specjalnościowa, promująca specjalność,
3. święto SG - zlot kadry i zastępów zastępowych, pomoc w zabezpieczniu Pikniku Straży Granicznej i obstawie uroczystości,
4. SAS i SODA - obóz służby granicznej i kultury prawnej - instruktorzy skierowani (oddelegowani) z SG,
5. trasa specjalnościowa na Rajdzie "Granica" - od przyszłego roku,
6. Finał Turnieju o puchar przechodni Komendanta Głównego SG - drużyny HSG zbierają przez cały rok punkty uczestnicząc w w.w. imprezach oraz w programach długofalowych i akcjach doraźnych. Najlepszych 5 drużyn spotyka się w Koszalinie lub Kętrzynie na zawodach obejmujących WF, strzelanie, zadania z zakresu służby wartowniczej i patrolowej oraz gry air-soft-gun. Drużyna, która zwycięży otrzymuje Puchar Przechodni, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc nagrody rzeczowe. Puchar móvgfłby mieć kształt kryształowego słupa granicznego.

II. Szkolenia

1. kurs drużynowych specjalności HSG/HSP - w ramach SAS,
2. kurs Harcerskiej Służby Porządkowej - dwukrotnie, w ramach SAS i miesiącach październik-listopad,
3. kurs opiekunów drużyn specjalnościowych dla funkcjonariuszy SG - w okresie ferii zimowych i w ramach SAS,
4. kurs szefów HSP.

III. Programy długofalowe

a) Kierunek: Wytyczno - nawiązanie kontaktu z weteranami formacji granicznych, podjęcie się opieki nad nimi, udokumentowanie ich relacji i wspomnień oraz zebranie pamiątek po formacjach granicznych do muzeum. Kolejne etapy podsumowywane na Zlocie pod Wytycznem w rocznicę bitwy.
b) Śladami bohaterów - stworzenie bazy danych bohaterów SG, KOP i WOP. Szczególnie istotne w odniesieniu do drugiej grupy, gdzie często nie wie się o kopowskiej przeszłości wielu wybitnych postaci (np. Stefan Roweckiego "Grota", czy też dowódcy Obwodu "Praga" w Powstaniu Warszawskim, płk Antoniego Żurowskiego). Baza mogłaby posłużyć jako wykaz możliwych patronów dla szkół i drużyn harcerskich.
c) Z nami bezpiecznie - program odpowiadający na rządowy program "Razem Bezpieczniej" i skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów. Obejmuje problematykę konfliktu, negocjacji, reakcji na agresję i podstaw samoobrony. Ma na celu wyrobienie postaw umożliwiających prawidłową reakcję na agresję. Przy okazji promuje harcerstwo jako środowisko zapewniające bezpieczeństwo.

IV. Akcje doraźne

a) kierunek Schengen - promocja zasad obowiązujących w strefie Schengen i związanych z tym zmian w przepisach. Głównie w formie kolportowania ulotek informacyjnych. Można też ogłosić konkurs "My w Schengen" obejmujący różne formy przekazu od plakatu do małych form teatralnych.
b) udział w ważnych uroczystościach na terenie oddziałów - jak dotychczas
Ostatnio zmieniony 19 sie 2007, 16:50 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

grabek
Starszy użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: 30 gru 2003, 13:40
Lokalizacja: 9 ADSH Effata
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 01 wrz 2007, 23:29

Generalnie w powyższym, moim zdaniem, jest wszystko ok. 3 rajdy w roku, akcja szkoleniowa, odrobina historii oraz będące baaardzooo na czasie Schengen. Trochę zastanawia mnie to całoroczne zbieranie punktów i turniej. Idea sama w sobie jest w porządku, oby tylko nie wyszło z niej "socjalistyczne współzawodnictwo", bo wtedy będzie klapa kompletna.
Tak trochę na marginesie. Chyba programem warto też trochę zainteresować KG SG. Np do informowania o tegorocznym Rajdzie Granica użyto sieci łączności SG (poszły faksy o oddziałów), jednak nic poza tym nie było. Aby zabrać ze sobą funkcjonariusza (nasz jest prawie częścią drużyny) komendant placówki musi wystąpić do komendanta oddziału, ten z kolei musi wydać odpowiednią zgodę. Rozumiem, iż SG to nie organizacja wychowawcza, iż oddelegowanie funkcjonariusza wpływa na grafik, jednak po podpisaniu porozumienia z ZHP może warto odrobinę uprościć sprawę, żeby chłopaki nie zarywali urlopów (jeden z nich dostał kiedyś zgodę na wyjazd z nami, pod warunkiem że będzie to jako urlop).

Maciek P
Stały bywalec
Posty: 3472
Rejestracja: 03 mar 2007, 15:55
Lokalizacja: Inspektorat HSG/HSRD
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 02 wrz 2007, 09:48

grabek pisze:Generalnie w powyższym, moim zdaniem, jest wszystko ok. 3 rajdy w roku, akcja szkoleniowa, odrobina historii oraz będące baaardzooo na czasie Schengen. Trochę zastanawia mnie to całoroczne zbieranie punktów i turniej. Idea sama w sobie jest w porządku, oby tylko nie wyszło z niej "socjalistyczne współzawodnictwo", bo wtedy będzie klapa kompletna.
Mam nadzieję, że nie, a ruszy to część drużyn.
Tak trochę na marginesie. Chyba programem warto też trochę zainteresować KG SG.
Ten program powstał poniekąd przy konsultacjach z KG SG. :) Obecna ekipa jest bardzo zainteresowana współpracą z ZHP (jest w tym mała cząstka pracy mojej drużyny). Więc po konsultacjach i Zjeździe program pójdzie do KG SG jako propozycja ZHP.
Np do informowania o tegorocznym Rajdzie Granica użyto sieci łączności SG (poszły faksy o oddziałów), jednak nic poza tym nie było. Aby zabrać ze sobą funkcjonariusza (nasz jest prawie częścią drużyny) komendant placówki musi wystąpić do komendanta oddziału, ten z kolei musi wydać odpowiednią zgodę. Rozumiem, iż SG to nie organizacja wychowawcza, iż oddelegowanie funkcjonariusza wpływa na grafik, jednak po podpisaniu porozumienia z ZHP może warto odrobinę uprościć sprawę, żeby chłopaki nie zarywali urlopów (jeden z nich dostał kiedyś zgodę na wyjazd z nami, pod warunkiem że będzie to jako urlop).
Znam to z autopsji. Na razie nie ma większych szans na zmianę tej sytuacji. :/
Może jak bardziej rozbujamy współpracę...
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „HSG/HSRD/HSP”