Wolontariat w Górach

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
Zablokowany
SeFer
Starszy użytkownik
Posty: 225
Rejestracja: 11 lis 2003, 01:01
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: SeFer » 30 mar 2007, 00:06

Witam!!
Chciałbym wszystkich wędrowników pomieszkujących w Krakowie i okolicach do współpracy w realizacji naszego projektu: "Bezpieczne Góry".

„Bezpieczne góry” to projekt już od dawna bardzo potrzebny, innowacyjny i jedyny w swoim rodzaju. Pragniemy dzięki niemu w sposób nowatorski podejmować pracę z młodzieżą, nierzadko trudną i ze środowisk zagrożonych patologizacją. Angażując wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, przewodników górskich, GOPR i TOPR, podróżników, artystów, środowiska akademickie oraz innych chętnych wolontariuszy, mamy szansę dotrzeć do młodzieży znajdującej się w najtrudniejszym dla siebie wieku – adolescencji. Jest to dla młodych ludzi czas poszukiwania pasji, którą mogliby rozwijać, zajęcia, w które mogliby się zaangażować, czegoś czym mogliby wypełniać wolny czas, by nie spędzać go pod blokiem czy patrząc bezmyślnie w ekran telewizora. Proponujemy im atrakcyjną alternatywę – GÓRY. Chcemy pokazać inną stronę życia i świata zarazem - szlaki górskie, które mogą być odskocznią od codziennych szarych blokowisk i bierności, do majestatycznej natury, która jeśli tylko umiejętnie się z nią postępuje potrafi zachwycać i wiele ofiarować.

Pasję i miłość do gór chcemy zaszczepiać poprzez warsztaty i prelekcje na temat bezpiecznego poruszania się w górach z możliwością wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, pokazy slajdów z wypraw górskich, opowieści podróżników, ratowników górskich, filmy, wystawy fotografii, a także szkolenia z zakresu pierwszej pomocy czy naukę wspinaczki. Zajęcia przez nas proponowane są innowacyjne, ciekawe, angażujące uczestników, organizowane w myśl zasady „nauka przez zabawę”.
Planujemy aktywności związane z turystyką górską, alpinistyką, wspinaczką, speleologią. Młodzi ludzie dostają od nas również możliwość rozwijania własnej twórczości poprzez kontakt ze sztuką ludową i warsztaty artystyczne – malarskie, graficzne, rzeźbiarskie oraz warsztaty literackie o tematyce górskiej.

Dążymy do tego, by nasz projekt stał się imprezą cykliczną i powtarzaną rokrocznie - w tym roku obejmie młodzież z Nowej Huty w Krakowie.
Chcemy, by mógł docierać do coraz szerszych kręgów odbiorców i angażować coraz większe grupy wolontariuszy oraz środowiska lokalne. Aktywnie wspierają nas w tym media: Telewizja Polska Program 3, która będzie nam towarzyszyć w rajdzie z młodzieżą w Beskidy, Radio Kraków, Radio Alfa, Rzeczpospolita, Newsweek, Głos Nowohucki, Eurostudent, Perspektywy, Studentnews.pl, Miesięcznik „Dyrektor Szkoły”, liczymy, że dołączy do nich jeszcze wiele innych mediów. Patronat honorowy nad naszą działalnością objął Wicewojewoda Małopolski – Andrzej Mucha, Zastępca prezydenta Miasta Krakowa d.s. Edukacji i Spraw społecznych – Elżbieta Lęcznarowicz, Małopolski Kurato Oświaty – Józef Rostworowski. Nasz projekt jest tożsamy z założeniami programu operacyjnego: „Wyrównywanie różnic w dostępie do kultury, pobudzanie kulturalnych inicjatyw lokalnych oraz stworzenie na poziomie lokalnym warunków do rozwoju twórczości”. Projekt powstał w oparciu o Program Aktywnej Turystyki Sawickiego. Koresponduje także z ze Zintegrowaną Polityką Bezpieczeństwa – „Bezpieczne Gimnazjum” edycja 2006/2007 prowadzoną przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.

Po krótce:
Nasi wolontariusze (i Ty nim możesz być) są szkoleni przez stowarzyszenie Klanza, Psychologów- trenerów, przewodników i ratowników górskich i innych specjalistów.
Po tej dawce wiedzy przystąpią oni od realizacji projektu czyli szkolenia gimnazjalistów, będą oni także pomagać w czasie festynu w Nowej Hucie.
Oczywiście jest maksymalnie skrócony opis dlatego serdecznie zapraszamy Was na nasze forum:
http://forum.wolontariat.info.pl/index.php - na wszystkie pytania chętnie odpowiemy.
oraz do siedziby Małopolskiego Centrum Wolontariatu przy ul. Karmelickiej 43a(Ip.) w Krakowie.
Koordynator ds. marketingu proj. "BG"
Sebastian Fijak
PRZEWODNIK GÓRSKI|MIęDZYNARODOWY PRZEWODNIK GÓRSKI UIMLA|SZKOLENIA LAWINOWE

Góra idzie do Ciebie??Nie jesteś Mahometem??... Uciekaj! To lawina!

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”