lustracja majątkowa

miesięcznik czuwaj.pl
Zablokowany
Radek
Starszy użytkownik
Posty: 246
Rejestracja: 26 cze 2002, 22:27
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 23 lut 2007, 14:56

Jak myślicie? Jest się czego obawiać?

artykuł z dzisiejszego Dziennika:


Będą odbierać majątki organizacji z czasów PRL

Organizacje społeczno-polityczne z czasów PRL, które propagowały komunizm, mogą stracić swój majątek. Ich wykaz przygotuje IPN. Zabierane będą dobra materialne, które zostały im nadane przez władze w latach 1944-1989 - informuje DZIENNIK.

Jak się dowiedział DZIENNIK, przygotowane przez LPR przepisy mają poparcie PiS i będzie rozpatrywała je komisja "Solidarne państwo". Zdaniem szefa LPR Romana Giertycha, nierozliczenie kwestii majątkowych organizacji, które wspierały komunizm, to utrwalanie kradzieży, jakich dopuściły się władze PRL.

Mechanizm dekomunizacji majątkowej w skrócie ma wyglądać tak, że IPN przygotuje dokładną listę organizacji, które w czasach PRL wspierały i propagowały komunizm. Spis trafi do Komisji Likwidacyjnej. Ta przygotuje wykaz mienia, jaki trafił w ręce tych instytucji w latach 1944-1989 i zarekwiruje go na rzecz Skarbu Państwa. Uzyskany w ten sposób majątek zostanie przekazany specjalnie powołanej do tego celu Fundacji Społeczeństwo Obywatelskie, która będzie wspierać ofiary i rodziny ofiar komunizmu.

Wśród organizacji, których majątek może przejąć Skarb Państwa, na pewno będzie SLD, OPZZ, ZSMP, ZNP, czy dawny PAX - obecnie Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS, wiceszef sejmowej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, przyznaje, że dekomunizacja majątkowa powinna być obok lustracji głównym elementem rozliczenia z komunizmem. "Te kwestie przez 17 lat nie zostały rozwiązane, najwyższy czas to zrobić. Dobrze oceniam także pomysł przekazania tych środków ofiarom komunizmu, szczególnie że PiS chce umożliwić osobom internowanym ubieganie się o odszkodowania od Skarbu Państwa" - mówi DZIENNIKOWI Mularczyk.

Jeżeli przepisy weszłyby w życie, o swój majątek powinien obawiać się ZNP. Dobra jednego z największych związków zawodowych szacuje się na 12 mld złotych. Zdaniem Stefana Kubowicza, przewodniczącego oświatowej "Solidarności", ponad połowa trafiła w ręce ZNP w czasach PRL. "Chodzi o dobytek wszystkich związków oświatowych, jakie działały przed wojną - polskiej macierzy szkolnej czy związku nauczycieli katolickich. Ponadto około 100 ośrodków wypoczynkowych, jakie zostały wybudowane z funduszy centralnych czy wojewódzkich PRL" - wymienia Kubowicz. Ale Sławomir Broniarz, prezes ZNP, twierdzi, że majątek pochodzi wyłącznie ze składek związkowców i uważa, że propozycja LPR to atak nienawiści. "Wrednym komunistom z ZNP trzeba odebrać wszystko, co się tylko da" - mówi DZIENNIKOWI Broniarz.

Jednak zdaniem historyka z krakowskiego oddziału IPN Macieja Korkucia, składki to słowo wytrych, stosowane przez wszystkie organizacje postpezetpeerowskie, które na początku lat dziewięćdziesiątych uwłaszczyły się i przejęły majątek nadany im w czasach PRL. Dodaje, że propozycja Ligi to potrzebna inicjatywa, choć - jego zdaniem - nieco spóźniona i trudna do realizacji. Zdaniem prof. Andrzeja Paczkowskiego, dlatego że komunizm wspierały setki organizacji, a Polska do tej pory nie rozwiązała kwestii reprywatyzacji majątków zagarniętych przez PRL osobom prywatnym.

Już w przyszłym tygodniu posłowie mają debatować nad projektem ustawy w tej sprawie.

Artur Grabek, Michał Krzymowski
Paweł Dobosz

edekk
Starszy użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 10 gru 2005, 21:39
Lokalizacja: Buczek-Kolumna
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: edekk » 23 lut 2007, 23:18

LPR kombinuje jak kon pod gorke, aby ktokolwiek jeszcze zauwazal jej istnienie

zieeef, cos musi wypelnic pustke po takim pismie jak np "Karuzela"
pwd Edward Kondratiuk HO
Komendant Hufca Łask
www.lask.zhp.pl

peshoo
Stały bywalec
Posty: 482
Rejestracja: 25 kwie 2004, 17:07
Lokalizacja: Żeglarski Krąg Akademicki
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 24 lut 2007, 16:24

Hmm... Kiedyś na budynku pawilonu pewnego ośrodka widniała tabliczka oznajmiająca, że ten budynek powstał z okazji XXXlecia PRLu. Będąc wtedy małym i mało spotrzegawczym nawet nie wiedziałem, że taka tabliczka jest, ale uswiadomił mnie specerujący starczy pan, który od razu ją wypatrzył i zbluzgał harcerzy wyzywając ich od komuchów i ubeków. Kilka lat temu, przy okazji remontu ewelacji tę tabliczkę usunięto, bo była czarna, obskurna i paskudna, i zamieszczono piękną, kolorową tabliczkę z logiem itp.itd.

Oczywiście jakby się miłościwie panujący dowiedzieli od razu by chwycili w swe krwiożercze, nienasycone łapska.

Tylko ile budynków zostało wybudowanych w czasach PRLu?
Z ilu korzystają rozmaite organizacje, mające korzenie w poprzedniej epoce lub wtedy od dawna działały?
Ostatnio zmieniony 24 lut 2007, 16:26 przez peshoo, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

d@rek
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 14 lis 2005, 16:45
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: d@rek » 25 lut 2007, 00:00

ja bym sie nie zdziwił jakby nasz "kochany" żond chciał nas dopaść. Lustracje w ZHP przecież już mamy dzięki tym wspaniałym "obrońcom" demokracji
Darek
już były drużynowy

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Czuwaj”