Zniknęła fotka kto widział ją...

Zablokowany
szpula
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: 29 paź 2002, 18:29
Lokalizacja: 82 DH Kubuś
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szpula » 29 mar 2003, 02:52

Szukałem dziś fotki Jajca przedstawiającej Domana - może ktoś raczy wyjaśnić co się z nią stało - czyżby błąd w bazie?

adrian
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 28 maja 2002, 11:17
Lokalizacja: Poczta Harcerska Szczecin II
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: adrian » 29 mar 2003, 07:00

Zdjęcie zostało zablokowane na wniosek osoby znajdującej się na zdjęciu, w związku z niedopełnieniem przez autora zdjęcia obowiązku uzyskania zgody tejże osoby na publikację (§31 pkt 2 Regulaminu Galerii).
hm. Adrian Łaskarzewski
Poczta Harcerska Szczecin II
KSI Hufca Szczecin Pogodno

panwac
Stały bywalec
Posty: 653
Rejestracja: 13 lip 2002, 20:11
Lokalizacja: HKW "Dal"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 29 mar 2003, 14:21

adrian napisał:
Zdjęcie zostało zablokowane na wniosek osoby znajdującej się na zdjęciu, w związku z niedopełnieniem przez autora zdjęcia obowiązku uzyskania zgody tejże osoby na publikację (§31 pkt 2 Regulaminu Galerii).
§31, pkt 2 Regulaminu Galerii brzmi:

"Użytkownik nie ma prawa:

2. dodawać zdjęć z wizerunkami osób, które nie wyrażają na to zgody"
w dyskusji na forum, zainicjowanej przez Wisienkę - http://www.forum.zhp.org.pl/viewtopic.php?TopicID=143 - napisano:
Wisienka:
Mam problem: chciałabym opublikować na foto.zhp zdjęcie ale z osobą która się na nim znajduje nie mam zupełnie kontaktu. Czy mogę to zdjęcie wstawić do galerii, w przypadku gdy "model" nie wie o moim zamierzeniu a ja nie mam możliwości poinformowania danej osoby ? I czy w przypadku zamieszczenia zdjęcia, a potem kategorycznego sprzeciwu mogę zdjęcie wycofac ?

Michał Borun:
Nie
Mam wrażenie, że uwidacznia się brak konsekwencji w działaniach Zarządu lub że mamy do czynienia z luźną interpretacją zapisów Regulaminu, prowadzącą, w zależności od sytuacji, do działań na korzyść lub na szkodę Autora zdjęcia.

Zapis Regulaminu oznacza, że zdjęcie przedstawiające konkretną osobę, której zgody na publikacją autor nie posiada, nie powinno zostać zgłoszone do Galerii. Czy powinno być usunięte z Galerii w momencie, gdy jest już w niej zamieszczone, a brak zgody osoby na zdjęciu przedstawionej zostaje ujawniony?

Według mnie tak, tak samo, jak w przypadku podjęcia przez samego autora decyzji o wycofaniu dowolnego swojego zdjęcia lub wszystkich zamieszczonych przez siebie prac z Galerii FotoZHP On-line. Bo takie jest prawo każdego autora; dziwne by też było, aby autor nie mógł dysponować swoją własną pracą, a model, widoczny na jego zdjęciu miał prawo do decydowania o losie zdjęcia.

Ale z uwagi na trwający w Galerii konkurs, każda rotacja w zestawieniu ma wpływ na wyniki rankingów.

Dlatego już we wrześniu 2002 pojawiła się debata o konieczności precyzyjnego dookreślenia w Regulaminie form postępowania ze zdjęciami w zależności od typu sytuacji, która im towarzyszy. I dlatego już na przełomie października i listopada 2002 została wstępnie opracowana wersja 3.0 Regulaminu, zawierająca komplet regulacji związanych z zagadnieniami usuwania tak zdjęć, jak i profili poszczególnych użytkowników, wraz z odniesieniami do trwającego w Galerii konkursu i konsekwencjami, jakie każda z decyzji przynosi.

Wypada żałować, że Zarząd nie miał czasu na zaakceptowanie tej wersji Regulaminu - na jej dopracowanie potrzeba nie więcej niż tydzień, do dwóch tygodni spokojnej pracy redakcyjnej.

Myślę, że odkładanie na potem spraw, sygnalizowanych przez użytkowników jako ważne może prowadzić do późniejszych nieporozumień i braku pełnego zadowolenia autorów z uczestnictwa w tej inicjatywie. A szkoda...

Pozdrawiam

Piotr Nowacki[Edytowany przez panwac dnia 29.03.2003 o 10:24 GMT]
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

barnrot
Stały bywalec
Posty: 400
Rejestracja: 09 cze 2002, 23:05
Lokalizacja: działacz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 01 kwie 2003, 23:54

Drogi Piotrze,

błędnie interpretujesz moją odpowiedź, nie mamy tu więc do czynienia z niekonsekwencją w pracy Zarządu.

Moje "Nie" było pojedyncze, i dotyczyło tylko kwestii umieszczenia zdjęcia. Fakt, że wyraziłem się niejasno - mogło więc zostać faktycznie odczytane jako Nie-i-nie.

Odpisałem jednak na konkretne zapytanie - osoby, która zdjęcia jeszcze nie dodała, nie zaś na problem ogólny. To że Zarząd ma w tej kwestii jedno stanowisko, potwierdzają dotychczasowe sytuacje, gdy ktoś przedstawiony na zdjęciu nie wyraził zgody. Zawsze w takiej sytuacji wycofywaliśmy zdjęcie.Muszę za to wyrazić zdziwienie tym, co napisałeś o Regulaminie 3.0. Jeżeli miałeś jak piszesz "komplet regulacji", dlaczego nam go nie przedstawiłeś? Ja o komplecie słyszę po raz pierwszy. Ledwie nakreśliliśmy wizję Regulaminu 2.1, który miał być tylko wersją przejściową. Możliwe, że rozmawiając mieliśmy co innego na myśli. Mogę Ci jednak przesłać archiwum naszej korespondencji, by poprzeć swe słowa. To jednak sprawa między nami i możemy to ustalić na privie - proszę tylko, byś nie wprowadzał w błąd Użytkowników Galerii, podając nieprawdziwe lub niewłaściwie sformułowane informacje.

M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

panwac
Stały bywalec
Posty: 653
Rejestracja: 13 lip 2002, 20:11
Lokalizacja: HKW "Dal"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 02 kwie 2003, 02:33

barnrot napisał:

Muszę za to wyrazić zdziwienie tym, co napisałeś o Regulaminie 3.0. Jeżeli miałeś jak piszesz "komplet regulacji", dlaczego nam go nie przedstawiłeś? Ja o komplecie słyszę po raz pierwszy. Ledwie nakreśliliśmy wizję Regulaminu 2.1, który miał być tylko wersją przejściową. Możliwe, że rozmawiając mieliśmy co innego na myśli. [ciach]
Zdecydowanie mamy co innego na myśli...

Wskazywałem na wersję 3.0, od której zaczęła się praca nad modernizacją regulaminu. To ten tekst, o którym pisałeś jesienią, że mi go podeślesz "po przetłumaczeniu na język polski", z Perkoza. I który dostałem... I o którym rozmawialiśmy, kiedy odesłałem go na Wasz adres po bardzo zgrubnym (czyt. pośpiesznym) wprowadzeniu poprawek (bo wstępnie przewidywana była szeroka dyskusja na temat tej wersji na forum).

Wersja obecnie wprowadzona (a raczej zakres zmian) była konsultowana w późniejszej korespondencji..., szczegółowo, długo, w punktach. Moje zdanie na jej temat znasz, bo dokładnie argumentowałem swój punkt widzenia.

P.S. W styczniu przesłałeś mi ponownie kopię wersji 3.0 w układzie, jaki trafił do Ciebie ode mnie. Miały jej towarzyszyć Twoje uwagi, ale nie dotarły - bardzo żałuję... Cóż, w tej chwili to już nie jest mój problem.

Piotr

[Edytowany przez panwac dnia 01.04.2003 o 23:38 GMT]
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

barnrot
Stały bywalec
Posty: 400
Rejestracja: 09 cze 2002, 23:05
Lokalizacja: działacz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 02 kwie 2003, 03:23

To ciekawe, Piotrze, że nie uważasz tego za swój problem. Jesteś Użytkownikiem Galerii, jeżeli więc Regulamin jest - Twoim zdaniem -wadliwy, jest to problem dotyczący Ciebie.

Przez Twoje wypowiedzi często przemawia rzecznictwo - chcesz mówić za innych - przyjmij jednak do wiadomości, że ja również jestem Użytkownikiem. Mnie dotyczą te same regulacje i mam swoje zdanie. Uznaliśmy za godne rozważenia i wprowadzenia Twoje jesienne propozycje umożliwienia wycofywania zdjęć i osób z Galerii. Opracowaliśmy wspólnie zapisy regulaminowe wg poniższej listy zmian:

1. Poprawka zapisu błędnie pozostawionego bez zmiany w par. 37 wersji 2.0 (kompetencje Zarządów)
2. Zmiana liczby pojedynczej: Zarząd na mnogą: Zarządy w punktach nie dotyczących ich osobno
3. Zrzeczenie się nagród na rzecz kolejnego Użytkownika w rankingu
a. jednorazowe
b. stałe
4. Sprecyzowanie ustania statusu Użytkownika
a. wycofanie – prawo dobrowolnego odejścia
b. wykluczenie automatyczne – po okresie nieaktywnym, jeśli nie ma zdjęć w portfolio
c. wykluczenie dyscyplinarne (dotąd zapisane jedynie w prawach Zarządu)
5. Możliwość wycofania zdjęcia
6. Uregulowanie sprawy dalszego korzystania przez www GK z wycofanych zdjęć
7. Uregulowanie sprawy dalszego korzystania przez www GK ze zdjęć byłych Użytowników
8. Komentarz autorski
a. konieczność dodania komentarza autorskiego
b. ustalenie kryteriów, które ma on spełnić
c. wycofanie możliwości zmiany komentarza autorskiego po dodaniu zdjęcia
9. Dodanie obowiązków Użytkowników
a. podanie swej tożsamości w kontakcie z administratorami
b. jasny opis problemu w kontakcie z administratorami
10. Zarządzanie załącznikami
a. 1. Przedmiot Galerii – dodanie załącznika
b. 2. Kategorie zdjęć – zmiana z 1.
i. nowe treści definiujące kategorie
c. 3. Rejestracja
i. zmiana na: 3. Formalności Użytkownika
ii. dodanie wytycznych kontaktu z Zarządem
d. 7. Varia – zmiana z 2. oraz poszerzenie zawartości o:
i. wytyczne pisania/moderowania komentarzy (już istniejące)
ii. wytyczne dotyczące blokad i wykluczeń dyscyplinarnych
iii. zasady zstępowania Nagród (już istniejące)

Część zapisów, która nagliła i była łatwa do wprowadzenia w bieżącej strukturze ułożyliśmy w wersji 2.1. Jeszcze przed jej wprowadzeniem, wrócilliśmy do prac nad wersją 3.0. Było to w styczniu i jakoś wówczas ta zwłoka Ci nie przeszkadzała.

Potem nie spodobała Ci się praca w Zarządzie Koncepcyjnym - co nie miało bezpośredniego związku w projektami Regulaminów. Ostartecznie sam skończyłem przejściową wersję 2.1 - w oparciu o dotychczasowe rozmowy z Tobą. Weszła w życie 5.03.2003. Równocześnie uznałem wszystkie Twoje uwagi do mojej propozycji regulaminu konkursu DMB, przez co praca nad nim też się wydłużyła. Uważam jednak, że mała to cena, którą płacimy za konsultacje i zespołowe podejmowanie decyzji. Zyski są znacznie większe - poprawność wprowadzonych zmian. Ponadto bycie samodzielnym graczem nie jest postawą społeczną ni wychowawczą.


Co do wersji trzeciej zaś... Piotrze,

sam chyba mawiasz, że zapisy regulaminu to nie wszystko. Przyjmij więc moje zdanie, że to, co ustaliliśmy w kwestii wycofywania zdjęć i Użytkowników to tylko zapisy regulaminu - a to wciąż niewiele.

Trzeba jeszcze przemyśleć, jakie poniosą za sobą konsekwencje dla Galerii, oraz jakimi mechanizmami je wprowadzić. Tak żeby - jak sam pisałeś - nie łatać. Zmiany w Galerii muszą postępować wolniej, byśmy nie musieli się cofać. Dziś opracowywany jest projekt zajść towarzyszących wyłączeniu z Galerii zdjęcia bądź Użytkownika. Tego, co niekoniecznie znajdzie się w Regulaminie.
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

Juliusz
Starszy użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 04 lip 2002, 18:10
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 02 kwie 2003, 16:32


No i zrobiło się ciekawie... Piotr napisał, że Naczelne Kierownictwo gra same (olewanie jego dokumentów), a Naczelne Kierownictwo stwierdziło, że Piotr nie potrafi grać zespołowo...

Hmmm... może po prostu do siebe nie pasujecie?

Tak "a propos słonia", to nie dowiedziałem się, dlaczego przepuszcza się śmiecie do galerii, skoro regulamin mówi, że zdjęcia złe technicznie mogą być odrzucone. Może na dysku serwera jest mnóstwo miejsca, ale w to akurat wątpię.

Juliusz
Zapadłem w sen zimowy. Nie budzić!
Dobranoc

panwac
Stały bywalec
Posty: 653
Rejestracja: 13 lip 2002, 20:11
Lokalizacja: HKW "Dal"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 13 kwie 2003, 20:06

Czytając Twój tekst, Michale, praktycznie straciłem chęć na kontynuację tej dyskusji. Swoje zdanie przedstawiłem podczas Zjazdu w Międzyzdrojach - powtarzanie tez i argumentów, do których bezskutecznie odwoływałem się przez 6 miesięcy, wydaje mi się bezcelowe.

Ustosunkuję się jedynie do tych treści, o których nie rozmawialiśmy podczas spotkania:
barnrot napisał:
To ciekawe, Piotrze, że nie uważasz tego za swój problem. Jesteś Użytkownikiem Galerii, jeżeli więc Regulamin jest - Twoim zdaniem -wadliwy, jest to problem dotyczący Ciebie.
Regulamin oraz jego interpretacja naruszają obowiązujące prawo (dokładnie przedstawiłem to na spotkaniu i w korespondencji). Ewentualne skutki tego stanu, Michale, to Twój problem, a nie mój.
barnrot napisał:
Przez Twoje wypowiedzi często przemawia rzecznictwo - chcesz mówić za innych - przyjmij jednak do wiadomości, że ja również jestem Użytkownikiem. Mnie dotyczą te same regulacje i mam swoje zdanie.
Zajmuję stanowisko w kwestiach, które mnie dotyczą - jeśli mają szerszy wymiar, odwołuję się do regulacji ogólnych.
Dziwi mnie retoryka, jaką przyjąłeś. Piszesz, że jesteś Użytkownikiem, ale nie wspominasz, że na prawach Właściciela Galerii (Marcin Goleman jednoznacznie określił w Międzyzdrojach, kto jest właścicielem oprogramowania Galerii - tu akurat Adrian, a kto właścicielem serwisu w znaczeniu dzieła - tu wskazał na ciebie, jednoosobowo).
Jeśli usuwasz lub zmieniasz swój blog, to masz do tego prawo, jeśli to samo robisz z wypowiedzią autora (np. pod pretekstem nie otrzymania doniesienia o pojawieniu się nowego wpisu), to naruszasz prawo. Podobne relacje dotyczą innych aspektów funkcjonowania Galerii.

Doszukuję się w podanym przez Ciebie przykładzie dobrych intencji, dlatego chcę widzieć, że podkreśliłeś nim swoją chęć zrozumienia potrzeb Użytkowników.
barnrot napisał:
[...]wrócilliśmy do prac nad wersją 3.0. Było to w styczniu i jakoś wówczas ta zwłoka Ci nie przeszkadzała.
Przeszkadzała, Michale, co sygnalizowałem. Proszę, byś nie wypowiadał się w moim imieniu.
barnrot napisał:
Potem nie spodobała Ci się praca w Zarządzie Koncepcyjnym - co nie miało bezpośredniego związku w projektami Regulaminów.
Nie zwykłem firmować swoim nazwiskiem działań, naruszających prawo. Zrezygnowałem, z uwagi na kierunek zmian, jaki uznałeś za priorytetowy oraz z uwagi na przebieg kontaktów z Tobą (nie piszę "z Zarządem", bo mimo, że Adrian reprezentuje zdanie Zarządu, korespondencję i rozmowy z nim prowadzone uważam za bardzo akuratne).
barnrot napisał:
Równocześnie uznałem wszystkie Twoje uwagi do mojej propozycji regulaminu konkursu DMB, przez co praca nad nim też się wydłużyła. Uważam jednak, że mała to cena, którą płacimy za konsultacje i zespołowe podejmowanie decyzji.
Michale, to Twój wybór, jak organizujesz sobie własną pracę.
Co do zespołowego podejmowania decyzji - być może tak są podejmowane (jak większość użytkowników, nie uczestniczę w tym procesie).
Juliusz napisał:
No i zrobiło się ciekawie... Piotr napisał, że Naczelne Kierownictwo gra same (olewanie jego dokumentów), a Naczelne Kierownictwo stwierdziło, że Piotr nie potrafi grać zespołowo...

Hmmm... może po prostu do siebe nie pasujecie?
Zdecydowanie, Juliuszu, nie pasujemy...

Pociesza mnie jedynie stwierdzenie Marcina Golemana, przedstawione w Międzyzdrojach, o konieczności takiego zreformowania koncepcji galerii, by jej rezultaty nie naruszały prawa ogólnego.
Traktuję to, jako zapowiedź ostatecznego unormowania kwestii spornych.
Juliusz napisał:
Tak "a propos słonia", to nie dowiedziałem się, dlaczego przepuszcza się śmiecie do galerii, skoro regulamin mówi, że zdjęcia złe technicznie mogą być odrzucone. Może na dysku serwera jest mnóstwo miejsca, ale w to akurat wątpię.
Decyzja moderatorów zdjęć - również w Międzyzdrojach, z ust jednego z Moderatorów padło zdanie, że moja propozycja "odsyłania" prac o słabej jakości technicznej (lub choćby powiadomienia autora o tym stanie i pozostawienia mu wyboru, co dalej), jednomyślnie została odrzucona.

Z drugiej strony, od długiego czasu rozważany jest pomysł poszerzenia funkcji "przechowalni", w celu osiągania lepszej jakości technicznej zgłaszanych prac. Sądzę, że w odpowiednim czasie Adrian przedstawi te mechanizmy.

Piotr


[Edytowany przez panwac dnia 13.04.2003 o 17:10 GMT]
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

sasol
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 27 sie 2002, 06:52
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 14 kwie 2003, 13:50

Od pewnego czsu obserwuję migrację w galerii, odchodzą bądź zdecydowanie ograniczają swoją działalność osoby dość mocne w fotografii. Przybywa ogólnie użytkowników tylko po jakości zdjęć nie widać aby ilość przechodziła w jakość.
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy
Kujawsko-Pomorskiej
Chorągwi ZHP
052 322 20 68
0607 770 730
0661 511 566
m.sas@zhp.bydg.org
www.zhp.bydg.org
adres korespondencyjny:
Maciej Sas
Komenda Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz

panwac
Stały bywalec
Posty: 653
Rejestracja: 13 lip 2002, 20:11
Lokalizacja: HKW "Dal"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 25 lis 2004, 21:54

Prawo ewolucji, Sasie - wszystko płynie... :|
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Galeria Foto ZHP on-line”