Kursy drużynowych wodnych?

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
Zablokowany
Daniel
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2003, 23:41
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Daniel » 02 cze 2006, 09:56

Kiedys dawno dawno temu, moj poprzedni druzynowy byl na kursie druzynowych druzyn wodnych bodajze w Gdansku. Czy takie kurs ma jeszcze szanse na powstanie kiedys ?
pwd. Daniel Laskowski HO
59 Białostocka Wodna Drużyna Wędrownicza
"Czemu By Nie" im. Władysława Wagnera
Hufiec Białystok

Quality is important, not quantity.

wroobel
Starszy użytkownik
Posty: 257
Rejestracja: 15 cze 2002, 01:34
Lokalizacja: HKW "DAL"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 03 cze 2006, 01:29

Daniel pisze:Kiedyś dawno, dawno temu, mój poprzedni drużynowy był na kursie drużynowych drużyn wodnych bodajże w Gdańsku.
Tak to prawda. Kilka lat temu były organizowane centralne kursy drużynowych. Dla drużynowych harcerskich i straszoharcerskich w Centralnej Szkole Instruktorów w Załeczu Wielkim. Dla drużynowych drużyn wodnych w Centrum Wychowania Wodnego w Gdyni. Tak było.

Odkąd obowiązek tworzenia wspólnoty drużyn i kształcenia ich kadr "przekazano" hufcom, nie ma centralnych kursów! CSI w Załęczu już nie istnieje... CWM (jako ośrodek szkolenia) też nie...

Co prawda część hufców nie daje rady. Więc tworzy międzyhufcowe zespoły kadry kształcącej i organizuje wspólne kursy drużynowych...
...ale z drugiej strony zdarzają się hufce, które tak poważnie podchodzą do swojej misji, że zabraniają [!] swoim drużynowym wyjazdu na kurs z innym hufcem.
Daniel pisze:Czy taki kurs ma jeszcze szanse na powstanie kiedyś?
Tak ma.
Za kilka lat, jak ktoś zrobi analizę, która wykaże - że obowiązek szkolenia liderów, nie wzmacnia wspólnot lokalnych, tak jak oczekiwano... gdy organizacja będzie liczyć 50tyś, a hufców będzie góra 200... wtedy na Zjeździe ZHP w 2013 - na którym ty będziesz delegatem... prawdopodobnie podejmiecie uchwałę o przywróceniu centralnego szkolenia drużynowych ;)

A dziś...
...zgłoś się na kurs drużynowych harcerskich/starszoharcerskich/wędrowniczych - właściwy dla pionu wiekowego Twojej drużyny - u Ciebie w hufcu lub w międzyhufcowym zespole kadry kształcącej. Skończ go i odbierz patent drużynowego...
...a potem - nic nie stoi na przeszkodzie byś wziął udział w warsztatach doszkalających dla drużynowych wodnych organizowanych na poziomie centralnym. Albo w specjalnościowym kursie "drugiego stopnia" dla drużynowych drużyn wodnych organizowanym na poziomie chorągwi. :)


Na pewno na poziomie chorągwianym warsztaty repertuarowo-metodyczne są organizowane przez zespoły pilota chorągwi gdańskiej, śląskiej i łódzkiej.

Przyznam szczerze, że podczas ostatniej narady pilotów na pokładzie ZAWISZY dyskutowaliśmy, między innymi, o centralnym kursie dla drużynowych. Uzgodniliśmy kilka tez:
a. kurs mógłby się odbyć w CWM lub raczej w innym ośrodku harcerskim dającym szerszy wachlarz sprzętu prócz jachtów balastowych mieczówki i drobny sprzęt (kajaki, wiosłówki);
b. kurs jest dla absolwentów hufcowych ogólnych kurów drużynowych (ew. nie zwalnia z odbycia takiego kursu w swoim hufcu w terminie późniejszym);
-- b.1) Zgodę (czy wręcz skierowanie) na wyjazd na kurs udziela właściwy komendant hufca;
c. kurs powinien dawać rzeczywiste uprawnienia np. Młodszego Instruktora Żeglarstwa PZŻ lub jeszcze lepiej Instruktora Rekreacji Ruchowej w Żeglarstwie;
-- c.1) kandydat na kurs powinien mieć już patent żeglarski - żeglarza jachtowego, gdyby to był kurs na IRR, a może nawet sternika o ile PZŻ nie obniży wymogów na MIŻ (a mówi się że obniży);
d. kurs powinien być tani - odpłatność uczestnika powinna pokrywać co najwyżej dojazd, wyżywienie i koszt patentu/dyplomu instruktorskiego.
-- d1. Na resztę przydałoby się pozyskać fundusze z jakiegoś programu (fundacji/ministerstwa/europy);
e. kurs powinien być w sezonie żeglarskim, ale na pewno nie lipcu i raczej nie w sierpniu (gdy trwają obozy i rejsy drużyn);
Problemy, które to nam blokują:
1. Brak rozporządzenia w sprawie żeglarstwa - brak patentów blokuje rejestracje kursów instruktorskich żeglarskich.
2. Brak desperata/ochotnika, który jako organizator kursu załatwi sprawy formalno-organizacyjne.

zaleska
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 26 maja 2006, 12:12
Lokalizacja: Szczep 56 WDHiZ Arkadia
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zaleska » 03 cze 2006, 10:07

Ja tylko króciutko co do postu Wiktora.
Rozumiem, że hufcowe kształcenie drużynowych w wielu wypadkach może być problemem.
Twierdzę jednak, że w wypadku, gdy jest ono możliwe - służy budowaniu wspólnoty instruktorskiej hufca. Szczególnie, gdy uda się zorganizować wielopoziomową akcję kształceniową, gdzie mają szanse spotkać się przyszli drużynowi zuchowi, harcerscy, starszoharcerscy i na przykład instruktorzy-uczestnicy innej formy doszkalającej.
Oto bowiem w przyjaznych warunkach mają możliwość wzajemnego poznania się członkowie KSI (jeśli uczestniczą w prowadzeniu zajęć), namiestnicy oraz przyszła kadra drużyn.
W ramach drugiego wątku - Choć już zdjęłam żeglarski mundur, to podoba mi się propozycja specjalnego kształcenia dla drużynowych tej specjalności (oprócz kursu podstawowego). Sama nie miałam tej możliwości, a na pewno bym ją doceniła. Szczególnie dobry pomysł z połączeniem tego z państwowymi uprawnieniami instruktorskimi. Brawo :)
Pozdrawiam,
Zuzka
Ostatnio zmieniony 03 cze 2006, 10:08 przez zaleska, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Zuzanna Zaleska
Hufiec Warszawa Żoliborz
Z-ca szefa Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
Redakcja Magazynu Wędrowniczego "Na Tropie"

Daniel
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2003, 23:41
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Daniel » 03 cze 2006, 19:31

dzieki wrobel za obszerne wyjaznienia, sam jestem po hufcowym kursie druzynowych, ktory skonczylem pare lat temu, jednak opcja kursu rozszerzonego dla druzynowych wodnych jest wlasnie tym co przydaloby sie w wielu srodowiskach.

Na razie pozostaje czekac na rozwiazania prawne i pozniej mozna myslec nad reszta.
Raz jeszcze dzieki.
pwd. Daniel Laskowski HO
59 Białostocka Wodna Drużyna Wędrownicza
"Czemu By Nie" im. Władysława Wagnera
Hufiec Białystok

Quality is important, not quantity.

Przemek
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 07 paź 2003, 16:45
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Przemek » 22 sie 2006, 17:54

Chcieć to móc!
Kurs/warsztaty/konferencja/zlot drużynowych drużyn wodnych to to czego od dawna poszukuje! :) Sam jestem przybocznym drużyny wodnej. Drużynowy został naszym drużynowym bardziej z przypadku i na żeglarstwie się coś zna, ale niezadużo. W drużynie mamy parę osób z patentem żj ale tylko tyle. I brakuje nam bardzo możliwości spełnienia się jako żeglarze. Czegoś nam brak. Gdybym miał okazję spotkać się z innymi ludźmi z drużyn wodnych, pogadać z nimi, powymieniać się pomysłami itd. To było by zupełnie co innego. Nasza chorągiew jest chyba jedyną, która nie posiada swojego pilota. Kiedyś w hufcu istniało środowisko wodne z którego się wywodzimy, ale się rozpadło, zanim złapaliśmy "To".
Naprawdę, chcieć to móc. NIe ma rzeczy niemożliwych, tylko człowiek jest leniwy. Niech znajdzie się jeden człowiek, który stwierdzi, żę dał by radę to pociągnąć a ja mu chętnie pomogę.
MOże słyszeliście o jakiś zlotach drużyn wodnych albo o czymś takim? kiedy coś takiego jest organizowane? Najczęściej jak znajdę wzmiankę w internecie o czymś takim, to okazuje się, że już po imprezie.

Daniel
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2003, 23:41
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Daniel » 27 sie 2006, 20:45

Zlot Harcerskich Druzyn Wodnych 'Mamry' zawsze na rozpoczęcie sezonu żeglarskiego, czyli w długi weekend majowy. Organizator hufiec Węgorzewo.
pwd. Daniel Laskowski HO
59 Białostocka Wodna Drużyna Wędrownicza
"Czemu By Nie" im. Władysława Wagnera
Hufiec Białystok

Quality is important, not quantity.

XJanekX
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 11 sie 2006, 12:34
Lokalizacja: 59 BWDW "Czemu By Nie"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: XJanekX » 28 sie 2006, 20:42

Właśnie o tym chciałem wspomniec DDLu:)
Dh Jan Kempisty
59BDW"Czemu By Nie" im.Władysława Wagnera

"Kiedy ja mówię HS wy mówicie P"

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”