Nowe mundury????

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 21 wrz 2004, 17:36

Ale powiedzcie, o co biega, bo dyskusja na forum mundurowym jest ciekawa, konstruktywna i dość wyczerpująca. Rysują sie całkiem udane konkluzje. To oczywiście moje zdanie, ale chyba wielu je podziela. Odpowiada mi rysujacy sie z Forum obraz zmian. Oczywiście, jeśli dalsze procedury potoczą się jak obraz zmian metodycznych, zapisany na stronie "zmiany" to może być podobnie niedobrze. Ale i tak lepiej niż u małego skauta, gdzie przed projektem, dobrym, nowych stopni męska Gieka ucieka....do Lwowa:D
I nie dopatruję się manipulacji dyskusją przez g00rka. Ma bardzo mocne i umotywowane argumenty. Jak na nasz Zwiazek powiedziałbym - nareszcie :lol

szepczacylas

Post autor: szepczacylas » 21 wrz 2004, 19:39

g00rek napisał:

" Staram się być obiektywny i mam nadzieję, że mi się to uda, ale jak już powiedziałem wszyscy szczęśliwi nie będą. Każdy ma jakąś wizję. I ja ją mam. I podziela ją widocznie GK, skoro mnie nie odwołuje, a nawet zatwierdziła mój plan działań. I wiele ludzi z całej Polski. Wiele jest też przeciwnych (często nie wiedząc czemu sis sprzeciwiają).[...]"

"[...}Jacku cenię Cię i Twoje zdanie w wielu sprawach, ale na prawde mam wrażenie, że właśnie tutaj po prostu nie mogę Cię zrozumieć. Kończe dyskusję w tym wątku, bo nie widzę już w niej sensu.[...]"

"[...]Dlatego panowie odbieram wasze protestu tutaj jako klasyczne tupanie nogami. Bo nie rozumiem problemu.[..]"
Nie chce oceniać pochopnie bo nie o to chodzi, ale jednak coraz bardziej wydaje mi sie że forum służy bardzeij jako potwierdzenie pomysłuw zespołu mundurowego. Nie chce stwierdzac tego jako oczywiste, ale tak byc moze jest. Z pewnościa nie jest to celem, po prostu to jest ludzkie i normalne.
Nie rozumiem u ludzi postawy typu: Kończe rozmowe, bo nie widze juz w niej sensu. Tak czy inaczej kazda rozmowa ubogaca czlowieka, jak glupia by nie byla. Uczy zwlaszcza argumentacji ktora jest potrzebna do przekonania ludzi o swoim zdaniu.
To nie jest protes, w kazdym badz razie nie z mojej strony, ja po prostu zastanawiam sie nad skutkami zmian i ich wprowadzania. Staram sie podchodzic do sprawy w jak najbardziej sensowny sposob, a to ze mi czasami nie wychodzi, jest rzecza normalna. Przeciez jestesmy ludzmi i tez sie mylimy!!!
g00rek napisał:
szepczacylas napisał:
Wydaje mi sie, ze jednak decyzje beda w jakims stopniu nagiete przez zespół mundurowy. Przeciez trudno jest zrezygnowac ze swoich pomyslow, niekidy potrzeba wiele czasu aby przekonac kogos do tego aby zmienil zdanie. Wiec trudno bedzie z obiektywnoscia dcyzji. Takze nalezy zwrucic uwage ze nie kazdy ma mozliwosc skorzystania z internetu aby sie wypowidziec. Wiec obiektywność jest wątpliwa. Dlatego forum dyskusyjne mozna by nazwac rozmową kontrolowana.
Zawsze doceniam, gdy dyskutujący przedstawiają własną, konstruktywną wizję rozwiązania problemu. Ciekawi mnie bardzo jak WY byście przeprowadzili taką reformę. W końcu człowiek uczy się całe życie.
W ten sposób chcialem zwrocic uwage na to ze mozna by na stronie glownej umiescic baner na forum mundurowym. Faktycznie popelnilem blad bo nie napisalem tego wprost, ale myslaem ze opisany problem nasowa od razu rozwiazanie. Przeciez jesli mamy mozliwosc robienia czegos lepiej, to dlaczego z tego rezygnowac??? W koncu nikt nie napisal ze moja sugestia jest bledna i zle trafiona(chyba ze miedzy wierszami, w ten czas najwidzoczniej nie zrozumialem).

Jesli sie myle to przepraszam, ale przynajmniej wysluchajcie kogos, kto pochodzi wlasnie z tej szarej strefy, prawie u samego spodu naszej organizacji.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 wrz 2004, 21:39

heh.. ja też mam własną wizję munduru tylko.... co z tego ? Jestem zainteresowany tematem więc znalazłem możliwość wypowiedzi (na forum mundurowym of corse) określiłem swoje zdanie i zespół mundurowy może je wziąść pod uwagę (i wierzę że w jakimś stopniu przyczyniłem się do ostatecznego kształtu). Jak inaczej można postąpić ? Faktem jest że sprawa nowych mundurów jest ważna, według mnie na tyle aby umieścić na stronie głównej ZHP banner-link do forum mundurowego ale nie ja decyduję o zawartości strony głównej więc taki link umieszczę na stronie swojego hufca. Generalna zasada jest prosta: PIERWSZE PATRZ NA SIEBIE A POTEM NA INNYCH. Należy zadać sobie pytanie: co zrobiłem aby nowe umundurowanie było właściwe? Czy tylko jojczyłem czy też zebrałem grupę kilku (nastu) instruktorów, dogłębnie przedyskutowałem sprawę w swoim środowisku i przemyśleniami podzieliłem się z zespołem mundurowym? Ja wierzę że w zespole są harcerze więc Im UFAM. Wierzę że zbadają całą sprawę dogłębnie i uczciwie tak by nie okazało się że wzięli pod uwagę tylko zdanie wędrowników a zdanie drużynowych harcerzy i harcerzy starszych (dla których mundur jest nie tylko odzieżą ale również narzędziem) pomineli. Pewną gwarancją właściwego podejścia do sprawy jest Goo (z różnych względów a z jakich to nie będę pisał bo jeszcze się człekowi powywraca w głowie ;) ) Wiem że liberum veto każdy Polak ma we krwi ale naprawdę czas skończyć z sobiepaństwem i zaufać harcerskiej braci.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

koniu

Post autor: koniu » 22 wrz 2004, 08:55

Biega o bardzo delikatną materię którą Andrzej Seweryn opisuje tak " Czytaj Szekspira i od niego się ucz " Chodzi o nowe tłumaczenie słów a nie nową interpretację co poeta miał na myśli.
I jeszcze jedno. Czytajcie uważnie.
Pozdrawiam. Jacek

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 22 wrz 2004, 11:39

Drogi Jacku, jest niewątpliwym ewenementem w literaturze światowej, gdy na przestrzeni 30 lat
naród jakiś dostaje TRZY znakomite, wręcz nawet w paru utworach genialne tlumaczenia dzieł wszystkich Szekspira - Słomczyński, Sito i Barańczak. Bardzo liczę na moc twórczą młodego harcerskiego pokolenia i na to że.....ktoś będzie Barańczakiem harcerskich nowych mundurów:D:D:D /sam wywołałeś Wiliama;)/

koniu

Post autor: koniu » 22 wrz 2004, 14:11

Jak najbardziej liczę na to pod warunkiem uszanowania zasady "Czytaj Szekspira i od niego sie ucz" . Osobiście czekam na Site w krótkich spodenkach.
Pozdrawiam Jacek

szepczacylas

Post autor: szepczacylas » 24 wrz 2004, 05:40

Tym razem zapytam. Druhu G00rko czy pomysł z umieszczeniem banera forum mundurowego na stronie glównej ZHP, czyli strony o adresie www.zhp.org.pl, jest głupim pomysłem???

ojciec
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ojciec » 24 wrz 2004, 10:56

Tak właściwie się zawsze zastanawiam jak chodzi o mundury w naszej szanowne j organizacji, ustalimy nowy regulamin i kto go będizie przestrzegał? Skoro dziś tego nie robimy (mówię ogólnie, nie czepiam się nikogo). Dziś jak mamy jakiś pomysł aby inaczej wygłądał nasz mundur i czasami jest niezgodny z regulaminem to najczęściej zwalamy to zwyczaj w drużynie, czy tak będzie dalej czy może wkońcu nauczymy się szacunku do siebie i munduru? Jeśli będzie tak dalej to po co ta cała rozmowa? Wiadomo, że nigdy nie wypowiedzą się wszyscy harcerze i harcerki ani nawet drużynowi i być może powiedzą wtedy, że oni nic nie wiedzą, że tak nie można, tak jak robią to dzisiaj. Prowadzę szkolenia na poziomie centralnym i widziałem wiele, nie to że argumenty tych ludzi nie docierały do mnie ale skoro mamy regulamin to może postarajmy się go przestregać. Wiem, że obecne mundury nie spełniają naszych oczekiwań, postarajmy się o rowiązanie które przynajmniej większości będzie pasowało, a potem przestrzegajmy nowego regulaminu. Bo inaczej znowu będziemy mieli totalną pstrokaciznę i jak spojrzymy na harcerzy np. imprezie ogólnopolskiej to ręce idzie załamać. Poza tym niech każdy wypowiada się w tym temacie który jest jemu najbliższy np. niech faceci nie mówią jak długa powinna być spódnica harcerki, to one same powinny to określić. Życzę sobie i całemu ZHP-owi abyśmy wyglądali w całej Polsce tak samo, może to pobożne życzenie ale jeszcze w to wieżę ...
Pozdraiam :)
hm Marek Krawiel
Szczep "BASTION"
Hufiec Suwałki

Marko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marko » 24 wrz 2004, 12:09

Heh ... nie wiem czemu ale po raz kolejny odnoszę wrażenie, że rację i wyłączność na nią ma wąska grupa zgromadzona wokół druha goorka ... Ale to tylko takie subiektywne pytanie, na które nie oczekuję odpowiedzi. Mam natomiast inne pytanie. Jak to się dzieje, że kwestie publicznej debaty nad nowym wzorem umundurowania nie są dyskutowane w hufcach ? Żeby nie moja wizyta na tym forum to pewnie dalej tkwiłbym w nieświadomości. Zdawanie się tylko na internet nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Wiele tu padło głosów o niepraktyczności aktualnego wzoru bluz harcerskich. Zgodzę się z tym, że to i owo (np. guziki i troche krój) można by było poprawić. Ale czy to akurat jest najważniejsze ? Dla mnie o ile już, to istotny jest materiał. I niezbyt chętnie zgodzę się, że niektóre nasze tradycje związane z umundurowaniem są nic nie warte a jedynie słuszne są wzory wzięte z Bundeshwery czy zachodniego scoutingu. Jakoś do chwili obecnej nie zauważyłem zjawiska żeby organizacje z wieloletnimi tradycjami z chwilą wejścia w inne środowisko decydowały się na odstępowanie w kwestiach "wyglądu zewnętrznego" ... ale może się mylę. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że w kwestii zmiany związkowego umundurowania należałoby przeprowadzić coś w rodzaju referendum ... hehehe ... mając na względzie walory demokracji, o której kilka osób wcześniej wspominało. Na zakończenie raz jeszcze powtórzę : SĄ TAKIE ŚRODOWISKA, DO KTÓRYCH INFORMACJE Z "GÓRNEJ PÓŁKI" DOCHODZĄ BARDZO PÓ¬NO ALBO WCALE. Niestety, przepływ informacji nie jest najmocniejszą stroną mojej organizacji ... :(
hm. Marek Niewiarowski
drużynowy 19 DHSG "Zlotki" im. Bohaterów KOP w Świnoujściu
szef HK HDK "Kropla Życia"

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 24 wrz 2004, 17:21

Miałem się nie odzywać, ale nie wytrzymałem (cierpliwość nie jest moją najmocniejsza stroną). Wielu doświadczonych instruktorów mówiło mi, że i tak się będą czepiać, więc po co te wszystkie fora. Ja ich nie słuchałem...

Ludzie! Czy był już etap badań? NIE! Więc po co się czepiacie. Rany, nikt z was nie poda konkretnych rozwiązań, tylkko mędli ozorem, że to źle, a to niedobrze. Ech. Typowo polskie.
Nie zrobię jednej wielkiej konferencji 100tysięcznej. Jeśli ktoś potrafi to przeprowadzić, to zapraszam, niech napisze mi jej program. I znajdzie środki.

Z pomocą WBiA zostaną przeprowadzone badania, zarówno na "cywilach" jak i na grupach, na których w harcerstwie nam zależy. Głównie na harcerzach, HSach i wędrownikach, a także drużynowych. Nie będe tu opisywał szczegółów działań, bo to nie czas, ani nie miejsce. Jak ktoś chce i się normalnie zapyta to się dowie. A nie na każdym etapie wsadza mi po prostu kij w... i krzyczy jak papuga ¬LEEE ¬LEEE ¬LEEE! Czy ja mam obowiązek tłumaczyć się z każego ruchu który wykonuję? Czy mam składac publiczne raporty po każdej rozmowie i po każdym ustaleniu??

Gdyby nie głosy takie jak Stary Wilk (którego z każdym postem coraz bardziej lubię :) ) To przestałbym wierzyć w sens tej reformy w tym kształcie w jakim chcę ją przeprowadzić, tzn z uwzględnieniem głosów z dołu.

I pisze po raz ostatni:
JA TEŻ JESTEM Z DOŁU. Prowadzę drużynę od lat 8, działam w szczepie od lat 20. Ludzie z którymi współpracuję TEŻ. Nie jesteśmy kosmitami. Jeżdżę na rajdy. Jeżdżę w góry. Pracuję z harcerzami. Śpię w szałasach. Buduję urządzenia obozowe. Smazę mięso na kamieniu. Zdobywam odznaki PTTK.
Ludzie! Nie jestem wielbłądem!
A jeśli ktoś jeszcze raz coś powie o "warszawce" to zaprosze do nas na Pragę. Gdzie dzieci pożyczają buty od rodziny, by mogły wyjechać na darmowe zimowisko, które im załatwiamy. Gdzie taki s00hy dwoi się i troi, aby z jego ludków nie wyrosły dresiarskie karki, tylko porządni ludzie. Gdzie kręcili "Pianistę" i inne filmy wcale nie dorabiając specjalnie dekoracji.

Nie sądziłem kiedykolwiek, że uderzając Tam Na Górę, aby zmienić mundury, tak szybko zostanę okrzyknięty betonem i Człowiekiem Z Góry Który Nie Zna Realiów.

Dałem szanse wypowiedzenia się tym którzy mogli. Dam szansę reszcie, kiedy będa badania. Oczywiście znajdą się też tacy, którzy nie mają internetu, ale nie mogli wypełnić ankiety bo u nich we wsi nie ma ołówków, albo bo nie było prądu, albo bo sołtys zasłabł, albo bo brama się zacięła.

Kończe na prawdę, bo złość we mnie wezbrała niezmierna. Jeśli jeszcze raz ktoś nazwie mnie Człowiekiem z Góry, albo oderwanym od rzeczywistości, albo tym, który nie liczy się ze zdaniem Dołów, to jakem Szalony Wilk, wezmę swoją lagę wędrowniczą, tomahawki przypasam, tipi na plecy zarzucę i wpadnę w szał bojowy. >:(

Hough.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

szepczacylas

Post autor: szepczacylas » 24 wrz 2004, 19:42

Hymm... No to w takim razie nie mam pisać mich propozycji. Nie mam wychodzić z konkretną rzeczą. No chyba ze sugestia z banerem na stronie głoównej jest bez sensu. Czy po prostu moze nikt nie czyta tego co pisze??? Jesli to nie ma sensu to wystarczy zaznaczyc po co mam zasmiecac forum czyms co jest bez sensu, jest zbede, co nie jest konkretne. Prosze tylko o to, wystaczy że napiszenie Marcin nie pisz takich bzdór, bo my chcemy cos naprawde nie banalnego!!! To jedyna rzecz o ktora prosze.

Wstraczy że ktoś minie wysłucha, pogani, zwroci uwage i to wszystko nic wiecej nie chce. Ja chce pomoc, jak tylko moge , dlatego zaczalem od czegos malego.

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 25 wrz 2004, 07:24

szepczacylas napisał:
Hymm... No to w takim razie nie mam pisać mich propozycji. Nie mam wychodzić z konkretną rzeczą. No chyba ze sugestia z banerem na stronie głoównej jest bez sensu. Czy po prostu moze nikt nie czyta tego co pisze??? Jesli to nie ma sensu to wystarczy zaznaczyc po co mam zasmiecac forum czyms co jest bez sensu, jest zbede, co nie jest konkretne. Prosze tylko o to, wystaczy że napiszenie Marcin nie pisz takich bzdór, bo my chcemy cos naprawde nie banalnego!!! To jedyna rzecz o ktora prosze.

Wstraczy że ktoś minie wysłucha, pogani, zwroci uwage i to wszystko nic wiecej nie chce. Ja chce pomoc, jak tylko moge , dlatego zaczalem od czegos malego.
Druhu, ja mam tak małą prośbę... Czy mógłby Druh pisać w sposób bardziej zgodny z gramatyką i ortografią języka polskiego:??| Powyższą wypowiedź naprawdę ciężko się czyta.

szepczacylas

Post autor: szepczacylas » 25 wrz 2004, 08:15

Postaram się następnym razem!

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 28 wrz 2004, 18:43

3 grosze odnośnie kilku ostatnoich postów (Konia, g00rka, Marko i in.)
Też mam parę uwag krytycznych co do Forum Mundurowego: za mało marketingu i może trochę za mało demokracji.
1) O powstaniu takiego Forum należało powiadomić szerzej, na pewno powinien był być banner na stronie głownej ZHP, powinny były być też ogłoszenia poprzyklejane w różnych działach głównego forum ZHP. Można było tez powiadomić mailowo jak najwięcej instruktorów, rozsyłając zaproszenia do dyskusji wszystkim hufcom w Polsce. Są przecież hufce ze sprawnie działającą siecią mailową, gdzie maile docierają do niemal każdej drużyny.

2) Też przeglądając Forum Mundurowe mam czasem wrazenie, ze pewne rzeczy zostały "jakby już ustalone": np. że nie wolno będzie nadal nosić spodni camo i że bluza ma być wzorowana na bundeswerce, ale zapewne jest to moej subiektywne wrażenie wynikające z tego, że mam inne zdanie na te tematy.

Ale z drugiej strony:
Czy jest lepsza forma dyskusji niż internet? Jaka by to miała być?
Koniu, piszesz, że do internetu nie wszyscy mają dostęp. Zgoda. Ale czy to oznacza, że mamy zrezygnować z internetu? Piszesz, że na Wędrowniczą Watrę przyjeżdżają "reprezentacyjne doły" a nie "szare doły". Tu nie wiem jak jest, nigdy na Wędrowniczej Watrze nie byłem, a do "szarych dołów" się zaliczam. Ale nie osądzam nie mając podstaw.
Porównujesz ze zmianami w metodyce i ujawnionym przy ich okazji braku demokratyczności władz ZHP i nieliczeniem się z głosem liniowych instruktorów. Zgoda, ale przynajmniej częsciowo dzięki oddolnej krytyce udało się wiele najgłupszych pomysłów GK-i zastopować: ostateczna wersja wymagań na stopnie jest dużo lepsza od tego co było w pierwotnej wersji, ocalały też tradycyjne nazwy stopni męskich. Piszesz o ogólnozwiązkowych konsultacjach. Zapewne można było np. wydrukować ankiety i dołączyć do spisu harcerskiego. Szkoda, że tego nie zrobiono.
Na pewno brakuje czytelnego podsumowywania na bieżąco tego, jaki obraz się z FM wyłania.
Na pewno brakuje czytelnej informacji, jakie będą formalne skutki debat na FM, czy władze bedą się kierować faktycznie jego ustaleniami, itd.

Ale jest przynajmniej Forum i po co negować cały sens jego istnienia?
Jest ono na pewno krokiem w dobrym kierunku, nawet jeśli nie wszystkie okoliczności jego wprowadzenia są doskonałe. Póki FM działa, trzeba tam jak najwięcej pisać, żeby kształt przyszłego munduru był jak najlepszy. A postawa g00rka wydaje mi się konstruktywna i otwarta.

Pozostając w kręgu metafor z Rzplitej Szlacheckiej które już wyżej padły:
Za dużo chyba jest tu odwoływania się do skrajności:
jedni się boją dyktarury "warszawskiej Familii" i boją się że "Familia" w reformatorskim zapale narzuci wszystkim swoje modernizacyjne pomysły (każe poobcinać wąsy i kontusze, nosić pudrowane peruki i fraki).
drudzyi się boją liberum veto i straszą, że jak się będziemy trzymać wąsów i kontuszy, to nasz Związek zginie.
Ale przecież te dwie opcje to wypaczenia. Wybierzmy zdrowy środek: ani dyktatura Familii, ani LIberum Veto, tylko zdrowe Koło Szlacheckie! Starajmy się wszyscy działać nie jak "Ciołek" i nie jak Siciński, ale jak Ruch Egzekucji Praw i Dóbr.

pozdrawiam
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

DooRsiK
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: DooRsiK » 29 wrz 2004, 12:36

no sluchajcie ciezko sie czytalo ten watek, ale jak juz sie przebrnolem przez ta dyskusje to nie omieszkam sie dolaczyc i slad po sobie pozostawic :D
g00rek rob swoje i nie patrz na tych co marudza !! ludzie normanie w szoku jestem o co wy sie tu sprzeczacie. jak mozna sie w dzisiejszych czasach porozumiewac plynniej niz internet? chyba nidyrydy ! wiec forum mundurowe jak najbardziej pozytywny pomysl. zespol powolano po to aby zaprojektowal nowy wzor munduru, a jezeli zespol wystawia forum to chyba jest jednoznaczne, ze licza sie ze zdaniem nas wszystkich, harcerzy ZHP ! Nie negujcie dzialan zespolu g00rka bo to malo motywujace, a reforma jest potrzebna bo mam dosc spoconych pach w mundurze. Mysle, ze kazdy z nas gdy chcial zrobic coc zwariowanego czy nowatorskiego spotkal sie z 80% dezaprobata i wtedy dylem czy to co ronbie jest napewno dobre. g00rek sie nie zastanawiaj tylko rob, a my tu sobie bedziemy gadac i gadac, bo w sumie co nam Forumowiczom zostaje ;P
a jezeli chodzi o zamieszczenie baneru na www.zhp.org.pl to oczywiscie dobry pomysl ale mysle ze lepszym rozwiazaniem jest rozeslanie maili z proxba np. do referatow wedrowniczych aby webmasterzy pozamieszczali banery na stronkach hufcow i druzyn - takowe sa czesciej odwiedzane niz strony GK.
pozdrawiam i trzymam kciuki za nowe mundury !!! 8)
pwd. Tomasz Sidor
drużynowy 21 WDH "Samii Swoii"
Hufiec GOŁDAP
ch. war-maz
http://www.samiiswoii.prv.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”