Prawo wędrownicze

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
ODPOWIEDZ
Sedlex
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Sedlex » 25 lut 2011, 11:02

Witam wszystkich forumowiczów. :-)

Otóż spotkałem się z czymś takim, jak "Prawo wędrownicze". Wydaje mi się, że jest to "poprawione", dostosowane do wieku wędrowniczego Prawo Harcerskie. Prawo wędrownicze wygląda tak:
http://republika.pl/zhp9mdh/wedrog9.htm

W oficjalnych poradnikach metodycznych nie znalazłem o tym ani słowa. Drodzy wędrownicy! Czy ktoś z Was potrafi mi powiedzieć, jak to z tym Prawem jest? Czy wykorzystywane jest w Waszych zbiórkach i uwzględniane w drużynach?

Pozdrawiam serdecznie. :-)
"Możliwe, że dzięki innym możemy spoglądać na siebie tak, jakbyśmy patrzyli przez bardziej optymistyczne lustro. "

ćwik Damian Malinowski
Drużynowy - 294 Starszoharcerska Drużyna Specjalna "Linoskoczki"
Hufiec ZHP Legnica

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 26 lut 2011, 10:12

Taki sobie fajny tekst. Dh. Marek Gajdziński postanowił poprawić BP. Nie można tego traktować jako PH dla wędrowników. PH to jest PH i nie ma nic ponad to, bez względu na grupę harcerzy do jakich jest to kierowane (wyjątkiem Prawo Zucha). Całe szczęście po 1989r. nie powstało prawo instruktora, prawo kwatermistrza i kucharza.
W/W tekst jest fajny jako część konstytucji drużyny, albo jakiejś innej obrzędowości. Należy pamiętać jednak, że jedyne wspólne prawo jakie obowiązuje wszystkich członków ZHP to PH.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 26 lut 2011, 17:38

Poprawianiem BP to to raczej nie było, już raczej Małkowskiego, ale też nie; wtedy oficjalny tekst różnił się od obecnego. Nie było też wędrownictwa jakie mamy teraz. Wędrownictwo też było(?) czymś innym.

W prawie harcerskim/skautowym najważniejsze są wartości, ideały i postawy, sposób ich zapisania jest sprawą drugorzędną. Prawo zucha jest przykładem takiego innego, prostszego, zapisu. Tekst PW powstał kiedy nie było wiadomo czy i jak będzie wyglądało wędrownictwo. Mogło się zdarzyć tak, że byłaby to grupa zdecydowanie różna od harcerzy (tak jak harcerze są różni od zuchów), wtedy inne sformułowanie prawa byłoby całkiem sensowne. Stało się jednak tak, że granice między grupami metodycznymi mamy stosunkowo płynne. Nie chodzi mi o wiek tylko o moment przejścia w inną metodykę (program). W innych organizacjach te granice są bardziej widoczne i bardziej "stanowcze".

PW można traktować tak jak komentarze do prawa, jako pomoc, ujęcie innymi słowami.
Tomasz Rojek

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”