Zmiany w konstytucji

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
ODPOWIEDZ
Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 20 sty 2010, 22:44

Mam pytanie. Szczerze wyznam, że nigdy się nad tym poważnie nie zastanawiałem, dopiero dziś zdarzyła się okazja i wyznam, że mam pewne wątpliwości. Jak wygląda zmiana (wprowadzenie poprawek) do konstytucji drużyny w waszych środowiskach? Czy za każdym razem pytacie komendanta o zgodę? Kto pilnuję, żeby zmiana była zgodna z normami wyższego rzędu? Kto może zmienić konstytucję drużyny(zjazd, drużynowy, właściwy komendant)? Jeżeli nad tym głosujecie, to jaką przyjęliście większość?
Mam nadzieję, że w spokoju i ładzie wymienimy się poglądami na ten temat.
Więc otwieram dyskusję: "Jak to jest u was w środowiskach?"
drużynowy 7 GZ "Leśne Ogniki"

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 20 sty 2010, 22:56

Zmian dokonuje Zbiórka Konstytucyjna (najwyższa władza w drużynie wędrowniczej). Zapisy powinny być zgodne ze statutem ZHP i polskim prawem. Dobrą praktyką jest zatwierdzanie konstytucji przez komendanta hufca.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 21 sty 2010, 08:40

Ja tylko dodam że jak pisałem Konstytucję w mojej poprzedniej drużynie to w samej Konstytucji zawarliśmy jasne przepisy o zasadach wprowadzania zmian w jej tekście - warto o tym pomyśleć na początku bo zmiany zawsze jakieś będą
Per Concordia Ad Victoria

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 21 sty 2010, 08:43

Konstytucja jest niezmienna. Można co najwyżej uchwalić poprawkę na Zbiórce Walnej większością 2/3 głosów przy 2/3 obecnych.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 21 sty 2010, 08:59

Maćku - skoro K jest niezmienna to czym jest poprawka?
poza tym skąd wynika wskazana przez Ciebie większość 2/3 przy obecności 2/3?

tzn. ja nie mówię że to złe rowiązanie - a tylko że nie znajduje żadnej regulacji która by to narzucała

poza tym jeśli chodzi o materię prawnokonstytucyjną to są różne rozwiązania - jedne konstytucje nie przewidują zmian (chyba amerykańska ale głowy nie dam bo prawem konstytucyunym to się już 4 lata nie zajmowałem) i tam uchwala się tzw. poprawki a np. polska konstytucja przewiduje tryb zmian

Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 21 sty 2010, 09:15

Ale możemy mówić o zmianach w konstytucji drużyny (wewnętrznym regulaminie jak wolisz Maćku). Maćkowi chodziło o większość dwóch trzecich przy obecności 2/3 członków drużyny. Czu u was komendant hufca musi zatwierdzić każdą poprawkę w rozkazie?
drużynowy 7 GZ "Leśne Ogniki"

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 21 sty 2010, 09:58

Maćku, źródłem takich przepisów jest uchwała pierwszej Walnej Zbiórki Drużyny. Tak, jak napisał Grzegorz, mówimy o konstytucjach drużyn, a nie systemach konstytucyjnych państw. Oczywiście, jest tu jakieś odniesienie, ale nie jest ono bezpośrednie.

Dodam ci, że w naszej drużynie konstytucja nie składa się z jednego dokumentu, tylko zawiera ich kilka, w tym dokumenty programowe i Regulamin Organizacyjny.

Poprawka jest sprecyzowaniem ogólnych zapisów konstytucji pozwalającym właściwie ją odczytywać.
:)

P.S. Zasada poprawek wywodzi się właśnie z konstytucji amerykańskiej.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 21 sty 2010, 11:15

no czyli suma sumarum jesli w pierwszej Konstytucji nie było mowy o zmianach to istnieje taka możliwość pod warunkiem że decyzje podejmie taki sam organ tą samą mocą - w Waszym przypadku o którym mówicie to będzie walna zbiórka drużyny i w jej kompetencjach będzie zmiana czy tez poprawki (do wyboru)
jesli w pierwotnej konstytucji były zapisu o tym jak w przyszłości zmieniać /poprawiać konstytucję to się tego należy trzymać

a co do Komendanta to w mojej ocenie on jedynie podaje do wiadomości zmiany a nie zatwierdza ich

inną rzeczą że pzrysługuje mu niejako prawo weryfikacji zgodności z prawem wewnętrznym i powszechnym - ale tylko tyle

zatem jeśli jest w K zapis że drużyna przyjmuje barwę seledynową różową to podaje to tylko do wiadomości i nie bardzo ma tu co zatwierdzać

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 21 sty 2010, 14:58

Alek pisze:no czyli suma sumarum jesli w pierwszej Konstytucji nie było mowy o zmianach to istnieje taka możliwość pod warunkiem że decyzje podejmie taki sam organ tą samą mocą - w Waszym przypadku o którym mówicie to będzie walna zbiórka drużyny i w jej kompetencjach będzie zmiana czy tez poprawki (do wyboru)
jesli w pierwotnej konstytucji były zapisu o tym jak w przyszłości zmieniać /poprawiać konstytucję to się tego należy trzymać
zawsze istnieje taka możliwość - zbiórka konstytucyjna - najwyższa władza w drużynie wędrowniczej. Osobiście uważam że poprawki do konstytucji powinny być wprowadzane tylko na zbiórce konstytucyjnej zwoływanej w sytuacji wymagającej tego, przy udziale wszystkich członków drużyny. Myślę że członkowie takiej drużyny muszą poczuć że zbiórka konstytucyjna to coś poważnego i pociąga za sobą zmiany w najważniejszym dokumencie dla drużyny. Muszą mieć świadomość że konstytucja nie polega na dopisywaniu paragrafów "bo wygodniej".
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 22 sty 2010, 10:53

Do zakończenia okresu próbnego wystarczy przedstawić konstytucję komendzie, więc myślę, że w wypadku zmian również wystarczy zwykłe poinformowanie komendy, która nic nie musi zatwierdzać, ogłaszać, itp.
zarys metodyki pisze:Na koniec nie powinniśmy zapomnieć o zasadach wprowadzania zmian do konstytucji. Możemy również ustanowić osobę odpowiedzialną za przestrzeganie w drużynie konstytucji, przeprowadzanie zbiórek konstytucyj- nych, przechowywanie oryginału konstytucji (może się ona nazywać np. strażnikiem konstytucji). Konstytucja musi być zatwierdzona przez całą drużynę.
Tomasz Rojek

Raku
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Raku » 26 sty 2010, 20:46

Maciek P pisze:Konstytucja jest niezmienna. Można co najwyżej uchwalić poprawkę na Zbiórce Walnej większością 2/3 głosów przy 2/3 obecnych.
Każda drużyna może sobie sama ustalić ilość ludzi obecnych i głosów potrzebnych do zmiany konstytucji... I z resztą konstytucja musi być zatwierdzona przez całą drużynę. Więc z ustaleń wspólnych wynika czy w drużynie jest demokracja czy autorytaryzm drużynowego. Jeśli ktoś napisze, że poprawki do konstytucji może wprowadzać tylko drużynowy to tak będzie. :P
www.1kdw.hostingasp.pl
Zastępca Komendanta I Kutnowskiego Szczepu "Innominata"

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 31 sty 2010, 22:39

Niestety tak nie powinno być. Zaprzeczasz sam sobie. Najpierw piszesz, że konstytucja musi być zatwierdzana przez całą drużynę a za chwilę popierasz, że zapis może zmieniać jedna osoba. Jesteśmy organizacją wychowującą młodych obywateli. Takie zwyczaje mogą spowodować, że wychowamy nowego Stalina czy Hitlera. Dla tego konstytucja powinna być zatwierdzana przez wyższe instancje.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 01 lut 2010, 09:14

Dokładnie, Leonie, z ust mi wyjąłeś.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 01 lut 2010, 09:14

Poza ostatnim zdaniem, które do reszty ma się nijak.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”