Znaki służb- jak z nimi pracować i czym są?

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 10 lut 2009, 01:20

wyksztalcioch pisze:Robienie czegoś na siłę, nawet najbardziej wzniosłego, nie ma szansy na długą metę.
Właśnie. To dla mnie jest powód do tego, że wędrownicy biorą się za znak służby jakiś tam i nie kończą go, a nawet nie podchodzą do jego realizowania. Dlaczego tak się dzieje? U mnie w hufcu wśród wędrownik to problem ich świadomości, tego czy są przygotowani w ogóle do tego.

Bo ktoś uważa, że 16-latek to wędrownik i powinno się z nim działać na podstawie instrumentów metodycznych dla wędrowników. Tyle, że nie znam u mnie w hufcu żadnego 16 i 17 letniego wędrownika............ Poznałem ostatnio jednego, 18-letniego. Szybko zareagowaliśmy na to w szczepie gdy przeanalizowaliśmy to. Wszystko jest w rękach tych, którzy "dostarczą" nam wędrowników, przygotują harcerzy do wędrówki...
Dlatego ograniczenia wiekowe krzywdzą formalnie nas - drużynowych, ale głównie krzywdzą harcerzy.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 10 lut 2009, 06:52

Słonko... Nie powinniśmy mówić o ograniczeniach wiekowych. Nie ma ograniczeń (na szczęście). Dobór stosowanych instrumentów należy jak na razie do drużynowego. Natomiast możemy stwierdzić, że ustawienie w naszym systemie metodycznym instrumentów w sposób sugerujący takie a nie inne używanie jest złem. Bo świadomy i doświadczony wychowawca będzie te ramy miał w nosie ale całe stado początkujących drużynowych będzie wiernie odtwarzać to co usłyszeli na różnej maści kusach dziwiąc się że jakoś to nie chce tak działać. A wszystko dlatego że jakiś ...... postanowił dostosować nasz system do durnej reformy oświaty wprowadzającej gimnazja będące totalną pomyłką.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 10 lut 2009, 09:57

Sikor, ten system właśnie nie tylko sugeruje tylko to "sugerująco-nakazuje" :P
Na kursach drużynowych o tym się mówi. Hufcowi nakazuje, szczepowi, drużynowi. Tak właśnie jest. :) Przekroczony wiek 16 lat mówi o tym, że harcerz jest wędrownikiem, więc siup do DW i siup formami działania z wędrownikami. Nie ma dyskusji o tym, na jakim poziomie człowiek jest, żadnej. Piszemy, piszemy tutaj wiele razy o tym, ale nikt do tego się nie ustosunkuje. Nikt nawet nie odpowie. A jak już to tylko linkiem do uchwały, regulaminu, broszurki metodycznej.......

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 10 lut 2009, 10:38

A co ma odpowiedzieć ? My jako drużynowi (przynajmniej ci którzy sa świadomi) musimy po prostu robić swoje. Gadać to nam mogą :) To drużynowy jest wychowawcą i on w pewnym stopniu odpowiada za stosowanie właściwych instrumentów. A ci gadający bzdury... Po prostu tracą autorytet.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 13 lut 2009, 15:24

Czytając cały ten wątek dochodzę do wniosku, że znaki służb to dziwne twory. Zdobywają je ( jeśli) osoby które ledwo co weszły w wędrownictwa- biorąc pod uwagę, iż wędrownikiem jest się 9 lat... no to trudno mówić o tym, że jest to instrument metodyki wędrowniczej...

I jeszcze jedno pytanie- czy nadal istnieje coś takiego jak indywidualne znaki służb?
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 13 lut 2009, 22:22

Zdobywają je ( jeśli) osoby które ledwo co weszły w wędrownictwa
A nawet młodsi, moi znajomi zdobyli znak służby dziecka w 2, albo 3 klasie gim, nie wiem dokładnie
I jeszcze jedno pytanie- czy nadal istnieje coś takiego jak indywidualne znaki służb?
Ja osobiście się nie spotkałem.

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 13 lut 2009, 22:51

Chyba nie istnieja, gdzies kiedys cos slyszalem;)
Obecnie idea znaku sluzby jest poznanie jak wielki wplyw na calosc ma indywidualny wklad wedrownika ktory dziala w zespole, takze dzialalnosc indywidualna by tego nie realizowala :)
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 14 lut 2009, 02:45

słonko pisze:
ewok pisze:Projekt starszoharcerski - HSy zrobiły zbiórkę smakołyków i jakiś zabawek w środowisku, udało im się pozyskać sponsora (chyba Wedla i jakąś gazetę codzienną,o ile mnie pamięć nie myli), którzy dołożyli łakoci i jakiś gadżetów. Harcerze podzielili to na paczki i dali jako upominki mikołajkowe do filii domu dziecka, która jest na terenie działania naszego hufca.

ZS Dziecku (też nie wszystko pamiętam...)
- nawiążemy współpracę z domem dziecka i będziemy tam pełnić stałą służbę pomagając w odrabianiu lekcji (każdy 1 w tygodniu po 3 godz.)
- zorganizujemy festyn dla dzieci ze szkoły, w której działamy
- zapoznamy się z Konwencją Praw Dziecka, opracujemy broszurą na ten temat, rozpowszechnimy ją wśród instruktorów hufca
Pytam, ponieważ pomagam Magdzie (zależy nam do doprecyzowaniu i szczegółach).
Nie uważasz, że ten sam projekt-zadanie, które opisałaś może być zadaniem na znak służby dziecka dla wędrowników? Drugie pytanie: czy takie samo zadanie, które mieli harcerzy starsi w tym "projekcie", nie mógła by paka kumpli zrealizować, jako zastęp? Nawet harcerski?
A ja podbijam i nadal czekam na odpowiedź Ewy. :)

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 15 lut 2009, 14:01

Łukaszu odwołuję się jeszcze do starszoharceskich znaków służb sprzed zmian systemu metodycznego.

Czy możliwe jest zdobycie znaku służby pomimo jej grupowego charakteru przez jedną osobę? Wcześniej wspominano o wykruszaniu się zespołu...
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 15 lut 2009, 14:23

Jeśli zespół zdobywający znak stwierdzi, że tylko jedna osoba zasługuje (bo reszta mało robiła/wykruszyła się), to tak.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 15 lut 2009, 15:08

Magheru pisze:Łukaszu odwołuję się jeszcze do starszoharceskich znaków służb sprzed zmian systemu metodycznego.

Czy możliwe jest zdobycie znaku służby pomimo jej grupowego charakteru przez jedną osobę? Wcześniej wspominano o wykruszaniu się zespołu...
ale po co ? :) Ja pisalem o terazniejszosci bo ona de facto mnie obchodzi :) Cebul wyjasnil wszystko tak jak bym to napisal ;)

pozdrawiam
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 16 lut 2009, 08:59

A może znak służby lepiej zdobywać indywidualnie?

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 16 lut 2009, 11:14

A do tego może używać go w pracy z... ludźmi w wieku 15-17? Czyli niejako odstaje on od naszej "lepszej" metodyki... jeśli ma być skuteczny i adekwatny...

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 16 lut 2009, 14:25

Ja jestem przeciw tylko indywidualnemu znaku służby. Z doświadczenia wiem, że taka praca w grupie jest motywująca i daje znacznie większe możliwości niż robienie czegoś samemu. Zresztą czym by się różnił wtedy znak służby od sprawności mistrzowskiej?

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 16 lut 2009, 14:31

Dokładnie :) Znak służby jest niczym innym jak "stuningowaną" (to znaczy poszerzoną o służbę i współpracę z innymi) sprawnością.
Ale jest też druga strona medalu. Nie należy zapominać o indywidualności metody. Jeśli jest instruktor, który wie co robi, i stwierdzi że w jakimś konkretnym przypadku potrzebuje właśnie takiego instrumentu, ... to liczy się cel :)
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”