Szczepowa Kapituła Stopni Wędrowniczych

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
justus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: justus » 25 sty 2009, 11:13

Witam,
wiem że taki wątek się już pojawił, ale został niestety już zamknięty. Mam pytanie na które nie potrafię sobie sama odpowiedzieć. Chciałabym wiedzieć, czy żeby otworzyć komuś stopień HR trzy osoby z Kapituły muszą posiadać stopień HR? Tak jest w naszej Kapitule hufcowej i wiem że w Hufcu Nowa Huta też. Tylko nie wiem czy to nie są przyjęte wymagania przez te Kapituły. Uchwała nr 40/XXXII Rady Naczelnej ZHP z dnia 15 czerwca 2003 r. w sprawie przyjęcia instrumentu metodycznego - stopnie harcerskie pkt. 5 i pkt 9 nie rozjaśniają mi obrazu. Bardzo proszę o odpowiedź czy wystarczy tylko jedna osoba w stopniu HR (pwd) i np dwóch phm (HO) żeby otworzyć HR?

Z góry dziękuję

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 25 sty 2009, 12:40

Opiekun próby a członek kapituły to dwie różne sprawy. W mojej opinii kapituła nabywa uprawnienia do prowadzenia prób HR wtedy, i tylko wtedy, gdy w jej skład wchodzi min. 3 HR-ów (nieważne czy są to instruktorzy, czy też nie).
Choć znajdą się i tacy, co będą mówić, że zapis "tylko posiadający ten stopień" dotyczy wyłącznie harcerzy, a instruktorów już nie. Wtedy mogłyby wystarczyć teoretycznie trzy osoby z pwd. (nawet bez stopnia harcerskiego!), aby prowadzić próby HR.
Ale pomyśl, czy trzech 16-letnich przewodników (w skrajnym przypadku) będzie w stanie rzetelnie ocenić sprawy, do których często jeszcze nie dorośli, albo które dopiero sami poznają (np. kwestia samodzielności ekonomicznej etc.).
Niemniej problem rozwiązałaby dopiero zmiana redakcji tych zapisów uchwały na jednoznaczne np. "W skład kapituły mogą wchodzić jedynie harcerze i instruktorzy sami posiadający dany stopień.". Dla pewności można by jeszcze dodać, że "Wymóg posiadania danego stopnia harcerskiego dotyczy także instruktorów".
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

justus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: justus » 25 sty 2009, 13:07

Jak najbardziej się zgadzam, i dla mnie wymóg trzech HR w Kapitule jest słuszny, jednak spotkałam się z opinią że to nie prawda że musi być trzech, że wystarczy jeden. Co do opiekunów też nie rozumiem dlaczego np. phm. z HO może być opiekunem próby na HR skoro sam takiej próby nie przeszedł. Uważam że próby na stopnie instruktorskie i wędrownicze znacząco się różnią.
Dziękuję za odpowiedź. Dla mnie po prostu jest niejasny zapis o składzie kapituły i o tym jakie próby może otwierać w zależności od tego jakie stopnie wędrownicze mają członkowie kapituły.

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 25 sty 2009, 13:36

justus pisze:jednak spotkałam się z opinią że to nie prawda że musi być trzech, że wystarczy jeden.
Bo niestety ten zapis uchwały jest nieprecyzyjny, co daje pole do różnych interpretacji (często prowadzących do pójścia na łatwiznę). Choć dla mnie bardziej logiczne wydaje się, że do prowadzenia prób HR potrzeba min. 3 HR-ów w składzie kapituły.
justus pisze:Co do opiekunów też nie rozumiem dlaczego np. phm. z HO może być opiekunem próby na HR skoro sam takiej próby nie przeszedł.
Też to uważam za nielogiczne i bez sensu. Mam nadzieję, że w końcu ktoś pomyśli o stosownych zmianach w uchwale RN, które sprawią, że:
- zapisy będą jednoznaczne (jak te o składzie kapituły i zdolności do prowadzenia danej próby)
- opiekunami prób HO/HR będą mogły być wyłącznie osoby ten stopień posiadające (nieważne czy będą instruktorami, czy nie).
Ostatnio zmieniony 25 sty 2009, 13:37 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków

justus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: justus » 25 sty 2009, 13:46

Bardzo dziękuję za rozwianie wątpliwości.

Pozdrawiam

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 25 sty 2009, 17:58

Czy możesz mi Mateuszu zlinkować uchwałę, na którą się powołujesz? Bo ja pytając w referacie czy muszę mieć HR w kapitule, żeby móc realizować HRy otrzymałam odpowiedź, że nie. Że wcale nie muszę mieć HR w kapitule.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

justus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: justus » 25 sty 2009, 18:48

tu jest link do pliku pdf zawierającego tę uchwałę oraz załącznik
http://www.ids.uni.lodz.pl/traugutt/mat ... rskich.pdf

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sty 2009, 19:52

justus pisze:Dla mnie po prostu jest niejasny zapis o składzie kapituły i o tym jakie próby może otwierać w zależności od tego jakie stopnie wędrownicze mają członkowie kapituły.
Nie muszą mieć żadnych.
Bo nie ma czegoś takiego jak "stopnie wędrownicze".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

justus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: justus » 25 sty 2009, 20:16

chodziło mi o stopnie harcerskie dla pionu wędrowniczego, przepraszam za mylący skrót myślowy

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 25 sty 2009, 21:27

Magheru pisze:Czy możesz mi Mateuszu zlinkować uchwałę, na którą się powołujesz? Bo ja pytając w referacie czy muszę mieć HR w kapitule, żeby móc realizować HRy otrzymałam odpowiedź, że nie. Że wcale nie muszę mieć HR w kapitule.
No i tu (w sensie referat) mamy przykład innej interpretacji, w mojej opinii nielogicznej, bo jak HO ma decydować o przyznaniu HR-a? Ja bym za taką kapitułę podziękował. Żeby problem rozwiązać widzę dwa wyjścia:
- niech ustawodawca wyda oficjalną wykładnię
- (lepsze) wprowadzenie poprawek do uchwały, poprawek, które ujednoznacznią jej zapisy ucinając pole do różnych (czasem prowadzących do wykorzystywania luk) interpretacji.

Uchwała jest pod podanym wcześniej linkiem, więc nie będę się powtarzał. A wszystko rozbija się o ten fragment (a raczej jego rozumienie):
9. Do prowadzenia prób HO i HR (zatwierdzenia programu próby oraz podjęcia decyzji o przyznaniu stopnia) można powołać kapitułę stopni przy drużynie, szczepie, związku drużyn lub hufcu. W skład kapituły mogą wchodzić tylko posiadający ten stopień harcerze i instruktorzy. Kapituła składa się przynajmniej z trzech członków. Szczegółowe zasady funkcjonowania kapituły określają członkowie kapituły, a zatwierdza komendant jednostki, przy której działa kapituła.
19kldh pisze:
justus pisze:Dla mnie po prostu jest niejasny zapis o składzie kapituły i o tym jakie próby może otwierać w zależności od tego jakie stopnie wędrownicze mają członkowie kapituły.
Nie muszą mieć żadnych.
Czepianie się słówek nie wnosi nic istotnego do dyskusji wg mnie. Nie można przyjąć sformułowania "stopnie wędrownicze" za część naszego slangu? Większość wie, że oznacza to HO/HR.
hm. Mateusz Cebula HR

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 25 sty 2009, 21:38

cebul pisze:
19kldh pisze:
Nie muszą mieć żadnych.
Czepianie się słówek nie wnosi nic istotnego do dyskusji wg mnie. Nie można przyjąć sformułowania "stopnie wędrownicze" za część naszego slangu? Większość wie, że oznacza to HO/HR.
No właśnie przy każdej dosłownie okazji druh Czesław na to zwraca uwagę ;> Nie widzę tak naprawdę nic złego w zwrotach, które rozumieją naprawdę wszyscy.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

javelin
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: javelin » 25 sty 2009, 21:45

19kldh pisze:Nie muszą mieć żadnych.
Rozumiem że post druha był niezwykle ważny i potrzebny. Bez niego cały system stopni po prostu ległby w gruzach tylko dlatego że ktoś użył sformułowania używanego w jego środowisku, co tak zupełnie tylko przypadkiem nikomu nie przeszkodziło w zrozumieniu autora.

Wydawać by się mogło że tak znanego i doświadczonego instruktora jak dh Przybytek stać na konstruktywną krytykę i argumentację pozwalającą na podjęcie dyskusji na poziomie. Dlatego tez bardzo dziwi mnie wybrana przez druha forma rodem z piaskownicy byleby tylko zaznaczyć swoją rację, a przede wszystkim chyba obecność na forum.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu, że z punktu widzenia formalnego i merytorycznego ma druh absolutną rację, jednak w tym przypadku jest to kompletnie bez znaczenia skoro i tak wszscy doskonale wiedzą o co chodziło druhnie inicjującej wątek.
phm. Grzegorz Fita HO
Szef
Harcerskiego Zespołu Ratowniczego
Hufca ZHP Kraków Nowa Huta
tel.: 0 606 593 822
http://www.hzr-zhp.pl

javelin
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: javelin » 25 sty 2009, 21:52

cebul pisze:- niech ustawodawca wyda oficjalną wykładnię
Skoro juz pierwsze lody czepiania się dla zasady zostały przełamane to "uchwałodawca" a nie "ustawodawca"

Oczywiście to tylko taki żart z mojej strony i doskonale wiem o co chodziło :D
jak to mówią no offence :D
phm. Grzegorz Fita HO
Szef
Harcerskiego Zespołu Ratowniczego
Hufca ZHP Kraków Nowa Huta
tel.: 0 606 593 822
http://www.hzr-zhp.pl

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 25 sty 2009, 22:04

Jest jeszcze jedna "dziwna" rzecz: kapituła to coś co można powołać ale w ogólnym przypadku zarówno o zatwierdzeniu programu próby, jak i o przyznaniu stopnia decyduje cała drużyna zgodnie ze swoją konstytucją. Oczywiście można wierzyć w grupową świadomość drużyny lekko sterowaną przez świadomość drużynowego i być spokojnym, że np. drużyna z maksymalnie ćwikami uzna, że za mało jeszcze wiedzą i czują, żeby decydować o HO/HR i zrzekną się swoich uprawnień na rzecz np. kapituły hufcowej. Co jednak gdy się do tego nie poczują?
Tomasz Rojek

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 25 sty 2009, 22:21

javelin pisze:Oczywiście to tylko taki żart z mojej strony i doskonale wiem o co chodziło :D
jak to mówią no offence :D
Spoko, zrozumiałem :)
royas pisze:Jest jeszcze jedna "dziwna" rzecz: kapituła to coś co można powołać ale w ogólnym przypadku zarówno o zatwierdzeniu programu próby, jak i o przyznaniu stopnia decyduje cała drużyna zgodnie ze swoją konstytucją. Oczywiście można wierzyć w grupową świadomość drużyny lekko sterowaną przez świadomość drużynowego i być spokojnym, że np. drużyna z maksymalnie ćwikami uzna, że za mało jeszcze wiedzą i czują, żeby decydować o HO/HR i zrzekną się swoich uprawnień na rzecz np. kapituły hufcowej. Co jednak gdy się do tego nie poczują?
W przypadku prób HO/HR można posiłkować się jeszcze pkt. 5 "Zasad i trybu zdobywania stopni harcerskich" z tej samej uchwały RN. Chodzi o to, że do HO/HR ma być opiekun próby. A taki opiekun w teorii powinien być osobą kompetentną. Niemniej, jak się taka drużyna uprze, to zrobi co ma zrobić...
hm. Mateusz Cebula HR

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”