Harcerz Orli

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
szczypek45
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: szczypek45 » 17 sty 2009, 11:33

Witam.
Właśnie przygotowuje się do otwarcia próby na stopień HO.
Jednak mam mały problem z wymyśleniem zadań.
Czy mogli by druhowie zamieścić tu swoje zadania? Może jakieś będzie pasowało do mnie, a może niektóre uda się zmienić i dopasować pod moja osobę?
Z góry dziekuje za odpowiedz.
Czuwaj.

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 17 sty 2009, 12:43

Szczepan- bardzo fajnie, że zdecydowałeś się otworzyć próbę HO. Na początku życzę powodzenia w jej realizacji i nie zniechęcaj się.
A co do Twego problemu. Na samym początku spróbuj sam siąść i wczytać się w ideę stopnia HO. Pomyśl wtedy, co Ty musisz zrobić, żeby ją osiągnąć (bez patrzenia w wymagania póki co): nad czym popracować, co rozwinąć, jakie działania podjąć etc. Bo to ma być Twoja próba, po to, aby jej realizacja dała Ci jak najwięcej. Następnie spróbuj porównać określone w ten sposób własne potrzeby z wymaganiami. Ale pamiętaj, że one tylko określają sugerowane kierunki pracy. Nie musi być tak, że wymaganie=zadanie(a). Bo jak np. umiesz planować swój czas, to nie musi koniecznie w próbie znaleźć się zadanie z tym związane. W ten sposób powinieneś stworzyć fundamenty swojego programu próby. Jak to nie pomoże, albo nie jesteś pewien co i jak, to jest kolejna metoda.
Powinieneś mieć opiekuna próby (masz?) ze stopniem HO (albo w ostateczności pwd. bez HO, choć ja osobiście polecam osobę z HO, a najlepiej pwd./HO) i to do niego spróbuj się z tym zwrócić. Opiekun (a jak nie on to choć drużynowy) ma za zadanie wesprzeć Cię w tworzeniu a potem realizacji próby. Myślę, że rozmowa z opiekunem pozwoli Ci jakoś odnaleźć się w tej próbie. Dobry opiekun może poprowadzić Cię przez opisane wyżej etapy.
Ja mam sporo programów prób w moich zasobach, ale każda z tych prób jest różna, indywidualnie pisana pod daną osobę. No ale jak nic nie pomoże, to znasz mojego maila :)
Trzymam kciuki.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 17 sty 2009, 19:39

http://www.sdrigrom.home.pl/images/stor ... stopni.doc

Tu masz rozpisane próby ludzi z mojej drużyny. Mam nadzieję, że jakoś ci to pomoże.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

marchewa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marchewa » 17 sty 2009, 22:32

Maciek- Niektóre punkty są ciekawe ale w większości nie mierzalne... jak np. pokonam swoją słabość - pokonam lenia lub stara się zrozumieć innych... - kultura rastafariańska - co z nią?

Rozumiesz? Może autor miał coś konkretnego na myśli ale nie zostało to rozwinięte i jest nie jasne.
Drużynowy 11 EDW >Wataha<
Szczep "Bukowina"
Namiestnik Wędrowniczy Hufca Elbląg

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 17 sty 2009, 22:37

Próba jest dla ciebie, a nie dla urzędu miar i wag. :P Jeśli rozumieją ją harcerze z drużyny i drużynowy, to OK. Więc odnośnie "pokonania lenia" chodziło o większą rzetelność, dokańczanie tego, co delikwent zaczął. I to się chłopakowi udało.

Natomiast z tą kulturą to chodzi o wymaganie zapoznania się i innych z inną kulturą. I jeden wziął kulturę japońską na przykładzie mangi, drugi żydowską, a trzeci rastafariańską.

Nie stosujemy "przepisów na ciasto", bo życie przerasta plany i potem trzeba je weryfikować. Lepiej zaplanować elastycznie.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 18 sty 2009, 00:33

Maciek P pisze:Nie stosujemy "przepisów na ciasto", bo życie przerasta plany i potem trzeba je weryfikować. Lepiej zaplanować elastycznie.
I dokładnie to jest jeden z najważniejszych punktów właściwego podejścia.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

marchewa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marchewa » 18 sty 2009, 09:18

Ale widzisz...tak jak w tym momencie zamieszczone próby na forum są dla Ciebie zrozumiałe, to dla mnie nie. I nie możesz w żaden sposób niektórych punktów sprawdzić pod względem miarodajności.

Ja też nie popieram gotowych recept na stopnie, ale uważam, że powinny być jasno określone. Albo ktoś zrealizował punkt albo nie. Nie można w połowie go zrealizować, jak nie można być np. trochę w ciąży.
Szczep "Bukowina"

milka77
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: milka77 » 18 sty 2009, 11:45

Szczypek45 witam w klubie ;) również planuję otworzyć próbę na HO :)
Właśnie zasiadam do rozpisania mojej próby! :)
HO Sandra Dyks
Zastępca komendantki II Tyskiego Szczepu Harcerskiego "Horyzonty"
Drużynowa GZ "Mieszkańcy czarodziejskiej planety"

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 18 sty 2009, 12:02

marchewa pisze:Ale widzisz...tak jak w tym momencie zamieszczone próby na forum są dla Ciebie zrozumiałe, to dla mnie nie. I nie możesz w żaden sposób niektórych punktów sprawdzić pod względem miarodajności.

Ja też nie popieram gotowych recept na stopnie, ale uważam, że powinny być jasno określone. Albo ktoś zrealizował punkt albo nie. Nie można w połowie go zrealizować, jak nie można być np. trochę w ciąży.
Tomek, ale zauważ, że te zadania są zrobione w większości na zasadzie zerojedynowej: jest/nie ma. Jaką mierzalność potrzebujesz do stwierdzenia, że ktoś zrobił wieczór filmowy poświęcony mandze, czy też zorganizował wyjście drużyny do teatru żydowskiego? Podobnie, konkretnym dokonaniem jest przeniesie się dzięki nauce ze studiów zaocznych na dzienne, zdobycie prawa jazdy, czy też zarobienie samodzielne na kolejny semestr.
Halo! Niemierzalne, bo oparte na prostej zasadzie wykluczającej uznaniowość (poza może tym leniem). Nikt nie ocenia, czy harcerz wykonał zadanie lepiej, czy gorzej, ale wyłącznie stwierdza się jego wykonanie. I tyle. I bardzo dobrze, bo wynik nie zależy od tego, czy ktoś kogoś lubi, czy nie. Jeśli kandydat osiągnął założone cele, to HO należy mu się jak psu zupa i nikt nie ma prawa oceniać, czy zaangażował się bardziej, czy nie.

Poza tym, próby realizowane są w drużynie i w ramach drużyny są zrozumiałe. W ich układaniu brali udział wszyscy kandydaci :) więc znowu ci, który dokonują oceny wiedzą w czym rzecz.

A istotą rozpisania prób, na co nie zwróciłeś w ogóle uwagi jest rozdzielenie zadań na system dziś-jutro-pojutrze.
:)

marchewa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marchewa » 18 sty 2009, 16:10

Ja nie chcę się czepiać :)
Rozumiem, że dla osób które realizowały tę próbę wszystko jest logiczne i zrozumiałe, ale dla takiej osoby jak ja, która jest postronna i czyta to - nie bardzo.

Nie będę przytaczał już przykładów bo to nie ma sensu :) mam nadzieję, że się zgadzasz, bo nawiązuje się niepotrzebna i nie na temat dyskusja :)

Jeśli osoby, które realizowały tę próbę osiągnęły stopień HO, to gratuluję. Jeśli są w czasie realizacji, to szczerze życzę powodzenia :)
Szczep "Bukowina"

as1161
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: as1161 » 19 sty 2009, 19:54

właśnie zamierzam rozpisać próbę na H.O. czy ktoś jeszcze ma może przykładowe próby?? byłabym bardzo wdzięczna :)
Ostatnio zmieniony 19 sty 2009, 19:54 przez as1161, łącznie zmieniany 1 raz.

szczypek45
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: szczypek45 » 19 sty 2009, 21:09

Widzę ze nie tylko ja poszukuje przykładowych zadań na HO. Popytam znajomych i postaram się zamieścić ich zadania na forum.

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 20 sty 2009, 01:59

Nie macie opiekunów swoich prób?
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 20 sty 2009, 14:21

słonko pisze:Nie macie opiekunów swoich prób?
O to samo pytałem na początku. Jak macie problemy, to idźcie najpierw do opiekuna, którego musicie mieć. Raz, że wymaga tego przepis, a dwa (co ważniejsze) znacznie Wam to sprawę ułatwi :)
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

as1161
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: as1161 » 05 lut 2009, 19:59

Mam pytanie o opiekuna próby. Czy osoba nie posiadająca stopnia HO ale będąca przewodnikiem może spokojnie być opiekunem<jak ktoś wcześniej napisał> czy jest wtedy jakaś inna procedura otwierania i zamykania próby??

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”