Próba HO

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
ODPOWIEDZ
longer
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: longer » 20 sie 2008, 18:35

Proszę o Wasze pomysły na konkretne zadania [dla dziewczyny]. Rzecz w tym, by były ambitne.
Pomoże mi to w rozpisaniu próby. Oczywiście według własnych potrzeb.

Siła ciała
1. Prowadzę higieniczny tryb życia i doskonalę swoją sprawność fizyczną. Znam granice swojej wytrzymałości fizycznej.
2. Zaplanowałam/em i zorganizowałam/em wędrówkę o charakterze wyczynu.

Siła rozumu
1. Samodzielnie planuję swój czas. Znam podstawowe zasady dobrego planowania czasu.
2. Rozsądnie gospodaruję własnymi i powierzonymi zasobami finansowymi. Opracowałam/em sposób sfinansowania wybranego przedsięwzięcia i zrealizowałam/em go.
3. Pogłębiam swoją wiedzę i umiejętności w różnych dziedzinach aktywności (nauka i kultura).
4. Znalazłam/em dziedzinę, w której chcę osiągnąć mistrzostwo. Mam już w niej osiągnięcia.

Siła ducha
1. Na podstawie Prawa Harcerskiego buduję swój system wartości. Potrafię otwarcie i konsekwentnie go bronić.
2. Samodzielnie podejmuję stałą służbę w dziedzinie życia duchowego.
3. Staram się zrozumieć innych i uznaję ich prawo do odmienności. Poznałam/em kilka kultur (np. narodowych, wyznaniowych).
4. Staram się żyć w harmonii z naturą.
5. Pielęgnuję więzi rodzinne.
6. Znalazłam/em swoje miejsce w grupie rówieśniczej (dokonując świadomych wyborów i zachowując własny system wartości).
7. Pokonałam/em jedną ze swoich słabości.
8. Dziedziny swoich zainteresowań porównałam/em z potrzebami środowiska. W ten sposób określiłam/em swoje pole służby. Pełniłam/em służbę przez wyznaczony czas.

Formą zakończenia próby jest wędrówka umożliwiająca własne, wewnętrzne podsumowanie próby. Sposób odbywania wędrówki zależy od tradycji środowiska.
Ostatnio zmieniony 20 sie 2008, 18:36 przez longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 20 sie 2008, 19:36

A może odwrotnie? Zapomnij o wymaganiach. Zastanów się jaka jesteś, jaka chcesz być i jak przejść od jednego do drugiego. Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony, to co lubisz robić, to z czym masz problemy. Zastanów się jakie jest Twoje marzenie i co trzeba zrobić, by je zrealizować.

Warto podzielić sobie to wszystko na sfery. Np. Ja, rodzina, przyjaciele, szkoła, harcerstwo.

Dla jednego czymś ambitnym jest wyprawa w wysokie Himalaje, a dla kogoś innego zawiązanie sznurowadeł w butach.

A gdy już to wszystko będziesz wiedzieć i zaplanujesz swój najbliższy powiedzmy rok, spójrz ponownie na wymagania i spróbuj dopasować zadania do kolejnych punktów.
Ostatnio zmieniony 20 sie 2008, 19:38 przez Magheru, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Sokol990
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Sokol990 » 07 wrz 2008, 08:41

zgadzam się z druhną. Musisz sama podjąć decyzje co planujesz robić w przyszłości i w ogóle. Porozmawiaj może z opiekunem próby i uda się coś ułożyć :)
Kamil Sokołowski HO
Drużynowy 6 Suwalskiej Drużyny Wędrowniczej Wilki
Hufiec Suwałki

sfora
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sfora » 20 paź 2008, 17:28

hmm co sadzicie o stopniu hr?? w moim hufcu jest to wymazony i nieosiągalny stopien tylko dla harcerzy kturzy poswiecili zycie dla idei harcerstwa
95 GDW SFORA

i przepraszam za błędy ort :P

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 20 paź 2008, 17:51

HR jest stopniem dla wędrowników i w tym czasie powinno się go zdobywać. Ja go traktuję jako harcerską "maturę" i zalecam robić go moim ludziom od 18 lat wzwyż. HR "za zasługi" lub niemalże pośmiertnie (bo nad grobem) to patologia i paranoja.
Oczywiście, nie można też w kwestii wymagań popadać w skrajności. Należy próbę rozsądnie rozpisać dostosowując do osoby (tu duża rola dobrego opiekuna próby). Ta specyfikacja powinna występować także we wcześniejszych próbach, ale w HR szczególnie. To tak ogólnie na dobry początek :)
Ostatnio zmieniony 20 paź 2008, 18:27 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

marchewa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marchewa » 20 paź 2008, 19:30

Ja przyłączam się do wypowiedzi Magheru :) w moim środowisku stosuje się taką metodę i to się sprawdza :) Powodzenia longer :D
Drużynowy 11 EDW >Wataha<
Szczep "Bukowina"
Namiestnik Wędrowniczy Hufca Elbląg

makaron505
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: makaron505 » 20 paź 2008, 22:50

No szczerze mówiąc dziś właśnie uświadczyłem metodę środowiska elbląskiego i powiem szczerze, że jest dość ciekawa... troszkę inna niż konwencjonalne ale mam nadzieję, że dzięki niej będę prawdziwym a nie naciąganym HRem...

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 21 paź 2008, 09:52

makaron505 pisze:No szczerze mówiąc dziś właśnie uświadczyłem metodę środowiska elbląskiego i powiem szczerze, że jest dość ciekawa... troszkę inna niż konwencjonalne ale mam nadzieję, że dzięki niej będę prawdziwym a nie naciąganym HRem...
A możesz opisać na czym ona polega?
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 21 paź 2008, 14:24

sfora pisze:hmm co sadzicie o stopniu hr?? w moim hufcu jest to wymazony i nieosiągalny stopien tylko dla harcerzy kturzy poswiecili zycie dla idei harcerstwa
to jest wlasnie glupota... stereotyp ze HR jest tylko i wylacznie dla wybrancow ktorym niewiele brakuje do bycia bogiem.. a w zasadzei mistrzem. Od takich rzeczy jest stopien instr. hm. HR jest normalnym stopniem, ktory powinien byc zdobywany gdy ktos bedzie na niego juz gotowy, a nie posiadze cala wiedze i zyje harcerstwem. Nie mowie tez ze to stopien latwy - dla mnie byl wymagajacy i wyjatkowy.
Takie to smutne jest ze w wielu srodowiskach czesto przez niewiedze doprowadza sie do takich sytuacji ze mamy w harcerstwie niemal św. HR...
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”