Naramiennik wędrowniczy - problem.

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
ODPOWIEDZ
leonidas
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leonidas » 05 kwie 2008, 09:26

Wiem, że ten wątek był na tym forum poruszany już wiele razy. Jednak ja jeszzce nie do końca wiem kto ma rację. Różne osoby (wyższe stopniem, z większym doświadczeniem, po kursach) różnie mówią. I oczywiście ja nie jestem w stranie sama stwierdzić kto ma rację.

Odkopałam na tym forum pewien tekst, jednakniewiem czy dobrze go interpretuję. Prowadzę drużynę wędrowniczą jednak nie mam jeszcze nakładki wędrowniczej,mójhufiec daje ludzią takim jak ja szanse bycia drużynowym bez kursów pod warunkiem, że ukończy się je możliwie jak naj szybciej. Dopuki ich jednak nie zrobię możepomożecie mirozwiązać mój problem. Według "odkopanego" stanowiska naramiennik może nadać szef zespołu wędrowniczego (drużynowy jak miemam) który posiada naramiennik. I tu czas na dylemat nie wiemczy wolno mi nadać naramiennik moim wędrownikom ponieważ osoba która ukończyła nakładkę wędrowniczą twardostoi zazdaniem,że tylko osoba po takim kursie może prawnie nadac naramiennik.

Może tu ktoś bardziej kompetentny będzie mi umiał pomóc. Poniżej zamieszzcam stanowisko,które skłoniło mnie do napisania tego postu.

Oto stanowiska wypracowane przez Zespół Wędrowniczy GK ZHP i kierowników Referatów Wędrowniczych na jednym ze spotkań:

Stanowisko nr 1
w sprawie
naramiennika wędrowniczego

Naramiennik wędrowniczy symbolizuje przynależność do ruchu wędrowniczego.
Naramiennik wędrowniczy noszą wędrownicy po zrealizowaniu próby wędrowniczej oraz instruktorzy pracujący z wędrownikami po odbyciu przeszkolenia z metodyki wędrowniczej.
Naramiennik wędrowniczy mogą nosić wszyscy Ci, którzy otrzymali go w przeszłości i identyfikują się z wędrowniczą ideą, nawet jeśli nie są już w wieku wędrowniczym, ani nie pracują bezpośrednio metodyką wędrowniczą.

Stanowisko nr 2*
w sprawie przyznawania
naramienników wędrowniczych

Naramiennik wędrowniczy przyznaje szef zespołu wędrowniczego, do którego należy wędrownik i przy którym zrealizował próbę wędrowniczą. Szef zespołu może przyznać naramiennik wędrowniczy tylko wtedy, kiedy sam go posiada (niezależnie czy zdobył go w formie zrealizowanej próby wędrowniczej, czy po przeszkoleniu z metodyki wędrowniczej).
Naramiennik wędrowniczy może przyznać także komendant kursu lub warsztatów przygotowujących do pracy metodyką wędrowniczą, jeśli sam posiada naramiennik wędrowniczy.
W wyjątkowych przypadkach, kiedy szef zespołu wędrowniczego nie posiada naramiennika wędrowniczego, wędrownicy z jego zespołu mogą realizować próby wędrownicze w innych drużynach/kręgach. W takiej sytuacji naramiennik wędrowniczy przyznaje w rozkazie szef macierzystego zespołu wędrownika, na wniosek szefa zespołu, w którym wędrownik zrealizował próbę wędrowniczą.
Należy jednak podkreślić, że opisana wyżej sytuacja nie sprzyja pełnej realizacji celu próby wędrowniczej - tj. uświadomienia wędrownikowi zasad współżycia w zespole wędrowniczym - w związku z czym powinna mieć charakter wyłącznie wyjątkowy.
Posiadanie naramiennika wędrowniczego jest warunkiem koniecznym dla realizacji próby na stopień HO, dlatego należy umożliwić wędrownikom sprawne realizowanie prób wędrowniczych. Ułatwienia te, nie mogą jednak odbić się negatywnie na jakości prób wędrowniczych.

Stanowisko nr 3
w sprawie
hufcowych kapituł wędrowniczych

Próba wędrownicza ma na celu uświadomienie harcerzowi zasad funkcjonowania w zespole wędrowniczym. Najpełniej cel ten realizują próby wędrownicze prowadzone w drużynach i innych zespołach wędrowniczych.
W hufcach, w których praca z pionem wędrowniczym jest słabo rozwinięta, w szczególnych przypadkach, istnieje możliwość realizacji prób wędrowniczych przy hufcowych kapitułach wędrowniczych.
Jednak nadrzędnym celem działalności hufcowych kapituł wędrowniczych powinno być doprowadzenie do sytuacji, w której wędrownicy będą mogli realizować próby wędrownicze w swoich środowiskach tj. drużynach, kręgach akademickich itp.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 05 kwie 2008, 09:42

Kasiu... Wszystkie te 3 stanowiska się uzupełniają. Nic w nich się nie wyklucza. Najczytelniejsze jest stanowisko 1.
Troszkę za słąbo opisałaś swoja sytuację. Np. czy jestes już instruktorem czy tylko pełnisz funkcję instruktorską... To jest różnica.
W zasadzie i tak musisz dążyć do jak najszybszego ukończenia kursu drużynowych. Jeśli to będzie kurs drużynowych wędrowniczych to wogóle nie powinno być problemu bo po takim kursie powinnaś otrzymać naramiennik. Jeśli to będzie kurs innego pionu to konieczny będzie jeszcze udział w warsztatach wędrowniczych. To wszystko o czym piszę dotyczy tzw. ścieżki instruktorskiej, która jest jedną z 2. Druga to po prostu ścieżka wędrownicza i jeśli masz np około 18 lat to ta wędrownicza ścieżka pewnie byłaby dla Ciebie lepsza. Tyle że właściwie to też zależy od srodowiska wędrowniczego wokół Ciebie. Czyli w takim przypadku tworzysz sobie zespół wędrowniczy (jeśli prowadzisz drużyne wdrowniczą to już masz) i otwierasz próbe na naramiennik np w kapitule hufcowej. Jesli jednak nie jesteś jeszcze instruktorem to lepiej jest dążyć do sytuacji w której będziez miała w drużynie przynajmniej 3 osoby z naramiennikami. Wtedy utworzycie sobie swoją własną kapitułę :). Jeszcze w maju będziemy robić u siebie warsztaty wędrownicze przeznaczone dla osób chcących pracować z wędrownikami. Jeśli dasz radę dojechać i nie boisz się puszczańskich warunków biwakowania... to zapraszam.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

leonidas
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leonidas » 05 kwie 2008, 10:02

Dziękuję Sikorze za odpowiedz i już odpowiadam na pytania.
Mam już naramiennik od ponad roku, ukończyłam kurs dla dryżynowych tylko nakładki wędrowniczej mi brakuje. Właśnie kończęprubę HO oraz przewoda. Dlatego tentemat właśnie spędza mi sen z powiek. Oprucz mnie jeszcze jedna druhna ma naramiennik i trzy osoby mająukończona próbę. Dlatego właśnie to pytanie czy mi jako drużynowej z naramiennikim ale bez nakładki wędrowniczej wolno przyznać naramiennik moim druhom.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 05 kwie 2008, 10:05

Sikor napisał Ci jakie ścieżki istnieją dla Ciebie.

Co do drużyny to tu też jest kilka czynników. Jeśli nie masz jeszcze ukończonych 18 lat to i tak musisz mieć opiekuna drużyny. Postaraj się znaleźć kogoś z naramiennikiem, po przeszkoleniu aby czuwał nad pracą drużyny i wtedy to on może wspierać Wasze próby.

Jeśli masz już 20+ lat to teraz zaczynaja się chyba "sezon" na warsztaty i kursy, po których z pewnością będziesz dysponowała wiedzą potrzebną przy pracy z wędrownikami(co niesie za sobą nadanie naramiennika). To jest dość szybka droga i Twoi harcerze mogą chyba tyle poczekać

18-20 to taki dziwny wiek że znając Cie jedynie z posta na forum trudno stwierdzić jaka droga będzie najlepsza, zrsztą pozostałe to też jedynie "domysły". Najlepiej będzie jeśli znajdziesz znajomego instruktora z naramiennikiem wędrowniczym i z nim o tym porozmawiasz. Sądząc po tym że nie jesteś raczej z małego hufca nie powinno być problemu ze znalezieniem ludzi którzy chętnie Ci pomogą.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 05 kwie 2008, 10:08

eee... dobra to ja nie wiem o czym mowa. Czym jest "nakładka wędrownicza"? Jakiś regulamin się zmienił i to przegapiłem?

Opisz co to jest bo wydaje mi się że to jakiś regionalizm.

Jeśli jesteś instruktorem posiadającym naramiennik, szefem podstawaowej jednostki organizacyjnej jakąjest drużyna, masz przeszkolenie to czego Ci jeszcze brakuje do nadawania naramiennika swoim harcerzom?
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2008, 10:10 przez orcus, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

leonidas
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leonidas » 05 kwie 2008, 10:52

Właśnie nakładki na dpodstawowy kurs dla drużynowych. Nie regionalnie pisząc warsztatów wędrowniczych. Po kursie który zrobiłam powinna zrobić jeszcze taką jakby "specjalizacje" (nakładkę) w zależnościod pionu wiekowego z jakimchcę pracować. I od wielu osób po takich kursach słyszałam, że właśnie bez tego nie powinnam sama nadawać naramiennika. Jednakoprucztychopini słyszałam też inne i w końcu nie wiem jak to jest. Pomyślałam, że może wy mi pomożecie rozwiązać mój problem.

kamila23
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kamila23 » 05 kwie 2008, 11:27

leonidas pisze:(ze stanowiska nr 2)
Naramiennik wędrowniczy przyznaje szef zespołu wędrowniczego, do którego należy wędrownik i przy którym zrealizował próbę wędrowniczą. Szef zespołu może przyznać naramiennik wędrowniczy tylko wtedy, kiedy sam go posiada (niezależnie czy zdobył go w formie zrealizowanej próby wędrowniczej, czy po przeszkoleniu z metodyki wędrowniczej).
Ten fragment chyba jednoznacznie odpowiada na Twoje pytanie.
Tak, możesz przyznawać naramienniki swoim ludziom.

A co do "nakładki", to jest to dość mało rozpowszechnione określenie, w większości regionów funkcjonują raczej "warsztaty wędrownicze" albo po prostu całe kursy zorientowane sa na jedną metodykę.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 05 kwie 2008, 11:43

Tak jak napisała Kamila i Orcus :) . Drużynowy wędrowniczy posiadający naramiennik wędrowniczy może:
przyznawać naramienniki samodzielnie, nie oglądając się na nikogo ewentualnie może również powołać kapitułę w skład której będa wchodziły co najmniej 3 osoby z naramiennikami i powierzyć jej prowadzenie prób na naramiennik.
Co do nakładki to ja podobnie jak Orcus zgłupiałem bo u nas również nie ma czegoś takiego :). Jeśli już masz naramiennik to musiałaś poznać metodyke pracy wędrowników :) Wiesz na czym polega wędrownictwo i spokojnie możesz prowadzić próby na naramiennik będąc instruktorem. Owa nakładka czy tez jak to się nazywa w innych regionach Polski warsztaty dla instruktorów wędrowniczych mogą Ci się przydać do poszerzenia swojej wiedzy na temat pracy z wędrownikami natomiast ma się to nijak do uprawnień dotyczących naramienników.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

leonidas
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leonidas » 05 kwie 2008, 19:50

Dziękuję ślicznie wam wszystkim. Myślę, że ozwinięcie tego tematu pomoże nie tylko mi ale takżeinnym "początkującym" drużynowym wędrowniczym.
Fragment, który wyróżniła Kamila interpretowałam dokładnie tak jednak różne opinie potrafią człowiekowi namieszać w głowie. Cieszę się niezmiernie, że pomogliście mirozwiązac tenproblem.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”