o autorytetach

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
ODPOWIEDZ
skrzypaczka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skrzypaczka » 19 mar 2008, 19:50

przymierzam się do zdobywania sprawności 'poszukujący autorytetu'. próba ogólnie opiera się na zgłębieniu wiedzy na temat jednej postaci 'której życiowe dokonania inspirują do podążania tą samą drogą, np. sławne osobistości, święci, mędrcy, autorytety moralne'. w grę wchodzi także opracowanie na podstawie zdobytej wiedzy osobistego planu rozwoju duchowego.

pytanie do was: kim są największe autorytety dla wędrownika?
jest wiele osób, które zasługują na uwagę, jednak ja szukam kogoś wyjątkowego. inspiracji. proszę o konkretne nazwiska, z krótkim uzasadnieniem najlepiej.
Skrzypce są nagie. Mają chude ramionka. Niezdarnie chcą się nimi
zasłonić. Płaczą ze wstydu i zimna. Dlatego. A nie, jak twierdzą recenzenci
muzyczni, żeby było piękniej. To nieprawda.
/Herbert/

Gisburn
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Gisburn » 19 mar 2008, 21:47

Dla mnie autorytetem jest Jan Paweł II. A dla czego - bo jest to osoba która przez własne poświęcenie i wyrzeczenia naprawdę zrobiła coś dobrego.
phm. Maciej Gralak HR
Drużynowy 42 BDSH "Krzewy" im. Dzieci Bydgoskiego Września
Szef Zespołu Programowego Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej

beao
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: beao » 20 mar 2008, 11:51

Wiesz, ja np.szukam autorytetow w wielu dziedzinach.
Jesli czuje , ze mam problem z samodyzcyplina to szukam osoby, a jesli takiej nie ma, to postaci historycznej, ktora byla bardzo zdyscyplinowana i nasladuje ja. Zastanawiam sie dlaczego byla taka a nie inna.

I tak np.

Stanislaw Grzesiuk - niesamowity talent literacki - moim zdaniem oczywiscie, hart ducha, to taki czlowiek , ktory mimo tego, ze trafil do obozow zaglady zyl zgodnie ze swoimi zasadami [ slabszych nalezy chronic, nie kapuje sie itd. ]

Marek Kotanski - za swoje podejscie do osob uzaleznionych, za wiare w to co robil itd. Za walke o czlowieczenstwo.

Zoska, Alek, Bonawentura itd. czyli Pokolenie Kolumbow - wielkie przyjaznie, moralne zasady, umilowanie rodzicow , inicjatywa, masa pomyslow, samoksztalcenie, upor, odwaga, poswiecenie, milosc.
dh. Beata Iwan bs. (ale już niedługo... ;))
przyboczna w 1RŚGZ "Przyjaciele Zielonego Lasu"

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 21 mar 2008, 23:14

Cześć Gosia! :) Kiedy pogramy i pośpiewamy? ;>
Temat autorytetów i ideałów w mojej głowie rozszerzył się po dosyć ciekawej dyskusji podczas czuwania starszoharcerskiego na zlocie grunwaldzkim jakieś parę lat temu. Nie rozumiem do końca wypowiedzi Macieja, za to wypowiedź druhny Beaty bardzo.
Zacząłbym od tego, czym dla mnie, wg mnie jest autorytet. Potem szukam takowych. Autorytet to na pewno nie jest jakaś uniwersalna osoba, którą całym swoim życiem pokazała jaka jest super. Dla mnie. Mam wiele autorytetów, miedzy innymi moich przyjaciół, wrogów, bohaterów historycznych, itd. Zawsze jest to osoba, która w danej dziedzinie życia daje mi fenomenalny przykład.Pokczuje mi swoją postawą, jak czynić i czyni to idealnie, całym swoim sercem. Dlatego np. jeżeli chodzio problemy rodzinne i radzenie sobie z nimi, autorytetem dla mnie jest mój przyjaciel Tomek. Jeżeli chodzi o wypowiadanie się i przy tym umiejętne ważenie słów, zwłaszcza by kogoś nie urazic, by przemyśleć to co chce się powiedzieć, itp. to autorytetem w tej dziedzinie jest akurat aktualny mój komendant hufca Ostrów Wlkp. I jest jeszcze kilka takich odniesień, autorytet przywódcy, autorytet wspaniałego zarządzania finansowego, autorytet konsekwentności, autorytet turystyczny, autorytet gry na gitarze, itd.
Jednak (pozwolę sobie na jedną dodatkową myśl) z idolem, idealnym odniesieniem ludzkim, mamy pewien "problem", ponieważ wiemy, że nie ma idealnego człowieka. Więc takiego idola nie było. A może być? Jeden? Takim dla mnie jest Jezus, przy czym z uszczególnieniem jednym.Ideał Miłości.
Z tym oto akcentem, życzę Udanych Świąt Wielkanocnych. :)
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

skrzypaczka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skrzypaczka » 22 mar 2008, 09:38

Hej Słonek, jeszcze dwa tygodnie z tego co pamiętam, nie? Już się nie mogę doczekać :D

Potwierdzasz to, do czego doszłam parę dni temu. Potrzebuję określić jedną konkretną słabość i pod nią szukać autorytetu. A tak mi się marzył jeden kompleksowy combo man, który by załatwił wszystko na całej linii (;
Chyba, że zostanie nim Chuck Norris ;P
Serio mówiąc mam parę postaci na oku, muszę tylko dowiedzieć się o nich więcej, by sprawdzić która z nich pasuje najlepiej do próby :)
Skrzypce są nagie. Mają chude ramionka. Niezdarnie chcą się nimi
zasłonić. Płaczą ze wstydu i zimna. Dlatego. A nie, jak twierdzą recenzenci
muzyczni, żeby było piękniej. To nieprawda.
/Herbert/

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 22 mar 2008, 09:49

Super, jeżeli jednak będziesz potrzebowała, czy chciała pogadać na ten temat "twarzą w twarz" to po graniu i śpiewaniu, czemu nie. :)
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”