W harmonii z naturą

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
ms
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ms » 06 lut 2008, 22:41

Witam,
chciałabym, spytać jak rozumiecie pojęcie "żyć w harmonii z naturą". Czy natura to przyroda, czy może chodzi o naturę człowieka? Jak to urzeczywistnić w swoim życiu?

Jak pewnie się zorientowałeś, że jest to jedno z wymagań na HO ("Staram się żyć w harmonii z naturą"). Chętnie przeczytam też, jakie zadanie ułożyłeś w ramach realizacji tego punktu. W KSH u mnie w hufcu każdy co innego rozumie pod pojęciem "harmonia z naturą", ciekawa jestem, co na ten temat sądzą inni wędrownicy.

ps.: Obawiam się, że zamiast odpowiedzi dostanę polecenie skontaktowania się z opiekunem próby, więc zawiadamiam, że już to zrobiłam. Nie piszcie też, proszę, że skoro mam takie wątpliwości, to znaczy, że nie dojrzałam jeszcze do stopnia HO, mój opiekun jest nieprzygotowany lub że stopień do zbyt indywidualna sprawa i nikt nie będzie mi pomagał. Zresztą bardziej chodzi mi o zrozumienie pojęcia "żyć w harmonii z naturą" niż przepisanie zadania.

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 06 lut 2008, 23:22

ms pisze:rozumiecie (...) się zorientowałeś (...) ułożyłeś
to ja czy my? ;)
W KSH u mnie w hufcu każdy co innego rozumie pod pojęciem "harmonia z naturą", ciekawa jestem, co na ten temat sądzą inni wędrownicy.
To dobrze, że każdy rozumie coś innego - to gwarantuje, że nie będzie jednakowych zadań ;) Ale czy na pewno?

Możesz podejść do tego bardzo powierzchownie - zgoda z naturą = zapamiętanie dat przesileń, rozpoznawanie liści itd.
Możesz podejść społecznie - natura a społeczeństwo, natura a rozwój miasta - działać w tym kierunku, poznawać zagrożęnia, jakie niesie cywilizacja dla przyrody (vide Augustów).
Możesz podejść osobiście - Ty jako wytwór natury, a więc Ty w zgodzie ze sobą - poznać swój cykl biologiczny, zadbać o siebie, nie truć się.

Staraliśmy się odpowiedzieć dobrze, więc mam nadzieję, że dałem radę ;)
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 06 lut 2008, 23:40

ms pisze:ps.: Obawiam się, że zamiast odpowiedzi dostanę polecenie skontaktowania się z opiekunem próby, więc zawiadamiam, że już to zrobiłam. Nie piszcie też, proszę, że skoro mam takie wątpliwości, to znaczy, że nie dojrzałam jeszcze do stopnia HO, mój opiekun jest nieprzygotowany lub że stopień do zbyt indywidualna sprawa i nikt nie będzie mi pomagał. Zresztą bardziej chodzi mi o zrozumienie pojęcia "żyć w harmonii z naturą" niż przepisanie zadania.
Uuuuu ale masz o nas opinię :/

Życie w zgodzie z naturą... to jest ... właśnie to :) To codzienne wybory w każdym aspekcie życia od prostych typu czy tą puszke po coli mam wyrzucić tu na trawniku czy jednak do kosza, a może zabrać ze sobą i wrzucic do specjalnego pojemnika (no można jeszcze dać ją gościowi co po śmietnikach "odzyskuje" metale lekkie) aż po trudne typu czy to jest w zgodzie z naturą, że tak bardzo mi się nie chce rano wstać.
Natura to oczywiście przyroda ale... my sami jesteśmy przeciez jej częścią i jako taka podlegamy określonym prawom. I te prawa powinniśmy szanować a więc powinnaś żyć tak jak uważasz, że będzie dla Ciebie naturalnie :) Tu niestety sprawa sie komplikuje bo wchodzi w sprawę nasze harcerskie sumienie. Ale tak naprawdę po przemysleniu zobaczysz, że nasze prawo harcerskie jest w pełni naturalne i jest ono świetną wskazówką jak żyć w harmonii z naturą
Hyh ale namieszałem ;)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

kalu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kalu » 07 lut 2008, 00:07

Nie każdy czuje potrzebe silnego obcowania z naturą, nie kazdego ciągnie las czy błękitne niebo ale każdy powinien wiedzieć jak wiele daje mu matka ziemia, jak z tego rozsądnie kożystać, jak uczyc sie ja szanować i chronić i może w koncu jak szukać u niej odpowiedzi na wszytskie pytania...
Jedyne co moge polecić - Lekturka SETONA

pozatym:
"Współżycie z przyrodą jest fundamentalnym składnikiem metody harcerskiej. Harcerstwo praktykowane w mieszkaniach i izbach szkolnych stanowi tylko parodię harcerstwa, choćby było najlepiej organizowane." Aleksander Kamiński
phm Piotr Kalewski

Pod błękitnym niebem...

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 lut 2008, 00:10

No tak Piotrze tylko harcerstwo na poziomie wędrowniczym to już coś więcej niż tylko bytowanie w przyrodzie. Oczywiście wędrówka jest bardzo ważna ale na poziomie HO harcerstwo jest już wszędzie, w domu, w pracy, w szkole...
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

kalu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kalu » 07 lut 2008, 00:26

Tymbardziej w domu w pracy w szkole , gdziekolwiek sie nie jest powinno sie pamietac o pewnych zasadach , i starać się poddawac refleksja na temat życia w zgodzie z naturą, kazda nasza "dorosła" desyzja w jakis sposób wpływa na środowisko...
phm Piotr Kalewski

Pod błękitnym niebem...

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 lut 2008, 00:42

Zwłaszcza jeśli środowiskiem jest wszystko co nas otacza ;)
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

kalu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kalu » 07 lut 2008, 00:51

hmm taki głupi pomysł mi właśnie przeszedł przez głowe troche komercyjny..
NATURO-TERAPIA

leczenie ludzi ze wszytskiego, wielogodzinnym obcowaniem z naturą, las woda czysta spanie w wlasno budowanym schronieniu jedzenie wlasnego chleba z wlasnego paleniska ...

Mysle ze taka kuracja napewno pomogła by na wszytskiego rodzaju dolegliwosci szczegołnie te o podłozu psychicznym jak np: Depresje
phm Piotr Kalewski

Pod błękitnym niebem...

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 07 lut 2008, 00:57

kalu pisze:NATURO-TERAPIA

leczenie ludzi ze wszytskiego, wielogodzinnym obcowaniem z naturą, las woda czysta spanie w wlasno budowanym schronieniu jedzenie wlasnego chleba z wlasnego paleniska
taki trochę woodcraft na sprzedaż;)

ale ja się boję zamykania zadań "naturowych" w kręgu natura=to, co mnie otacza. mało kto rozpatruje zadania "naturowe" do wewnątrz = ja=natura.
phm. Jakub Król

kalu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kalu » 07 lut 2008, 01:08

no z tym woodcraftem na sprzedaz no to brutalnie to nazwales, ja bym powiedzial ze jak ludzie za cos placa to to szanuja...

a co do tej nauty do wewnątrz to na wymaganiach na stopien HO masz naprawde wiele zadanian mozliwych do wykozystania do wewnątrz a spojz ze jest tylko jedno ktore mowi o naturze jako o srodowisku a jest to naprawde wazne...
phm Piotr Kalewski

Pod błękitnym niebem...

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 07 lut 2008, 03:25

To ja wam jeszcze polecam Ekofilozofię :) Znajdziecie o tym mało w sieci. Jakieś wykłady z tego zakresu i trochę informacji na stronie miłośników UFO oraz paranormalnych zjawisk :)

Wykładane jest to tylko w dwóch miejscach w Polsce i chyba do niczego nie przydatne :) Ale jest :).

Niektórzy twierdzą, że tak jak naturą pszczół, mrówek i termitów jest budowanie konstrukcji oraz tworzenie społeczeństwa, tak naturą człowieka jest budowanie miast i tworzenie cywilizacji. Ale to tylko jedno ze spojrzeń. Inni uważają, że człowiek wyszedł z lasu i mu to szkodzi...

Myślę jednak, że można poznać naprawdę wiele spojrzeń na naturę i naturę ludzką, dowiedzieć się jak to się kształtowało w różnych epokach i od czego zależało. Dowiedzieć się jak na to patrzą wielkie i małe religie. Dowiedzieć się jak to się przejawia i przejawiało w kulturze. To może być właśnie świetnym zadaniem na HO :)
Ostatnio zmieniony 07 lut 2008, 03:28 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 lut 2008, 06:46

kiubik pisze:ale ja się boję zamykania zadań "naturowych" w kręgu natura=to, co mnie otacza. mało kto rozpatruje zadania "naturowe" do wewnątrz = ja=natura.
Natura nie = to co nas otacza. Zawsze naturalność musimy rozpatrywać w aspekcie siebie i otoczenia. Jesteśmy częścią tego co nas otacza.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 07 lut 2008, 17:31

sikor pisze:
kiubik pisze:ale ja się boję zamykania zadań "naturowych" w kręgu natura=to, co mnie otacza. mało kto rozpatruje zadania "naturowe" do wewnątrz = ja=natura.
Natura nie = to co nas otacza. Zawsze naturalność musimy rozpatrywać w aspekcie siebie i otoczenia. Jesteśmy częścią tego co nas otacza.
Ale Ty mnie przekonujesz?;)
phm. Jakub Król

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 lut 2008, 20:08

Nie, nie sądzę by była taka potrzeba. Raczej doprecyzowuje na potrzeby czytelników tego wątku.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

beao
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: beao » 08 lut 2008, 11:37

Wiem, ze jestem nawiedzona, ale mysle , ze mozna by polaczyc zycie w zgodzie z natura z przyjaznym stosunkiem wobec zwierzat domowych. Co przez to rozumiem? Najprosciej mowiac, jak nalezy zachowac sie w sytuacji zagrozenia naszego zycia spowodowane przez "kontakt" ze zwierzetami. Czyli jak nie dac sie kopnac przez konia , jak nie dac sie pogryzc przez psa. Nie tyle chodzi mi o obrone - bo co za prolem noscic gaz pieprzowy czy zel - co o poznanie zachowan zwierzat i wycofywanie sie kiedy widzimy, ze cos jest nie tak.

Im bardziej poznaje zachowania zwierzat [inna sprawa , ze to moje hobby - z nastawieniem na psy ;) ] tym bardziej czuje sie bezpieczna w miescie. Mimo wszystko jest wiele analogi miedzy zwierzetami a nami ;).

Pozdrawiam
Bea.
dh. Beata Iwan bs. (ale już niedługo... ;))
przyboczna w 1RŚGZ "Przyjaciele Zielonego Lasu"

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”