Tuba.Na Tropie

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
Nestorka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Nestorka » 07 gru 2007, 12:59

Maciek P pisze:Bardziej widziałbym tu udział harcerzy w akcjach profilaktyczno-edukacyjnych, np. informowaniu społeczeństwa czym jest strefa Schengen.
Maćku!

Super! Właśnie to chcemy usłyszeć, właśnie takie rzeczy! Są w tym Twoim materiale, który miałeś przesłać do Kuby? Bo ja tego nie wiedziałam, że tak można podejść do tematu, i Tuba.NT może służyć temu, żebym się dowiedziała, żeby obalić pewne mity. A są one po obu stronach. Może w czasie dyskusji zaskoczyłabym Cię tym ile działań o charakterze porobronnym jednak popieram:)

Jako "przedstawiciel organizatora";) nie wiem wszystkiego, możesz mi zarzucać, że jestem "źle przygotowana", ale dla mnie osobiście Tuba będzie doskonałym przejawem wzajemności oddziaływań, gdzie wszyscy uczą się od wszystkich. Chciałabym żeby to tak wyszło.

Dlatego nieustająco zapraszamy wszystkich chętnych do dyskusji. Nie staniemy po dwóch stronach barykady, tylko usiądziemy w jednym kręgu - w takim "pacyfistycznym" duchu;)
phm. Joanna Nestorowicz
Pełnomocnik ds. zagranicznych
Chorągiew Stołeczna

Szefowa promocji "Na Tropie"
www.natropie.zhp.pl

Nestorka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Nestorka » 07 gru 2007, 13:07

Maciek P pisze:Czy ja mam napisać to po chińsku, żebyście zrozumieli?

Problem nie w liście uczestników, tylko w sposobie ujęcia tematu. To on (a nie lista gości) jest zawężony.
Lista była odpowiedzią na post Myśka. Zgadzam się, że nie w tym sęk.

Co do tematu. Oczywiście mogłeś go tak zrozumieć. Nasz klient, nasz pan.
Jeśli jednak ktokolwiek sądzie, że chcemy 3h rozmiawiać na poziomie tak/nie, to słabo to widzę. Moglibyśmy wejść, zagłosować nad każdą ze spolaryzowanych alternatyw i wyjść. 30 minut i po "dyskusji". Ale dla mnie osobiście, bo to ja formułowałam te pytania (choć nie są to pytania moderatora, tylko zajawka promocyjna), na każde z nich można odpowiedzić "tak, ale..." lub "zasadniczo nie, chyba źe...". Jesteśmy dorosłymi ludźmi, uczestnicy tego spotkania też będą przynajmniej prawie-dorośli, jesteśmy zdolni do konstruowania szerszych wypowiedzi, i na to w czasie Tuby.NT liczymy.

Jsteśmy, mimo (może mylnego) sposobu sformułowania "pytań promocyjnych", otwarci na dyskusję o charakterze "ile i jak", i na taką właśnie liczymy - trochę głębszą niż "fajne/niefajne" czy "tak/nie". Słowo skauta. Zapraszamy wciąż...
phm. Joanna Nestorowicz
Chorągiew Stołeczna

www.natropie.zhp.pl

washa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: washa » 07 gru 2007, 13:47

Czytam i własnym oczom nie wierzę...

Zdaję sobie sprawę, że Na Tropie jest postrzegane antymilitarnie, bo rzeczywiście większość autorów i członków redakcji uważa, że cele jakie realizują drużyny proobronne pracując z tą specjalnością (lepiej lub gorzej) można realizować za pomocą innych narzędzi. Ale też tekstów od instruktorów proobronnych nie dostajemy zbyt wiele (Maciej jesteś wyjątkiem:)

Ale czy Wy naprawdę myślicie że redakcja NT organizuje ładny stosik w postaci Tuby, na którym postawi kilku proobronnych, którzy jednak tam przyjdą, a potem go ładnie kolektywnie podpali? Naprawdę macie nas za takich cyników i hipokrytów by przypuszczać że za pomocą publicznego linczu chcemy wypromować magazyn?

Już ta dyskusja na forum pokazuje, że nie ma przede wszystkim wspólnej płaszczyzny do wymiany poglądów. I ja bym z chęcią po tej Tubie wyszedł z przekonaniem, że teraz już jej nie musimy szukać, można przejść do wymiany merytorycznych argumentów.

Serdecznie pozdrawiam
pwd. Filip Springer
Redaktor Naczelny Magazynu Wędrowniczego "Na Tropie"
79 PDH "Wilki" im.Wa-Sha-Quon-Asin

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 07 gru 2007, 13:59

Dwa razy pomyśl, raz powiedz /napisz/, a nie odwrotnie.
Joasiu, z całą do Ciebie sympatią, ale zajawka jest chybiona - i to Maciek ma rację / moim zdaniem ;)/ w podejściu do problemu - bo to jest problem w harcerstwie.
Ile i jak - czyli ile wojskowości i jak opracowanej metodycznie i programowo, by nie wyczyniać karykatury i parodii wojska, czy specczegoś w czymś na kształt ....drużyn , czy oddziałów nazywanych "harcerskimi". Materia dla metodyka harcerskiego bardzo atrakcyjna , ale wymagająca nielada umiejętności - niestety. Wojskowość, proobronność to dziś znowu atrakcyjna "wędka" ....BiPi /sic !/. Ale "sposoby" rozsądnego wykorzystania tej drogi pracy to potrzeba pilna - bo właśnie uharcerzenie "wszystkich narzędzi" - nie "innych", jak napisał Filip, to to o co chodzi. Przykład ? Ano WSZYSTKIE pytania o formy, które zadałaś Joasiu...promuje Baden Powell, Wyrobek, Schreiber, Zapletal i wielu innych. Tyle, że w "reżimie" skautowo/harcerskiej metody.
Ostatnio zmieniony 07 gru 2007, 14:05 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Nestorka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Nestorka » 07 gru 2007, 14:44

StaryWilk pisze:Ano WSZYSTKIE pytania o formy, które zadałaś Joasiu...promuje Baden Powell, Wyrobek, Schreiber, Zapletal i wielu innych. Tyle, że w "reżimie" skautowo/harcerskiej metody.
Wilku! Będziesz w Warszawie 15.12? IC jedzie 2,5h:) Takie głosy właśnie są nam też potrzebne w dyskusji! Tak jak pisałam: "Strzelanie do celu? TAK! Ale... nie do celu w postaci człowieka, tylko z broni sportowej itp." Ja tak widzę tę dyskusję. Na Boga przecież strezlectwo jest dyscypliną olimpijską - dyscypliną uprawianą w czasie święta pokoju i fair play. W starożytności wojny chcieli zawieszać na czas Olimpiady!

Chodzi o to żeby na tyle przegadać temat, żeby w przyszłości jak "pacyfista" powie "nie strzelajmy!", to "proobronnościowiec" zrozumiał "nie strzelać do człowieka", a nie "nie strezlać nigdy przenigdy". Tak samo kiedy "proobronnościowiec" powie "strzelać!", to żeby "pacyfista" zrozumiał "ćwiczyć kontrolę oddechu, cierpliwość, precyzję, zdolność koncentracji" a nie "hurra, hurra, zabijajmy".

(wybaczcie uproszczony(!) przykład(!!) - nie chce żeby ktoś za chwilę powiedział, że to nie wyczerpuje tematu...)

Darujmy już sobie dyskusję nad sposobem sformułowania pytań. Jedni zrozumieli tak, jak miało być zrozumiane, do innych niestety nie trafiłam z komunikatem w odpowiedni spoób. Nie kwestionuje tego, ale też nie płaczmy już nad rozlanym mlekiem. Skoro już mniej więcj (mam nadzieję) wiemy że dyskusja ma być jednk otwarta, a nie idąca w z góry narzuconym kierunku, to proszę weźcie w niej mniej lub bardziej bezpośredni udział - czy to poprzez obecność swoją, zachęcenie do przyjazdu ludzi ze swojego środowiska lub poprzez choćby przesłanie materiałów (jak zadeklarował Maciek).

Ja się mogę zobowiązać do tego, że materiały które nam dostarczycie dotyczące tematu debaty skserujemy i rozdamy uczestnikom.

Toż to będzie istna synergia! Super!:)
phm. Joanna Nestorowicz
Chorągiew Stołeczna

www.natropie.zhp.pl

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 08 gru 2007, 00:30

Nestorka pisze:Może się czyjść pogląd na te sprawy skrystalizuje i opowie się po jednej albo po drugiej(!) stronie w wyniku dyskusji. A jeśli nie, to rozejdziemy sie bogatsi o pewne przemyślenia i wiedzę na temat spojrzenia tej "drugiej" strony.
I tu właśnie leży moim zdaniem istota problemu - kreujecie toksyczne podziały w ZHP - na tych oldscoolowych i tych trendi, na tych co noszą kamo i na tych co noszą chustę na t-shircie, na tych co chodzą w glanach i na tych co noszą treki, na tych co "stoją pod pomnikami" i na tych którzy mają zbiórki w Pizzy Hut.

Bo niestety od dłuższego czasu w NT nie ma to charakteru rzeczowej i popartej argumentami dyskusji, a bardziej prześmiewania i szydery, której nie powinno być chyba aż tyle w oficjalnym biuletynie organizacji jaka powinna cechować się braterstwem...

Dlatego nie wiem czy chce mi się przyjść na to spotkanie.
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 08 gru 2007, 09:57

Przesadziłeś Magister i to mocno. Do NT może napisać każdy, ile Twoich artykułów odrzucono ?. Niestety tak to jest z nieobecnymi za nich trudno mówić.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 08 gru 2007, 11:49

sikor pisze:Przesadziłeś Magister i to mocno. Do NT może napisać każdy, ile Twoich artykułów odrzucono ?. Niestety tak to jest z nieobecnymi za nich trudno mówić.
Magister na pewno pisał kiedyś bardzo barwną i ciekawą relację z Mistrzostw Paintballowych. I nie przeciągniętej "ideowo" w żadną stronę.
magister_71 pisze:Dlatego nie wiem czy chce mi się przyjść na to spotkanie.
A to mocno szkoda, bo po cichu liczyłem, że pojawisz się i będziesz mógł mniej doświadczonym i świadomym służyć wiedzą, jako, IMO, specjalista w temacie :(
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 08 gru 2007, 12:02

Jeszcze się zastanawiam, druga kwestia to że mamy w tym samym dniu zbiórkę namiestnictwa naszego hufca na której będziemy wybierać nowych namiestników i chciałbym na niej być. Co nie zmienia faktu że również podobnie jak mariuszm, mam obawy iż spotkanie skończy się polowaniem na czarownice.
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 08 gru 2007, 12:16

magister_71 pisze:Jeszcze się zastanawiam, druga kwestia to że mamy w tym samym dniu zbiórkę namiestnictwa naszego hufca na której będziemy wybierać nowych namiestników i chciałbym na niej być. Co nie zmienia faktu że również podobnie jak mariuszm, mam obawy iż spotkanie skończy się polowaniem na czarownice.
Połączcie to z przyjściem na Tubę. W ramach przerwy w zbiórce zapraszamy na Piaskową :)
I zapewniam - nie chodzi o żadne polowanie na czarownice. Chodzi o rozmowę. Zapraszam!
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

washa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: washa » 08 gru 2007, 14:57

Pisanie że w NT nie ma miejsca na rzeczową i obiektywną dyskusję jest co najmniej nieporozumieniem. Niestety realia są takie, że dział Specjalności mimo naszych apeli do przedstawicieli wszystkich specjalności musi opierać się na tekstach o HSR. Bo tylko instruktorzy działający w tej specjalności podeszli poważnie do naszej prośby i regularnie przysyłają teksty(i nie są to przedruki z Eskulapa).

Odpowiedzią na nasze apele było milczenie lub przesłanie nam wierszy, które jak sami przyznacie z obiektywną dyskusją nie mają nic wspólnego. Marzą mi się w NT teksty o specjalności proobronnej takich ludzi jak Ty Magister bo wiem, że głupot nie robisz i głupot nie napiszesz. Nasze łamy są otwarte i mówimy o tym od roku.
Ale jakoś na klęskę urodzaju nie cierpimy, Kuba Sieczko może opowiedzieć jak musi wyszarpywać każdy specjalnościowy tekst, który nie jest o ratownictwie.

Deadline numeru jest 5 dnia każdego miesiąca. E- mail - natropie@zhp.pl

Zapraszamy więc do współpracy

Serdecznie pozdrawiam
pwd. Filip Springer
Redaktor Naczelny Magazynu Wędrowniczego "Na Tropie"
79 PDH "Wilki" im.Wa-Sha-Quon-Asin

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 08 gru 2007, 15:23

magister_71 pisze:...Co nie zmienia faktu że również podobnie jak mariuszm, mam obawy iż spotkanie skończy się polowaniem na czarownice.
Ej no co ty ? Kto tam zapoluje na Ciebie ? W końcu to proobronni są od polowania ;)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 gru 2007, 20:24

washa pisze:Pisanie że w NT nie ma miejsca na rzeczową i obiektywną dyskusję jest co najmniej nieporozumieniem. Niestety realia są takie, że dział Specjalności mimo naszych apeli do przedstawicieli wszystkich specjalności musi opierać się na tekstach o HSR. Bo tylko instruktorzy działający w tej specjalności podeszli poważnie do naszej prośby i regularnie przysyłają teksty(i nie są to przedruki z Eskulapa).

Odpowiedzią na nasze apele było milczenie lub przesłanie nam wierszy, które jak sami przyznacie z obiektywną dyskusją nie mają nic wspólnego. Marzą mi się w NT teksty o specjalności proobronnej takich ludzi jak Ty Magister bo wiem, że głupot nie robisz i głupot nie napiszesz. Nasze łamy są otwarte i mówimy o tym od roku.
Ale jakoś na klęskę urodzaju nie cierpimy, Kuba Sieczko może opowiedzieć jak musi wyszarpywać każdy specjalnościowy tekst, który nie jest o ratownictwie.

Deadline numeru jest 5 dnia każdego miesiąca. E- mail - natropie@zhp.pl

Zapraszamy więc do współpracy

Serdecznie pozdrawiam
Tekst o specjalności dostałeś ode mnie. Ale nawet nie otrzymałem zwrotnego: "dziękuję".

Poza tym, każdy inteligentny człowiek wie, że wierszem też można dużo wyrazić. Znacznie więcej, niż prozą.
Ale widocznie treść była "nie po linii".
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 09 gru 2007, 18:18

Może zajawka była zbyt ostra - a może po prostu miała być prowokacyjna. Szkoda, że to własnie militaryści tak szybko się PODDAJĄ (SIC!) <rotfl>

Maciek to nie jest tak, pisałem już milion razy, że poniewaz braterstwo, ponieważ różne formy to możemy pozwalac na wszystko.

Czy możemy miec obrzędowość mafii? A czy możemy mieć obrzędowość dresiarzy? A pogromców dresiarzy? A czy możemy łapać żaby, zabijać i uczyc się anatomii? Mam wymieniać jeszcze ileś rzeczy których pewnie nie można robić w naszym ruchu?

Są pewne rzeczy które sie w nim nie mieszczą. I nie jest wyjściem z dyskusji stwierdzenie "wszystko się mieści". Bzdura.

Zdaniem moim i kilku innych osób - a wydawało mi się, że byłeś bardzo blisko tego zdania - jest miejsce w harcerstwie na wiele spraw związanych z proobronnością, ale nie ma miejsca na nauke zabijania. Przecież zgadzałeś się z tym!

Używanie jakiegokolwiek porównania do pacyfistów jest nie na miejscu, to zwykły nieczysty Schopenhaureowski nieczysty trick w dyskusji. Przejaskrawienie.

Na początku pewnie trzeba będzie zdefiniować paramilitarność, militaryzm i proobronność, bo nikt nie chce wylewać dziecka z kąpielą.

Czasami maćku broń ci wypala w jakims dziwnym celu w którym wyadawałoby się wogóle nie powinna strzelać. W twoim zawodzie to niebezpieczne! ;) ;) ;)
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 09 gru 2007, 20:12

Pragnę jedynie zauważyć, że w pierwotnym zaproszeniu nie ma żadnej definicji. A zadane tam pytania wskazują na negatywne nastawienie do tematu przez zapraszających. Dalsze wypowiedzi "prostujące" nie wskazują na to, aby dyskusja miała do czegoś konkretnego doprowadzić i że organizatorzy zadbali już o odpowiednią ilość specjalistów znających temat oraz materiałów prezentujących o co chodzi.

Jedyne co wydaje się ważne, to że jest to tuba "Na Tropie", a nie inna jakaś inna tuba. Promocja przez kontrowersyjne dyskusje...

Można i tak, ale do kogo się dociera z takim przekazem?

Zastanawialiście się kogo w ten sposób zachęcicie i do czego, a ilu "czytelników" tracicie i z jakiego powodu?
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”