Wigilia drużyny

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
ODPOWIEDZ
KarolinaA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KarolinaA » 04 gru 2007, 20:50

Macie jakis ciekawy pomysł na przeprowadzenie wigili , co sprawdza sie w waszych drużynach? No oczywiście, opłatek, kolacja i wszystkie inne tradycje. Ale u nas kiedy jest wigilia nocujemy w harcówce, więc myślałam o czymś więcej... zrobienie jakiegoś nastroju może jakaś scenka... Lecz za bardzo nie mam tewgo uprycyzowanego... Więc prosze o odpowiedź.
Kto nie ceni życia, ten nie wart go...

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 04 gru 2007, 21:22

No więc nasza wilia w zeszłym roku (i w poprzednim też) miała 2 części. Na pierwszą zaprosiliśmy przedstawicieli Związku Żołnieży AK i Związku Sybiraków. Zrobiło to naprawdę dobrze nastrojowi ;). A później już we własnym gronie prawie do rana były śpiewy i barszczy i uszka....
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Lolek_Gliwice
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lolek_Gliwice » 04 gru 2007, 22:58

u nas zawsze jest obrzęd 10 świec. szeregowi po kolei zapalają świece, mówiąc kolejny punkt Prawa. później jest opłatek. ;) następnie wieczerza "mało-wigilijna", bo jemy same ciastka i słodycze ;)

no i na wigili zawsze mamy Przyrzeczenia ;)

sypa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sypa » 05 gru 2007, 02:01

U nas wigilia jest taka... normalna. Bez żadnych fajerwerków, ale za to kładziemy nacisk na tradycje. Na stole musi być 12 wigilijnych potraw (przygotowanych przez nas oczywiście), sianko pod obrusem, dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa. Najpierw przez 1~2 godziny składamy sobie nawzajem życzenia a potem zasiadamy wspólnie do stołu. To drużynowa pierwsza bierze potrawę, nakłada sobie i podaje półmisek w krąg. Każdy musi spróbować każdej potrawy, choćby jej nie cierpiał to musi zjeść choćby najmniejszy kawałek. Nie ma wyjątków. Potem śpiewamy kolędy i inne piosenki.
Wigilia jest też okazją do zebrania się razem, aktualnych i byłych członków drużyny. Do wspólnych wspomnień i opowieści o dawnych czasach.
W sumie nic nadzwyczajnego, wszystko tak... normalnie. Ale klimat jest zawsze niepowtarzalny, często bardziej rodzinny niż w naszych domach.
Nie ma takich rzeczy, których nie da się zrobić. Pytanie brzmi tylko ile czasu i pracy trzeba w to włożyć.

endriu-zhp
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: endriu-zhp » 05 gru 2007, 15:51

U mnie w tym roku też będą przyrzeczenia :) I oczywiście potrawy wigiljine. A także każdy robi własnoręcznie prezent.
pwd. Andrzej Choroszkiewicz

Lolek_Gliwice
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lolek_Gliwice » 05 gru 2007, 21:47

endriu-zhp pisze:A także każdy robi własnoręcznie prezent.
u nas takie prezenty robi się na Mikołaja ;) choć nie przeczę, na wigilii też musi być to miłe - dostać jakiś drobiazg ;)

KarolinaA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KarolinaA » 05 gru 2007, 23:57

Właśnie jak byłam tylko na jednej wigilii naszej drużyny to nie dawalismy sobie prezentównie było tej takiej fajnej atmosfery... chce aby teraz było inaczej dlatego dziekuje za wasze pomysły i prosze o wiecej ;)

jstefanska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 06 gru 2007, 00:23

Warto właśnie o atmosferę zadbać...
Jakieś świeczki... 2 lata temu robiłam wigilię szczepu... Wtedy zrobiliśmy jakąś prezentację w PowerPoincie - wyświetlały się różne zimowe widoczki (oczywiście na dużym ekranie na ścianie :) ) plus chyba jakieś kolędy leciały w tle... Można choinkę ubrać... Można się np umówić, że każdy przynosi jakąś ozdobę na choinkę i wchodząc na wigilię wiesza ją na choince.
Robiliśmy też coś a la "ciasteczka z wróżbą" - tylko zamiast wróżby była w środku złota myśl Księdza Twardowskiego. Już nie pamiętam czy związane z Bożym Narodzeniem, czy po prostu takie dające do myślenia i w odpowiednim klimacie...
Wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, jakaś klimatyczna, wzruszająca gawęda... W sumie na wigilii nie trzeba jakichś megafajerwerków... Najważniejsza jest atmosfera, obecność bliskich nam ludzi...
No a dalej można robić różne "wariacje na temat" ;) Można przygotować jakieś jasełka, zrobić konkurs zdobienia pierników, konkurs śpiewania kolęd (nawet harcerze mogą się wcześniej przygotowywać, np. zastępami), można wprowadzić jakieś gry na "rozruszanie atmosfery" ;)

Właściwie wszystko zależy od tego z kim mamy do czynienia, w jakim wieku są harcerze, na ile są zintegrowani i znają się nawzajem, ile są w stanie usiedzieć w miejscu :D

a, no i naprawdę bardzo fajną rzeczą są własnoręcznie robione prezenty :) Tylko trzeba mocno zmotywować harcerzy, żeby te prezenty były rzeczywiście robione własnoręcznie, a nie kupione... Strasznie miłe jest dostać jakiś upominek, nad którym wiemy, że ktoś trochę pracował, postarał się...
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

KarolinaA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KarolinaA » 10 gru 2007, 18:21

Już wigilia zaplanowana... mi się podoba... Nastrój będzie... choinka i wiele innych :) już się nie mogę doczekać. Mam nadzieję, że drużynie tez się spodoba.

Lolek_Gliwice
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lolek_Gliwice » 11 gru 2007, 00:13

jak już to przeprowadzisz, to napisz "sprawozdanie" ;) może się czegoś nowego od Ciebie nauczymy ;)

P O W O D Z E N I A ! ! !

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”