Interpretacja wymogów HR

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
lessa15
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: lessa15 » 27 paź 2007, 12:56

Czyli taka osoba nie może już być harcerzem? Przykre... Bo to by znaczyło, że jeśli ktoś miał "pecha", albo w jego życiu wydarzyło się coś, co spowodowało, że we właściwym momencie, kiedy tego teoretycznie potrzebował, wybrał lub "wybrało się" coś innego, alternatywnego, to już jest przekreślony? ma skazę na całe życie? czy ma się wracać? bo ja nie byłam zuchem...chce gwiazdki!
Możesz pisać wierszem, możesz pisać prozą, możesz mówić, możesz pisać, a nawet śpiewać. I przekażesz informację (tę samą z grubsza) drugiej osobie - w języku polskim. Jeszcze sa gwary...naleciałości regionalne, błędy językowe, wyrażenia charakterystyczne dla specjalistów z danej dziedziny, dla logiki są to różne języki. Więc co z tym porozumiewaniem się po polsku? :)
Czekam na gromy :)
Ostatnio zmieniony 27 paź 2007, 13:00 przez lessa15, łącznie zmieniany 1 raz.

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 27 paź 2007, 13:15

Nie będę wnikał w to czy instruktor powinien zdobywac stopnie harcerskie, bo to dla mnie trudny temat (i oddzielny). I pokłosie tego, że u na grupa wędrownicza pokrywa się z instruktorską (w cudzysłowie).

Chodzi tu o co innego, stąd było moje pytanie. Jeśli chcesz zdobywac HR, to chcesz rozwijać się wędrowniczo (bo HR to stopień wędrowniczy). Ta droga jest okreslona - Próba Wędrownicza -> HO -> HR.

Nie można tam wskakiwać w połowie, albo w 2/3.

Jak zwykle posłużę się przykładem zuchowym. Przychodzi człowiek w 3 klasie podstwówki do ZHP i chce zdobywać 3 gwiazdkę. ale przedtem... musi zdobyć znaczek zucha!

Znaczek zucha jest początkiem drogi zuchowej, Krzyż harcerskiej i starszoharcerskiej, a Próba Wędrownicza początkiem drogi wędrowniczej (w przypadku braku krzyża uzupełniona o próbę harcerską).

I to tyle w temacie. Jeśli chcesz się rozwijać wędrowniczą drogą, to musisz zacząć od Próby. Jeśli masz 23 czy 24 lata, i już nie chcesz - to nie. ale nie sięgaj po HR... Bo po co?
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 paź 2007, 13:25

lessa15 pisze:Czyli taka osoba nie może już być harcerzem? Przykre... Bo to by znaczyło, że jeśli ktoś miał "pecha", albo w jego życiu wydarzyło się coś, co spowodowało, że we właściwym momencie, kiedy tego teoretycznie potrzebował, wybrał lub "wybrało się" coś innego, alternatywnego, to już jest przekreślony? ma skazę na całe życie? czy ma się wracać? bo ja nie byłam zuchem...chce gwiazdki!
To już było wałkowane, więc nie wracam do tematu.
Możesz pisać wierszem, możesz pisać prozą, możesz mówić, możesz pisać, a nawet śpiewać. I przekażesz informację (tę samą z grubsza) drugiej osobie - w języku polskim. Jeszcze sa gwary...naleciałości regionalne, błędy językowe, wyrażenia charakterystyczne dla specjalistów z danej dziedziny, dla logiki są to różne języki. Więc co z tym porozumiewaniem się po polsku? :)
Czekam na gromy :)
Ale śpiewanie, gwara, pisanie itp mieści się w tym, co nazywamy językiem polskim, podczas, gdy zaśmiecanie języka obcymi naleciałościami już nie.

Póki coś mieści się w metodzie, jest to mutacja, ale zaśmiecanie metody naleciałościami z innych "bajek" (np. zadanie zespołowe wywodzi się z pionierów) jest już spaczeniem.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

zyrafa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zyrafa » 27 paź 2007, 14:27

Widzę że moja wypowiedź poruszyła nie jedną osobę :D

Cóż takie jest moje zdanie. Zdecydowanie lepiej ujął to Goorek w swoim poście.

Nie ma sensu się cofać albo robić próby dla próby czy co gorsza dla nowej ozdóbki na mundurze. Drogą instruktorską są stopnie pwd, phm i hm - one też równie dobrze (a może nawet lepiej) rozwijają daną osobę.

Ktoś powie ok ale między próbami inst. jest rok pauzy i w tym czasie można realizować HR tylko że HR w rok się nie zamknie i dochodzi do tego że otwierając phm (bo już rok pauzy minął) instruktor wciska te same zadania w próbę. Efekt tego taki że nie poszerzamy horyzontu tylko robimy stopień dla stopnia czy dla ozdóbki na mundurze.

Co do tego że nie każdy chce być inst. Np Ja nie czuje się na siła i nie chce być inst. Mam 20 lat i realizuje HR - mam trudna próbę i sam sie zastanawiam czy dam rade ale ciągle nad nią myślę, analizuje. Moi znajomi lecą ze stopniami jak maszyny na wyścigi...naramiennik, ho, pwd/hr, phm tylko po co? próba ma trwać i ma rozwinąć a nie dać kolejnej gwiazdki na mundurze. Jak ktoś wybrał drogę instruktorską to niech się jej trzyma.

Codzienną próba instruktora powinno być prowadzenie drużyny, szczepu, hufca. Wyzwaniem powinno być organizowanie coraz bardziej ambitnych obozów, rajdów itd itp. Takiego inst. który potrafi dobrze wykonywać swoje zadania próba HR niczego nie nauczy, ani trochę nie rozwinie - zrobi to od ręki nie zastanawiając się wiele nad nią - więc jaki ma sens?
Z drugiej strony jeżeli z obowiązkami inst (podanymi wyżej) dana osoba sobie nie radzi tzn że jest do bani i stopień inst jest efektem wyścigu, wypychania przez starszych, nie przemyślanej decyzji! Robienie HR może go czegoś nauczy (na pewno) tylko że taka osoba od razu miała realizować HR a nie cisnąć się na KSI.
Ostatnio zmieniony 27 paź 2007, 14:40 przez zyrafa, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Filipecki HO

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 27 paź 2007, 15:14

ukasz pisze:Nie czuję potrzeby realizacji próby wędrowniczej (pomimo tego, iż jestem w wieku wędrowniczym- 23 lata). Sądzę, iż ten naramiennik nic nie wniesie w moje kształcenie.
A dlaczego uważasz, że nic nie wniesie?? Jak pewnie wiesz próba wędrownicza składa się z kilku elementów. I to od Ciebie zależy czy ta próba coś wniesie czy nie. To tylko zależy od Twojej pomysłowości przy jej tworzeniu. Ja próbę ukończyłam w 2004 r. Moja próba była dla mnie czymś szczególnym zwłaszcza, że drużyna do której należałam zajmowała się wędrownictwem jeszcze zanim nastąpiły zmiany w podziale metodycznym na 4 piony. Przemyśl to, może jednak warto. Próba ma rozwijać a tylko osoba tego świadoma to dostrzeże...
phm. Gracja Bober HR
Hufiec Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Kierowniczka Wydziału Starszoharcerskiego GK
Zapraszamy na kursy http://4zywioly.zhp.net.pl/

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 27 paź 2007, 15:42

Do G00 i reszty twierdzącej że instruktorowi nie potrzeba hr-a. Hyba nie bardzo wiecie czym jest ten stopień.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 27 paź 2007, 17:09

Sikor, a gdzie ja napisałem że instruktorowi nie potrzeba HRa? :)
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 27 paź 2007, 18:15

Heh a ja uważam, że instruktor powinien zdobywać HR.. Ten stopień jest takim dopełnieniem.. Ja sama właśnie kończę tą próbę a jestem podharcmistrzynią.. I nie uważam się za kolekcjonerkę stopni... Każdy kto chce się rozwijać i stawiać sobie nowe wymagania wie o czym tu piszę :) Każda próba jest dla nas rozwijająca o ile jest dobrą próbą..
phm. Gracja Bober HR
Hufiec Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Kierowniczka Wydziału Starszoharcerskiego GK
Zapraszamy na kursy http://4zywioly.zhp.net.pl/

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 27 paź 2007, 21:44

g00rek pisze:I to tyle w temacie. Jeśli chcesz się rozwijać wędrowniczą drogą, to musisz zacząć od Próby. Jeśli masz 23 czy 24 lata, i już nie chcesz - to nie. ale nie sięgaj po HR... Bo po co?
Po to by drogę kontynuować. To, że nie masz naramiennika nie znaczy że nie weszłeś na wędrowniczą drogę. W dalszym ciągu sa ludzie którzy maja HO a nie maja naramiennika. HR-a chcą zdobywać bo to kontynuacja drogi na którą kiedyś weszli. Żądanie od tych ludzi cofania się do próby na naramiennik jest... niezrozumiałe
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

zyrafa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zyrafa » 27 paź 2007, 22:25

Sikor to mnie oświeć :P może faktycznie żyje w błędnym przekonaniu
Maciej Filipecki HO

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 paź 2007, 22:28

Żyrafa, jeśli dla ciebie stopień to ozdóbka na mundurze, to co robisz w harcerstwie?

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 27 paź 2007, 23:05

zyrafa pisze:Sikor to mnie oświeć :P może faktycznie żyje w błędnym przekonaniu
Żyraf... czemu służy zdobywanie HR-a ? Po co sie to robi ?
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

michał288
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michał288 » 27 paź 2007, 23:12

Witam!
Dla mnie to jest proste jak...
.. to, że takie rzeczy albo się wie (zwłaszcza instruktor), albonie ma sensu tłumaczyć.

droga stopni instruktorskich to droga harcerskiego wychowawcy - coraz większy obszar działania, kształcenia, wychowywania młodych, itd itp.

droga stopni harcerskich, to droga rozwoju bardziej "osobista" (?) ...

i co prawda instruktor np. przewodnik (ze stopniem ćwika) może przyznać H.O. ,
ale dla mnie (jako harcerza/wędrownika), o wiele bardziej wiarygodnym będzie ktoś, kto również posiada H.O.

co do początku dyskusji - to rzeczywiście sprawa do dogadania z właściwą kapitułą stopni.
Przecież każdy z nas INDYWIDUALNIE (specjalnie dla swojego rozwoju) układa próbę.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 paź 2007, 23:16

Dokładnie się zgadzam.

zyrafa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zyrafa » 28 paź 2007, 07:58

Maciek P pisze:Żyrafa, jeśli dla ciebie stopień to ozdóbka na mundurze, to co robisz w harcerstwie?
Nie napisałem że stopień to ozdoba na mundurze w odniesieniu do prób i wszystkich harcerzy. Napisałem to w odniesieniu do inst. zdobywających HR - bo ta próba nic im nie da (maja po kolei pwd phm hm - które wystarczająco ich rozwijają) tylko będzie kolejną gwiazdką na mundurze. Skoro ktoś ma stopień phm to już dawno osiągnął poziom HR więc po co to robić? jaki to ma sens?

Sikor - nie kulturalnie jest odpowiadać pytaniem na pytanie. Skrytykowałeś moją wypowiedź (ok każdy ma prawno do własnego zdania) ale teraz to uzasadnij. Czekam
Maciej Filipecki HO

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”