naramiennik wędrowniczy u opiekuna próby na stopień HO ??

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
willemid
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: willemid » 29 sie 2007, 11:07

Witam,
W moim szczepie nie ma kapituły wędrowniczej i nikt nie ma naramiennika, nawet instruktorzy. Ja sam zdobywam go w innym szczepie. Zatem prosze o odpowiedz do pytania z tematu. Poza tym chciałbym wiedziec czy kapituła stopni wedrowniczych jest również obowiazkowa. Z regulaminu wyczytałem ze moze zostac stworzona (to nie znaczy ze musi, ale chciałbym wiedziec jak inni sie do tego ustosunkowali)
Czuwaj

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 29 sie 2007, 12:17

Ale ten Twój opiekun ma naramiennik?

BTW: uzupełnij swoje dane w profilu.
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 29 sie 2007, 14:43

willemid pisze:W moim szczepie nie ma kapituły wędrowniczej
Kapituły to relikt z czasu RPM. Teraz IMO nie ma dla nich miejsca wiec to dobrze że ich nie ma;)
willemid pisze:nikt nie ma naramiennika, nawet instruktorzy. Ja sam zdobywam go w innym szczepie.
To bardzo niedobrze. Najpierw to instruktorzy powinni się przeszkolić. Może warto z nimi porozmawiać i jakoś delikatnie zmotywować do udania się choć na warsztaty z metodyki wędrowniczej? To w sumie nie pożera za dużo środków ani czasu a jednak przydaje się w pracy...
willemid pisze:Zatem prosze o odpowiedz do pytania z tematu.
Nie za bardzo rozumiem pytanie z tematu. Domyślam się że chodzi o to czy opiekun musi mieć naramiennik wędrowniczy. Formalnie nie ma chyba przeciwwskazań aby nie miał ale gdyby pojawił się na warsztatach z metodyki to na pewno wyszłoby to z pożytkiem i dla niego i dla Ciebie.
willemid pisze:Poza tym chciałbym wiedziec czy kapituła stopni wedrowniczych jest również obowiazkowa. Z regulaminu wyczytałem ze moze zostac stworzona (to nie znaczy ze musi, ale chciałbym wiedziec jak inni sie do tego ustosunkowali)
Nie jest obowiązkowa. A nawet jeśli powstaje to IMO nie powinna mieć decydującego głosu. jedynie doradczy bo to drużynowy zawsze podejmuje decyzję dotyczącą swoich podwładnych.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

willemid
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: willemid » 29 sie 2007, 16:30

dzieki za odpowiedzi. Miałem na mysli czy opiekun próby na HO musi miec naramiennik, ale dobrze ze zrozumieliscie.

Chciałbym jeszcze dowiedziec sie -na pewno- (a nie tylko chyba) czy ten opiekun musi miec naramiennik. Prosze o odpowiedz lub informacje gdzie moge szukac.

Poza tym moja druzynowa ma ukonczony kurs druzynowych wedrowniczych, ale pagon robimy razem, bo mamy nowa druzyne.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2007, 16:32 przez willemid, łącznie zmieniany 1 raz.

zyrafa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zyrafa » 29 sie 2007, 18:02

Opiekon proby na HO nie musi miec naramienika musi miec conajmniej stopien HO lub wyzej...

Natomiast opiekun proby na naramienik musi miec naramienik

CO do kapitul nie sa obowiazkowe ale bardzo ulatwiaja zycie w druzynie czy szczepie Musza byc conajmniej 3 osoby z naramienikiem i wtedy moga otwierac i zamykac proby na naramienik - dokladnie daja wniosek do rozkazu druzynowego o otwarcie lub zamkniecie
Maciej Filipecki HO

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 30 sie 2007, 09:04

zyrafa pisze:Opiekon proby na HO nie musi miec naramienika musi miec conajmniej stopien HO lub wyzej...
Tak, nigdzie nie ma takich wytycznych, że musi mieć naramiennik, ale to logiczne że powinien mieć, bo:
g00rek w innym wątku jasno, przejrzyście i konkretnie pisze:Wymagania na H.O.

"
Do próby może przystąpić harcerz, który:
· aktywnie uczestniczy w życiu drużyny,
· zrealizował próbę wędrowniczą w formie stosownej do swojego stażu harcerskiego i otrzymał naramiennik wędrowniczy,
· wspólnie z opiekunem przygotował indywidualny program próby.
"

Czy coś tu jest nieoczywiste?
Ale to pewnie nie zmieni postać rzeczy, że może być tym opiekunem, bo rozumiem że "moda" na naramiennik wędrowniczy jeszcze do Ciebie nie dotarła. A jeżeli dobrze zrozumiałem, że robisz te dwie próby jednocześnie to mogę również Ci polecić, poradzić żebyś najpierw zrealizował próbę wędrowniczą (na naramiennik wędrowniczy), a potem na stopień wędrowniczy HO. Wyjdzie Ci to na dobre, a w sumie była już o tym mowa dosłowanie parę wątków niżej na tym forum.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2007, 09:10 przez słonko, łącznie zmieniany 1 raz.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

willemid
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: willemid » 30 sie 2007, 13:33

SŁonko

Chciałem zaznaczyc ze nie robie dwoch prob jednoczesnie - źle zrozumiałes. Poza tym nie pytam jakie sa profity robienia prob oddzielnie (znam je), wiec nie musze czytac o tym kilka postów nizej.

pozdrawiam

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 30 sie 2007, 14:35

Hehe, dobrze Dawid. Z tego poprostu co napisałeś można było wysnuć coś takiego, że chcesz realizować te próby jednocześnie i stąd takie nawiązanie do innego tematu. Jeżeli Cie tym uraziłem to przepraszam. ;)
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

willemid
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: willemid » 30 sie 2007, 15:12

spoko nic sie nie stało.

zyrafa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zyrafa » 30 sie 2007, 19:46

słonko napisalem ze nie musi miec naramienika dlatego ze wiele osob zdobylo stopnie HO HR i inst przed zmianami i wprowadzeniem wedrownictwa Wiec zdarza sie tak ze opiekun proby na HO ma HO ale nie posiada naramienika

Oczywiscie idealem jest "uzupelnic" zaleglosci ale to juz prywatna sprawa kazdego z nas :)
Maciej Filipecki HO

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 30 sie 2007, 20:06

zyrafa pisze:wiele osob zdobylo stopnie HO HR i inst przed zmianami i wprowadzeniem wedrownictwa
(...)
Oczywiscie idealem jest "uzupelnic" zaleglosci
Czyli odbyć próbę wędrowniczą ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

zyrafa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zyrafa » 30 sie 2007, 20:26

tak

mozna tu zadac pytanie: "czy nie jest to cofanie sie do tylu" - wszak przychodzac do ZHP w wieku 16lat nie robimy prob zuchowych ale z drugiej strony osoba ktora jest opiekunem danej proby powinna miec to zasoba, miec jakies doswiadczenie aby w realizacji tej proby pomoc

ooo zagapilem sie przeca HO jest po naramieniku wiec opiekon proby HO musi miec conajmniej HO ale naramienika nie musi posiadac. Musi zrealizowac probe w momecie jak zechce byc opiekunem proby wedrowniczej :)
Ostatnio zmieniony 30 sie 2007, 20:28 przez zyrafa, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Filipecki HO

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 30 sie 2007, 21:06

zyrafa pisze:
19kldh pisze:
zyrafa pisze:wiele osob zdobylo stopnie HO HR i inst przed zmianami i wprowadzeniem wedrownictwa
(...)
Oczywiscie idealem jest "uzupelnic" zaleglosci
Czyli odbyć próbę wędrowniczą ?
tak

mozna tu zadac pytanie: "czy nie jest to cofanie sie do tylu" - wszak przychodzac do ZHP w wieku 16lat nie robimy prob zuchowych ale z drugiej strony osoba ktora jest opiekunem danej proby powinna miec to zasoba, miec jakies doswiadczenie aby w realizacji tej proby pomoc
A jaki jest cel próby wędrowniczej ?
;)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

endriu-zhp
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: endriu-zhp » 30 sie 2007, 21:25

Ja mam takie małe pytanie, czy osoba która ma HR powinna przechodzić próbę wędrowniczą, czy tej osobie naramiennik sie należy ?
pwd. Andrzej Choroszkiewicz

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 30 sie 2007, 21:32

willemid pisze:Poza tym moja druzynowa ma ukonczony kurs druzynowych wedrowniczych, ale pagon robimy razem, bo mamy nowa druzyne.
Wobec tego drużynowa niejako posiada lub powinna posiadać naramiennik jeśli pracuję z wędrownikami, jeśli jest instruktorem... A może się mylę?
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”