Kuźnica Wędrownicza - Temat

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
Zablokowany
meredith
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: meredith » 20 kwie 2007, 19:59

Właśnie... z pozoru nie wydaje się problemem wymyślenie tematu na kuźnicę dla wędrowników. Ostatnio przypadło mi zadanie poprowadzenia tej formy pracy wśród wędrowników różnych drużyn, osób głównie w wieku licealnym, ale również studentów. Na początku podjęcia się tego wyzwania nie wydawało mi się, że sprawi mi to większy kłopot. A jednak... problem zaistniał. I to nie w kwestii organizacyjnej, ale właśnie w kwestii tematu, na jaki moglibyśmy dyskutować.

Zastanawiałam się nad nim bardzo długo i zastanawiam się nadal. Przez głowę przelatywało mi wiele pomysłów: od polityki, sytuacji w państwie, poprzez dyskusję na temat obrony życia, tolerancję szeroko pojętą, po samo harcerstwo i kodeks wędrowniczy... Nie chciałabym jednak, by z dyskusji rozwinęła się kłótnia, a tematy typu politycznego właśnie się tym skutkiem bardzo często charakteryzują... Z drogiej zaś strony warto byłoby zastanowić się nad problemami naszego państwa i tym, jak im zaradzić, tymbardziej, że wędrownicy to osoby, które właśnie wchodzą lub niedawno weszli w dorosłość, stając się pełnoprawnymi obywatelami...

Na pozór tematów jest wiele... Być może to tylko ja nie widzę wokół mnie niczego oryginalnego, czym mogłabym dać nieco do myślenia ludziom w moim wieku. Odpowiedzi szukałam również w swojej szkole, wśród rówieśników, gdzie przewija się wiele tematów... a to zaskutkowało chyba jeszcze większym zniechęceniem do przeprowadzenia dyskusji i zwątpieniem. Ale może jednak warto zaryzykować, zastanowić się nad nieco kontrowersyjnymi tematami i spróbować wspólnie znaleść jakieś rozwiązanie...?

Może Wy przeżyliście jakieś kuźnice, które dały Wam w jakiś sposób do myślenia, nie raniąc jednocześnie Waszych przekonań?
Może spotkaliście się z jakimś nietypowym tematem, lub formą przeprowadzenia, która szczególnie pozostała Wam w pamięci?
A może chcecie podzielić się przemyśleniami podobnymi do moich, w których dobór naprawdę odpowiedniego tematu może być problemem... jestem bardzo ciekawa jak Wy to widzicie :)

Pozdrawiam,
Paulina

PS.: dodam jeszcze, że grupa wiekowa, którą się zajmuję, to głownie harcerze i część harcerzy starszych (być może to jest powodem moich "myślowych zawirowań";))
pwd Paulina Pawłowska
drużynowa
55 OHDG "Dżed" im. Strażackiego Ruchu Oporu "Skała"

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 20 kwie 2007, 23:00

hmm, a jaki cel ma ta Kuźnica?
odpowiedz sobie na to pytanie, znajdziesz temat.
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 kwie 2007, 18:26

hmm czegoś tu nie trybie. Masz zrobić kuźnicę dla... kuźnicy ? To chyba troche na opak. Pierwsze stawiasz cel... np. spowodowanie refleksji wśród danego grona na temat... coś tam, później wybierasz formę... o kuźnica , to pasuje Ale pierwsze wymyslić.. zrobię kuźnicę a później .. hmm w jakim temacie to jakieś dziwne jest. Jak dla mnie to chyba jedynie o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi :p

Pierwsze CEL, później FORMA
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Michmis
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Michmis » 21 kwie 2007, 21:37

Myślę że druhna otrzymała zadanie zorganizowania kuźnicy z góry. Proponuje tematy które dotyczą wędrowników, czyli np. jak każdy z nich postrzega prawo harcerskie (niedawno u nas się takowa odbyła), jak to prawo ma się do dorosłego życia wędrowników itp.

meredith
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: meredith » 21 kwie 2007, 21:42

Heh, to prawda. Tylko problem w tym, że postawiono mi z góry: zrób kuźnicę dla wędrowników, temat dowolny.

Ale już chyba mam, czego szukałam.
Dzięki ;)
pwd Paulina Pawłowska
drużynowa
55 OHDG "Dżed" im. Strażackiego Ruchu Oporu "Skała"

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”