Znaki sluzb i costam

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 18 lis 2003, 12:33

repik napisał:
W ciągu ostatnich kilku lat istniały dwa poglądy co do "filozofii" funkcjonowania Znaków Służby. Jedni upatrywali w ich zdobywaniu poszukiwanie pól służby, inni deklarację o gotowości i umiejętności pełnienia służby w danej dziedzinie. W wyniku zeszłorocznej dyskusji zdecydowaliśmy o upowszechnieniu tego drugiego podejścia do znaków służby. Stąd też zmiana w regulaminie przedłużająca maksymalny czas zdobywania znaku z 6 miesięcy do 1 roku. Konsekwencje takiego zmienionego podejścia do znaków ujawnią się dopiero za pewien czas. Wtedy zapwene większośc wędrowników bedzie mogła wykazać się zdobyciem 1-4 znaków, bo więcej zdobyć rzeczywiście nie da rady.

[Edytowany przez repik dnia 17.11.2003 o 21:05 ]
I to nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie, bo odchodzi od idei pierwotnych Znaków, tych z eksperymentu po 1957 r.
"Reaktywowanie" Znaków w trakcie Ofensywy Starszoharcerskiej nadało im jeszcze silniejszy akcent poszukiwania pól i pełnienia służby / nie znak Służby Przyrody a Służby PrzyrodZIE, i tak też zostały "przekierowane" wymagania./
"Gotowość" niebezpecznie zbliża Znak do Sprawności, takiej supersprawności, lub po prostu Odznaki oznaczającej posiadane kwalifikacje. A nie o to chodziło.

[Edytowany przez StaryWilk dnia 18.11.2003 o 12:40 ]

repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 18 lis 2003, 14:21

Starywilk napisał:
"Gotowość" niebezpecznie zbliża Znak do Sprawności, takiej supersprawności, lub po prostu Odznaki oznaczającej posiadane kwalifikacje. A nie o to chodziło.

[Edytowany przez StaryWilk dnia 18.11.2003 o 12:40 ]
Nie wyraziłem sie precyzyjnie. Oczywiście nie chodzi tylko o gotowość lecz o pełnienie służby nie tylko w czasie trwania próby ale i po jej zakończeniu. Takie właśnie rozumienie znaku służby wydaje się bardziej właściwe od przechodzenia przez bardzo dużo znaków i pełnienie służby określonej przez znak tylko podczas trwania próby.
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 18 lis 2003, 16:01

repik napisał:
Nie wyraziłem sie precyzyjnie. Oczywiście nie chodzi tylko o gotowość lecz o pełnienie służby nie tylko w czasie trwania próby ale i po jej zakończeniu. Takie właśnie rozumienie znaku służby wydaje się bardziej właściwe od przechodzenia przez bardzo dużo znaków i pełnienie służby określonej przez znak tylko podczas trwania próby.
Może warto takie razumienie ZS zawrzeć w oficjalnym dokumencie. Po przeczytaniu Zasad zdobywania ZS nie odniosłem wrażenia, że chodzi tu o stałą służbę, pełnioną również po zdobyciu znaku.
Tomasz Rojek

dziechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziechu » 20 lis 2003, 10:27

Dla mnie znak sluzby powinien zdobic mundur tylko w momencie gdy dana sluzbe pelnimy. Czy tak naprawde chodzi o pamiatki na mundurze?, gdyby tak bylo w regulaminie mundurowym nie bylaby okreslona ilosc mozliwych odznaczen noszonych na mundurze. Moim zdaniem wedrownik ktory juz nie pelni sluzby w danej dziedzinie sciaga ten znaczek z munduru.
phm Jaro spod Giewonta HO

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 30 lis 2003, 01:10

Popieram cie calkowicie w tej propozycji... :D
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 28 paź 2006, 17:07

Witam, mam małe pytanie dotyczące zdobywania Znaku Słuzby w zespole zbierającym ludzi z różnych jednostek, mianowicie: kto powinien otworzyć próbę, jeśli w skład zespołu wchodzą prawie wszyscy członkowie rady drużyny wielopoziomowej (starszoharcersko-wędrowniczej) i trzech wędrowników będących kadrą powstającej drużyny starszoharcerskiej, jeżeli żadna z drużyn nie działa w szczepie??

(zasady zdobywania znaków mówą: "Prawo do przeprowadzania prób na znaki służb mają rady:
drużyny wędrowniczej, drużyny wielopoziomowej, szczepu, kręgu instruktorskiego lub akademickiego.")
Idę by dotrzeć, wręcz idę by iść - czynność jest skutkiem, przyczyną jest myśl...

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 30 paź 2006, 11:10

podbijam, to dla mnie ważne.
Idę by dotrzeć, wręcz idę by iść - czynność jest skutkiem, przyczyną jest myśl...

OlgUcha
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: OlgUcha » 31 paź 2006, 07:52

Mnie tez nurtuje to pytanie... Bo sytucja w mojej drużynie jest podobna.... i chciałabym wiedziec czy, np. komendant hufca może zatwierdzić zdobycie ZNAKU SŁUŻBY???????
Ostatnio zmieniony 31 paź 2006, 07:54 przez OlgUcha, łącznie zmieniany 1 raz.

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 31 paź 2006, 21:13

Komenda lub Hufcowa Kapituła Stopni.
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana- Szolc Rogozińskiego

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 01 lis 2006, 08:25

o, ktoś jednak się sprawą zainteresował :)
no ale jak komenda, albo HKS, skoro nie mają oni takich uprawnień?

ktoś mi wytłumaczył, że możemy dobie sami Znak przyznać, ale nie wiem, czy jestem do tego przekonana.

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 01 lis 2006, 09:07

U nas w drużynie tak było. Drużynowa z kilkoma osobami zaliczała znak służby przyrodzie. Na kapitule stopni (skłądającej się ze starszych członków mających nie niżej niż HO) został znak zamknęty pozywtywnie i rozkazem sobie przyznała i innym;]
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana- Szolc Rogozińskiego

Jerzyk
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Jerzyk » 01 lis 2006, 10:15

w takim razie musicie w hufcu znaleźć jednostkę posiadającą takie uprawnienie i tamże otworzyć próbę - nie masz przecież napisane, że próba prowadzona przez radę którejś z drużyn może być tylko dla jej członków.

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 02 lis 2006, 00:05

Dogadać się z jakąś zaprzyjazioną jednostką, niech jej szef otworzy i realizować można właśnie tam i po czasie rada tej jednostki albo wam przyzna... albo nie :D
Ostatnio zmieniony 02 lis 2006, 00:08 przez słonko, łącznie zmieniany 1 raz.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

OlgUcha
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: OlgUcha » 02 lis 2006, 16:26

Chodzi o to, ze u nas w hufcu jest jedna osoba ze stopniem HO i drugą juz niedlugo (mam nadzieje) bede ja... Ale nadal jest to dla mnie nie jasne... Słonko pisząc o innej jednostce co miałeś na myśli???? Inną drużynę wedrowniczą??? U nas w hufcu my jesteśmy jedyni w tym przedziale wieku... i dlatego mamy problem...

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”