Harcerz Rzeczypospolitej

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
PoLo23
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PoLo23 » 28 lip 2006, 18:43

Mam dość ciężkie pytanie
W wrześniu chce otworzyć na próbę na HR karte się układa z opiekunem a może ktoś napisać mniej więcej jak mają brzmieć zadania, jaki obrać stopień trudności bo ciężko coś znależ. W regulaminach są ino jakieś ogólnikowe rzeczy brak konkretów.
Ile ma być zadań itp..

Chętnie poczytam o zadanich od osób któe mają ten stopień

HO PoLo

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 28 lip 2006, 19:05

Trudno to zalecać, nie znając Ciebie. To ma być Twoja próba. Dla Ciebie. Na Twoim poziomie.

Rozumiesz?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

ada102
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ada102 » 28 lip 2006, 19:30

Zadania zawarte w próbie muszą się konkretnie odnosić do Ciebie... Ja jestem w trakcie realizacji tej ostatniej już próby na stopień harcerski... Widziałam kilka prób, dlatego mogę jedynie podpowiedzieć, że zadania powinny być na b.wysokim poziomie... Może to byc coś co z pozoru przerasta nasze możliwości, ale po głębszym zastanowieniu daje motywację do pracy nad sobą... Słyszałam, że poziomem powinna dorównywać próbie na phm. Coś w tym jest...
pwd. Adrianna Smurzyńska HO
102 Kielecka Drużyna Harcerek
Hufiec Kielce-Południe

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 29 lip 2006, 10:41

Aja nie chciałbym nikogo obrazić i zaznaczam, że nie mam takego zamiaru, ale według mnie osoba otwierająca kartę na HR nie wie jakie ma zadania sobie tam "wcisnąć" najwyraźniej nie dojrzała do tego aby ten stopień zdobywać. Nie chcę się wypowiadać jakie powinny być zdania itp., ale na mojej karcie zamierzam mieć dwa zadania:] Jakie?- tajemnica;)
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana- Szolc Rogozińskiego

Karolk99
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Karolk99 » 29 lip 2006, 11:12

Ja również uważam, że istotą tej próby jest właśnie to, że kandydat na HR potrafi samodzielnie ułożyć pod okiem opiekuna program swojej próby. Dla jednych wyzwaniem będą 2-3 zadania, dla innych już 10. Jednak ilość zadań nie świadczy o jakości próby tylko ich
poziom. Taka próba zawsze jest ułożona pod kandydata, i nie należy sugerować się innymi - do rozwiania wszelkich wątpliwości jest właśnie opiekun :)

Pozdrawiam serdecznie :)

Karolk_99
99 DW "Nomada" im. Andrzeja Zawady
Hufiec Szczecin
Karolk_99
Hufiec Szczecin

asabe
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asabe » 29 lip 2006, 14:26

Stopień ten to kolejny etap rozwoju zarówno harcerskiego, społecznego, jak i duchowego, choć można powiedzieć, że te zagadnienia są spójne. Nie w tym rzecz. Rezcz w tym, żę stopnie zdobywa się dla siebie, dla własnego rozwoju. Wymagania o których mówisz, że są ogólnikowe są pewną wskazówką, to nie są zadania, są to wymagania. Teraz wobec nich układane powinny być zadania, indywidualne dla ciebie. Dlatego jest to tak ogóle, nakreśla pewien zakres i obszar zagadnienia ale nie może być identycznym zadaniem dla każdego.Twój opiekun próby powinien dobrze orientować się w zasadach zdobywania i rozpisywania prób. Ja osobiście nie uważam, że jeśli ktoś nie potrafi rozpisać takiej próby świadczy o tym, że nie dojżał do niej. Świadczy o tym, że osoba która będzie opiekunem próby ma pewne zadanie do wykonania. Po pierwsze wyjaśnić ideę stopni, sposób rozpisywania prób. Może być wiele powodów takiej sytuacji. Więc rozmowa i wyjaśnienie może wiele zminić. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć to należy mu pomóc a nie twierdzić, że nie dojżał. To, że ktoś nie potrafi się sam do tego zabrać, nie znaczy, że pod okiem jak to zostało ujęte opiekuna nie będzie tego potrafił. Przecież opiekun próby to nie tylko osoba, która siedzi i patrzy jak zainteresowany rozpisuje zadania.
Ostatnio zmieniony 29 lip 2006, 14:32 przez asabe, łącznie zmieniany 1 raz.
phm.Joanna Bereś HO
kom. Szczepu Drużyn 44 Gniazdo
w Jadachach
www.44gniazdo.pl
Hufiec ZHP Tarnobrzeg

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 29 lip 2006, 17:20

asabe pisze:Ja osobiście nie uważam, że jeśli ktoś nie potrafi rozpisać takiej próby świadczy o tym, że nie dojżał do niej.
Dobra. Tylko ja nie rozumiem jednego. Jeżeli on nie potrafi rozpisać próby na HR, to jak rozpisał próbę i zdobył HO? Przecież HO też jest oparty na naramienniku wędrowniczym, tylko że ten stopień opiera się na płomieniach:], a niczym szczególnym nie się wyróżnia od HR.

asabe
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asabe » 29 lip 2006, 17:38

Ok, zgadzam się , że faktycznie nie powinno tak być, nie świadczy to jednak dokładnie defakto o nim samym ale także o opiekunie stopnia na HO.
Jeśli taka sytuacja już jednak zaistniała to są dwa wyjścia
1. gnojmy gościa, czy gościówkę bo jak to może być i nie mówmy przypadkiem jak powinno , niech dojżewa do tego stopnia, bądź
2. zapytajmy jak było do tej pory, wytłumaczmy jak powinno być, wskażmy dotychczasowe błędy,pomóżmy mu żeby wiedział, rozumiał a nawet mógł pomóc później innych.
phm.Joanna Bereś HO
w Jadachach
www.44gniazdo.pl
Hufiec ZHP Tarnobrzeg

PoLo23
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PoLo23 » 29 lip 2006, 19:06

Opinie niektórych są dziwne
Skąd wiecie czy nie dojrzałem do stopnia HR mam 23 lata na karku i otwartego pwd a
ten stopień też mam zamiar zdobyć.
Prosiłem o pomoc ponieważ chce dobrze ułożyć kartę i wybrać odpowiednie zadania dal mnie

HO PoLO

asabe
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asabe » 29 lip 2006, 19:10

I bardzo dobrze, ja niestety obserwuję, że ludzie którzy otwierają pwd, zapominają o stopniach harcerskich. W żadnym wypadku nie uważam, że nie dojżałeś do stopnia. Dopinguję i powodzenia
phm.Joanna Bereś HO
w Jadachach
www.44gniazdo.pl
Hufiec ZHP Tarnobrzeg

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 29 lip 2006, 19:51

No więc prócz tych wymagań, które padły wcześniaj raczej nic więcej nie możemy powiedzieć- napisać:]. Jedynie możemy dać wskazówki. np. ukończenie studiów, lub uzyskanie wybranego zawodu, aczkolwiek z tym drugim jest trochę trudniej, bo pracodawcy są różni. Oraz wiele, wiele innych zadań związanych z Twoim rozwojem duchowym, osobistym, harcerskim bądź też zawodowym. Nie znam Cię, więc więcej nie mogę powiedzieć.

ada102
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ada102 » 29 lip 2006, 21:39

joanna czopowicz pisze:Co? To chyba jakieś nieporozumienie! Jakbym chciała zdobywać phm to moge sobie otworzyc ten stopień a nie HR. Nie powinno sie porównywac HR do phm bo to dwie rózne bajki. A zreszta pierwszy raz to słyszę. I wcale (moim zdaniem) HR nie musi zawierac w sobie jakiś arcytrudnych zadań, bo takie usilne pokazywanie, że jest sie ponadprzecietnym wcale nie spełnia warunków tej próby. A najbardziej mnie smieszy, jak ktoś mówił kiedys czy pisał na forum, że w jego środowisku HR wcale sie nie zdobywa bo ten stopień jest przeznaczony dla nielicznych i traktowany jest z jakimś świętm namaszczeniem. Co za bzdury...
Chodziło mi o poziom zadań... I w jednym i w drugim przypadku powinny mieć pewien poziom w odniesieniu do konkretnego człowieka..
pwd. Adrianna Smurzyńska HO
102 Kielecka Drużyna Harcerek
Hufiec Kielce-Południe

PoLo23
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PoLo23 » 17 gru 2006, 14:23

Czuwaj

Dzięki za posty o chęć pomocy w ułożeniu karty, mam już otwartą i ją realizuję.
Mam fajnego opiekuna phm który posiada ten stopień; ciekawie ułożone mam punkty, które mi się podobają.

HO PoLo

efka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: efka » 14 maja 2007, 20:43

hej mam pytanie jak mam otworzyć HR skoro nikt w hufcu nie ma, nawet komenda?Mało tego nie ma żadnej kapituły?I czy np. phm. bez HR moze być opiekunem ,a stopień może być otwart rozkazem hufcowym? Dziękuję za odpowiedz:)
"jam jest ziemia co podpiera stopy...
jam jest wiatr co rozwiewa włosy..."

Karolk99
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Karolk99 » 14 maja 2007, 20:46

Twoim opiekunem może być phm. z tego co się orientuję a próba może być otwarta przez KSI (o ile takie prowadzą) i czy przez komendanta to nie jestem pewien...

Pozdrawiam :)
Karolk_99
Hufiec Szczecin

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”