HO i Próba Wędrownicza

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
j m b
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 15 lip 2006, 11:29

Wystarczy pogooglować i poszperać na tym forum, ponieważ tematy te były już poruszane.
Jakub Marcin Bartolik
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana Szolc-Rogozińskiego
HKS "Sami z siebie..."

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 24 sie 2006, 18:54

Na początek rozpisz sobie próbę na niższy stopień....

Niektórzy widać pracują na HO latami , a inni bez wiedzy na HO otwierają go sobie od tak... , przykre
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 24 sie 2006, 19:45

dono pisze:Na początek rozpisz sobie próbę na niższy stopień....

Niektórzy widać pracują na HO latami , a inni bez wiedzy na HO otwierają go sobie od tak... , przykre
A z jakiej paki? Ile ma lat? jesli jest wędrowniczką, to chocby zaczynała - startuje od HO. I to jest słuszne, może wreszcie pozbedziemy się 18-latków z duma zdobywających... młodzika...
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

zuzka_tarnów
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: zuzka_tarnów » 24 sie 2006, 22:19

generalnie to powinno rzeczywiście być tak, że osoba w wieku wędrowniczym, która zdobywa stopnie - robi HO uzupełnione o najważniejsze wymagania z wcześniejszych stopni.. aczkolwiek w moim środowisku jest wiele osób w wielku ok. 17-19 lat, które noszą 2 belki na pagonie..
pwd. Zuzanna Karwat
drużynowa 10 TDH "Młody Las"
im. Partyzantów AK oddziału Regina II
pełnomocnik Komendanta Hufca ds. kształcenia
członkini Referatu Harcerskiego Chorągwi Krakowskiej

ada102
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ada102 » 25 sie 2006, 09:14

Najpierw i tak trzeba zacząć od Próby Wędrowniczej i Próby Harcerki (choć w wielu drużynach, m.in. mojej, próbę harcerki wędrowniczki zdobywają nieświadomie:) ). I w rozpisaniu powinien pomóc drużynowy, albo ktoś z doświadczeniem.. Tak samo jak w rozpisaniu próby na HO pomaga opiekun. Nierzadko osoby będące z ZHP wiele lat mają problem z rozpisaniem próby na stopień, a co dopiero ktoś nowy. Opiekun nie jest tylko po to, zeby się podpisać na papierku;)
pwd. Adrianna Smurzyńska HO
102 Kielecka Drużyna Harcerek
Hufiec Kielce-Południe

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sie 2006, 09:32

manga_chs pisze:Cześć,
Jestem od niedawna w harcerstwie a wszyscy ci wdrążeni z mojego otoczenia właśnie powyjeżdżali na obozy, a mam problem. Mój drużynowy powiedział, żebym rozpisała sobie kartę na HO i próbę wędrowniczą, ale nie miał za bardzo czasu mi tego wszystkiego wytłumaczyć, a metodykę zabrał kolega na obóz, więc znam temet dość pobieżnie. Proszę, niech mi ktoś pomoże, wytłumaczy o co dokładnie w tym wszystki chodzi i podpowie, jak to rozpisać, albo dać jakiegoś linka, gdzie to będzie. Odp. na manga_chs@buziaczek.pl.

Manga_chs z Ostrowca Świętokrzyskiego
http://www.dokumenty.zhp.pl/download.php?id=1179
Ø Próba wędrownicza
Próba wędrownicza jest stałym elementem wejścia do grupy wędrowników, niezależnie czy mamy do czynienia z przechodzeniem wewnątrz drużyny wielopoziomowej, przejściem między drużynami czy też odbywa ją osoba przychodząca do harcerstwa.
Zadania, które znajdują się w każdej próbie wędrowniczej powinny:
- stwarzać pole do samodoskonalenia,
- być związane ze specyfiką wędrownictwa (ideą służby i wyczynu, kodeksem, rozumieniem symboliki oraz miejsca wędrownika w organizacji),
- być związane z konkretną drużyną wędrowniczą.
W wyniku próby wędrowniczej harcerz starszy staje się wędrownikiem i otrzymuje wręczony w sposób obrzędowy naramiennik wędrowniczy.
Osoby przychodzące do harcerstwa uzupełniają próbę wędrowniczą o próbę harcerki/harcerza - czyli wiedzę o organizacji niezbędną do złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego. W takim przypadku, po zakończenie próby jest składane Przyrzeczenie Harcerskie. Próba wędrownicza trwa do 6 miesięcy.
Ø Stopnie harcerskie
Próba jest indywidualna. Wędrownicy samodzielnie planują i realizują zadania
w ramach prób. Planowanie i realizację próby wspiera opiekun próby.
Zdobywanie stopni polega na zaplanowanej i świadomej pracy nad sobą, aktywnym poszukiwaniu swojego miejsca w otaczającym świecie, służbie oraz podejmowaniu prób kształtowania rzeczywistości; wymaga odpowiedzialności za siebie i otoczenie.
Stopień V - harcerka orla-harcerz orli,
Stopień VI - harcerka Rzeczypospolitej-harcerz Rzeczypospolitej.
Próba HO:
http://dokumenty.zhp.pl/org/download_81/rnu0340.doc
Ostatnio zmieniony 25 sie 2006, 09:33 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

j m b
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 26 sie 2006, 11:38

dono pisze:Na początek rozpisz sobie próbę na niższy stopień....

To by było bez głębszego sensu, Dominiku. Poza tym jest wyraźnie napisane w regulaminie, że osoba nie posiadająca stopnia poprzedniego może otworzyć wyższą próbę uzupełniając ją o wymagania poprzedzających. Mówiąc krótki, ktoś kto przychodzi do harcerstwa w wieku wędrowniczym moim zdaniem po odbyciu próby harcerza (oczywiście dość mocno poszerzonej o techniki harcerskie) i próbie wędrowniczej powinien robić HO. Osoba taka poznawszy podstawy technik harcerskich w trakcie próby harcerza powinna wiedzieć co ją bardziej, a co mnie interesuje. W tym momencie rozpisuje próbę na HO dodając kilka zadań, które będą rozwijać te techniki harcerskie, które osoba ta najbardziej sobie upodobała. Przecież każdy się specjalizuje w tym co go najbardziej interesuje. Oczywiście znajomość pozostałych technik nie powinna pozostawać na poziomie młodzika ;)
Jakub Marcin Bartolik
HKS "Sami z siebie..."

ada102
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ada102 » 26 sie 2006, 17:10

Kapituła Stopni Harcerskich u mnie w szczepie wybrała kilka najważniejszych wymagań z próby na stopień samarytanki/ćwika i osoby bedące w wieku wędrowniczym, rozpisujący próbę na HO, a nie mający dwóch krokiewek, realizują próbę na V stopień poszerzoną o te parę zadań... Myślę, ze to dobry system...
pwd. Adrianna Smurzyńska HO
102 Kielecka Drużyna Harcerek
Hufiec Kielce-Południe

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 26 sie 2006, 19:13

Po drodze do HO są także inne stopnie... nieprawdaż ? Hmm... okazałoby się niezłym blamażem , jakby taki/taka "HO" nagle okazało się ze nie zna hymnnu ZHP albo symboliki Krzyża...
<KPW>

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 26 sie 2006, 21:29

Niektórzy to tacy hardkorowcy że walą od razu HO... nie do końca wiedząc co to... . To dopiero jest numer :D
<KPW>

Cobra-Mce
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Cobra-Mce » 26 sie 2006, 21:36

ja robiłem osobiście zaraz po zakończeniu próby wędrowniczej HO.... tak mi powiedziano, więc rozpisałem próbe uzupełnioną o wszystkie wymagania i sądze że wiem "co to" jak do dh. Dono napisał... obecnie jestem przybocznym a we wrześniu otwieram przewoda... a dodam że działam niecałe 2 lata, więc chyba to nie dużo, a przy tym jestem świadomy moich decyzji
pwd. Michał 'Cobra' Styczeń HO
Członek Referatu Wędrowniczego Chorągwi Śląskiej
Administrator strony internetowej Hufca ZHP Mysłowice
Drużynowy Próbnej Mysłowickiej Drużyny Wędrowniczej "Cień"

j m b
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 26 sie 2006, 21:58

Dono, Dono... Próba Harcerza zakłada poznanie symboliki "wszystkiego" jak i hymnu, więc tu nie ma prblemu. Jest jasno napisane w regulaminie, że można taką próbę poszerzać. Nie ma sensu, by osoba 17to letnia robiła ćwika i kończyła go jako 18.latek, by póxniej w wieku lat 20 robiła dopiero HO. To sie trochę mija z założeniami systemu stopni. Mianowicie odejmujemy czynnik motoru motywacyjnego. Jak człowiek mający 18 lat, robiący ćwika ma być zmotywowany jak jego młodszy kolega już ma na naramienniku gwiadkę??
Jakub Marcin Bartolik
HKS "Sami z siebie..."

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”