"Na tropie" reaktywacja?

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
Zablokowany
panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 27 cze 2006, 19:05

kowala pisze:[...] Rozumiem, że głównym problemem jest brak piszących osób. Nie wiem, czy są jakieś problemy techniczne, ale wydaje mi się, że nie [...] Zostańmy więc przy problemie pisania artykułów i braku autorów [...] Dobrze byłoby, gdyby "zainwetować" w stałych autorów.
Nie powinienem tego pisać (robienie złej reklamy swojemu środowisku nie zostanie pewnie dobrze przez nie przyjęte), ale skoro widzę analogię...

W ostatnim okresie działania hufca widzę dwa zespoły, które nie interesują się przekazem informacji. O ile osoby "od zuchów" przez pewien czas próbowały coś zdziałać, o tyle ze strony wędrowników... cóż, po prostu nie ma autorów (pewnie wędrują).

Na kilkaset różnych wpisów w serwisie, niusy wędrownicze, to ok. 8 pozycji (+ jakieś 2 inne w informacjach ze środowisk - mam motywację, by sprawdzić, czy jakiś nius nie został wstawiony w złej kategorii :) ), z tego chyba tylko 4 zostały napisane przez osoby spoza Zespołu Informacji i Biura (sekretariatu) hufca. Co więcej, doproszenie się o choćby ślad informacji, jakiegoś maila, program organizowanej imprezy (udostępniony na tyle wcześnie, aby można było pomóc w napisaniu informacji - od tego też jest ZI) jest bardzo trudne, czasem wręcz niemożliwe. To nie kwestia braku ciekawych działań, czy braku umiejętności pisania - jest niechęć przekazania informacji/zaproszenia/relacji. Ot, bawimy się we własnym gronie.

Ciekawe, że w tym samym czasie specjalność wodna (tam też są wędrownicy) przygotowała 36 wpisów (mając na uwadze fakt, że 12 miesięcy temu problemem był rozruch Retmanatu po prawie 1,5-rocznej stagnacji, to dość dobry wynik). Mimo, że w zespole Retmanatu odpowiadam za przekaz informacji, 6 pozycji wpisały inne osoby, a kilka kolejnych zostało mi przesłanych z prośbą o zamieszczenie (kiedy system działał jeszcze na nieco innych zasadach).

Jakiś czas temu spotkałem się z dziwnym argumentem, że pisanie o swoich działaniach jest nieskromne i nie przynosi efektów - gwarancją sukcesu zespołu, czy środowiska ma być kontakt bezpośredni, bezpośrednia zachęta, a najlepszą relacją z działania jest zestaw kilkudziesięciu zdjęć (bez opisów - co często obserwuję - za to im więcej, tym lepiej). Kiedy zaczynaliśmy "ruszać" Retmanat i w pierwszych miesiącach opieraliśmy się głównie na owym bezpośrednim kontakcie (próby dotarcia do druzyn, informowanie o spotkaniach bezpośrednio przez kadrę drużyn, przez biuro hufca + maile), to na odprawach spotykaliśmy się w 3-4 osoby. Od momentu uruchomienia CMS hufca (w miejscu starej strony) i rozpoczęciu systematycznego bombardowania wodniacką informacją, na naszych zbiórkach dość szybko pojawili się przedstawiciele prawie wszystkich drużyn (do kilkunastu osób w miesiącu); na ostatnim spotkaniu, podsumowującym śródroczną działalność Retmanatu, połączonym tematycznie z jubileuszowym rejsem Zawiszy Czarnego (jeszcze chwila i PŁYNIEMY!!! :D ) pojawiło się chyba ze 30 osób... a może więcej?

Podsumowując - mam wrażenie, że sytuacja "Na Tropie" jest odbiciem stanu, obserwowanego w, przynajmniej niektórych, środowiskach. Ot, jedni piszą, rozmawiają, informują, a inni... może czekają, aż ktoś ich zauważy, doceni i coś o nich napisze... a wcześniej sam zdobędzie informacje?

Pozdrawiam ciepło
Ostatnio zmieniony 27 cze 2006, 19:07 przez panwac, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

washa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: washa » 06 lip 2006, 19:18

Szalenie mnie cieszy że ten wątek się pojawił, postaram się odpowiedzieć na najważniejsze kwestie powyżej poruszone:

Chyba zadziałała telepatia bo Piotr K. wymienił wszystkie wymyślone już przez nas sposoby pozyskiwania autorów:
- działa już w miarę sprawnie system wymiany informacji między Zespołem Wędrowniczym Wydziału Metodycznego GK a referatami, jednak nie działa na tyle sprawnie by wydębić od referatów materiały "informacyjne" już o publicystyce czy reportazu nie mówiąc! To jednak nie jest usprawiedliwienie, redakcja powinna umieć wyciągnąć teksty do numerów,

-podobna sytuacja jest w przypadku KSI i namiestnictw-
- oczywiście dobrym sposobem motywowania autorów są gadżeciki, takie coś jak "czuwajowy" Kubek Autora. Coś takiego się pojawi

Nie mogę się do końca zgodzić z Panwacem- to że ludzie nie chcą wysyłać informacji oczywiście w żadnym stopniu nie usprawiedliwia redakcji NT, jak juz wczesniej mówiłem- autorzy musza się znaleźć.

co do bazy środowisk wędrowniczych- bezcelowym byłoby tworzenie jej na stronie NT bo lada moment pojawi się taka na podstronach portalu wędrowniczego którego premiera jest obiecana na Wędrowniczą Watrę.

Z mojej strony mogę zapewnić, że w tej chwili tworzy się plan wydawniczy NT na lata 2006/2007. Do końca lipca natomiast pojawi się numer w całości poświęcony Wyprawie Wędrowniczej. W czasie wędrowniczej Watry natomiast NT objawi się w dwojaki sposób: z jednej strony bedzie to wydanie drukowane, z drugiej aktualizowana codziennie relacjami i felietonami strona internetowa magazynu. To na razie tyle co może zrobić redakcja na tą chwilę. Od września gazeta będzie miała "kolejny start"- mam nadzieję że tym razem udany.

Tymczasem zapraszam wszystkich do współpracy z NT- uśmialibyście się gdybyście zobaczyli "całą" redakcję(podpowiem że dwa krzesła wystarczą). Jesli ktoś ma pomysł na jednorazowy artykuł, felieton, cykl felietonów, temat, rubrykę czy reportaż to z otwartymi ramionami witamy i zapraszamy.

mam nadzieję do zobaczenia i przeczytania na Watrze
Ostatnio zmieniony 06 lip 2006, 23:44 przez washa, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Filip Springer
Redaktor Naczelny Magazynu Wędrowniczego "Na Tropie"
79 PDH "Wilki" im.Wa-Sha-Quon-Asin

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”