Zdobywanie stopni wędrowniczych przez osoby powyżej 25 lat

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 09 maja 2006, 22:49

:)

myślę, że nie należy się stresowac i można się rozluźnić :)
przeczytałam wszystkie posty i odpowiedziałam na to, co mnie zainteresowało. uważam, że to całkiem naturalne, mało tego - zdrowe :) jeśli to jednak burzy w jakikolwiek sposób sens dyskusji, czy wręcz jest bez kontekstu, a sprowadza się jedynie do mej marności - błagam o wybaczenie i milknę.
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

hajder

Post autor: hajder » 09 maja 2006, 22:51

dobra... może za mocno to powiedziałem. Ale nie lubię, gdy z jednej dyskusji rozwija się jakaś całkiem inna. Potem ciężko się połapać :)
Wybacz.

oskar
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: oskar » 13 maja 2006, 22:41

Ja gratuluję poczucia dobrze spełnionego obowiązku dyskutanta forum, ale dla mnie sprawa nie wygląda tak jasno.

Wędrownikiem przestaje się być w określonym wieku. Stopnie są wędrownicze. Nie jesteś wędrownikiem - nie zdobywasz stopni wędrowniczych. Chyba logiczne.
hm Krzysztof Oskar Maciejewski HR
Szczep Drużyn ZHP "Nieprzemakalni" Ostrów Wielkopolski
http://www.zhp.zapis.net.pl

hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: hubcio » 14 maja 2006, 04:49

oskar pisze:Wędrownikiem przestaje się być w określonym wieku. Stopnie są wędrownicze. Nie jesteś wędrownikiem - nie zdobywasz stopni wędrowniczych. Chyba logiczne.
aha - jesteś (w wieku) harcerzem starszym ale nie możesz już być harcerzem - bo jest próba harcerska a ty już jesteś za stary,

gratuluję zdrowego rozsądku i podejścia godnego zatwardziałego betonu i biurokraty
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

hajder

Post autor: hajder » 14 maja 2006, 10:22

Oskar - absolutnie nie masz racji. Pomyśl chwilę a sam na pewno wyciągniesz kilka(naście) absurdalnych wniosków wynikających z Twojego stwierdzenia. (jak hubcio)

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 maja 2006, 17:30

oskar pisze:Wędrownikiem przestaje się być w określonym wieku. Stopnie są wędrownicze. Nie jesteś wędrownikiem - nie zdobywasz stopni wędrowniczych. Chyba logiczne.
Nie. Na zasadzie masz zatkany nos to nie oddychasz (bo należy oddychać przez nos). Aaaaa masz usta jeszcze.... acha...
HO i HR maja konkretne zadanie. Czasem się zdaża że człowiek który ma wiecej niż 25 lat może jeszcze sporo "wyciągnąć" z HR-a. Więc twierdzenie że nie może go używać, bo nie jest wędrownikiem jest... no dobra... niewłaściwe.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

ufo300
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ufo300 » 14 maja 2006, 18:44

ufff, ale dyskusja. Nie zaglądałem przez dwa tygodnie na forum (bo nie było poczatkowo odpowiedzi), a tu patrze tyle postów :)

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Chodziło mi tylko o to, czy może, czy nie, ale z dyskusji wynika, że nie ma przeszkód w zdobywaniu stopni wędrowniczych w wieku powyżej 25 lat. Jescze raz dziękuję za odpowiedź.

CZUWAJ
phm. Bartłomiej Kolisko HR
namiestnik harcerski
Hufiec Chorzów

oskar
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: oskar » 15 maja 2006, 14:51

hubcio pisze:aha - jesteś (w wieku) harcerzem starszym ale nie możesz już być harcerzem - bo jest próba harcerska a ty już jesteś za stary,

gratuluję zdrowego rozsądku i podejścia godnego zatwardziałego betonu i biurokraty
Druhu podharcmistrzu, Harcerzu Rzeczpospolitej... Próbujemy (tak mi się zdawało) znaleźć odpowiedź na pytanie, a nie obrażać się na wzajem. Przy druha stopniach to wręcz nie wypada...

Człowiek, który ma 25 lat, to dorosły człowiek i chyba nie powinien mierzyć się ze stopniami przygotowanymi dla 16-latka. Dla niego drogą jest rozwój instruktorski lub droga działacza ZHP. Chyba nie chce druh powiedzieć, że 65-letni harcerz zdobywający stopień Harcerza Orlego to modelowa i wzorcowa sytuacja. A jeśli nie, to znaczy kiedy ta granica przypada? 50-latek może? 35-latem może?

No i wracając do tego niezrozumiałego ataku na temat próby harcerskiej... Druh jako instruktor z pewnością zna dokument Uchwała nr 24/XXXII Rady Naczelnej ZHP z dnia 1 marca 2003 r. w sprawie opisu metodyk poszczególnych grup. Jeśli nie, to proszę zajrzeć. Tam wszelkie wątpliwości druha na temat próby harcerskiej zostały rozwiane.

hajder

Post autor: hajder » 15 maja 2006, 15:36

oskar - głupoty gadasz, że aż żal!

Od kiedy HR jest stopniem dla 16-latka.
Moim zdaniem nawet HO nie jest stopniem dla osoby mającej zaledwie 16 lat. Powinno się z tym trochę zaczekać, bo wymagania lepiej jest realizować podejmując faktyczne wybory w życiu (studia, praca) niż wybierając liceum!
Ostatnio zmieniony 15 maja 2006, 15:37 przez hajder, łącznie zmieniany 1 raz.

oskar
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: oskar » 15 maja 2006, 15:49

Druhu przewodniku, powołując się na wyżej cytowany przeze mnie dokument oraz regulamin stopni harcerskich ZHP, proszę znaleźć chociaż jeden punkt, który nie zezwala 16-letniemu wędrownikowi realizowania próby Harcerza Orlego. Poza tym ja nie powiedziałem, że HR jest dla 16-latka, tylko że stopnie wędrownicze są przygotowane dla ludzi w takim wieku, ponieważ wędrownik to harcerz w wieku 16-25 lat...

Proszę by w dyskusji posługiwać się nie własnymi widzimisiami, ale opierać się na związkowych dokumentach...

hajder

Post autor: hajder » 15 maja 2006, 17:06

"Faszystą regulaminowym" być można, ale do granic. Tą granicę niewątpliwie przekraczasz, myląc do tego dokumenty.

1. System stopni nie określa podziału grup wiekowych.

2. Nie napisałem, że 16 nie może otwierać próby HO. Twioerdzę zaś, że jest to jeszcze za wcześnie. Wędrownictwo, to czas by zwolnić tempo, bo tu nie zmienia się grupy wiekowej co 3 lata i na realizację próby ma się dużo czasu, a nie statystyczne półtorej roku na każdą. Wędrownikiem jest się przecież 9 lat czyli tyle ile od najmłodszego zucha do najstarszego HS-a. Jeżeli nie rozumiesz mojej wczesniejszej argumentacji, trudno.

3. Pokaż mi proszę z łaski swojej, gdzie w regulaminie stopni jest o maksymalnym wieku realizacji próby HR. Jest tam tylko zdanie:
Kolejne stopnie przeznaczone są dla harcerek i harcerzy w określonym wieku:
...
- wędrowniczki i wędrownicy: harcerka orla-harcerz orli, harcerka Rzeczypospolitej-harcerz Rzeczypospolitej.
Można by uznać to za argument, gdyby stwierdzenie to było powtórzone w jakimkolwiek innym miejscu. Na szczęście nie jest.
Pytanie czy znasz cel cytowanego wyżej zapisu. Ja znam. Powstał on po to, żeby zwrócić uwagę, że HS nie zaczyna zdobywania stopni od młodzika, co często miało miejsce (sam miałem tą nieprzyjemność).

Oparłem się na regulaminach. Ale niestety (dla Ciebie) poza regulaminami jest jeszcze zdrowy rozsądek.

Zdrowy rozsądek, drogi Druhu, podpowiada nam, że uniemożliwianie zdobywania stopni harcerskich osobom powyżej 25 lat jest bezsensem. Dlaczego? Pójdźmy Twoim tokiem rozumowania.
Dla przykładu jestem 26-letnim absolwentem studiów pedagogicznych. W zeszłym roku byłem jako opiekun na kolonii organizaowanej przez ZHP, gdzie zaprosiła mnie moja znajoma z roku. Bardzo mi się spodobało, ale 5 rok i wiesz jak to jest... nie było czasu o tym myśleć. Teraz mam już dyplom w ręku i stwierdziłem, że to wspaniale pracować jako wolontariusz z dziećmi - zdobywa się wiedzę, doświadczenie i umiejętności tak przydatne w zawodzie. Niestety w hufcu, do którego trafiam mówią mi, że nie mogę zostać harcerzem, bo skończyłem 25 lat. Pytam czemu? "Bo harcerze muszą zrealizować próbę harcerza, a harcerze są do 25 roku życia" (Twoja argumentacja). I co?
Sprawa stopni ma jest identyczna, bo jak wiemy (skoro powołujemy się na regulaminy) próba harcerki/harcerza jest integralną częścią systemu stopni.

ps. Jeżeli moja skromna argumentacja "Druha przewodnika" Cię nie przekonała, Druhu niewiadomo-jaki-stopniu, to może uchylisz czoła przed 19kldh - Druhem hm HR i do tego członkiem NSH.

ps2. oczywistym jest, że dla 26-30 latka cel realizacji prób na stopnie jest zupełnie inny. Nie realizuje się tu już wychowania skautowego. Przyszły instruktor (bo tak zazwyczaj bywa) musi poznać Związek i jego system wychowawczy, by móc skutecznie korzystać z instrumentu jakim są stopnie, względem swoich podopiecznych.

hajder

Post autor: hajder » 15 maja 2006, 17:17

ps3.

Statut ZHP mówi jasno:
Rozdział 1
§ 4
7)prowadzi działalność edukacyjną i kształceniową wśród osób dorosłych,
8)prowadzi kształcenie kadry instruktorskiej,
Rozdział 4
§ 19
1.Członkowie zwyczajni ZHP mają prawo:
1)brać udział we wszystkich formach pracy harcerskiej, w szczególności uczestniczyć w życiu jednostki organizacyjnej ZHP, do której mają przydział służbowy,

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 15 maja 2006, 18:16

hajder pisze:ps. Jeżeli moja skromna argumentacja "Druha przewodnika" Cię nie przekonała, Druhu niewiadomo-jaki-stopniu, to może uchylisz czoła przed 19kldh - Druhem hm HR i do tego członkiem NSH.
Dyskutujmy nad problemem nie nad ludzmi.

A zeby pokazac ze kto mieczem wojuje od miecza ginie:
http://www.zhp.zapis.net.pl/struktura.html
BTW: oskar w danych na forum masz nr gg w miejscu na icq

A wracajac do tematu: stopnie wedrownicze sa _instrumentem_metodycznym_ dla grupy wedrownikow. Tak wiec ktos kto juz nie jest wedrownikiem IMHO nie powinie zdobywac tych stopni. Podobnie jak HR nie jest dla 16-sto latka tak nei jest dla 30latka. Nie oznacza to jednak ze taki czlowiek nie ma miejsca w organizacji. Musi uzupelnic swoja wiedze harcerska aby zostac instruktorem co jest wyraznie zapisane w wymaganiach na pwd. ale IMO proba na stopien nie jest dobra formula do tego.

Praca z dziecmi jest zupelnie ina od pracy z doroslymi i w przenoszeniu narzedzi z jednego do drugiego nalezy bardzo uwazac.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

oskar
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: oskar » 15 maja 2006, 19:05

hajder pisze:"Faszystą regulaminowym" być można, ale do granic. Tą granicę niewątpliwie przekraczasz, myląc do tego dokumenty.
Przepraszam - czy tu jest jakiś moderator? Instruktor ZHP w dyskusji na oficjalnym forum organizacji mówi, że przekraczam granicę faszyzmu regulaminowego!

Ale co mi tam - odniosę się do tego zapisu. Regulaminy są po to, by ich przestrzegać. Kropka.
hajder pisze:1. System stopni nie określa podziału grup wiekowych.
Określa. Poprzez wprowadzenie stopni dla harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników. Po dwa na każdy poziom.
hajder pisze:2. Nie napisałem, że 16 nie może otwierać próby HO. Twioerdzę zaś, że jest to jeszcze za wcześnie.
Proszę bardzo sobie tak twierdzić. Nikt nikomu tego nie zabrania. HO jest jednak stopniem przewidzianym dla wędrowników, więc nie widzę żadnych przeszkód, by... i tak dalej.
hajder pisze:3. Pokaż mi proszę z łaski swojej, gdzie w regulaminie stopni jest o maksymalnym wieku realizacji próby HR. Jest tam tylko zdanie:
Kolejne stopnie przeznaczone są dla harcerek i harcerzy w określonym wieku:
...
- wędrowniczki i wędrownicy: harcerka orla-harcerz orli, harcerka Rzeczypospolitej-harcerz Rzeczypospolitej.
Można by uznać to za argument, gdyby stwierdzenie to było powtórzone w jakimkolwiek innym miejscu. Na szczęście nie jest.
Nie rozumiem. Co za różnica ile razy w regulaminach pojawia się jakiś zapis.
hajder pisze:niestety (dla Ciebie) poza regulaminami jest jeszcze zdrowy rozsądek.
Znowu nie rozumiem. Nie widzę powodów, dla których zdrowy rozsądem ma być ponad regulamin. A jeśli rzeczywiście regulamin jest zły, to trzeba go zmienić. Póki jednak jest...
hajder pisze:Dla przykładu jestem 26-letnim absolwentem studiów pedagogicznych....
Skoro masz 26 lat, wyrosłeś już z harcerstwa. Chyba, że chcesz pracować metodą harcerską. Wtedy zapraszam na kurs drużynowych, zapraszam do otwarcia stopnia przewodnika i witam w gronie instruktorów ZHP.

Na zakończenie tego pełnego cytatów posta bardzo mądre zdanie orcusa.
orcus pisze:Praca z dziecmi jest zupelnie ina od pracy z doroslymi i w przenoszeniu narzedzi z jednego do drugiego nalezy bardzo uwazac.
PS. Szkoda, że został pominięty milczeniem przykład 55-letniego harcerza zdobywającego stopień HO, czy HR. Jest to bowiem autentyczny przykład z Hufca Ostrów Wielkopolski. Niestety, tam też są ludzie, którzy "rozsądek" przedkładają ponad regulamin.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”