Zdobywanie stopni wędrowniczych przez osoby powyżej 25 lat

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
ufo300
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ufo300 » 20 kwie 2006, 21:03

Mam pytanie. Bo jest tak, że wędrownikami mogą być tylko osoby do 25 roku życia. To jest wiadome i oczywiste. Ale co z osobami powyżej 25 roku życia co nie mają odpowiedniego stopnia a chcą zdobyć.

Mamy przypadek w moim hufcu, że przyszła do nas osoba co chce zostać drużynowym, a ma 24 lata. Postanowiliśmy, że na razie zostanie opiekunem drużyny i zrealizuje próbę harcerza, a potem próbę na stopień wędrowniczy. I tu się rodzi problem, gdyż ta osoba niedługo kończy 25 lat. Więc wtedy już nie będzie wędrownikiem. Ale czy to oznacza, że nie będzie mogła zdobyć stopień Harcerza Orlego? Moim zdaniem w każdym wieku powinno się móc zdobywać stopień wedrowniczy by mieć możliwość nadrobienia harcerskiego wyszkolenia, ale taka osoba nie jest już wędrownikiem. Czy osoba powyżej 25 roku życia może zdobywać stopień wędrowniczy, na właśnie takiej zasadzie (że ma zamiar zostać instruktorem w najbliższej przyszłości)? Czy jest to niemożliwe i tylko może zdobyć stopień instruktorski (bo w wymaganiach na przewodnika wystarczy wiedza na danym poziomie, a nie stopień HO)? Proszę o odpowiedź.
phm. Bartłomiej Kolisko HR
namiestnik harcerski
Hufiec Chorzów

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 06 maja 2006, 21:09

Owszem lecz generelanie po 25 roku życia zdobywa się raczej stopnie instruktorskie i to powinno wystarczuć do pełneinia funkcji druzynowego któa funkcją instruktorska jest
hm. Jakub Juszyński

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 06 maja 2006, 22:27

Owszem lecz z doświadczenia wiemy że nie zawsze jest tak że naipierw się jest harcerzem potem instruktorem spójrzmy zwlaszcza na nauczycieli-instruktorow. A co do ochotniczki zgranatową to np phm czy hm bez :) ale tak się życie harcersko/instruktorskie potoczyło każdemu inaczej jeden doświadczył harcerstwa od podstaw ainny zaczął od głębszej instruktorskiej wody. Moim zdaniem np nie wiem jakdrużynowy instruktor bez stopnia motywuje osobistym przykładem swoich harcerzydozdobywania stopni ale jakjuznapisałem wcześniej tego nie wybieramy;]
hm. Jakub Juszyński

hajder

Post autor: hajder » 07 maja 2006, 21:48

nie rozumiem sedna pytania. Albo nigdy na oczy nie widziałeś systemu stopni, albo macie tam jakieś dziwne podejście.
NIGDZIE nie jest napisane, że stopnie kończy się zdobywać w wieku 25 lat. Jest natomiast napisane, że jeżeli nie wchodzi się na drogę instruktorską to przygoda harcerska się kończy. Można zostać działaczem lub członkiem starszyzny (jakkolwiek się to aktualnie nazywa).
Ponieważ zaraz ktoś zapyta, to dodam, że wejście na drogę instruktorską nie oznacza od razu posiadania stopnia, ale pełnienie funkcji - w tym wypadku drużynowego.

Jeżeli miałbym rozumować tak jak Ty, to dochodzę do wniosku, że nie mogę zdobyć stopnia hm. mając 26 lat, jeżeli do tej pory nie zrealizowałem próby HR? Absurd!

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 maja 2006, 11:43

hajder pisze:Jest natomiast napisane, że jeżeli nie wchodzi się na drogę instruktorską to przygoda harcerska się kończy . Można zostać działaczem lub członkiem starszyzny (jakkolwiek się to aktualnie nazywa).
Gdzie jest to NAPISANE ? ;)
Czyli dla 26-letniego instruktora przygoda harcerska nadal trwa a dla 26-letniego członka starszyzny harcerskiej, już się skończyła ? ;)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

hajder

Post autor: hajder » 09 maja 2006, 14:27

Dh. Czesiu!

Chyba zostalem źle zrozumiany, ale to niewątpliwie moja wina.
Proszę tylko potwierdzić, czy starszyzna zdobywa stopnie harcerskie?

(btw, "teksty harcerzem jest się..." są fajne, ale nie do dyskusji o kwestiach formalnych!)

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 maja 2006, 14:59

hajder pisze:czy starszyzna zdobywa stopnie harcerskie?
Może zdobywać. A właściwie, nie ma formalnych ku temu przeszkód.
I czasem zdobywa. Oczywiście są to rzadkie przypadki, ale są.
Zazwyczaj bywa tak w przypadkach "późnych powrotów".
W praktyce, po okresowym "kiszeniu" się na statusie "starszyzny"
przyjmują funkcje instruktorskie, albo rezygnują z munduru (zostają działaczami).
A przynajmniej z takimi przypadkami się zetknąłem.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2006, 15:04 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

hajder

Post autor: hajder » 09 maja 2006, 16:36

Jakkolwiek wynikiem dyskusji jest stwierdzenie: "Tak, stopień można zdobywać niezależnie od wieku" :)

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 09 maja 2006, 22:29

greywolf pisze:Sa rozni instruktorzy, jedni pracuja jako druzynowi, czyli ogolnie pelnia funkcje wychowawcze, inni zajmuja sie organizacja, papierkami...i tacy rzeczywiscie bez problemy moga sobie ''darowac'' stopnie harcerskie
czyli ci, którzy zajmują się papierkami nie nie muszą się rozwijać, bo nie dają przykładu bezpośredniego? eee... przyjmuję, że Druh miał na myśli coś innego - cokolwiek to było :)

greywolf pisze:Jezeli taki ktos majac ponad 20 lat pojawia sie i chce zdobywac stopnie instruktorskie to prosze bardzo.Tylko ze jezeli taki instruktor procuje jako druzynowy i zajmuje sie wychowaniem dzieciakow to MOIM ZDANIEM powinien posiadac jakas wiedze harcerska, bo w tym wypadku powinien byc zarowno dobrym instruktorem jak i dobrym harcerzem, zeby moc cos tym dzieciakom przekazac i byc dla nich jakims autorytetem bo w koncu druzynowy takim byc powinien:/
ja nie jestem pewna, czy stopnie takie jak ho i hr mają dawać wiedzę harcerską w stylu "poradnik prawdziwego harcerza". nie widzi mi się rozpisywanie prób na zasadzie 'czego jeszcze nie wiem o samarytance, czego brakuje mi w technikach harcerskich'. chyba mamy inną wizję stopni wędrowniczych.

A jeśli o sam temat chodzi. Jeśli ktoś decyduje się na zhp mając więcej niż 25 lat, to uważam, że hr jest dla niego całkiem odpowiednim wyzwaniem. przecież sam decyduje jakie zadania umieści w próbie, nie ma żadnych wymagań. myślę, że Druhowie szukają problemu tam, gdzie go nie ma :)
pozdrawiam serdecznie :)

bym zapomniała, pewien Druh napisał "Mowie tylko, ze dosyc idiotycznie wyglada przewodnik z ochotniczka, ale jak kto lubi."

Druhu!
Warunki zamknięcia próby na stopień pwd: Posiadanie wiedzy i umiejętności na poziomie piątego stopnia harcerskiego.
Jeśli ktoś tę wiedzę posiada i zamknął próbę z powodzeniem, to myślę, że przynajmniej resztkami swojego zdrowego rozsądku i poczucia jakiegoś - być może obowiązku, być może wstydu (bo czemu nie) - zamknie HO.
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

hajder

Post autor: hajder » 09 maja 2006, 22:40

Karolina - wybacz, albo przeczytałaś ten jeden post, albo masz potrzebę wyrazić swoje żale... post zupełnie bez sensu w kontekście dyskusji. O idei można dyskutować gdzie indziej - tu padło konkretne pytanie.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”