Nosić naramienniki?

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
goofer
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: goofer » 30 mar 2006, 08:28

Czesto takie tradycje sa wytworem calkiem nowych druzynowych:)
Znam jedno srodowisko gdzie druzynowy nie majac zadnego stopnia harcerskiego (podczas gdy inni czlonkowie jego druzyny mieli) wprowadzil przepis mowiacy, ze oni nie nosza wogole oznaczen stopni:)
Za 10 lat to bedzie tradycja? Tradycja powstala na skutek tego, ze druzynowemu glupio bylo z pustymi naramiennikami podczas gdy jego harcerze posiadali juz cos na nich?
Tez wychodze z zalozenia ze mundur to nie choinka, ale ja lubie wiedziec z kim rozmawiam i jaki bedzie poziom rozmowy.
Gdy widze ze jego mundur jest goly widze ze mam do czynienia z kims nowym, gdy widze OKK , podkladke i stopien harcerski, wiem jaki poziom rozmowy bede prowadzil.
Dlatego bez przesady...
A argument o nienoraniu munduru....
Czy jestescie z tego srodowiska, ktore do ukladania stosu ogniskowego zdejmujecie mundur zeby sie nie pobrudzil?:)
I z tego, ktore ma zabronione zdejmowanie chust i uzywania jej jako temblakow itp?:P
Pozdrawiam.
phm. Paweł Sobczak
Druzynowy 3 DW im. Zawiszy Czarnego
http://www.3dw.pl

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 30 mar 2006, 08:36

goofer pisze:Gdy widze ze jego mundur jest goly widze ze mam do czynienia z kims nowym, gdy widze OKK , podkladke i stopien harcerski, wiem jaki poziom rozmowy bede prowadzil.
Rozumiem że umiesz "czytać" stopnie oznaczone na Krzyżu ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

goofer
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: goofer » 30 mar 2006, 09:15

Owszem umiem:)
Z tym ze niestety troszke musze sie przypatrzec gdyz wrok sredni:(
Zreszta przeciez nie napisalem, ze chodzi mi o oznaczenie stopnia na naramienniku, tylko o oznaczenie stopnia wogole.
phm. Paweł Sobczak
Druzynowy 3 DW im. Zawiszy Czarnego
http://www.3dw.pl

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 09 maja 2006, 08:47

gasky pisze:Ile z drużyn nie zrezygnowało z wywijek pod getrami...??
nie zrezygnowali, bo nie muszą - mamy okres przejściowy do 2008r przecież :) na wszystko przyjdzie czas :)
gasky pisze:Ile osób nosi Bundeswehrke zamiast nowego munduru...?
A ile nowych mundurów trafiło do składnicy? Nie zapominajmy, że mundury (i to tylko męskie) są w tej chwili dostępne tylko w stolicy.

Dlatego wydaje mi się, że argument z nowym regulaminem mundurowym był w tej dyskusji nietrafiony ;)
gasky pisze:wszystko da się zalegalizować wysyłając odpowiednie pisemko do gieki. Nie wiem ile było w tym prawdy ale do tej pory nie próbowałem.
Teraz z "legalizacją" mundurów będzie gorzej, bo zajmuje się tym już nie GK, a Zespół Mundurowy.
Idę by dotrzeć, wręcz idę by iść - czynność jest skutkiem, przyczyną jest myśl...

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 maja 2006, 09:23

Cóż do wypowiedzi Orite dodam tylko, powracając do głównego watku, że nosicie plakietkę drużyny... bo do niej należycie, nosicie plakietkę szczepu na znak przynależności do niego, a naramiennik wędrowiczy jest oznaką przynależności do rodziny wędrowniczej. Czy to tak trudno zrozumieć ?
Moja drużyna (i szczep) nosi stopnie na naramiennikach, ja na krzyżu (bo zostało mi to z czasów w których to było określoną deklaracją) Jak ktoś sobie będzie chciał nabić krzyż to nie widzę problemów. Oznaczenie stopnia takie czy inne jest KONIECZNE, nie bedę pisał tu o motywowaniu bo to nie to miejsce. Nie do końca rozumiem sedno dyskusji. Przyjęcie do rodziny wędrowniczej jest raczej radosnym wydarzeniem, więc każdy powinien się cieszyć że właśnie został zaakceptowany, został jednym z nich. Jeśli się cieszy i jest z tego dumny to uzewnętrznia tą radość i dumę poprzez noszenie znaku przynależności. Jeśli tych wszystkich elementów brakuje.... to po co być wędrownikiem ? Dziwaczna postawa. Jestem wędrownikiem bo... muszę ? Bo taki jest podział metodyczny ? A ja kcem do zuchów ? Feee naramiennik ? Wstyd mi żę muszę jakieś ognisko na ramieniu nosić ? Jestem wędrownikiem bo muszę ale wcale nie chcę ? Nie jestem dumny ? Heh...
Ja dostałem naramiennik, i chociaż nie po próbie to i tak jestem dumny, dostałem go od Wędrowników... Więc chociaż stopień nabity na krzyżu to naramiennik noszę, bo i z tą grupą pracuję i czuję się bardziej jednym z nich...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 maja 2006, 10:02

orite pisze:
gasky pisze:wszystko da się zalegalizować wysyłając odpowiednie pisemko do gieki. Nie wiem ile było w tym prawdy ale do tej pory nie próbowałem.
Teraz z "legalizacją" mundurów będzie gorzej, bo zajmuje się tym już nie GK, a Zespół Mundurowy.
ZM może jedynie opiniować bo:
3. Decyzje o wszelkich odstępstwach od regulaminu podejmuje Główna Kwatera ZHP w formie uchwały.
http://dokumenty.zhp.pl/org/download_05/gku05209.pdf
Ostatnio zmieniony 09 maja 2006, 10:02 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

j m b
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 06 cze 2006, 20:56

19kldh pisze:ZM może jedynie opiniować bo:
3. Decyzje o wszelkich odstępstwach od regulaminu podejmuje Główna Kwatera ZHP w formie uchwały.
http://dokumenty.zhp.pl/org/download_05/gku05209.pdf
To pewnie jest tak jak z opiniowaniem podania o poprawkę na uniwerku. Jak twój dyrektor ds. studentów napisze "verte", to dowidzenia. Mówię tak, ponieważ uważam, że jeśli już taki organ istnieje, to powstał zapewne by nie zawracać głwoy za przeproszeniem dyrdymałami ludzi z GK, którzy w tym czasiem mogliby zajmować się czymś bardziej pożytecznym i ważniejszym z perspektywy całego ZHP.
Jakub Marcin Bartolik
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana Szolc-Rogozińskiego
HKS "Sami z siebie..."

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 07 cze 2006, 07:45

Ale i tak decyzję w sprawie tych "dyrdymałów" musi podjąć (i odpisać) GK ZHP a nie ZM.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 07 cze 2006, 08:17

Ehm, a co ten "dyrektor d/s studentów" /o tempora , o mores - czemu nie...np. prodziekan/
rozumie przez słówko....."verte" ?!
/mnie drzewiej uczono, że ...."na odwrocie", np kartki/ =)
Ostatnio zmieniony 07 cze 2006, 08:36 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

mania
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mania » 07 cze 2006, 10:38

Moim zdaniem naramiennik jest "tym czymś" czym możemy się "pochwalić" (delikatnie jak na harcerza/harcerke przystało:)) i jest tym czymś co zdobywaliśmy z trudami i warto pokazać, że to mamy-tymbardziej młodszym.
Ja przynajmniej mam wielki szacunek do ludzi, którzy już ten naramiennik mają
Zrobicie co będziecie uważali za sluszne, ale ja jestem za "wywieszką" naramiennika
~mania~
pwd.Marta Szwarocka HO
szczepowa II Tyskiego Szczepu Harcerskiego "Horyzonty"

j m b
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 07 cze 2006, 12:00

Jeeezusie... 'Verte' napisałem. Ech za dużo się ostatnio uczę :]. Już nie wiem co to miało byc. Chyba coś na 'V'. Ale już nie pamiętam. Wstyd mi aż ! Verte -masz rację - oznacza "na odwrocie kartki". A to słowo o które mi chodziło to "zapoznałem się" (Vidi ??). Niestety to "zapoznałem się" równa się mniej więcej odrzuceniu wniosku. Naprawdę mi wstyd... :rolleyes:

A do prodziekana pismo idzie dopiero po zaopiniowaniu przed dyrektora ds. studenckich. Tak ja miałem w zesżłym roku na UAM, może kiedyś było inaczej ;). Właśnie chodziło o to by w nawale papierów prodziekan nie utonął i rozpatrywał tylko sensowne wnioski. Prodziekan zajmuje sie całym wydziałem i trudno byłoby mu ogarnąć wszystkie wnioski z każdej katedry, czy instytutu. Dlatego w moim instytucie jest powołany v-ce dyrektor ds. studentów. Oczywiście dziekan może nie zgodzić sie z decyzją dyrektora ds. studentów.

Podobnie ma się sprawa ZM moim zdaniem . Faktycznie to GK ostatecznie podejmuje ostateczną decyzję i może nie zgdzodzić się z argumentacją ZM. Niemniej jednak, skoro już taki organ istnieje, to zostali powołani ludzie, którzy mają do tego głowę i chyba GK szanuje ich zdanie. W końcu to eksperci w tej dziedzinie, nieprawdaż ?
Ostatnio zmieniony 07 cze 2006, 12:18 przez j m b, łącznie zmieniany 1 raz.
Jakub Marcin Bartolik
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana Szolc-Rogozińskiego
HKS "Sami z siebie..."

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 07 cze 2006, 12:36

j m b pisze:Podobnie ma się sprawa ZM moim zdaniem . Faktycznie to GK ostatecznie podejmuje ostateczną decyzję i może nie zgdzodzić się z argumentacją ZM. Niemniej jednak, skoro już taki organ istnieje, to zostali powołani ludzie, którzy mają do tego głowę i chyba GK szanuje ich zdanie. W końcu to eksperci w tej dziedzinie, nieprawdaż ?
Takie było podobno założenie.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 08 cze 2006, 08:28

To nie są żadni eksperci. W składzie zespołu nie ma dh. Czesława Przybytka ;D
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 cze 2006, 09:41

kowlak pisze:To nie są żadni eksperci.
To Ty napisałeś ;) ;) ;)
kowlak pisze:W składzie zespołu nie ma dh. Czesława Przybytka ;D
Dowcipniś ;)
Ostatnio zmieniony 08 cze 2006, 09:41 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”