Nosić naramienniki?

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
dudi
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudi » 28 mar 2006, 17:25

Witam,
Od niedawna moja druzyna stała się (przynajmniej z nazwy) drużyną wędrowniczą. Drużynowy zdobył naramiennik, niedługo inni też przystąpią do próby.

Moja drużyna ma taką tradycję, że nie przywieszamy na mundurze żadnych odznaczeń typu zdobyte sprawności, stopnie, plakietki za udział w rajdach. Taka tradycja po prostu. Ostatnio w naszej drużynie poruszany jest temat czy po zdobyciu naramienników powinniśmy je nosić na mundurze. Czy istnieją jakieś przesłanie ku temu aby tych naramienników nie nosić? Oczywiście próby będziemy robić, ale chcielibyśmy bez zewnętrznego uwidaczniania być wędrownikami. Czy ktos mógłby się na ten temat wypowiedzieć?
phm. Paweł Dudek
ZHP Hufiec Radomsko

e-mail: pawel.dudek@zhp.net.pl

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 28 mar 2006, 18:04

dudi pisze:Moja drużyna ma taką tradycję, że nie przywieszamy na mundurze żadnych odznaczeń typu zdobyte sprawności, stopnie, plakietki za udział w rajdach. Taka tradycja po prostu. Ostatnio w naszej drużynie poruszany jest temat czy po zdobyciu naramienników powinniśmy je nosić na mundurze. Czy istnieją jakieś przesłanie ku temu aby tych naramienników nie nosić?
Nie ma żadnych przesłanek do nienoszenia naramienników. Ale nie ma też żadnych przesłanek do nienoszenia stopni, sprawności itp. Ale coż, rozumiem, TRADYCJA drużyny. Mam tylko nadzieję, że jesteście konsekwentni i głupot typu krzyż harcerski też nie nosicie?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

anicia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: anicia » 28 mar 2006, 18:30

Jestem zwolenniczką stosowania się do regulaminów w pełnym zakresie, w tym do noszenia głównych oznaczeń na mundurze tzn. Krzyża, stopnia (choć ja nie nosiłam:)), plakietki przynależności do środowiska, odznaki HSR, OKK, przynależności do "Szarej drużyny". To wiele mówi o człowieku i czyni nasz mundur wyjątkowy i bardzo osobisty.
Naramiennik to pewne wyróżnienie, oznaczenie przynależności do grupy wędrowniczej. Dla młoszych to pewna tajemniczość... Patrząc na naramiennik ciągle przpominamy sobie do czego powinniśmy dążyć. O ile plakietki rajdowe (blee), wyszywanie sprawności itd zostawiłabym harcerzom o tyle ten jeden mały, zielony, symboliczny naramiennik polecałabym nosić, ale to Wasza decyzja i dobrze, że o niej dyskutujecie wspólnie.
Najważniejsze jest to, że chcecie realizować próby wędrownicze i z tonu Twojej wypowiedzi wnioskuję, że trakatujesz to poważnie- nie jako konieczność, ale kolejny etap rozwoju.
Zuchy mają swoje specyficzne mundury, harcerze kolorowe, ubrane w plakietki, harcerze starsi szczycą się swoimi stopniami, wędrownicy naramiennikiem a instruktorzy podkładką... to takie charakterystyczne, prawda??
phm. Anita Stradowska
Instruktorka HSR
Referat Wędrowniczy Chorągwi Kieleckej
KH Kielce- południe

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 28 mar 2006, 18:48

anicia pisze:(...)noszenia (...) oznaczeń na mundurze tzn. (...) odznaki HSR, OKK, przynależności do "Szarej drużyny"(...)
1. to co wymieniasz to raczej oDznaczenia, dowód na wykonanie kawałka solidnej roboty
2. jak łączysz noszenie na mundurze "blachy", OKK + SD?
z resztą się zgadzam :)
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

dudi
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudi » 28 mar 2006, 19:14

dominik jan domin pisze:Mam tylko nadzieję, że jesteście konsekwentni i głupot typu krzyż harcerski też nie nosicie?
Krzyż harcerski to nie głupota, druhu. Nosimy go.
Poza tym nosimy:
- plakietkę drużyny i szczepu
- barwy spięte pierścieniem
- pagony tylko z numerem drużyny (bez stopnia)
- znaczek WOSM/WAGGGS
- nazwę zastępu i miejscowości na ramieniu (własnoręcznie wyszyte).
phm. Paweł Dudek
ZHP Hufiec Radomsko

e-mail: pawel.dudek@zhp.net.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 28 mar 2006, 19:22

heh... więc nosicie naramienniki ? ;)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Daniel
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Daniel » 28 mar 2006, 19:27

Dziwna tradycja i jej nie komentuje bo co srodowisko to inne obrzedy i dobrze w roznorodnosci jest tez jakies piekno, jednkaze pytanie Dominika moze mialo lekki zadzior ale bylo jak najbardziej na miejscu bo tez mnie to ze tak powiem intrygowalo.
pwd. Daniel Laskowski HO
59 Białostocka Wodna Drużyna Wędrownicza
"Czemu By Nie" im. Władysława Wagnera
Hufiec Białystok

Quality is important, not quantity.

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 28 mar 2006, 20:47

O TRADYCJACH były już różne wątki. Moim zdaniem tego typu tradycje nie mają żadnych podstaw chyba że drużyna pro taka że każdy szczegół na mundurze podczas "odbijania zakładników" moze zdradzić pozycję wrogowi ;) Jak dlamnie munudr jest po to aby był wyjątkowy i mówił co nieco o użytkowniku jego a jeśłi regulaminy mówią że różne rzeczy stopnie itp ;) oznaczamy na mundurze to tzreba ;)
hm. Jakub Juszyński

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 29 mar 2006, 07:54

kami13 pisze:mamy WIELKI szacunek dla naszego munduru. i nie cioramy go.
Zastanawiam się, czy gorszy jest brak szacunku przez używanie munduru do "celów polowych", czy szacunek przez łamanie regulaminu mundurowego, bo przecież
dudi pisze:Moja drużyna ma taką tradycję, że nie przywieszamy na mundurze żadnych odznaczeń typu zdobyte sprawności, stopnie, plakietki za udział w rajdach. Taka tradycja po prostu.
Zauważyłam, że w niektórych środowiskach "walka z choinkarstwem" skończyła się na panicznym lęku przed jakimikolwiek dodatkami do munduru - ostatnio nawet przeczytałam, że nowy mundur "wygląda jak choinka" ponieważ ma logo i flagę... o_0

A wracając do tematu naramienników - jeśli chcecie być konsekwentni i traktować naramiennik jako kolejny poziom rozwoju to tak jak ze stopniami - nie noście.
Moim zdaniem jednak powinniście. Bo jeśli widzę gdzieś na imprezie drużynę wyglądającą na wędrowniczą a nikt nie ma naramiennika, to wygląda to jakby po prostu olali metodykę, a w harcerstwie są dla zabawy.

pozdrawiam
Orite (która wyrosła z buntu przeciwko sprawnościom i na nowym mundurze zamierza je wyszyć ;)
Idę by dotrzeć, wręcz idę by iść - czynność jest skutkiem, przyczyną jest myśl...

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 29 mar 2006, 07:57

joanna czopowicz pisze:Mi się zawsze włosy jeżą na głowie, jak czytam takie wątki. Niedawno była ciekawa dyskusja na gronie właśnie o podobnym problemie. Otóż pewna harcerka napisała, że ani jej szczep ani jej hufiec nie wyszywa stopni na naramiennikach (!!!) Nie, bo to jest tradycja i koniec! Za nic mieli sobie regulamin oznaczenia stopni tylko tkwili wciąż w miejscu trzymając się kurczowo tradycji:(
Nie należy łączyć "wojskowego" oznaczania stopni harceskich na patkach z numerem drużyny z noszeniem (patki) naramiennika wędrowniczego. To dwie różne kwestie.
Stopień harcerski oznaczano na Krzyżu. Z zasady, drużyny "przedwojenne" nie oznaczały stopni na patkach. Przykładowo 19 KLDH, została zmuszona do oznaczania stopni jedynie w drugiej poł.lat 70-tych. Czyli tylko 5 lat z 75 lat jej istnienia.
Po prostu, jest to "element obcy" harcerstwu.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2006, 07:58 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 29 mar 2006, 09:04

a jaki cel ma ta tradycja?
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 29 mar 2006, 09:38

Co do elementu obcego harcerstwuto nie do końca się zgodzę ponieważ współczesnemu harcerstwu obcy on nie jest i od jakiegoś czasu w regulamini figuruje :) Ale wracając do tematu naramiennika to zgodzę się z djd że można przestać wogóle nosić cokolwiek. A że każy mundur wygląda inaczej mimo tego że nic na nim nie jest naszyte może chodzi o sprany kolor ;) Podsumowując moją wypowiedź naramiennik powinno się nosić abstrachując od sprawnośći naramennik jest symbolem przynależności do wspólnoty wędrownicej więc jeżeli ktoś wykonał próbę to powinien.
hm. Jakub Juszyński

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”