Jak mozna nadać naramiennik wędrowniczy??

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 17 sty 2006, 12:35

każdy instruktor, który ukończy takie warsztaty z metodyki ma wręczany Naramiennik.
pozdrawiam
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

goofer
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: goofer » 17 sty 2006, 13:19

Marcinek, czy moglbys czytac takze oficjalne dokumenty ZHP?:)
Pozatym Kiubik jak najbardziej ma racje, po przeszkoleniu taki instruktor powinien taki naramiennik otrzymac:)
Uciales pozatym istotna czesc podczas swego cytatu. Pelen tekst to:
"Naramiennik wędrowniczy może przyznawać tylko instruktor wędrowniczy przeszkolony z metodyki wędrowniczej (po warsztatach lub kursie). Instruktor taki zazwyczaj posiada już naramiennik wędrowniczy (dostaje go po zakończonym szkoleniu)."
Ja sadze, ze ten zapis jest jasny? pozatym tak czy inaczej obowiazuja ciebie oficjalne dokumenty, niekoniecznie FAQ w ktorym ja napisac sobie moge, ze naramiennik nosimy na prawym ramieniu.
I co bedziesz mnie sluchal?
Jeszcze raz proponuje przeczytac podrecznik metodyczny dla wedrownikow(oficjalny dokument) i stosowac sie do jasno w nim zawartych instrukcji, ktore nie pozostawiaja cienia watpliwosci:)

Pozdrawiam:)
phm. Paweł Sobczak
Druzynowy 3 DW im. Zawiszy Czarnego
http://www.3dw.pl

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 17 sty 2006, 15:02

goofer napisał:
Marcinek, czy moglbys czytac takze oficjalne dokumenty ZHP?:)
Pozatym Kiubik jak najbardziej ma racje, po przeszkoleniu taki instruktor powinien taki naramiennik otrzymac:)
Uciales pozatym istotna czesc podczas swego cytatu. Pelen tekst to:
"Naramiennik wędrowniczy może przyznawać tylko instruktor wędrowniczy przeszkolony z metodyki wędrowniczej (po warsztatach lub kursie). Instruktor taki zazwyczaj posiada już naramiennik wędrowniczy (dostaje go po zakończonym szkoleniu)."
Ja sadze, ze ten zapis jest jasny? pozatym tak czy inaczej obowiazuja ciebie oficjalne dokumenty, niekoniecznie FAQ w ktorym ja napisac sobie moge, ze naramiennik nosimy na prawym ramieniu.
I co bedziesz mnie sluchal?
Jeszcze raz proponuje przeczytac podrecznik metodyczny dla wedrownikow(oficjalny dokument) i stosowac sie do jasno w nim zawartych instrukcji, ktore nie pozostawiaja cienia watpliwosci:)

Pozdrawiam:)
Czy możesz podać stosowną uchwałę (numer, datę) RN lub GK ZHP na które się powołujesz ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 17 sty 2006, 15:43

goofer napisał:
podrecznik metodyczny uwazasz za oficjalny dokument? A zostal zatwierdzony przez odpowiednie wladze?

O ile dobrze pamietam jedynym oficjalnym dokumentem ZHP jest:
"Uchwała nr 24/XXXII Rady Naczelnej ZHP z dnia 1 marca 2003 r. w sprawie opisu metodyk poszczególnych grup"
ktora jest wynikiem:
"Uchwała Rady Naczelnej ZHP nr 21/XXXII z dnia 24 listopada 2002 roku w sprawie zmian w systemie metodycznym ZHP"

chyba ze ja o czyms nie wiem i RN zatwierdzila podrecznik metodyczny.
W wyniku próby wędrowniczej harcerz starszy staje się wędrownikiem i otrzymuje wręczony w sposób obrzędowy naramiennik wędrowniczy.
i to chyba tyle co do oficjalnych dokumentow na temat naramienika.

Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

marcinek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marcinek » 17 sty 2006, 15:44

Tak, zgadza się tam jest:-Naramiennik wędrowniczy może przyznawać tylko instruktor wędrowniczy przeszkolony z metodyki wędrowniczej (po warsztatach lub kursie). Instruktor taki zazwyczaj posiada już naramiennik wędrowniczy (dostaje go po zakończonym szkoleniu).-
I widzę dokładnie-...zazwyczaj posiada...-
I poproszę jeszcze właśnie te uchwały na które się powołujesz.

marcinek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marcinek » 17 sty 2006, 15:48

Masz racje goofer tam jest napisane -zazwyczaj posiada. Co wcale nie znaczy że musi posiadać. I właśnie poprosze te uchwały na które się powołujesz

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 17 sty 2006, 16:18

marcinek napisał:
Masz racje goofer tam jest napisane -zazwyczaj posiada. Co wcale nie znaczy że musi posiadać. I właśnie poprosze te uchwały na które się powołujesz
nie odchodzmi od tradycji - nie mieszajmy ludzi ktorzy nie posiadaja naramienikow do wreczania ich. Dla mnei od zawsze bylo tak ze naramienik mozna dostac _tylko_ od osoby ktora juz go posiada, i niech tak pozostanie...

BTW: kto organizuje warztaty i nie daje po nich naramienika? No chyba ze ktos przyjechal tylko po to by dostac papierek i w ogole nie wie "z czym to sie je", ale wtedy taki ktos niech sie trzyma od wedrownictw z daleka.

a tak wracajac do tematu - czy ktos mi poda podstawe prawna przyznawania prawa do noszenia naramienika w rozkazie? Bo nie moge tego znalezc a jesli tego nie ma znaczy ze nie trzeba tego robic...
Pozdrawiam
orcus

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 17 sty 2006, 16:49

orcus napisał:
czy ktos mi poda podstawe prawna przyznawania prawa do noszenia naramienika w rozkazie?
Prawo noszenia naramiennika wynika z pozytywnego odbycia próby wędrowniczej (patrz: uchwała o opisie metodyk).
I o tym piszesz w rozkazie.
Samo wręczenie naramiennika należy już tylko/aż do obrzędowości środowiska.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 17 sty 2006, 17:07

19kldh napisał:
Prawo noszenia naramiennika wynika z pozytywnego odbycia próby wędrowniczej (patrz: uchwała o opisie metodyk).
I o tym piszesz w rozkazie.
W takim badz razie rozkaz moze wydac tylko bezposredni przelozony i tylko na wniosek opiekuna proby. A najzdrowsza sytuacja to taka gdy to jedna i ta sama osoba na dodatek ktora odbyla warsztaty/kurs z zakresu metodyki wedrowniczej. Ale przeciez moga to byc 2 osoby... Nie wyobrazm sobie sytuacji gdy naramienik dostajemy od kogos innego niz opiekun proby, ale zamknac probe moze nam przeciez zupelnie ktos inny.

Probe wedrownicza mozna odbyc tylko i wylacznie w srodowisku wedrowniczym ktore prowadzi instruktor. Musi on byc przeszkolony z zakresu metodyki wiec musi posiadac naramienik. Jest on bezposrednim przelozonym kandydata wiec wydaje rowniez rozkaz zamykajacy probe.

Jesli druzyne/klub etc. prowadzi nie-instruktor lub nie jest to instruktor nie przeszkolony z zakresu odpowiedniej metodyki lamie to instrukcje dzialania druzyny... zlamanie jednego przepisu powoduje wiec zlamanie kolejnego...
Pozdrawiam
orcus

marcinek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marcinek » 17 sty 2006, 20:58

jest pewna różnica pomiędzy przyznaniem rozkazem naramiennika a jego wręczeniem.
jak już pisałem wyżej rozkaz to jakby akt -prawny- a wręczenie- obrzędowy. oczywiście wręczenie następuje po zamknięciu próby rozkazem i przyznaniu naramiennika. dla każdego ważniejsza jest obrzędoeość. te momenty bardziej pamięta

goofer
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: goofer » 17 sty 2006, 22:35

Po uwadze 19kldh i analizie dokumentow przyznaje wam jednak racje...
Coz to kolejny dowod, ze podreczniki metodyczne mozna sobie do tapetowania pokoju uzywac a nie do traktowania jako obowiazujace...
Faktycznie w uchwale pisze, o wreczeniu naramiennika w sposob obrzedowy, ale tez nigdzie nie pisze, ze nie moze to byc osoba ktora nie ma taiego naramiennika.
Z przepisow i uchwaly zatem wynika, ze ktokolwiek ukonczy probe otrzyma naramiennik niekoniecznie od przelozonego i niekoniecznie od osoby, ktora taki naraamiennik posiada.
Dziwne. Wpraktyce moze sie okazac, ze naramiennik otrzymywac beda harcerze od osob nie majacych naramiennika i tak naprawde nic im sie nie zrobi poniewaz przepisy tego nie zabraniaja, a nigdzie dokladniejszych precyzacji tego zapisu nie spotkalem...
(Poza tymze podrecznikiem metodycznym).
moze ktos to wyjasnic?
Pozdrawiam.
phm. Paweł Sobczak
Druzynowy 3 DW im. Zawiszy Czarnego
http://www.3dw.pl

Helenka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Helenka » 24 sty 2006, 12:52

phm. Helena Anna Jędrzejczak HR
Komendantka Szczepu 23 WDH "Pomarańczarnia"
Hufiec Warszawa Mokotów

Helenka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Helenka » 24 sty 2006, 12:57

kiubik napisał:
każdy instruktor, który ukończy takie warsztaty z metodyki ma wręczany Naramiennik.
pozdrawiam
Niezupełnie - każdy, kto ukończy warsztaty, ma przyznany naramiennik. Może jednak odmówić jego przyjęcia - wtedy jest przeszkolony z metodyki, ale naramiennika nie ma. I nie wymyśliłam sobie takiej hipotetycznej sytuacji, tylko widziałam zakończenie warsztatów, których absolwent na pytanie "czy chcesz nosić Naramiennik" odpowiedział "Nie, nie chcę"...
phm. Helena Anna Jędrzejczak HR
Komendantka Szczepu 23 WDH "Pomarańczarnia"
Hufiec Warszawa Mokotów

Madzia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madzia » 24 sty 2006, 23:43

Nie każdy dostaje Naramiennik po ukończeniu warsztatów. Przykład? ja. A powodów dla których go nie dostałam po ukończeniu warsztatów było kilka:
1. jestem tylko zucholem
2. dzialam w dwoch hufcach (w jednym jestem druzynowa gromady zuchowej, a do druzyny wedrowniczej naleze w drugim, bo gdy zaczynalam, u nas jeszcze druzyn wedr. nie bylo) no i pojechalam na warsztaty z hufca Sosnowiec- a wiec z wedr. nie mam nic wspolnego, bo pojechalam jako druzynowa gz (dobrze, ze nie musialam drugi raz skladac Przyrzeczenia czy Zobowiazania w drugim hufcu, bo mogli wyjsc z podobnego zalozenia, ze skladalam w jednym, to nie musi obowiazywac tez i w drugim, hufcu - parodia)
3. W hufcu Dąbrowa (tam gdzie byłam w drużynie) nie było jeszcze wtedy nikogo z Naramiennikiem i jak mi powiedziano "jedna jaskółka wiosny nie czyni"
Były jeszcze jakieś powody. Z resztą za każdym razem dochodził nowy. Tyle, ze w pewnym momencie ja zrezygnowałam z dyskusji z prowadzącymi.
Powiem szczerze, ze tylko sie zniechęciłam po tych warsztatch.
Byly jasne wymagania, a okazalo sie, ze Naramienniki otrzymaly osoby dzialające "od święta" oraz bez stopnia instruktorskiego. Widocznie były jeszcze jakieś dodatkowe wymagania, o których już nas nikt nie poinformował.
A tak zależało i mnie i drużynie, zeby jakoś ruszyć ze zdobywaniem Naramienników. No cóż...

pwd. Magdalena Grochala

Madzia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madzia » 25 sty 2006, 10:21

To było rok temu.
Już sie sytuacja zmieniła. Teraz kończę realizować próbę wędrowniczą. Jestem namiestnikiem zuchowym (ciekawe, czy znów by mi powiedzieli, ze tylko zuchowym, więc znów nic z tego) No, a drużyna wędrownicza, o której pisałam już nie działa niestety.
Było minęło. Kiedyś chciałam już poruszyć ten temat, ale zrezygnowałam. Wczoraj napisałam to odnośnie tego, ze instruktor po warsztatach powinien dostać Naramiennik.
pwd. Magdalena Grochala

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”