"Mam prawo" w Czuwaju

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 12 lis 2005, 17:20

O sejmiku we wszstkich komendach hufcóww Wielkopolsce było wiadomo - nie wiadomo jak ta informacja była przekazana dalej :) Ale, jak wspomniałem wcześniej, w ostatniej wersji projektu nowego Statutu, te zapisy pozostają bez zmian.
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 12 lis 2005, 20:30

piorun napisał:
my wybieramy drużynowego co pół roku - od 4 lat jest ten sam
ok, o sposobie wyboru już mniej więcej ustaliliśmy co i jak.
chodzi o sprzeczność dokumentów i brak perspektyw, jakoby miałoby to być zmienione w nowym Statucie.
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

goofer
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: goofer » 15 lis 2005, 13:48

Sejmik po prostu niechcaco kolidowal z innymi imprezami np przez organizowany przez Inspektorat Wielkopolski kurs BOR w Ostrowie Wlkp.
Pozdrawiam
ten, który chciał być na sejmiku, ale nie mógł bo uczył sie 1 pomocy;)
phm. Paweł Sobczak
Druzynowy 3 DW im. Zawiszy Czarnego
http://www.3dw.pl

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 15 lis 2005, 14:42

goofer napisał:
Sejmik po prostu niechcaco kolidowal z innymi imprezami np przez organizowany przez Inspektorat Wielkopolski kurs BOR w Ostrowie Wlkp.
Pozdrawiam
ten, który chciał być na sejmiku, ale nie mógł bo uczył sie 1 pomocy;)
hehe, priorytety ;)
kursów jest dużo w ciągu roku, Sejmik jeden ;)
phm. Jakub Król

czoczo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czoczo » 18 lis 2005, 15:36

Po pierwsze nie wydaje mi się żeby owe zaady były sprzeczne ze statutem.
Jestem w stanie wyobrazić sobie następującą interpretację :
Komendant hufca mianuje drużynowego, ale nie jest wcale poruszony tu aspekt jak owego drużynowego wybieramy - i dobrze statut nie jest dokumentem w którym powinne być zawierane zasady tego typu. To tak jakby w Konstytucji RP zawierano przepisy dotyczące mianowanie dryrektorów departamentów w ministerstwie rolnictwa. Jeśli któryś z zapisów przytaczanych jest źle skonstrułowany to tylko zapis następny dotyczący kręgów.
W związkuz tym, że komendant mianuje to może go sam wybrac (chore rozwiązanie) lub też zatwierdzić demokratyczny wybór drużyny (zdrowe rozwiązanie). Co do braku równość przy podejmowaniu wyboru, to moim zdaniem nie wymaga to jakiegoś szerokiego komentarza. Zdrowy organizm jest w stanie przygotowywać swoich ludzi do pełnienia funkcji od chwili gdy tylko zechcą pełnić daną funkcje. Poza tym wielce niewłaściwe było by mianowanie ludzi bez przygotowania. Osłabiało by to przede wszystkim drużynę.
phm. Łukasz Czokajło
Polski Kontyngent na Roverway 2009 - komendant

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 18 lis 2005, 21:21

Statut jest tu dość jasny "Drużynowych mianuje rozkazem właściwy komendant hufca, komendant chorągwi lub Naczelnik ZHP. " Więc póki jest taki zapis, to nie ma co dumać, czy taki szczegółowy zapis pownien być czy nie - od tego są zwiazkowi prawnicy i zjazd ZHP. Ale na razie ten zapis jest.
A co do rozwiązań, to akurat nie jestem zachwycony koncepcją wybierania przez druzynę i dlatego poruszyłem ten problem. Czy druzyna zawsze wybierze dobrze? Nie był bym pewny. Jeśli mianuje drużynowego, to ponoszę odpowiedzialność za jego poczynania - jeśli tylko potwierdzam wybór druzyny, a wybór bedzie zły? Kto ponosi odpowiedzialność? A może wydzielić drużyny wędrownicze poza wszelkie struktury? (tu oczywiście żartuje - bo sie zaraz na mnie gromyy posypią). No i póki Statut nie zostanie w tej materii zmieniony, jest to wciąż dyskusja akademicka.
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 18 lis 2005, 21:46

O ile dobrze pamiętam (bo nie mam pod ręką ówczesnego Statutu) jeszcze 8 lat temu funkcjonował zapis którego "filozofia" mówiła iż:
- drużynowych, zuchowych i harcerskich mianował hufcowy
- drużynowych sth, czyli wędrowniczych mianował hufcowy, ale "na wniosek drużyny"
- przewodniczących KI wybierał krąg, co potwierdzał swym mianowaniem hufcowy.

Przy takim zapisie w Statutucie można łatwo "doprecyzować" w regulaminie drużyn,
w jakich JEDYNIE sytuacjach hufcowy może odrzucić wniosek drużyny.
To wg mnie wystaczajaco zabezpieczy autonomię drużyn wędr., jak i "ogólny" interes ZHP.

Drodzy drużynowi wedrowniczy!
Jeżeli uważacie że konieczna jest zmiana w Statucie to zaproponujcie to poprzez "Waszych" delegatów.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 18 lis 2005, 22:58

no i to byłby chyba EOT.
phm. Jakub Król

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 19 lis 2005, 11:31

Andrzej D. napisał:
Więc póki jest taki zapis, to nie ma co dumać, czy taki szczegółowy zapis pownien być czy nie - od tego są zwiazkowi prawnicy i zjazd ZHP.
Z tego co wiem Czoczo zajmuje sie tez obsluga prawna ZHP. Stwierdzil ze uchwala RN nie jest sprzeczna ze Statutem i to powino wystarczyc. Ale...

Z tego co widac zapis ten zalezy rowniez od interpretacji. IMHO prawo nie moze zalezec od interpretacji wiec albo odpowiedni organ(to chyba bedzie Naczelny Sad Harcerski) wyda odpowiednia interpretacje, albo przepis powinie byc zmieniony;)
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 19 lis 2005, 12:22

orcus napisał:
Z tego co wiem Czoczo zajmuje sie tez obsluga prawna ZHP. Stwierdzil ze uchwala RN nie jest sprzeczna ze Statutem i to powino wystarczyc. Ale...
I dał Ci to na piśmie ??? ;) Możesz mi to przesłać ;)
orcus napisał:
Z tego co widac zapis ten zalezy rowniez od interpretacji. IMHO prawo nie moze zalezec od interpretacji wiec albo odpowiedni organ(to chyba bedzie Naczelny Sad Harcerski) wyda odpowiednia interpretacje, albo przepis powinie byc zmieniony;)
NSH nie ma tu nic do roboty. Po prostu RN musi "więcej myśleć" w trakcie tworzenia swoich dokumentów. Albo zmieńmy Statut ZHP.

hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 19 lis 2005, 14:26

orcus napisał:
Z całym szcunkiem dla dh Czoczo i jego wiedzy prawniczej, to chyba nie ma On uprawnień odpowiadającycjh uprawnieniom Trybunału Konstytucyjnego, żeby orzeczenia były wiążące i ostateczne :) Ja jestem poligraf, nie prawnik, ale sformułowanie Statutu jest w tej mierze bardzo jasne.
Jeśli wędrownikom bardzo na tym zależy, niech zaproponują zmainę wStatucie - o czym wspomniał dh Czesław. Zjazd zaczyna się już za chwilę więc okazja jest idealna. Ja o to zabiegać nie będę, bo mi odpowiada obecny zapis.
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

predek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: predek » 19 lis 2005, 15:56

Andrzej D. napisał:
A co do rozwiązań, to akurat nie jestem zachwycony koncepcją wybierania przez druzynę i dlatego poruszyłem ten problem. Czy druzyna zawsze wybierze dobrze? Nie był bym pewny. Jeśli mianuje drużynowego, to ponoszę odpowiedzialność za jego poczynania - jeśli tylko potwierdzam wybór druzyny, a wybór bedzie zły?
A czy komendant hufca zawsze dobrze wybierze? Moim zdaniem drużyna bardziej zna osoby ze swojego środowiska i wybiorą najlepszego dla nich lidera. Takiej wiedzy komendant hufca nie posiada i w moim mniemaniu jest większe prawdopodobieństwo, że to komendant popełni błąd niż drużyna. A co do odpowiedzialności - drużynowy, czyli pełnoletni instruktor, sam jest odpowiedzialny za swoje czyny.
Pozdrawiam.
pwd. Kamil Mirowski HR
drużynowy 137 BDW "Agrikola"
hufiec Białystok
[B11]

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 19 lis 2005, 20:14

predek napisał:
A co do odpowiedzialności - drużynowy, czyli pełnoletni instruktor, sam jest odpowiedzialny za swoje czyny.
A jeśli drużyna nie wybierze instruktora, tylko nieletniego wędrownika? Przecież jest to mozliwe :) Jest tu z resztą kolejny przykład "bałaganu legislacyjnego". Statut § 22 pkt. 4 "Funkcję instruktorską może pełnić instruktor. W uzasadnionych wypadkach komendant hufca może dopuścić do pełnienia funkcji instruktorskiej członka zwyczajnego nie będącego instruktorem, który ukończył 16 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje instruktorskie." Instrukcja druzyny pkt. 11: "Drużynowym może być tylko instruktor ZHP lub członek ZHP w wieku co najmniej 16 lat..."
No i to czy lepiej wybierze komendant czy drużyna to wciąż akademicka dyskusja :) Statut jest dokumentem wyższej rangi niż Uchwała RN.
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

predek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: predek » 19 lis 2005, 23:17

drużyna, której drużynowym jest osoba niepełnoletnia lub/i nie będąca instruktorem ZHP (chociaż jak dla mnie takie sytuacje nie powinny mieć miejsca) musi posiadać opiekuna drużyny, który jest instruktorem pełnoletnim i w takim wypadku to opiekun jest odpowiedzialny za tego drużynowego. Owszem, może dojść do tego, że drużyna wybierze nieletniego wędrownika - i w tym momencie komendant może się nie zgodzić lub zaproponować opiekuna. W tym przypadku jest to zrozumiałe. Chociaż środowiska mogą przyjąć wymagania własne co do drużynowych. Np w konstytucji drużyny, której obecnie jestem drużynowym (wybranym w demokratycznych wyborach ;P) jest zapis, że drużynowym tej drużyny może zostać jedynie pełnoletni instruktor przeszkolony z metodyki wędrowniczej.. Zapis ten umożliwia wybranie drużynowego, który jest przygotowany do pełnienia tej funkcji a nie pierwszego lepszego wędrownika. W tym momencie komendant hufca musiałby mieć naprawdę mocne argumenty żeby odmówić mianowania demokratycznie wybranego drużynowego. Nie wystarczy powiedzieć "nie bo nie".
P.S. statut mówi o mianowaniu drużynowego rozkazem komendanta hufca, ale nie mówi o tym, że to komendant ma tego drużynowego wybrać. Drużynowy zostaje wybierany wśród wędrowników i mianowany rozkazem komendanta na wniosek drużyny. W moim odczuciu nie ma tu sprzeczności - ale jeśli jest to należy ją czym prędzej usunąć.

Pozdrawiam serdecznie.
pwd. Kamil Mirowski HR
drużynowy 137 BDW "Agrikola"
hufiec Białystok
[B11]

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”