"Mam prawo" w Czuwaju

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 20 lis 2005, 03:46

predek napisał:
statut mówi o mianowaniu drużynowego rozkazem komendanta hufca, ale nie mówi o tym, że to komendant ma tego drużynowego wybrać. Drużynowy zostaje wybierany wśród wędrowników i mianowany rozkazem komendanta na wniosek drużyny. W moim odczuciu nie ma tu sprzeczności - ale jeśli jest to należy ją czym prędzej usunąć.
Nie ma sprzeczności jeśli założymy iż RN ZHP nie chcąc łamać Statutu ZHP "miała na myśli"
wybór KANDYDATA na drużynowego.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 20 lis 2005, 12:09

predek napisał:
Drużynowy zostaje wybierany wśród wędrowników i mianowany rozkazem komendanta na wniosek drużyny. W moim odczuciu nie ma tu sprzeczności - ale jeśli jest to należy ją czym prędzej usunąć.
Dla mnie jest jednak wyraźna sprzeczność, bo tego typu sytuacja jest wyraźnie określona dla Kręgów Instruktorskich: Statut § 30 pkt 4 "Kręgiem kieruje jego przewodniczący lub komendant wybierany przez krąg i mianowany przez właściwego komendanta...". Dlatego, aby Konstytucja drużyny określająca wybór drużynowego była "legalna" należy najpierw zmienić Statut. W przeciwnym wypadku można tylko mówić o wyborze kandydata na drużynowego.
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 20 lis 2005, 14:10

Andrzej D. napisał:
Dla mnie jest jednak wyraźna sprzeczność, bo tego typu sytuacja jest wyraźnie określona dla Kręgów Instruktorskich: Statut § 30 pkt 4 "Kręgiem kieruje jego przewodniczący lub komendant wybierany przez krąg i mianowany przez właściwego komendanta...". Dlatego, aby Konstytucja drużyny określająca wybór drużynowego była "legalna" należy najpierw zmienić Statut. W przeciwnym wypadku można tylko mówić o wyborze kandydata na drużynowego.
dobrze, czy druh już coś zrobił, żeby zmienić Statut?
przepraszam, ale dalsza taka dyskusja nie ma sensu, ech..
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 20 lis 2005, 15:34

kiubik napisał:
Andrzej D. napisał:
dobrze, czy druh już coś zrobił, żeby zmienić Statut?
przepraszam, ale dalsza taka dyskusja nie ma sensu, ech..
A po co miał to zrobić ? :lol :lol:lol
Przecież napisał że:
Andrzej D. napisał:
Jeśli wędrownikom bardzo na tym zależy, niech zaproponują zmainę wStatucie - o czym wspomniał dh Czesław. Zjazd zaczyna się już za chwilę więc okazja jest idealna. Ja o to zabiegać nie będę, bo mi odpowiada obecny zapis.
Aby dyskusja miała sens trzeba uważnie czytać WSZYSTKIE wypowiedzi dyskutantów.

hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 20 lis 2005, 23:55

Zgadza się :) nie bede zabiegał o zmiane Statutu, bo mi odpowiada zapis taki, jaki jest, o czym wspominałem wcześniej - zdając sobie sprawę, że "narażam się" wędrownikom. Powiem więcej, będę namawiał delegata z mojego hufca, aby był przeciw takiej zmianie - jeśli to wejdzie pod obrady :)
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

goofer
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: goofer » 21 lis 2005, 09:33

kiubik napisał:
hehe, priorytety ;)
kursów jest dużo w ciągu roku, Sejmik jeden ;)
Tylko jabylem organizatorem i koordynatorem ze strny Hufca (zakwaterowanko, wyzywienie, organizacja i takie tam):)
Sluzba!:)
phm. Paweł Sobczak
Druzynowy 3 DW im. Zawiszy Czarnego
http://www.3dw.pl

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 21 lis 2005, 13:55

hehe, tak też bywa ;)
btw: kiedy na stronie Polany będzie cennik? biwak się zbliża i może bym się wybrał :)
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

czoczo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czoczo » 21 lis 2005, 14:10

uf
Chwilkę tu mnie nie było a tu taki huk ;)

Po pierwsze
Dziękuje za arcyciekawą dyskuję. W interesującym dla nas wszystkich temacie.
Co do moich uprawnień i kwalifikacji, to starodawnym obyczajem prawników odpowiem i tak i nie :D
Wyjaśniając, rzeczywiście jestem prawnikiem, ale po pierwsze nie zajmuję się na codzień opiniowaniem przepisów prawnych dla ZHP, ani też nie wydałem żadnej wiążacej opini prawnej w temacie nas interesującym, Wydział Wędrowniczy jak pewnie już wiecie nie zajmuje się zwykle tego typu sprawami. Poza tym mamy na pokładzie o wiele lepiej przygotowanego ode mnie do funkcji lawfightera, osobą tą jest Rex - prokurator Marek Piegat ;)

co do meritum.
Jak rozumiem problem polega na tym z mocy czyjego imperium mianowany jest drużynowy.
Statut - jak wielokrotnie już to zostało wspomniane - mówi o tym wprost (jak uczą nas zasady interpretacji tekstów prawnych, jak coś wynika wprost to pozostaje nam najwyżej przekupienie sędziego)
a tak na poważnie, moim zdaniem jest tak nikt nie powinien odbierać kom. hufca prawa do mianowania drużynowych, on jest szefem ion musi mieć prawo weta jeśli niezgadza się z jakąś kandydaturą. Natomiast z drugiej strony założenie iż drużyna (w domyśle ) wędrownicza źle wybierze i to w ogóle będzie jakaś porażka jest moim zdaniem szokujące.
Bo po pierwsze drużyna jest organizmem który jednak wie jak to wszystko wygląda od wewnątrz i ufał bym tu ludziom którzy jak podejrzewam chcą tylko dobra owego organizmu.
Po drugie nie wyobrażam sobie by komenda hufca osobiście prowadziła politykę kadrowa w każdej drużynie, po trzecie nie ma sensu dmuchanie na zimne w sytuacji gdy istnieją mechanizmy odwoływania drużynowych, czy też jasnej i przejżystej kontroli podległych jednostek.

reasumując - od komendanta hufca oczekiwał bym więcej wiary w swoich ludzi, oraz wspierania drużyn, od drużyn przede wszystkim dobrych wyborów. Przede wszystkim dialog i konsensus. Mediacja do skutku.
Mam nawet kilka pomysłów na wzmocnienie jednej lub drugiej strony w tych rozmowach w ramach już istniejących przepisów.
no ale o tym może innym razem, bo i tak długi post wyszedł.

pozdrawiam serdecznie

czoczo
phm. Łukasz Czokajło
Polski Kontyngent na Roverway 2009 - komendant

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 21 lis 2005, 16:19

czoczo napisał:
... założenie iż drużyna (w domyśle ) wędrownicza źle wybierze i to w ogóle będzie jakaś porażka jest moim zdaniem szokujące.
Absolutnie z takiego założenia nie wychodzę, jednak zakładam że tak się moze zdarzyć. A wg Uchwały RN w sprawie metodyki, to wygląda, że muszę bez dyskusji mianować każdego, kogo druzyna wybierze.
czoczo napisał:
Po drugie nie wyobrażam sobie by komenda hufca osobiście prowadziła politykę kadrowa w każdej drużynie, po trzecie nie ma sensu dmuchanie na zimne w sytuacji gdy istnieją mechanizmy odwoływania drużynowych, czy też jasnej i przejżystej kontroli podległych jednostek.
Może nie tak, że w każdej druzynie, ale są szczepy i na wniosek szczepowych dokonuje się zmian, a bezpośrednią "politykę kadrową" prowadzi sie jedynie co do drużyn samodzielnych. A z tymi "mechanizmami odwoływania" wcale nie jest tak pięknie :)
czoczo napisał:
reasumując - od komendanta hufca oczekiwał bym więcej wiary w swoich ludzi, oraz wspierania drużyn, od drużyn przede wszystkim dobrych wyborów. Przede wszystkim dialog i konsensus. Mediacja do skutku.
Wiarę w ludzi mam ogromną, a wspieranie drużyn to główny sens mojej pracy :) Często powtarzam druzynowym, że wszelkie szczeble organizacji: od szczepu do GK są tylko i wyłącznie po to aby im ułatwić pracę, bo to drużynowi i przyboczni robią w Związku najważniejszą robotę. Ale uważam, że drużyny powinny działać na równych prawach, dlatego jestem przeciwny zasadzie wyboru drużynowego przez drużynę. Zasada "proponowania" jak najbardziej - i z pewnością bym 99% propozycji bez problemu zaaprobował.
No i podstawowa kwestia, żeby dokumenty, uchwały itd były zgodne z dokumentami wyższej rangi np. Statutem.
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

jimmmm
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jimmmm » 22 lis 2005, 10:50

Andrzej D. napisał:
No i póki Statut nie zostanie w tej materii zmieniony, jest to wciąż dyskusja akademicka.
Więc, po co dyskutować? Bardzo dobrze, że druhowie dyskutują na ten temat, puki Statut nie został zmieniony, bo możemy wprowadzić zmiany złe i potem trzeba będzie czekać do następnego Zjazdu żeby to odkręcać.
Ja myślę, nie ma się czego obawiać. W prawidłowo funkcjonującej drużynie wędrownicy będą wiedzieli, że wybór drużynowego to jest ważna sprawa i nie można jej pokpić, wybierając osobę niekompetentną, nie przygotowaną do tej roli, taką, która im będzie pasowała, bo na przykład będzie ich narzędziem.
A jeśli ta drużyna źle funkcjonuje, jest na bakier z regulaminami i przepisami, coś dzieje się w niej nie tak, to jest już pole do popisu dla druha komendanta.
pwd. piotr jim jamróz
www.1jdwszlak.pl
VI szczep harcerski "chwaty"

czoczo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czoczo » 24 lis 2005, 11:06

Amen
phm. Łukasz Czokajło
Polski Kontyngent na Roverway 2009 - komendant

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 13 gru 2005, 15:16

Tylko tak nadmienię, że w Statucie punkt nt. mianowania drużynowych pozostał bez zmian. Więc pozostaje kwestia ważnosci uchwały RN, ale to już należy do centralnej komisji rewizyjnej.
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”