formy pracy

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
Zablokowany
wero_bananek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wero_bananek » 02 lip 2005, 12:47

Z tego co wiem wedrownicze formy pracy troszke roznia sie od innych pionow. i tu powstaje moja prosba, na probie mam zadanie iz przeprowadze kużnicę ( nie wiem czy dobrze napisalam) na temat kodeksu wędrowniczego. I tu zwracam sie do Was z prosba o pomoc., a raczej czy moglibyscie mi bardziej przyblizyc ta formę pracy ?? Czy istnieje jakas strona gdzie sa one zapisane i opisane ?? Jesli tak to bede bardzo wdzieczna, jesli ktos ja poda:) Dziekuje i pozdrawiam :)

wero_bananek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wero_bananek » 03 lip 2005, 09:29

Dziekuje bardzo :D :)

stokrotka87
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: stokrotka87 » 24 mar 2006, 22:26

Kuźnica to cos w stylu dyskusji, tak mi sie wydaje. Wątpie, zeby poświęcona im była jakaś strona,a czy szukałaś właśnie na zhp.pl w czesci dla wędrowników?
przyboczna 13 GDDH "Bractwo Zielonego Liścia"
1 Środowiskowy Szczep Harcerzy w Golubiu-Dobrzyniu im. Fryderyka Chopina

Daniel
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Daniel » 24 mar 2006, 23:07

Kuźnica - polega na wygłaszaniu przez uczestników własnych przemyśleń, opinii na tematy - pytana podsuwane prez prowadzącego. W tej formie nie ma dialogu, dyskusji, rozmowy. Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie, swoje myśli dotyczące tematu kuźnicy, ale nikt podczas jej trwania nie moze tego oceniać, dyskutować znim, dalsze wypowiedzi nie nawiązują do słów poprzedników. Rónież prowadzący nie dokonuje podsumowania i nie ocenia, jedynie "rozmowe" może zakończyć wcześniej przygotowanym i stosownym do chwili cytatem, piosenką.
Każdy sam "wykuwa" swoją opinię, zdanie na temat kuźnicy. W czasie kuxnicy powinniśmy zadbać o otoczenie, by sprawiał szczególny nastrój, sprzyjający skupieniu i przemyśleniom.

Wędrowniczki i Wędrownicy
Zarys metodyki
HBW "Horyzonty"
pwd. Daniel Laskowski HO
59 Białostocka Wodna Drużyna Wędrownicza
"Czemu By Nie" im. Władysława Wagnera
Hufiec Białystok

Quality is important, not quantity.

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 25 mar 2006, 10:22

Może nie jestem instruktorem wędrowniczym, ale u mnie w środowisku KU¬NICA polega na wymianie zdań i wykuciu wspólnych wniosków na zadanmy temat. WYpracowaniu zdania, jakie będzie miało środowisko wędrownicze radzące nad problemem.

WSZECHNICA zaś będzie wymianą poglądów bez komentowania poprzednich wypowiedzi. I tu właśnie bym użył na podsumowanie cytatu przygotowanego przez prowadzących, bo i tak nie można powiedzieć, że któraś z wypowiedzi przekonała mnie najbardziej lub wszyscy orzekli, że była najlepsza.

Czuj Duch!
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 27 mar 2006, 08:58

sctil pisze:Niestety Drogi Pelikanie, wypowiedź twojego poprzednika jest prawie urzędowym wyjaśnieniem tej formy pracy z Wędrownikami.
Urzędowe wyjaśnienie (jak raczyłeś nazwać) to Uchwała Rady Naczelnej ZHP nr 24/XXXII Rady Naczelnej ZHP z dnia 1 marca 2003 r. w sprawie opisu metodyk poszczególnych grup. Niestety w rzeczonym dokumencie nie znalazłem zapisu czym jest "Kuźnica" oraz czym jest "Wszechnica".

W stopce redakcyjnej wydawnictwa "Wędrowniczki i wędrownicy. Zarys metodyki" jest nawet wzmianka, że powyższa uchwała jest fundamentem do opracowania podstawowych zasad pracy z tą grupą metodyczną.

Co nie jest zapisane w naszych przepisach prawem nie będzie! Co najwyżej tradycją, ale z tradycją to też różnie bywa (vide: kiedyś g00rek o tradycji napisał wszystko w "Czuwaju" i rozmowa na inny temat teraz by zeszła ;)

Zatem nie wiem, na jakiej podstawie chcesz mi wmówić, że się mylę? Nie widzę podstaw by uznać zarówno Twoje stanowisko, jak i stanowisko do którego wcześniej się odniosłem za jedynie słuszne. No cóż... ile szkoleń i środowisk, tyle będzie różnic w formach pracy i ich interpretacji.
Sam "Wszechnicę" w takim stylu poznałem w CSI ZHP... Czyżby mądre głowy, które prowadziły te zajęcia, też się myliły?...
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”