Mundury dla wędrowników

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
Lucumon
Stały bywalec
Posty: 464
Rejestracja: 25 mar 2003, 22:34
Lokalizacja: 11 PDH "Tajga"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 26 lut 2005, 17:22

myfa napisał:
Lucumon napisał:
Pomysł z odrębnymi mundurami dla wędrowników jest z gruntu zły. (...)
Osobny mundur dla wędrowników byłby krzywdzący wobecwszystkich ludzi którzy są w wieku 16-25 a działają w drużynach niewędrowniczych.
Chyba gdzieś wycieło Twoje argumenty ;)

Tak poważnie to chętnie przeczytam rozwinięcie myśli, że odrębny mundur dla wędrowników jest z gruntu zły. Bardzo proszę.
Uprzejmie proszę.
Jeśli dobrze zrozumiałem sens wypowiedzi poprzedników, to chodziło o odrębny typ KOSZULI mundurowej - tak jak koszula mundurowa harcerska rózni się od zuchowej.
Byłoby to sprzeczne z ideami sformułowanymi w ramach obecnie prowadzonej reformy munduru - czyli większej czytelności ZHP jako organizacji. Obecnie mamy problem z wyrazistością wizualną ZHP właśnie przez to, że noszone jest kilka typów koszul: stare CSH, "musztardy" (KDH et al.), koszule ZHR, koszule garnizonowe Bundewehry, imiitacje koszul Bundewehry i pewnie jeszcze kilku innych armii NATO. Zestaw kolorów od białego poprzez żółty, wszelkie odcienie zieleni po brunatnozielony. Reforma między innymi ma to wyeliminować, choć początkowo doda jeszcze jeden wzór do już istniejących. Jeżeli jeżeli by się pojawiła osobna koszula dla Wędrownikow, różniąca sie kolorem, to tylko pogłębi to chaos.
A jeżeli koszula dla wędrowników miałaby być tego samego koloru co nowa ogólnoharcerska, to czym by się miała różnić? Krojem kołnierzyka, guzikami, kształem kieszeni? To przecież bez sensu, bo zmierzamy chyba do tego żeby generalnie ulepszyć i unowocześnić obecną koszulę, więc jakby to miało wyglądać? Dla W koszula z nowoczesnym kołnierzykiem, a dla H i HS zostaje a la Słowacki? Czy na odwrót?

W ramach reformy już jest przewidziane wyeliminowanie obecnego odrębnego munduru instruktorskiego. Więc propozycja odrębnego munduru dla wędrownikow to jak jeden krok naprzód i dwa kroki w tył.

Dalej: wprowadzenie odrębnego munduru dla W byłoby rozwiązaniem nieekonomicznym i niepraktycznym (konieczność kupowania nowej koszuli w momencie przechodzenia z III klasy gimnazjalnej do I licealnej, a przecież nie każdy rośnie i zużywa mundur w takim samym tempie.
O tym pisałem chyba wyżej i kilka innych osób zresztą też.

A jeżeli nie koszula ma wyrózniać wędrowników, to co? Inne nakrycie głowy? A które? Berety zarezerwujemy dla wędrowników, rogatywki dla HS a miękkie kapelusze dla H? Czy na odwrót? To co? Może inne pasy? Inne spodnie? Czy jakieś kolejne aplikacje na koszuli mundurowej, która i tak jest nadmiernie obwieszona róznymi gadżetami?

Dalej. Wędrownicy mają już JEDEN i to wyraźny element odrózniający ich od H i HS - naramiennik. H i HS nie mają nic. Wprowadzanie dalszych elementów wyodrębniających wędrowników byłoby tylko fetyszyzowaniem wędrownictwa. Warto pamiętać, że harcerze, harcerze starsi, wędrownicy oraz instruktorzy w wieku wędrowniczym i niewędrowniczym - wszyscy oni są HARCERZAMI w szerszym tego słowa znaczeniu. Tylko zuchy są grupą o bardzo wyrazistej odrębności i nieco odmiennej genezie, tylko zuchy nie są harcerzami.

Osobny mundur dla wędrowników byłby na pewno bardzo źle odebrany i byłby dużym problemem
dla ludzi będących w wieku wędrowniczym a nie należących do drużyn wędrowniczych. Tacy ludzie są i będą i trzeba im pomóc, zeby sami mogli przeżywać wędrowniczą przygodę np. w formie przynależności do drużyn wędrowniczych, szczepowych patroli wędrowniczych itd. zależnie od możliwości, albo w formie takiego ukształtowania pracy namiestnictw w hufcach, żeby namiestnictwa same były zespołami wędrowniczymi. To oni są najwartoiściowszą i niedocenianą grupą w ZHP. Dlaczego wykopywać przepaść między nimi a pozostałymi wędrownikami?

Środowiska wędrownicze mają naprawdę mnóstwo możliwości budowania własnej tożsamości, także wiuzualnej, niż pozostałe piony - przez to że z natury swego wieku są bardziej operatywni, samodzielni i zintegrowani. Wędrownicy mogą samodzielnie zapracować np. na jednolite polary, T-shity dobrej jakości, spodni-bojówki itd. Co w przypadku harcerzy (11-13 lat) jest raczej problematyczne. I naprawdę nie potrzeba wprowadzania odgórnie, uszczęśliwiania i dopieszczania wędrowników na siłę kolejnymi elementami.
Niech się wędrownicy wyrózniają postawą, świadomym pełnieniem służby, bardziej dojrzałą niż młodsi pracą nad sobą, a nie koszulą w innym odcieniu.

Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

jimmmm
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 01 lut 2005, 21:58
Lokalizacja: 1 JDW "Szlak"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jimmmm » 27 lut 2005, 13:18

Lucumon napisał:

Warto pamiętać, że harcerze, harcerze starsi, wędrownicy oraz instruktorzy w wieku wędrowniczym i niewędrowniczym - wszyscy oni są HARCERZAMI w szerszym tego słowa znaczeniu. Tylko zuchy są grupą o bardzo wyrazistej odrębności i nieco odmiennej genezie, tylko zuchy nie są harcerzami.


Środowiska wędrownicze mają naprawdę mnóstwo możliwości budowania własnej tożsamości, także wiuzualnej, niż pozostałe piony - przez to że z natury swego wieku są bardziej operatywni, samodzielni i zintegrowani. Wędrownicy mogą samodzielnie zapracować np. na jednolite polary, T-shity dobrej jakości, spodni-bojówki itd. Co w przypadku harcerzy (11-13 lat) jest raczej problematyczne. I naprawdę nie potrzeba wprowadzania odgórnie, uszczęśliwiania i dopieszczania wędrowników na siłę kolejnymi elementami.
Niech się wędrownicy wyrózniają postawą, świadomym pełnieniem służby, bardziej dojrzałą niż młodsi pracą nad sobą, a nie koszulą w innym odcieniu.
Nie zapominaj, że harcerki też nie są harcerzami. ;););)
pwd. piotr jim jamróz
www.1jdwszlak.pl
VI szczep harcerski "chwaty"

mroczek

Post autor: mroczek » 02 mar 2005, 19:31

Moim zdaniem ten caly szum wokol zmiany mundurow to kolejny denny pomysl!!

Naramiennik wystarczy, ktos tam z was powiedzial ze zrobi "choinke" z munduru!!!!! Popatrzcie na was samych! Nosicie czesto na mundurach jakies sznureczki z kursow i nikt procz was niewie co one oznaczaja!! Sa niekiedy bo sa kolorowe!!!

Ja jestem za NARAMIENNIKIEM!!!

A te nowe mundury to nowy wydatek!!!!!! I po co?????

mielczar

Post autor: mielczar » 03 mar 2005, 10:07

Pojecie kary jest względne.... Zależy to od tego kogo będziemy karać. Ja nigdy nie pomyslałbym nawet, że harcerze w mojej drużynie mogą za karę robić pompki albo satelitki.

Ale sam działam w drużynie wędrowniczej i podejrzewam, że wobec niektórych taka forma karania jest w szczególnych przypadkach dopuszczalna....
Wędrownik jest w wieku w którym powinien ponosić konsekwencje swoich poczynań. Zarówno tych złych jak i dobrych.

W mojej drużynie nasz drużynowy jest dla wszystkich takim autorytetem, że sama krytyka postępowania któregoś z harcerzy jest często wystarczającą karą.... I wierzcie mi, że wolałbym robić satelitki niż usłyszeć : "Mielczar.... Wiesz.... Teraz to już przesadziłeś....". Coś okropnego... ;) Jakieś kary mamy opracowywać ale ta tutaj opisana jest najbardziej skuteczna...:)


--
Mielczar
7 Wieluńska Drużyna Wędrownicza im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

rojek
Starszy użytkownik
Posty: 211
Rejestracja: 12 sie 2003, 18:40
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 08 mar 2005, 15:08

mielczar napisał:

Mam tylko jedno pytanie. Pojawiały się wypowiedzi, ażeby to mundur wędrowniczy był lepszy jakościowo itd. A czemu nie można opracować dobrych mundurów dla wszystkich pionów metodycznych?
dokładnie. Wędrownik ma naramiennik i myslę, że to go wystarczająco "znakuje". Zresztą - bądźmy organizacją przynajmniej w miarę jednolitą i nie popadajmy w skrajności, bo i po co.
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

sowisia
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:02
Lokalizacja: 100 WDH i GZ
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sowisia » 24 mar 2005, 18:27

Wędrownicy i tak odróżniają sie pagonem wędrowniczym, więc moim zdaniem nie powinni mieć innych mundurów niż pozostali harcerze :)
phm. Agnieszka Maria Sowińska HR

"Jeśli marzy jeden człowiek pozostanie to tylko marzeniem, jeśli będziemy marzyć wszyscy razem stanie sie to poczatkiem nowej rzeczywistości"

kasiasz
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 22 mar 2005, 17:01
Lokalizacja: Huciec Suwałki
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kasiasz » 27 mar 2005, 19:46

Moim skromnym zdaniem....Mundur to nie choinka i nie powinien być zbytnio obładowany wszystkim "dziwnymi rzeczami"...
I sądzę, że naramiennik wystarczy.....
A poza tym to biorąc pod uwagę wszystkie realia naszego świata....
I mieszkania na prowincjach....
To by nic nie dało- tylko by zróżnicowało i znów powstanie problem z jednolitością...
A z resztę jednak nie wszystkich stać na kupno nowego munduru...
A poza tym wędrownik też jest harcerzem....

pozdro...
phm Katarzyna Szymaniuk HR
Hufiec Suwałki

dono
Stały bywalec
Posty: 340
Rejestracja: 18 sie 2004, 13:49
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 23 sie 2006, 16:01

No cóż...

Jak tutaj już wcześniej zauważono , aspekt materialny przede wszystkim . Nie jesteśmy zbyt bogatym społeczeństwem a tym bardziej zbyt bogatą organizacją i nie możemy sobie pozwolić na taką ekstrawagancję jak oddzielne mundury dla każdej z grup wiekowych . Zresztą dyskusja na ten temat toczała się dość ostro na Forum Mundurowym

Nie stać nas poprostu na rozwiązania zachodnich organizacji skautowych :)
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”