jaki mundur, jakie barwy, jaki sznur

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 17 lut 2005, 13:50

Lucumon: khem khem... jestem adminem na tym forum... czytam je raczej i wiem co tam się dzieje :P

Tak czy tak, było pytanie i zostało udzielone na nie kilka odpowiedzi (chyba), a że aktualny regulamin mundurowy jest nieprecyzyjny powoduje, że dyskutujemy na temat rzeczy, które są względnie bezdyskusyjne i zależą od interpretacji własnej. Ja zinterpretowałem regulamin tak, niektórzy inaczej, a jak do tego przychyli się predek i którą opcję wybierze, to już jego sprawa :D
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

Nikt_name

Post autor: Nikt_name » 17 lut 2005, 13:59

Nie znajdziesz książkowej definicji, ponieważ jest to związek frazeologiczny luźny, a takich się w słownikach nie definiuje (bo nie ma po co, to po prostu zwykła suma znaczeń słów wchodzących w skład frazeologizmu). Związek międzyludzki to relacja zachodząca między osobnikami gatunku homo sapiens. Tyle. Jeśli koniecznie chcesz sięgać po słownik, to sprawdź definicję rzeczownika związek i przymiotnika międzyludzki.

--
Igor Kuranda HO
Szczep 7 Wieluńskich Drużyn Harcerskich

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 17 lut 2005, 14:58

Druzynowy w druzynie winien nosić sznur granatowy. A na zewnątrz... gdybym miał sznur skórzany, to zakładałbym go na wszystkie rajdy zewnetrze, bo ... HARCERZ JEST ZAWSZE POGODNY. A można sie nieźle ubawic widzac popłoch ludzi, gdy zjawia sie ktoś ze skórzanym :) i nic nie trzeba robić :)
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

czoczo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czoczo » 17 lut 2005, 18:38

Taaaaa
Jakoś tak jest, że jak masz już ten sznur to i tak na nikim wrażenia to nie robi, bo połowa nienawidzi GK a druga nie wie co to znaczy. :D
Ale idea słuszna ze wszech miar więc stosować trzeba ;)

A tak na serio, moim zdaniem sznur nic nie znaczy, ważni są ludzie dla których człowiek z granatowym kawałkiem sznurka jest ich wodzem/starszym bratem/przyjacielem, wzorem do naśladowania. W naszej organizacji pokutuje takie wojskowe durne myślenie - jak ma czerwoną podkładkę, dwie gwiazdki i skóraka to jest szarża a jak nie to lipa.
Znam świetnych ludzi, którzy jako drużynowi robią wspaniałe rzeczy ze swoimi podopiecznymi, kilku z nich nosi skóraka większość nie, wydaje mi się, że jeśli ktoś robi coś więcej niż jego bycie drużynowym, zastępowym itd. to chwała mu za to. Pamiętać jednak trzeba o tym, że barwy i sznur to tylko kawałki materiału. Najważniejsi są nasi podopieczni.
Sam nosiłem już srebrny, srebrny z dwoma węzełkami, złoty, teraz nosze skórzany ale powiem wam w sekrecie, że najprzedniejszy granatowy. I ten zawsze mam gdzieś głęboko w sercu. Powiem wam, że jak Naczelnik wręcza skóre to ściskało mi gardło trochę, ale odpowiedzialność też nie mała. Ostatnio moi wędrownicy dopominali się żebym skórzanego pokazał jak wygłąda- jak zobaczyli to ToMeK powiedział - eeee za ciemny. Taki finał :lol

pozdrawiam serdecznie
czoczo
phm. Łukasz Czokajło
Polski Kontyngent na Roverway 2009 - komendant

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 17 lut 2005, 18:45

Eeee..., to było takie wspomnienie rajdu sprzed lat i reakcja tamtejszych "szych lokalnych" na suwak (skórzany) jednej z druhen z naszego KI.

A na powaznie - jestem zdania, co wyraziłem na Forum Mundurowym, że sznury wyższych szarż winny zostac zlikwidowame. Bo i tak nie wiadomo po co sa? Wszak instruktorowie tak wysokich szczebli pewnie nie leczą nimi kompleksów, a zatem - po co sznur na szczeblu np. współpracownika wydziału GK ZHP czy chocby przewodniczącego CKR ZHP?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 01 mar 2005, 08:56

Witam,

tak się składa, że dwa lata temu miałam taką sytuację. Pewna Druhna prowadziła Gromadę Zuchową i jednocześnie była członkinią naszej drużyny. Sprawa nie była żadnym problemem. Wszędzie owa Druhna nosiła barwy swojej gromady i sznur granatowy. My wiedzieliśmy, że jest w w naszej drużynie, ona wiedziała. A ludzie z innych środowisk? Też. To po prostu było widać. Bo nie jest ważny kolor, ale przynależność. O byciu w drużynie nie świadczą jedynie barwy, ale także, a może przede wszystkim sposób bycia i zachowanie (np. na rajdach, imprezach itd.)
Dużym plusem tego rozwiązania był brak pytań ze strony zuchów: "A dlaczego druhna ma inne barwy niż my?".
I dobrze nam się żyło.:)
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 01 mar 2005, 23:32

rojek napisał:
Witam,

tak się składa, że dwa lata temu miałam taką sytuację. Pewna Druhna prowadziła Gromadę Zuchową i jednocześnie była członkinią naszej drużyny. Sprawa nie była żadnym problemem. Wszędzie owa Druhna nosiła barwy swojej gromady i sznur granatowy. My wiedzieliśmy, że jest w w naszej drużynie, ona wiedziała. A ludzie z innych środowisk? Też. To po prostu było widać. Bo nie jest ważny kolor, ale przynależność. O byciu w drużynie nie świadczą jedynie barwy, ale także, a może przede wszystkim sposób bycia i zachowanie (np. na rajdach, imprezach itd.)
Dużym plusem tego rozwiązania był brak pytań ze strony zuchów: "A dlaczego druhna ma inne barwy niż my?".
I dobrze nam się żyło.:)

to ciekaw jestem jakie barwy mam ja nosic?
z jednej strony jestem komendantem szczepu (srodowiskowego - tj takiego gdzie wszyscy nosza takie same barwy - swiadome uproszczenie i splycenie)
z drugiej jestem druznyowym druzyny wedrowniczej poza tym szczepem, nawet po za hufcem w ktorym ten szczep jest
zatem jakie barwy powinienem nosic

:D
(dla uproszczenia - dodam ze juz rozwiazalem ten problem)

pozdrawiam
hm. Zbigniew Paweł Skupiński HR
komendant 109 Szczepu "Wataha" w Jordanowie Śląskim
Hufiec Łagiewniki

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 02 mar 2005, 09:02

orcus napisał:
Zapedziles sie troche mowa byla o dwuch druzynach... nie wyzej. Jesli ktos pelni funkcje powyzej druzyny bezwzglednie nosi sznur najwyzszej funckji. Natomiast sznury: granatowy, zielony, brazowy... hmm... znmieniajac barwy zminilbym tez taki sznur zeby nie mieszac ludziom w glowach.
Pozdr.
orcus
Pozwolę się sobie nie zgodzić. Pełnię w ZHP trzy funkcje z których dwie są dla mnie ważne w zakresie oznaczania ich na mundurze. Jestem bowiem komendantem szczepu i instruktorem GK ZHP. Jak jadę z moim szczepem na obóz, biorę udział w hufcowych imprezach itd. to mam sznur szczepowego i nie wyobrażam sobie innego rozwiązania. Kiedy natomiast występuję jako kierownik WPŚ to noszę sznur skórzany. I naprawdę nie rozumiem co to znaczy, że bezwzględnie musi być inaczej.
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

biała lokomotywa

Post autor: biała lokomotywa » 15 mar 2005, 21:56

u mnie kiedys w szczepie było to fajnie rozwiazane. kiedys (kiedy jeszcze były stare piony). zuchy miały czerwone chusty z czarnym pasem grubosci 10 cm na srodku chusty, harcerze takie jak zuchy tyle, ze z bialymi fredzlami, harcerze starci z zoltymi fredzlami a instruktorzy ze srebrnymi. i problemu nie było. do tego sznur pełnionej funkcji....
moim zdaniem nalezy pamietac, bez wzgledu na chuste, czy druzyny do ktorej sie nalezy czy ktora sie prowadzi, ze pełni sie funkcje instruktorskie na szczepu szczepu, zwiazdku druzyn/hufca wiec sie nosi granatowy.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”