jaki mundur, jakie barwy, jaki sznur

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
predek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: predek » 08 lut 2005, 14:54

Witam !
Ja mam tylko takie krótkie pytanie. Jakie barwy/mundur/sznur funkcyjny/pagony mają nosić ludzie, którzy pełnią funkcje w drużynach H i SH a jednocześnie są członkami drużyny W. Które barwy są priorytetowe??
Pozdrawiam serdecznie.
pwd. Kamil Mirowski HR
drużynowy 137 BDW "Agrikola"
hufiec Białystok
[B11]

czoczo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czoczo » 08 lut 2005, 16:39

Nie wiem czy istnieje jakiekolwiek regulaminowe opracowanie tej kwestii. Jak jest, to wiadomo, że ktoś zaraz nam wyłuszczy czarno na białym :p
Sam na miałem kiedyś podobny dylemat (dziewczyny z Uroczyska prowadzą własne drużyny H/SH). Moim zdaniem powinnyśmy ułożyć zasady w taki sposób by przedewszystkim nie zmuszać drużynowych czy funkcyjnych drużyn H/SH do dokonywania trudnych wyborów. Napewno wtedy gdy kilka drużyn zbiera się np. na imprezie hufca funkcyjni i drużynowi powinni być w barwach takich jak ich podopieczni. Niedopuszczalnym jest narażanie harcerzy/HS na jakiekolwiek przykrości z tego powodu. Gdy jesteśmy we własnym gronie, jedziemy na obóz, rajd, uważam, że karzdy powinien nosić barwy drużyny Wędrowniczej. Noszenie wówczas barw innej drużyny jest moim zdaniem bez sensu. No bo czemu miało by służyć ?

pozdrawiam

phm Łukasz czoczo Czokajło HO
Wydział Wędrowniczy GK ZHP
Drużynowy 1 ADW Uroczysko
phm. Łukasz Czokajło
Polski Kontyngent na Roverway 2009 - komendant

predek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: predek » 10 lut 2005, 22:00

Więc wędrownicy pełniący funkcje w drużynach SH/H powinni posiadać dwa oddzielne mundury? Dwie oddzielne chusty i barwy?
Załóżmy pewną sytuację:
Istnieje szczep złożony z 1DH 1DSH 1DW. Oczywiście funkcyjni drużyn H/SH należą do DW , jakie powinni nosić barwy, mundury, kolor beretu, jeśli na większości imprez są obecni jako członkowie swoich drużyn, ale równocześnie drużyny wędrowniczej ?
Chciałbym kiedyś zrealizować taki plan i nie chciałbym nieścisłości w umundurowaniu mojej kadry, dlatego bardzo byłbym wdzięczny za naświetlenie tej sprawy. A może każde środowisko może robić sobie jak chce??
pwd. Kamil Mirowski HR
drużynowy 137 BDW "Agrikola"
hufiec Białystok
[B11]

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 10 lut 2005, 22:58

Cały pic polega na tym ze sprawy z barwami nie okresla tego zaden ze znanych mi regulaminow, mimo iz wiekszosc z nich znam na pamiec. Ze sznurami sprawa jest prosta - zawsze nosi sie sznur wyzszej funkcji, choc zwyczajowo przyjelo sie inaczej - druzynowy zmieniajac barwy zmienia tez sznur, tak aby nie bylo sytuacji gdy wchodzisz do pomieszczenia a tam 4 osoby - te same barwy i wszyscy granatowe sznury. No chyba ze zmienia barwy na Krag Instuktorski ;)

Popieram CzoCzo w sprawie dostosowania barw do okolicznosci. Co do szczepu to ostatnio stwierdzilem ze najzdrowsza sytuacja jest gdy szczep nosi jednakowe barwy...

Cos w glowie podpowiada mi ze gdybym wystepowal z harcerzami za ktorych jestem odpowiedzialny nosilbym takie same barwy jak oni. Zreszta chuste swojej druzyny nosze prawie zawsze a na imprezy organizowane przez krag instruktorski jezeli nie wporganizuje ich druzyna zmieniam barwy.

Pozdr.
orcus
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 14 lut 2005, 14:58

Nie ma w żadnym regulaminie uściśleń co do barw i sznurów z kilku jednostek.

Zwyczaj "nakazuje" nosić barwy tej jednostki, w której sie aktualnie działa (na zbiórkach W barwy W itd.), a kultura - sznur tej samej jednostki co barwy. Co do KI - przyjęte jest noszenie sznura spoza KI, poza przedowdniczącym - ze względu na specyfikę KI.

A całość powinna byc rostrzygnieta w konkretnym środowisku, choć rozwiązanie jak powyżej - wydaje się najlepszym - choć wymaga noszenia kilku barw ze sobą (chusty, pagony) i sznurów.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 16 lut 2005, 09:10

Z wiedzy posiadanej przeze mnie, powinny te osoby nosić sznur i barwy jednostki podstawowej, czyli tej, w której spisie zostały ujęte. Wiadomą sprawą jest, że podczas wypełniania Spisu Harcerskiego, takie osoby powinny być ujęte RAZ, gdyż jeżeli będą dodane na dwóch kartach spisowych, to tak jakby się rozdwoiły.
To samo tyczy się wpisu w Książeczce Harcerskiej w rubryce - Przydział Służbowy... wpisujemy tam tylko drużynę główną, a nie dodatkowe.
Wg. mnie, to dany druh powinien określić się, gdzie chce mieć przydział główny, a w związku z tym, jaki sznur i barwy nosić będzie.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

Nikt_name

Post autor: Nikt_name » 16 lut 2005, 10:11

Nie znajdziesz książkowej definicji, ponieważ jest to związek frazeologiczny luźny, a takich się w słownikach nie definiuje (bo nie ma po co, to po prostu zwykła suma znaczeń słów wchodzących w skład frazeologizmu). Związek międzyludzki to relacja zachodząca między osobnikami gatunku homo sapiens. Tyle. Jeśli koniecznie chcesz sięgać po słownik, to sprawdź definicję rzeczownika związek i przymiotnika międzyludzki.

--
Igor Kuranda HO
Szczep 7 Wieluńskich Drużyn Harcerskich

czoczo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czoczo » 16 lut 2005, 10:16

Fedajkin napisał:
Z wiedzy posiadanej przeze mnie, powinny te osoby nosić sznur i barwy jednostki podstawowej, czyli tej, w której spisie zostały ujęte. Wiadomą sprawą jest, że podczas wypełniania Spisu Harcerskiego, takie osoby powinny być ujęte RAZ, gdyż jeżeli będą dodane na dwóch kartach spisowych, to tak jakby się rozdwoiły.
To samo tyczy się wpisu w Książeczce Harcerskiej w rubryce - Przydział Służbowy... wpisujemy tam tylko drużynę główną, a nie dodatkowe.
Wg. mnie, to dany druh powinien określić się, gdzie chce mieć przydział główny, a w związku z tym, jaki sznur i barwy nosić będzie.
Witam

Przyglądam się temu wątkowi od początku no i na takie dictum to już niestety, ale z biernego na czynne muszę przejść.
Z całym szacunkiem dla mojego szanownego przedmówcy wydaje mi się, że chyba się poprostu zagalopował.
No bo jak można inaczej wytłumaczyć potencjalną sytuację: Drużynowy Gromady X jest członkiem drużyny wędrowniczej Y, nie nosi barw drużyny i granatowego sznura bowiem jego przydział i wymażone miejsce na ziemi jest w drużynie wędrowniczej Y. No to moim zdaniem jakaś paranoja. O ile rozumiem i popieram takie rozwiązania jak zmienianie barw zależnie od okoliczności (jest to rozwiązanie logiczne i wygodne) to niestety nie mogę zgodzić się z Fedajkinem co do jego sposobu widzenia tej sprawy.
Nie może tak być by kadra drużyn harcerskich zaniedbywała w jakikolwiek sposób swoich podopiecznych. No po prostu się nie godzi.

pozdrawiam serdecznie
czoczo
ps. Jest już regulamin WATRY 2005 ;)

phm. Łukasz Czokajło
Polski Kontyngent na Roverway 2009 - komendant

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 16 lut 2005, 11:34

Tak, nosiłem swego czasu dwie chusty - jedną na sobie, drugą w kieszeni. I nie wydaje mi się to zaburzeniem świadomości.

Barwy - są elementem obrzędowości druzyny - więc jak harcerz ma nie nosić na zbiórce SWOJEJ druzyny JEJ barw?

W KI kilka granatowych sznurów - przejdzie. A w drużynie wędrowniczej? Nie bardzo chyba, co?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 16 lut 2005, 17:40

Ja widzę dwa rozwiązania, oba zresztą sam kiedyś stosowałem. Pierwsze, które już tutaj padło, to noszenie dwóch kompletów oznaczeń (chusty, naramienniki, sznury) dla bytności w dwóch drużynach. Sposób fajny i ciekawy, a ma sens zwłaszcza wtedy, gdy z danej drużyny wędrowniczej tylko jedna-dwie osoby pełnią funkcje w innych drużynach.
Opcja numer dwa - moim zdaniem też całkiem niezła. Noszenie cały czas barw drużny w której jest się kadrą (odwrotnej sytuacji sobie nie wyobrażam - iść gdzieś z dzieciakami i mieć inne umundurowanie niż one) oraz specyficznego dla drużyny wędrowniczej, innego oznaczenia. Może być to plakietka, może być jakiś inny element umundurowania, może być coś wyszyte/naszyte. Nie musi być duże, ale takie samo dla wszystkich. I ta metoda doskonale sprawdza się w drużynach wędrowniczych, gdzie większość członków stanowi kadra innych drużyn. Pozwala z jednej strony na identyfikowanie się ze swoim środowiskiem wędrowniczym cały czas (co jest bez wątpienia nie bez znaczenia), a z drugiej nie oznacza konieczności noszenia dwóch zestawów mundurowych.

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 16 lut 2005, 18:50

Czoczo... po części masz rację, ale o ile przynależe do jednej drużyny harcerskiem i jestem czlonkiem wędrowniczej, to nie mam zamiaru zdejmować barw drużyny, którą założyłem i którą kieruję.

Wg. Waszego rozumowania, będąc kierownikiem Inspektoratu powinienem jeżdżąc do KCh zakladać zloty sznur a na zbiórkach nosić granatowy, natomiast na spotkaniach Komendy Związku Drużyn biegać w garanatowym poczwórnie plecionym... gdzie tu logika? W regulaminie mundurowym kiedys (nie wiem czy nadal, nie mam teraz możliwości poszukać) widniał wpis, że należy nosić sznur funkcji najwyższej jaką się pełni... czyli co? Będąc drużynowym w jednej drużynie a szeregowym w drugiej, zmieniam tylko barwy ale już sznura nie powinienem bo tak mówi regulamin mundurowy?
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 16 lut 2005, 20:18

Fedajkin napisał:
Czoczo... po części masz rację, ale o ile przynależe do jednej drużyny harcerskiem i jestem czlonkiem wędrowniczej, to nie mam zamiaru zdejmować barw drużyny, którą założyłem i którą kieruję.
Wydaje mi się, że Czoczo ma całkowicie a nie tylko po części rację.
Fedajkin napisał:
Wg. Waszego rozumowania, będąc kierownikiem Inspektoratu powinienem jeżdżąc do KCh zakladać zloty sznur a na zbiórkach nosić granatowy, natomiast na spotkaniach Komendy Związku Drużyn biegać w garanatowym poczwórnie plecionym... gdzie tu logika?
Jest to jak najbardziej spójne i logiczne, nie ma tu nic nielogicznego.
Inna rzecz, że istnieją propozycje likwidacji sznurów funkcyjnych w chorągwiach i hufcach innych niż komendantów i zastępców - ci co mają do czynienia z Inspektoratem lub KR i tak wiedzą kto jets kto, a szeregowemu harcerzowi taka informacja jest zbędna . Ale to dygresja - zapraszam na Forum Mundurowe.
Fedajkin napisał:
W regulaminie mundurowym kiedys (nie wiem czy nadal, nie mam teraz możliwości poszukać) widniał wpis, że należy nosić sznur funkcji najwyższej jaką się pełni... czyli co? Będąc drużynowym w jednej drużynie a szeregowym w drugiej, zmieniam tylko barwy ale już sznura nie powinienem bo tak mówi regulamin mundurowy?
Potrzeba tu chyba troszkę zdroworozsądkowej interpretacji i więcej luzu:). Ten regulamin był kiedyś tworzony dla organizacji dużo większej niż teraz jest ZHP, dużo bardzije sformalizowanej, gdzie na dodatek było o wiele więcej kadry nie pełniącej funckji w jednostkach podstawowych. Na codzień powinno się nosić ten sznur funkcji, której zadania w danej chwili się realizuje: druzunowy zuchów prowadzi zbiórke zuchów - ma granatowy, a jak jedzie na rajd w składzie drużyny wędrowniczej gdzie jest zwykłym członkiem drużyny - to teoretycznie poiwinien mieć szary,
ale jak bardzo chce pokazać całemu światu że jest drużynowym, zaś władze drużyny wędrwoniczej nie mają nic przeciw temu bo się nie boją o prestiż i hierarchię , to może nie warto robić o to awantur, są chyba ważniejsze problemy.

Sytuacja że dwie role nachodzą na siebie oczywiście może się zdarzyć, ale chyba rzadko - np. na i w tym momencie powinna decydować zarówno zdrowy rozsądek jak i zapis o noszeniu wyższego sznura, ale najważniejsze powinno być, żeby drużynowy zawsze pamiętał o identyfikacji z podwładnymi.
Sam byłem przez kilka lat jednocześnie drużunowym i komendantem szczepu i nosiłem wyłącznie sznur szczepowego, ale to dlatego, ze szczep był jakby dużą drużyną, prawie wszzystkie wyjazdy były wspólne dla conajmniej dwóch drużyn ze szczepu, więc nosiłem zawsze sznur poczwórmy żeby pokazać, że utożsamiam się z całym szczepem a nie z jedną drużyną.

Jak instruktor występuje indywidualnie np. na zjeździe, na zlocie, na sejmiku, na zbiórce/odprawie w hufcu itd. to teoretycznie powinien nosić sznur najwyższej funcji jaką ma - z szacunku dla tych którzy go na tą funkcję wybrali, z szacunku dlla Statutu ZHP, z poczucia odpowiedzialności za obowiązki itd.
aczkolwiek jest dyskusjne czasem która wyższa;)
No i stopień utożsamiania się z poszczególnymi szczeblami ZHP bywa różny ;)

A tak w ogóle, to proponuję nie szukać problemów tam gdzie ich nie ma.
pozdrawiam
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 17 lut 2005, 00:31

Fedajkin napisał:
Wg. Waszego rozumowania, będąc kierownikiem Inspektoratu powinienem jeżdżąc do KCh zakladać zloty sznur a na zbiórkach nosić granatowy, natomiast na spotkaniach Komendy Związku Drużyn biegać w garanatowym poczwórnie plecionym... gdzie tu logika? W regulaminie mundurowym kiedys (nie wiem czy nadal, nie mam teraz możliwości poszukać) widniał wpis, że należy nosić sznur funkcji najwyższej jaką się pełni... czyli co? Będąc drużynowym w jednej drużynie a szeregowym w drugiej, zmieniam tylko barwy ale już sznura nie powinienem bo tak mówi regulamin mundurowy?
Zapedziles sie troche mowa byla o dwuch druzynach... nie wyzej. Jesli ktos pelni funkcje powyzej druzyny bezwzglednie nosi sznur najwyzszej funckji. Natomiast sznury: granatowy, zielony, brazowy... hmm... znmieniajac barwy zminilbym tez taki sznur zeby nie mieszac ludziom w glowach.

Pozdr.
orcus

Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”