Zróbmy coś z tym . Uporządkujmy Metodykę Wędrowniczą

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
Mariucha4

Post autor: Mariucha4 » 18 gru 2004, 10:21

To nie chodzi o mnie , tylko o to co się dzieje na forum - gdzie harcerze , czy też wędrownicy zadają mnóstwo pytań ( kto pyta nie błądzi - choć w tym przypadku jest różnie) i otrzymują na zadane pytania różne odpowiedzi i tak naprawdę ciągle gdzieś błądzą . Zaraz minie dwa lata od zmian jakie zagościły w Naszym Związku i co ...
orcus napisał:

A tak przy okazji: Choragiew Bialostocka? Kiedy warsztaty?

Pozdr.
orcus
Jeżeli chodzi o warsztaty druhu to nie sposób ich organizować co dwa miesiące a w Chorągwi Białostockiej były one w tym roku organizowane już trzykrotnie . Akurat w tym czasie odbywa się kurs śródroczny drużynowych wędrowniczych .Jeżeli chce druh porozmawiać odnośnie najbliższych warsztatów zapraszam na kontakt po za forum - bo nie tego dotyczy ten temat.

--
phm. Mariusz Brzozowski HR
Chorągiew Białostocka
Referat Wędrowniczy
144 BDW "Trzymaj Fason"

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 18 gru 2004, 10:52

To może jakieśprzykłady co dla druha jest ażtak nie zrozumiałe? Minęło trochęczasu lecz jesczez jednak trwa okres "przejściowy" gdzie nie wszędzie jeszcze sąosoby z naramiennikami i to moze byćpowodem zamieszania.
hm. Jakub Juszyński

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 18 gru 2004, 13:08

Aj... wie druh co do tj motodyki to nie spieszylby sie... nie mozemy nagle odciac sie od wsyzstkiego co bylo i powiedziec: ma byc tak jak my chcemy... Uczmy ludzi wyciagac wnioski a nie dawajmy rozwiazanie. Sam wole zeby ktos powiedzial mi czemu to jest lepsze i samamu sie do tego przekonac, a nie nakazal nagle zapomeniec wszystkiego co tak dlugo wbijano mi do glowy.

Ludzie ktorzy teraz zaczynaja przygode z medodyka wedrownicza albo dopiero sobie przypominaja cos takiego maja o wiele latwiej, niz Ci ktorzy aktywnie dzialali w czasie gdy wprowadzono pion wedrowniczy... Od tych ktorzy maja czyste konto trzeba zaczynac a my w koncu, jesli nie zmienimy pogladow, i tak padniemy(bo wiecie w tej chwili nie wierze ze wystapimy z ZHP ;))

Pozdr.
orcus
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Mariucha4

Post autor: Mariucha4 » 18 gru 2004, 16:23

To nie chodzi o mnie , tylko o to co się dzieje na forum - gdzie harcerze , czy też wędrownicy zadają mnóstwo pytań ( kto pyta nie błądzi - choć w tym przypadku jest różnie) i otrzymują na zadane pytania różne odpowiedzi i tak naprawdę ciągle gdzieś błądzą . Zaraz minie dwa lata od zmian jakie zagościły w Naszym Związku i co ...
orcus napisał:

Pozdr.
orcus
Jeżeli chodzi o warsztaty druhu to nie sposób ich organizować co dwa miesiące a w Chorągwi Białostockiej były one w tym roku organizowane już trzykrotnie . Akurat w tym czasie odbywa się kurs śródroczny drużynowych wędrowniczych .Jeżeli chce druh porozmawiać odnośnie najbliższych warsztatów zapraszam na kontakt po za forum - bo nie tego dotyczy ten temat.

--
phm. Mariusz Brzozowski HR
Chorągiew Białostocka
Referat Wędrowniczy
144 BDW "Trzymaj Fason"

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 19 gru 2004, 10:54

Mariucha4 napisał:
Dopółki nie doczekamy się spójnych informacji , dokładnie opisanych punkt po punkcie na których zaczną bazować wszycsy wędrownicy to większość będzie robiła po swojemu i twierdziła że tak jest najlepjej i tak powinno być . Zróbmy coś z tym nie łatwiej by nam się wtedy pracowało .
W tym szystkim to jak zawsze zawiniła GK...wprowadzono odgórnie reformę i powiedziano teraz tak będzie...z reformą od gorną nie doszło wsparcie poprzez Chorągwie do hufców,a poprzez hufce do druzynowych i stąd ten bałagan...Najpierw powinna przejść reforma poprez Chorągwie do hufców i drużynowych ,a potem ogólna i by wzystko grało... mamy rok po reformie i mnóstwo hufców.gdzie druzyny z naramiennikami nie pracują i w najbliższym czasie pracować nie będą,bo nie ma kto tego wdrożyć,a na chorągiew liczyć nie można ,bo warsztaty będa ,ale za pół roku lub za rok ,a naramiennik to rzadkość...Jak to kiedyś usłyszałam,gdyby nie bylo bałaganu to nie byłoby to ZHP.Pozdro...
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl
Hufiec Ziemi Koszalińskiej

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 20 gru 2004, 08:31

To tylko potwierdza moją tezę,bo ten poradnik powinien wyjść najpóżniej w styczniu 2004r.,by to jakoś zensownie obecnie grało i nie było tego co jest-zamieszania, jakiegoś wyczuwalnego stanu zdenerwowania i oddolnej presji na referaty.To blokuje normalną pracę drużyn!(jak to wyliczył jeden z instruktorów naszego hufca-pierwszą próbę na HO będzie można otworzyć w 2006r.,by być w zgodzxie z reformą i to tylko pod warunkiem ,że próby wędrownicze zaczną być otwierane na początku przyszłego roku)
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl
Hufiec Ziemi Koszalińskiej

czoczo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czoczo » 20 gru 2004, 16:11

Witam moi drodzy współtowrzysze niedoli Wędrowniczej :D

Nie ma to jak ponarzekać : Aghhhhhh znowu ta przebrzydła GK zawiniła, jakąś metodykę wprowadziła, nikt o tym pojęcia nie ma, makabra, chorągwie nie pracują, hufce nie szkolą, drużynowi biedni ręce załamują z rozpaczy.

Powiem Wam w tajemnicy potężnej, że ta mityczna "zawsze zła" paskudna GK to tak naprawdę ekipa kilku osób rozsianych po całej Polsce. Trzy lata temu było to 3 osoby (słownie trzy) żeby nieporozumień niebyło. Zbudowaliśmy zespół, Rada Naczelna zatwierdziła szeroko konsultowaną w środowiskach Metodykę Wędrowniczą, powołaliśmy wcześniej (podkreślam) do życia Szarą Drużynę , projekt szkolenia kadry Wędrowniczej. Prowadzimy dzisiaj sieć wspólnie wspierających się projektów o zasięgu ogólnopolskim (Szara Drużyna, Wędrownicza Gotówka, Wędrownicza Watra, Łatwopalni). W 2001 roku przed wprowadzeniem Metodyki na Ogólnopolskim Zlocie Wędrowników " Wędrownicza Watra" było około 100 osób. W roku 2004 w Suchej stawiło się prawie 600.
Zdaję sobię sprawę z tego, żę jesteście niepocieszeni z powodu braku poradnika, braku interpretacji i pewnie jeszcze z kilku jakiś innych braków ;)
Niestety jest tak, że wbrew wszelkim znakom na ziemi i na niebie my tu w tej złej i paskudnej GK to nie mamy 29 godzin na dobę, a niektórzy to jeszcze do pracy muszą o dziwo chodzić, z żoną pogadać, na studiach pobyć choć chwilę.

Zdaję sobię sprawę z tego, że mała to dla Was pociecha, ale naprawdę staramy się pracować jak szybko się da. Piszę dla Was ale tak naprawdę to dla każdego z nas, bo nie wiem czy wiecie ale oprócz działania w Wydziale każdy z Giekowiczów coś tam jeszcze na dołach czyni. Ja na ten przykład mam taką zwykłą jak Wasze drużynę i takie same jak Wy problemy, tam na dole w moim małym Augustowie.
myślę,że musimy wspólnie przetrzymać ciężki okres adaptacji. Musimy razem pracować, po to by zaadoptować w pełni nowe rozwiązania. Dopingujcie swoich Wędrowniczych przełożonych by się szkolili, zaglądajcie na stronę Wydziału, napiszcie coś dla Wędrowniczej Gotówki.
pozdrawiam wszystkich serdecznie
mam nadzieję,że będziecie mieli miłe i pogodne święta
do zobaczenia na Wędrowniczym szlaku/edrowniczych stronach :)

czoczo
phm. Łukasz Czokajło
Polski Kontyngent na Roverway 2009 - komendant

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 20 gru 2004, 16:40

A może zamiast jojczeć w prawie 30 linijkach
odpowiesz Dominikowi 1-2 linijkami,
w wątku:
http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?TopicID=1754
???
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 20 gru 2004, 19:31

Nie zgadzam się z Tobą - Czoczo. Myślę, że drużynowi powinni oczekiwać pomocy ze strony Wydziału Wędrowniczego i chyba nie interesuje ich czy w wydziale są 3, 13 czy 33 osoby i czy prowadzimy drużyny, czy nie. Tak więc nie roztrząsajmy tego.

Co do meritum:

1. System zuchowy w latach 30-tych wprowadzano kilka ładnych lat. Byłem bardzo zdziwiony, gdy opracowując historię mojego hufca okryłem działające w końcu lat trzydziestych gromady ... wilcząt. Oczywiście to stwierdzenie nie powinno to zwalniać nas od obowiązku prowadzenia energicznych działań by podnosić stan wiedzy metodycznej wśród drużynowych.

2. Co do niejasności w metodyce - to ma wrażenie, że właściwie wszystko jest dość jasne. Jedyny duży problem sprawia przyznawanie naramiennika wędrowniczego. Niestety szczegółowy zapis metodyki nic w tym temacie nie pomoże, gdyż metodyka opisuje stan nazwałbym go "normalny", a nie ustosunkowuje się do "okresu przejściowego". W hufcach, gdzie cała kadra wędrownicza posiada naramiennik, nie ma większych problemów.

3. Co do zastrzeżeń co do kolejności wprowadzania reformy. Nie da się najpierw zjeść potrawy, a później ją ugotować. Podstawowe założenia zmian metodycznych przyjęła Rada Naczelna i dopiero wtedy można było upowszechnić zasady metodyki wśród drużynowych.

4. Rzeczywiście prace nad poradnikiem rozciągnęły się czasie ponad miarę. Niestety nie udało się dotrzymać terminu wydania poradnika do wakacji - co obiecałem na forum. Mogę powiedzieć tylko - przepraszam, byłem zbyt dużym optymistą. Teraz jestem na etapie zbierania materiałów od autorów. Od połowy stycznia zaczną się prace nad dopracowaniem ostatecznej wersji poradnika.

5. W wydziale poświęciliśmy przez ostatni rok dużo czasu na uruchomienie kształcenia przez referaty chorągwiane. Tak naprawdę to w wielu przypadkach animowaliśmy najpierw powstawanie referatów. W tej chwili problem kształcenia kadry wędrowniczej występuje głownie w dwóch - trzech chorągwiach, które nie posiadają referatów.

6. Myślę, że opóźnienie z poradnikiem nie blokuje pracy w drużynach. Natomiast z całą pewnością takie przyblokowanie jest konsekwencją braku przeszkolenia drużynowych. I tu mamy do czynienie z dwoma problemami - nadal braku powszechnego dostępu do szkoleń w niektórych chorągwiach oraz występującej u drużynowych niechęci do kształcenia. Z wiadomości jakie do mnie docierają wynika., że z jednym i drugim jest coraz lepiej.

7. Nie wiem skąd pomysł ze próby na HO zgodne z nową metodyką można otworzyć dopiero w 2006 roku? Pierwsze próby HO zgodne z nową metodyką otwarto jesienią 2003 roku (próby wędrownicze zaczęły być otwierane we wrześniu 2003 roku).

Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się dokończyć wszystkie projekty związane z metodyką wędrowniczą. A efektem tego będzie widoczna poprawa poziomu pracy drużyn wędrowniczych. :)
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

czoczo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czoczo » 20 gru 2004, 19:37

Ja tam obrażalski nie jestem i wcale jakoś do siebie nie wziąłem. Chodzi mi tylko o to by świadomie współtworzyć naszą wspólną rzeczywistość, a nie "jojczyć" :D swoją drogą pyszne słowo (podobno krakowskie).
Swoją drogą to trochę śmiać mi się chce, bo zachowuję się jak jakaś gruba ryba z GK, wiadomo góra zawsze się obroni :p

pozdrawiam całe towarzystwo serdecznie
czoczo

W Augustowie śnieg i mróz na święta jest !!!
phm. Łukasz Czokajło
Polski Kontyngent na Roverway 2009 - komendant

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 21 gru 2004, 08:52

A pozatym wszystko jest na stronie wydziału. Na które pytania nie znacie odpowiedzi? Napiszcie do mnie a je dodam do strony.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 21 gru 2004, 11:03

A może by tak fragmenty już gotowego poradnika stawiać na stronie wydziału, w wesjach przedpremierowych ?
Może jeszcze i podyskutować by można było ?
Już jest polskie tłumaczenie Wędrówki Ku Szczęściu Roberta Baden Powella - Ostatni rozdział tej legendarnej książki to pierwszy historycznie opis struktury i metodyki Wędrowników - nigdy nie publikowany i nieznany w Polsce. Porównania są bardzo.....zaskakujące:D

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 21 gru 2004, 11:13

Wilku! Gdzie mam wpłacić i ile i kiedy dostanę ksiażkę??? :D :D
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 21 gru 2004, 14:10

Książkę będzie można zamówić wraz z wysyłką na dwóch stronach, w księgarni internetowej wydawnictwa TEXT : www.textwydawca.com.pl, oraz na naszym krakowskim portalu, www.hr.bci.pl. Wszelkie informacje ukażą się w Święta.

repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 21 gru 2004, 14:48

Stary Wilku - w imieniu wszystkich wędrowników dziękuję za ten wspaniały prezent pod choinkę! :)
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”