zdobywanie stopni wędrowniczych

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
czoczo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czoczo » 20 gru 2004, 16:46

Kolejna porcja przemyśleń.

W nawiązaniu do listu royka.
Zgodnie z zasadami stosowania wykładni w prawie. Słowo Instruktor należy rozumieć literalnie, zgodnie z zapisem statutowym Statutu ZHP. Nie ma co tu tworzyć jakiś wydumanych interpretacji.
Co do tezy, że nie trzeba posiadać naramiennika by go nadawać- cóż jest to błąd, polegający na tym, że takie nadanie naramiennika jest nieważne, po prostu taka osoba nie ma prawa nadawania naramiennika. To tak jak ja bym nadawał ordery Virtuti Militari, można mieć taki order nadany przeze mnie ale co z tego, jak to jest nieważne, moja skromna osoba niestety nie jest Prezydentem RP posiadającym takowe uprawnienie.
reasumując.
TYLKO przeszkolony drużynowy lub inny poproszony na tą okoliczność instruktor posiadający prawo nadawania naramiennika (np. szef referatu, komendant kursu Szarej Drużyny, itp.) ma prawo nadawania naramiennika.
phm. Łukasz Czokajło
Polski Kontyngent na Roverway 2009 - komendant

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 20 gru 2004, 19:32

Czoczo - czy FAQ to prawo? to jak to w koncu jest? drużynowy czy instruktor? przeszkolony czy naramieniennik?
Może ta definicja o którą chodzi jest taka:
Naramiennik wędrowniczy może nadać osoba która jednocześnie:
1. jest instruktorem lub drużynowym wędrowniczym,
2. jest przeszkolona do pracy metodyką wędrowniczą,
3. sama posiada naramiennik.
Jeśli to jest to, to super by było gdyby się FAQ zmieniło.
'royek'? ;)
Ale żeby nie było, że temat wyczerpany to w przypadku gdy nadaje namiestnik to w czyim rozkazie, czy można bez rozkazu, itd? :P
Tomasz Rojek

repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 21 gru 2004, 11:47

Mam wrażenie, że zamieszanie na forum bierze się z dwóch powodów:
1. Zamiennego używania słowa instruktor - drużynowy.
2. Dwuznaczności w sformułowania "nadawanie naramiennika";.

Przyjrzyjmy się temu dokładnie.
1. Instruktor-drużynowy
Zasadniczo pisząc o drużynowym używamy sformułowania "instruktor wędrowniczy".
Dlaczego?
- Bo zgodnie ze Statutem ZHP:
"Funkcję instruktorską może pełnić instruktor. W uzasadnionych wypadkach komendant hufca może dopuścić do pełnienia funkcji instruktorskiej członka zwyczajnego nie będącego instruktorem, który ukończył 16 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje instruktorskie."
Tak więc pełnienie funkcji drużynowego wędrowniczego przez nie-instruktora jest wyjątkiem od reguły.

- Bo uważamy, że w pionie wędrowniczym jest szczególnie ważne by drużynowymi byli instruktorzy.

W przypadku Merlina mamy do czynienia z takim właśnie wyjątkiem od reguły, gdy drużynowym nie jest instruktor. Ponieważ uznano ze jest przygotowany do pełnienia funkcji i postawiono na czele drużyny mimo braku stopnia instruktorskiego - to nie ma przeciwwskazań by przyznawał naramienniki wędrownicze w swojej drużynie. Swoją drogą Merlinie - życzę szybkiego zdobycia stopnia przewodnika. Na pewno jako instruktorowi łatwiej będzie Ci pracować z drużyną.

2. "Nadawanie naramiennika"
Tak naprawdę nadanie naramiennika to skrót myślowy w którym zawierają się dwa "wydarzenia".

- Naramiennik jest nierozerwalnie związany z próbą wędrowniczą. Próbę taka odbywa się we własnym zespole wędrowniczym. Po pomyślnym zakończeniu próby (decyzja rady drużyny, wędrowniczego kręgu rady, kapituły itp. -zgodnie z postanowieniami konstytucji drużyny) naramiennik jest przyznawany rozkazem drużynowego. I tu mamy pierwsze rozumienie "prawa nadawania naramiennika". Takie prawo posiada każdy drużynowy wędrowniczy - bo naramiennik jest elementem składowym instrumentu metodycznego jakim jest próba wędrownicza.

- Oczywiście naramiennik trzeba wręczyć w sposób obrzędowy. I tu mamy do czynienia z drugim, tym razem fizycznym "nadaniem naramiennika". I tutaj osobą wręczającą naramiennik wędrowniczy powinien być instruktor wędrowniczy. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, gdy przy okazji wręczania naramiennika odnawiamy Przyrzeczenie Harcerskie (czego zresztą jestem gorącym zwolennikiem).

Uwagi dotyczące "okresu przejściowego":
1. Po pierwsze by pełnić funkcję drużynowego wędrowniczego trzeba się przeszkolić - a to z kolei powinno oznaczać, że drużynowy posiada naramiennik. Jeżeli jeszcze tego nie zrobił to powinien pilnie poprosić o pomoc swój chorągwiany referat lub zespół kadry kształcącej. W najgorszym przypadku można poszukać pomocy w sąsiedniej chorągwi. "Kto chce szuka sposobów, kto nie chce szuka powodów."
2. Odnosząc się do przemyśleń Marzenki - chore jest rzeczywiście, że trzeba grozić drużynowemu zawieszeniem drużyny, by wymusić na nim wyjazd na warsztaty. Jeżeli w 15 miesięcy po wprowadzeniu zmian metodycznych drużynowi nie czują potrzeby przeszkolenia się, w hufcu są dwa-trzy naramienniki - to drużyny na pewno nie mają szans na szybkie skorzystanie z reformy metodycznej. Ale co się odwlecze to ...
3. Znam środowiska w których zaczęto pracę wędrowniczą dopiero od 1 września 2003. Teraz w drużynach prawie wszyscy maja naramienniki i stosuje się w codziennej pracy wskazania metodyki wędrowniczej. Więc nie jest chyba tak źle. Wszystko zależy od indywidualne sytuacji w środowiskach. Życzę tym wszystkim środowiskom, gdzie się to jeszcze nie udało - by w najbliższym czasie skorzystali z nowych rozwiązań metodycznych. I żeby potraktowali wędrownictwo jako szansę na polepszenie jakości pracy drużyn, a nie obciążenie, które ktoś im narzuca.

PS, Wiosną 2003 roku w trakcie ostatecznych prac nad systemem metodycznym osobiście prosiłem komendantów hufców (na ogólnopolskich zbiórkach komendantów) by nie zmuszali drużyn do zmian nazw na DW - bo nie ma takiej potrzeby. W moim hufcu trzy drużyny same wystąpiły do komendy hufca o zmianę nazwy na DW a jedna pozostała przy starej nazwie. Nikt nie zamierza im niczego narzucać -bo po co tracić energię na takie "zabawy". Jak dojrzeją do decyzji - to sami zmienią nazwę.
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

dominik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik » 28 gru 2004, 00:31

to chyba mial byc watek o stopnaich a nie naramiennikach - no ale ja tez troche powiem o naramiennikach
moje srodowisko jest przykladem gdize wedrownicotwo zaczeto wprowadzac 1wrzesnia 2003 a teraz zdecydowana wiekszosc druzyny posiada narmiennik, a sa druzyny u mnie w hufcu gdzie tez druzynowy ma naramiennik prawie od tego samego momentu co ja a jakos czlonkowie tej druzyny nie maja naramienikow - wszystko zalezy od druzyny. a o zmiane nazawy sami wystapilismy. moge z duma powiedzec ze wiekszosc elememntow metodyki wedrowniczej dziala u mnei w druzynie.

co do stopani - bo o to sie oryginalnie pytaliscie.
mozna powolac kapitule lub tak jak jest zapisane w instrukcji druzyny wedrowniczej - stopnie przynaja czlonkowei druzyny zgodnie z konstytucja druzyny wiec my to rzowiazalismy w naszej konstytucji tak:
dopoki nie ma wystarczajaco duzo osob by powolac kapitule (minimum 3x HO zeby kapitula mogla przyznawac HO) o otwarciu realizacji i zamkniecu decyduje reda druzyny - czy raczej powinienem powiedzec opiniuje. tak to rozwiazalismy - i dziala to bez zarzutow.

pozdrwoionka :)
pwd. Dominik Siwinski HO
pelnomocnik komendanta hufca ds. zagranicznych
Hufiec ZHP Konin im Szarych Szeregow
Assistant Scout Leader, 24th Northampton Abington Church Scout Group

apap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: apap » 05 lut 2005, 16:43

to ja mam pytani co do kapituły. Czy wystarczy jak dana osoba ma pwd, a nie posiada HO by zasiadać w kapitule i przyznawać HO czy HR? jeżeli w Hufcu nie ma Kapituły Stopni wędrowniczych i przez najbliższe 5 lat sie na to nie zanosi, to czy drużynowy moze przyznać HO ( w tym wypadku druzynowy posiada tylko pwd, brak jakiegokolwiek stopnia harcerskiego)?

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 05 lut 2005, 16:48

Drużynowy oże zamknąć każdy stopień. Wskazane jest, aby przy stopniach wędrowniczych zajmowała się tym kapituła, ale nie jest to mus.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Nikt_name

Post autor: Nikt_name » 06 lut 2005, 20:19

Nie znajdziesz książkowej definicji, ponieważ jest to związek frazeologiczny luźny, a takich się w słownikach nie definiuje (bo nie ma po co, to po prostu zwykła suma znaczeń słów wchodzących w skład frazeologizmu). Związek międzyludzki to relacja zachodząca między osobnikami gatunku homo sapiens. Tyle. Jeśli koniecznie chcesz sięgać po słownik, to sprawdź definicję rzeczownika związek i przymiotnika międzyludzki.

--
Igor Kuranda HO
Szczep 7 Wieluńskich Drużyn Harcerskich

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”