zdobywanie stopni wędrowniczych

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
michal.hr

Post autor: michal.hr » 15 gru 2004, 12:13

Czuwaj!
Mam taki problem i za razem pytanie!!!
Chodzi mi o tryb zdobywania stopni wędrowniczych w druzynie a dokładniej punkt 9 zASADY I TRYB ZDOBYWANIA STOPNI który brzmi nastepująco:
9.Do prowadzenia prób HO i HR (zatwierdzenia programu próby oraz podjęcia decyzji o przyznaniu stopnia) [i]można[/i] powołać kapitułę stopni przy drużynie, szczepie, związku drużyn lub hufcu. W skład kapituły mogą wchodzić tylko posiadający ten stopień harcerze i instruktorzy. Kapituła składa się przynajmniej z trzech członków. Szczegółowe zasady funkcjonowania kapituły określają członkowie kapituły, a zatwierdza komendant jednostki, przy której działa kapituła.
Dokładniej chodzi mi o słowo mozna tzn że ja jako druzynowy posiaający stopień phm i HR nie mogę przyznać stopnia HO lub HR????????????????????????
Prosiłbym o pomoc bo w moim środowisku nie mogę się doprosić o takie inforacje

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 15 gru 2004, 13:33

Daj ten watek w wędrownikach...A z tym można...jak nie ma kapitułu to przecież stopnie druzynowy i tak przyznaje,a jak jest...to tak jak z KSI-kandydat idzie do komisji komisja ocenia próbę,ale przecież to komendant NA WNoISEK komisji próbę otwiera i zamyka i przyznaje w tym przypadki stopień instruktrski.Jest to więc organ tylko opiniujący a nie przyznający dany stopień.To samo tyczy się przecież kapituły przyznającej naramiennik ona opiniuje,a drużynowy otwiera i zamyka próbe w rozkazie-ale to tylko moje sugestie.
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl
Hufiec Ziemi Koszalińskiej

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 15 gru 2004, 14:59

marzenka napisał:
To samo tyczy się przecież kapituły przyznającej naramiennik ona opiniuje,a drużynowy otwiera i zamyka próbe w rozkazie.
Tak sie składa że kapituła nie jest niezbędna żeby przyznać naramiennik naramiennik przyznaje wędrownik posiadajacy juz naramiennik. A kapituły to zjawisko żadkie zdarzają sietam gdzie mało osób ma naramiennik w środowiskach pozdr
hm. Jakub Juszyński

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 16 gru 2004, 11:33

Akurat ,gdy to pisałam to takiej kapitule wędrownicej myślałam,bo nędzie w naszym hufcu już za małą chwileczkę, wiem co piszę Kuba...
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 16 gru 2004, 11:39

gzk84 napisał:
marzenka napisał:
To samo tyczy się przecież kapituły przyznającej naramiennik ona opiniuje,a drużynowy otwiera i zamyka próbe w rozkazie.
Tak sie składa że kapituła nie jest niezbędna żeby przyznać naramiennik naramiennik przyznaje wędrownik posiadajacy juz naramiennik. A kapituły to zjawisko żadkie zdarzają sietam gdzie mało osób ma naramiennik w środowiskach pozdr
Nie wędrownik posiadający naramiennik, a drużynowy wędrowniczy przyznaje naramiennik w swoim środowisku.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 16 gru 2004, 11:44

Za to kocham to Forum...łapanie ludzi za słówka , odchodzenie od głownego tematu i rozdrabnianie się...to może jeszcze tak dodać ,że najlepiej jak by był on już instruktorem co?
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 16 gru 2004, 15:37

dominik jan domin napisał:
Nie wędrownik posiadający naramiennik, a drużynowy wędrowniczy przyznaje naramiennik w swoim środowisku.
Niestety nie mogęsię z druhem zgodzić ponieważ gdy drużynowy jest w trakcie zdobywania naramiennika i jeszcze go nie posiadainny wędrownik posiadajacy już naramiennik moze przyznać członkom drużyny, a nie jest napisane że wędrwonik ten musi być drużynowym pozd sorki za zmianę tematu:)
hm. Jakub Juszyński

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 16 gru 2004, 17:19

Pozwolę sobie do temetu wrócić. Skoro można, to nie trzeba :-)
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 19 gru 2004, 11:11

gzk84 napisał:
Niestety nie mogęsię z druhem zgodzić ponieważ gdy drużynowy jest w trakcie zdobywania naramiennika i jeszcze go nie posiadainny wędrownik posiadajacy już naramiennik moze przyznać członkom drużyny, a nie jest napisane że wędrwonik ten musi być drużynowym
I ja odchodzę od tematu,ale ...Kuba a czy nie uważasz to zjawisko , o którym piszesz za troszkę chore?Drużynie bardziej zależy na zdobyciu naramiennika niż drużynowemu,więc realizuje sobie sama probę i szuka kogoś kto jej naramiennik przyzna,a druzynowy jak zrealizuje sobie próbę to też będzie miał? co to za druzynowy(choć wiem że tak w druzynach też będzie,bo druzynowy pasuje druzynie,ale nie jest "zainteresowany")? I dlatego uważam,że na dobry początek Kapituła Wędrownicza musi istnieć w hufcu...Chyba ,że wziąść pod uwagę zjawisko gdy druzyna razem z druzynowym realizuje probę i potem następuje nadanie...Czy do przyznanie musi być potrzebny wędrownik z naramiennikiem i podkładką? Bo się GUBIę...
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 19 gru 2004, 12:19

marzenka napisał:
[Czy do przyznanie musi być potrzebny wędrownik z naramiennikiem i podkładką? Bo się GUBIę...
Jak jużwspomniałem do przyznania naramiennika jest potrzebny naramiennik znaczy osoba jużposiadajaca. Niezależnie od stopnia
hm. Jakub Juszyński

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 19 gru 2004, 12:21

A wracając do tematu wątku to kapitułęmozna powołać (można nie znaczy trzeba) więc kapituła może byćpowołana żeby wspierać przebieg prób ale nie jest ona wymagana. pozdr
hm. Jakub Juszyński

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 19 gru 2004, 22:29

Nie chcę nic mówić, ale chyba nieco błądzicie.

Naramiennik przyznawać może tylko instruktor, przeszkolony do pracy z metodyką wędrowniczą. Nie ma możliwości teraz już, aby naramiennik nadawał ktoś z drużyny.

Co się zaś tyczy instruktorów/drużynowych - oni otrzymują naramiennik po tym, jak ukończą kurs drużynowych wędrowniczych/warsztaty drużynowych wędrowniczych.

Informacje pochodzą z serwisu Wydziału Wędrowniczego GK ZHP, więc mniemam, iż są dość prawdziwe ;) Tym bardziej chyba osoby pracujące w chorągwianych referatach wędrowniczych powinny znać zasady przyznawania naramiennika... ???

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 19 gru 2004, 23:56

Również przepraszam lecz co z przypadkiem gdy drużynowy posiada naramiennik lecz nie jest instruktorem a nie musi być z tego co mi wiadomo?
hm. Jakub Juszyński

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 20 gru 2004, 09:10

cadfael napisał:
Nie chcę nic mówić, ale chyba nieco błądzicie.

Naramiennik przyznawać może tylko instruktor, przeszkolony do pracy z metodyką wędrowniczą. Nie ma możliwości teraz już, aby naramiennik nadawał ktoś z drużyny.

Co się zaś tyczy instruktorów/drużynowych - oni otrzymują naramiennik po tym, jak ukończą kurs drużynowych wędrowniczych/warsztaty drużynowych wędrowniczych.

Pozdrawiam!
Mówisz niestety o stanie idealnym...ktory niestety odbiega od realiów,ktore są takie,że osób z naramiennikiem jest czasem jedna , dwie na hufiec,kilka hufców( bo np. wręczono im kiedyś na PZHS-ach,a i często posiadanie nic jeszcze nie daje) i ruszyc nie można.NIe wypracowano niestety formy przejścoiwej na czas tuż po reformie,któa niestety ograniczyła się często do przemianowania drużyn z DSH na DW,z DH na DSH,bo "rewizja kazała"- papierowa reforma,a burokracja kiedyś zniszczy ten związek.Tak najlepiej do prowadzenia druzyny to by się od razu jaiś podharcmistrz,albo harcmistrz przydał, by nie było w niczym problemów-tylko jak nim zostać ,gdy wszędzie stwarza się sztuczne problemy?"Tak maprawdę więc wędrownictwo zacznie działać tak jak powinno najwcześniej za 1,5-2 lata,a teraz można często tylko gdybać, bo to co pisze wydział jest dobre, przemyślane i układa się w sensowną całoś przy założeniu ,że drużyna już od dawna pracuje z naramiennikami,co często jednak jest niestety założeniem błędnym.Czy gdzieś się uczy jak wędrownictwo w praktyce wprowadzic w życie na poziomie hufca( to by sie przydało dla namiestników),by móc to później wdrożyć w drużynach?I jeszcze coś-będziemy zmuszać drużynowych by jechałi na warsztaty ,bo zawiesi im sie drużynę?Chora paranoja...nikt nic nie wie,bo jest tyle róznych sytuacji,których przecież nie dało się wcześniej przewidzieć,z naramienników robi się jakoś świętość dla wybrańców,a "powinien znaczy musi" wg GK(tylko ciekawe co na to słowniki j.polskiego,bo nie sprawdzałam)
."Skromne przemyślenia nie- instruktora" .

Pozdrawiam
Kuba,a jednak czasem za coś przepraszasz...Ciepłych Świąt życzę...:)
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 20 gru 2004, 12:42

Gdyby traktować dosłownie to co jest na wedrownicy.zhp.org.pl to wcale nie trzeba miec naramiennika, zeby go przyznac:
Naramiennik wędrowniczy może przyznawać tylko instruktor wędrowniczy przeszkolony z metodyki wędrowniczej (po warsztatach lub kursie). Instruktor taki zazwyczaj posiada już naramiennik wędrowniczy (dostaje go po zakończonym szkoleniu).
A jak należy rozumieć 'instruktor'? 'osoba, która złożyła zobowiązanie', 'osoba pracująca z wędrownikami (jako ich "primus..." ) '?
Tomasz Rojek

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”