Laska skautowa

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 19 paź 2004, 20:41

To co jest u mnie na stronie to tłumaczenie opracowania skautowego. U nas może to wyglądać inaczej. Fedajkin napisał: "To zależy od waszego wymysłu, widziałem jak harcerze przekładają na moment salutu laskę do lewej ręki, jak również podnoszą jej szczyt na wysokość lilijki..." Tak więc jest różnie w różnych środowiskach. Sądzę że powinniście wypróbować różne sposoby i przyjąć ten który będzie dla Waszego środowiska najnaturalniejszy i nie wymyślny. Bo jeśli chcecie wymyślności to polecam wartowników greckich ;)
Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cienik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cienik » 25 paź 2004, 19:01

Heh, teraz to wszystko zebrać i połączyć, a z tego utworzyć coś nowego.. Nie lada wyzwanie dla wędrownika:D
pwd. Olga Gumieniak HO
47 LDW Widmo
Zespół ds. Wizerunku
Hufiec Lublin ZHP
http://zhp.lublin.pl

ania17
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ania17 » 26 paź 2004, 15:57

a ma ktoś ilustrowany poradnik musztry z laska?
Albo jakas stronke na ten temat

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 28 paź 2004, 06:36

To ja ci zadam pytanie pomocnicze... gdy do drużyny wędrowniczej przychodzi nowy harcerz to sam zakłada sobie pagon wędrowniczy?
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 28 paź 2004, 16:21

A ja odpowiem inaczej: A co? Ktoś ma mu ją robić? Jaką kto sobie wykona (czytaj: jak sie mocno postara), taką będzie miał.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

cienik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cienik » 28 paź 2004, 17:42

Akurat w moim przypadku laska skautowa będzie obecna w nowej drużynie starszoharcerskiej, ale na początku dostępna dla wędrowników-kadry tej drużyny. Laska jest przyznawana młodszym nie z "biegu", ale za staż, doświadczenie, wykone zadania itp, itd., a wymagania na laskę są chowane w tajemnicy, więc ludzie nie wiedzą, kiedy dostaną laskę (chyba że zaczną kombinować i dociekać, ale i tak im się nie uda:)). Logiczne jest więc, że dostaną tą laskę. Dostaną, tzn. możemy im zapewnić kawałek prostego drewna, a resztę róbta sami, of koz z naszą pomocą, jeśli taka wola. Dlatego potrzebuję danych i materiałów, żeby móc z tego opracować coś w miarę czytelnego i spójnego.
pwd. Olga Gumieniak HO
47 LDW Widmo
Zespół ds. Wizerunku
Hufiec Lublin ZHP

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 28 paź 2004, 18:06

Czyli laska jako wyróznienie... na nie do konca jawnych zasadach.

Hm... Mi się nie podoba taki pomysł, no ale nie jesteśmy w jednej druzynie :)

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 29 paź 2004, 06:54

Domin nie gadaj głupot... zależy znowu wszystko od środowiska... w ZDB jedna z drużyn prznaje laski skautowe za staż pracy i wkład w działanie drużyny.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 29 paź 2004, 08:40

Jakich głupot? Wyrazam moje zdanie: NIE PODOBA mi sie wizja przyznawania laski jako wyróznienia na niejawnych zasadach! Jaki to ma sens wychowawczy? Zwłaszcza te niejawne zasady?

Hufiec ZHP Toruń

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 29 paź 2004, 09:09

Jakie niejawne? Znowu głupota z twojej strony: zasady są jawne w 100% ale nie będę ich przytaczał bo raz, że nie to jest celem tego tematu, a dwa, że nie leży to w moich kompetencjach.

Sens wychowawczy ma i to spory, nieroby nie mają nic... motywacja do pracy jest, ale skoro tego nie umiesz zrozumieć to sorry stary, ale ja sensu dyskusji z Tobą nie widzę żadnego.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 29 paź 2004, 09:31

Obywatelu F:
cienik napisał:
Laska jest przyznawana młodszym nie z "biegu", ale za staż, doświadczenie, wykone zadania itp, itd., a wymagania na laskę są chowane w tajemnicy, więc ludzie nie wiedzą, kiedy dostaną laskę (chyba że zaczną kombinować i dociekać, ale i tak im się nie uda:)).
Czytaj uważnie, wyśpij się i nie pisz bzdur. Czytam całkiem wyraźnie: wymagania na laske są chowane w tajemnicy.

Trzymanie czegoś w tajemnicy to niejawność. Przynajmniej jak ja cos trzymam w tajemnicy, to nikt ode mnie sie tego nie dowie. Chyba, że u was w ZDB "trzymanie w tajemnicy" oznacza ogłaszanie wszem i wobec. Ale to juz nie moja wina.

Widze ogromna wartośc motywacyjna zdobywania laski. Tak samo jak zdobywania beretu i naszywki na podswzywke pod plakietke druzyny. I guzików do munduru, wszystkich po kolei. Widze ogromna wartość motywacyjna, kiedy motywowany nie wie, za co konkretnie i kiedy może tą laske otrzymać.

Hufiec ZHP Toruń

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 29 paź 2004, 12:08

dominik jan domin napisał:
Obywatelu F:
cienik napisał:
Laska jest przyznawana młodszym nie z "biegu", ale za staż, doświadczenie, wykone zadania itp, itd., a wymagania na laskę są chowane w tajemnicy, więc ludzie nie wiedzą, kiedy dostaną laskę (chyba że zaczną kombinować i dociekać, ale i tak im się nie uda:)).
Czytaj uważnie, wyśpij się i nie pisz bzdur. Czytam całkiem wyraźnie: wymagania na laske są chowane w tajemnicy.
To jeżeli masz post pomiędzy wypowiedzią jedną a drugą do której się odnosisz to CYTUJ TO, a nie robisz zwykłą odpowiedź.
Trzymanie czegoś w tajemnicy to niejawność. Przynajmniej jak ja cos trzymam w tajemnicy, to nikt ode mnie sie tego nie dowie. Chyba, że u was w ZDB "trzymanie w tajemnicy" oznacza ogłaszanie wszem i wobec. Ale to juz nie moja wina.
Pokaż mi palcem, gdzie NAPISAŁEM, że trzymamy coś w tajemnicy?
Widze ogromna wartośc motywacyjna zdobywania laski. Tak samo jak zdobywania beretu i naszywki na podswzywke pod plakietke druzyny. I guzików do munduru, wszystkich po kolei. Widze ogromna wartość motywacyjna, kiedy motywowany nie wie, za co konkretnie i kiedy może tą laske otrzymać.
Nie przeginaj bo twoja ironia jest śmieszna... za bardzo generalizujesz wypowiedzi innych. Trochę dystansu rzyczę i jednak próby poznania środowiska, z którym chcesz prowadzić dysputę o słuszności tych i innych rzeczy.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

cienik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cienik » 29 paź 2004, 13:42

Widzę, że się jakaś dyskusja wywiązała.. Druhu Dominiku, laska jest przyznawana za staż, doświadczenie, wkład w pracę drużyny i zastępu, wkład w samorozwój i pomoc innym. Gdybyśmy właśnie ujawnili wymagania laski, to wszyscy zaraz byliby "chętni" do pracy, frekwencja zaraz by skoczyła, niby byłoby dużo pracy ale... Ale to wszystko dlatego, żeby latać z laską i ją mieć, bo to szpan. Laska nie jest generalnie wyróżnikiem wynoszącym kogoś nad innych ani nagrodą za coś - po prostu jest oznaczeniem REALNEJ pracy. Nie chodzi nam o ilość, ale o jakość. Wymagania są tak ułożone, że każdy harcerz, którzy rzeczywiście jest harcerzem, który pracuje, rozwija się, pomaga itp jest w stanie bez problemu tą laskę zdobyć. Nie chcemy właśnie z laski zrobić czegoś kolejnego "do zdobycia" bo jaki jest w TAKICH elementach sens wychowawczy?! Laska to jest takie cuś, które można zdobyć po prostu przykładając się do swojej pracy i nie trzeba wymyślać czegoś nadzwyczajnego czy robić cuda cudeńka. Wystarczy robić dobrze swoją robotę. A tego jest niestety najmniej w naszej pracy - przyłożenia... Motywacją więc jest nieznajomość wymagań: przyznam, że korzystamy na tym, że laska może się spodobać naszym harcerzom, że będą chcieli ją mieć. Ale nie będą do końca wiedzieć, co KONKRETNE mają zrobić, więc będą się przykładać do wszystkiego. Wychowanie przez działanie. I co, nadal nie ma to sensu wychowawczego??

Pragnę również dodać, że harcerzowi, który zdobędzie laskę, zostaną ujawnione wymagania. Nie jest więc tak, że żyje w (nie)błogiej niewiedzy, skąd i za co dostał ten uroczy i wyjątkowy kawałek drewna.

Alles klar jetzt?

Pozdrawiam!!!!;)
pwd. Olga Gumieniak HO
47 LDW Widmo
Zespół ds. Wizerunku
Hufiec Lublin ZHP

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”