Laska skautowa

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
cienik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cienik » 03 paź 2004, 13:01

Czuwaj! Chciałabym wprowadzić w swojej drużynie obrzędowość posiadania laski skautowej (wędrownicy), ale niestety mało jest materiałów na ten temat. Chodzi mi konkretnie o obrzędowość, ewentualną musztrę, genezę i temu podobne informacje. Jeśli ktoś coś wie, ktoś może sam ma laskę skautową, bardzo proszę o wpisy. Wiem, że takie warsztaty były na tegorocznej Wędrowniczej Watrze, ale człowiek z mojej drużyny, który był na nich obecny wyjechał do Wawy i ni mam jak się z nim spiknąć. Proszę o pomoc!

Pozdrawiam!:)
pwd. Olga Gumieniak HO
47 LDW Widmo
Zespół ds. Wizerunku
Hufiec Lublin ZHP
http://zhp.lublin.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 03 paź 2004, 13:34

1. Jeśli masz kłopoty z angielskim, dorwij kogoś, kto już w miarę poprawnie nim włada.
2. Wejdź na : www.inquiry.net/outdoor/skills /staff_positions.htm
Znajdziesz tam wszystko o co pytasz i dodatkowo wzory, jak wykonać skautowe laski - kilka dalszych linków.
Ta strona, to kopalnia skautowej wiedzy:)

cienik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cienik » 04 paź 2004, 13:45

Weszłąm na tą stronę i niestety nic nie znalazłam, bo podana strona nie istnieje. Cofnela sie do poprzedniej strony i szukalam na glownym temacie, ale nie stety nic nie znalazlam. Moza jakies konkretniejsze wskazowki? Z gory dzieki za pomoc!
pwd. Olga Gumieniak HO
47 LDW Widmo
Zespół ds. Wizerunku
Hufiec Lublin ZHP

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 04 paź 2004, 14:20

http://www.inquiry.net/outdoor/skills/s ... itions.htm

Ja wszedłem bez problemu. Spróbuj raz jeszcze.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 05 paź 2004, 08:11

cienik napisał:
Weszłąm na tą stronę i niestety nic nie znalazłam, bo podana strona nie istnieje. Cofnela sie do poprzedniej strony i szukalam na glownym temacie, ale nie stety nic nie znalazlam. Moza jakies konkretniejsze wskazowki? Z gory dzieki za pomoc!
Po /skills/ "wbiła mi się pauza" przed ukośnikiem, sorrki. U Dominika link działa :-)
WS

poranek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: poranek » 06 paź 2004, 13:29

proponuję skontaktować się z drużynową 12 D.H. "TEM" z Bełchatowa Martą Ziemniewicz. W tej drużynie obrzęd laski skautowej istnieje od początku istnienia drużyny (już ponad 20 lat...). AdresJak chcesz napiszę Ci na mejla.
Piotr Kopystyński
formalnie były
sercem przynależący

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 paź 2004, 10:58

Jeśli ktoś ma kłopot z tłumaczeniem lub przeniesieniem na polskie warunki to zapraszam na stronę: www.tychy.zhp.org.pl tam w dziale pliki do pobrania, regulaminy znajdziecie tłumaczenie.

dla tych którzy nie chcą oglądać naszej strony skrót:

http://www.tychy.zhp.org.pl/downloads.p ... nload_id=6

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cienik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cienik » 11 paź 2004, 16:20

Wielkie dzięki, aczkolwiek trochę trudno połapać się w tym tłumaczeniu (raczej w całej mustrze), ale mam nadzieję, że dojdę do senda. A czy ktoś może zna jeszcze jakieś strony o laskach albo artykuły (konkretnie mi chodzi o drzewo, sposób jego przygotowywania).
pwd. Olga Gumieniak HO
47 LDW Widmo
Zespół ds. Wizerunku
Hufiec Lublin ZHP

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 12 paź 2004, 10:53

Na tej stronie po angielsku znajdziesz o przygotowaniu laski skautowej. I pomyśl, jak chciałbyś, aby ona u Ciebie w środowisku wyglądała. Bo nie musisz :) powielać wzorca wyglądu.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

cienik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cienik » 14 paź 2004, 14:19

Heh, mojej Radzie bardzo spodobało się to, co im przedstawiłam. Co prawda to są dopiero początki (bo generalnie trudno samej połapać się we wszystkim), ale będzie dobrze. Tylko jeszce mam pytanie: jak dokładniej wygląda musztra z laską. Tzn., jakoś tak bardziej obrazowo, bo trochę trudno mi sobie wyobrazić to wszystko, co pisze w tłumaczeniu.
pwd. Olga Gumieniak HO
47 LDW Widmo
Zespół ds. Wizerunku
Hufiec Lublin ZHP

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 paź 2004, 16:58

tzn czego nie rozumiesz, starałem się to tak przełożyć aby można to było wprost przenieść na grunt polskich komend. Napisz a wyjaśnię i sprecyzuję tłumaczenie.
Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cienik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cienik » 14 paź 2004, 19:15

1. "Prezentuj Laski" czy laska ma być podniesiona? bo pisze że należy przytrzymac ją lewą ręką dla utrzymania równowagi.
2. Jak wygląda salutowanie laską? Czy w ogóle takie coś istnieje w mustrze dla lasek skautowych?
3. Jak trzyma się laskę na spocznij?
4. Rozumiem że waszystkie komendy wykonuje się z prawej ręki?
5. Czy jest gdzieś jakoś graficznie to opracowane? Po prostu trudno mi się to widzi, a obrazki co jak co ułatwiają:D
pwd. Olga Gumieniak HO
47 LDW Widmo
Zespół ds. Wizerunku
Hufiec Lublin ZHP

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 19 paź 2004, 12:44

cienik napisał:
1. "Prezentuj Laski" czy laska ma być podniesiona? bo pisze że należy przytrzymac ją lewą ręką dla utrzymania równowagi.
:lol A ile waży twoja laska? :D nie radzę, bo jak wam się flaga podczas wciągania na masz zaczepi to ręce potem w wodzie moczyć będziecie :)
cienik napisał:
2. Jak wygląda salutowanie laską? Czy w ogóle takie coś istnieje w mustrze dla lasek skautowych?
To zależy od waszego wymysłu, widziałem jak harcerze przekładają na moment salutu laskę do lewej ręki, jak również podnoszą jej szczyt na wysokość lilijki...
cienik napisał:
lewa noga wysunieta w lewo, laska luźno trzymana w prawej ręce lekko odchylona do przodu.
cienik napisał:
eee? A na wprost marsz prawę ręką zaczynasz? Sorry, ale nie załapałem...
cienik napisał:
5. Czy jest gdzieś jakoś graficznie to opracowane? Po prostu trudno mi się to widzi, a obrazki co jak co ułatwiają:D
Nie widziałem nigdzie czegoś takiego, ale jak pomolestujesz np. g00rka, to może ma coś w zasobach zdjęć Arizony...

Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 19 paź 2004, 16:45

cienik napisał:
więc tak:
ad. 1 jeśli przeczytasz następny punkt to zobaczysz słowo "opuść" żeby opuścić to trzeba mieć podniesione :)
ad. 2 heh salutowanie laską. Raczej bym nie próbował machać :), a postępowanie gdy prawa ręka jest zajęta jest w regulaminie musztry.
ad 3 "po pierwsze: "PADNIJ" jest realizowane z laską z pozycji "Baczność". Komenda "ROZEJŚć SIę" i "SPOCZNIJ" są realizowane bez laski. tzn.. pozycja "Baczność" jest zachowana. "Znaczy to tyle że po komendzie spocznij laska zostaje w tym samym miejscu w którym była na "Baczność"
ad 4 jeśli chodzi Ci o to że pierwszy ruch wykonuje prawa ręka to tak.
ad 5 niestety nie znalazłem, a że rysuję słabo to cóż. Na pocieszenie dodam że jek znajdę troszkę czasu to może pstryknę pare zdjęć.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cienik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cienik » 19 paź 2004, 18:53

Ad. Salutu to gdzieś czytałam (205 WDW "ArizonaC" chyba), jak się trzymając laską na baczność prawą rękę salutuje do Krzyża tzn. przechyla się nieznacznie laskę ku sobie prawą ręką. Odnośnie fotek to byłoby superowsko. :)
pwd. Olga Gumieniak HO
47 LDW Widmo
Zespół ds. Wizerunku
Hufiec Lublin ZHP

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”