Harc-kicz

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
Zablokowany
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 09 wrz 2006, 18:52

Czyli do miana kiczu doskonale pasują starego typu spodenki harcerskie. Moi chłopcy byli przerażeni... znajoma dryzyna w takich paraduje... ich koledzy z osiedla...
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 wrz 2006, 06:28

j m b pisze:W sumie wędrownicy sami sobie wybierają drużynowego i powinni widzieć jaka ta osoba jest. Są już w takim wieku, że powinni lepiej czy gorzej umieć oceniać ludzi. Czasami wiec wędrownocy sami gotują sobie takie a nie inny los...
Uwaga "techniczna". Wędrownicy nie wybierają drużynowego. Jedynym wybieralnym drużynowym/przewodniczącym jest drużynowy/przewodniczący kręgu instruktorskiego.
Wędrownicy wybierają jedynie "kandydata na drużynowego".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 10 wrz 2006, 11:23

Uwaga "techniczna". Wędrownicy nie wybierają drużynowego. Jedynym wybieralnym drużynowym/przewodniczącym jest drużynowy/przewodniczący kręgu instruktorskiego.
No to chyba u Druha. Bo u nas kandydaci są wystawiani przez nas bądź sami się zgłaszają i to my (czynnie działający członkowie drużyny) wybieramy z kim będziemy współpracować:] Drogą głosowania:] Tak jak powinno być w prawdziwej drużynie wędrowniczej.
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana- Szolc Rogozińskiego

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 10 wrz 2006, 15:54

STATUT ZHP
ROZDZIAŁ 5
Struktura
§ 30
1. Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi ZHP są:
1) gromady, drużyny lub kręgi skupiające członków zwyczajnych,
2) inne jednostki działające na zasadach drużyny lub kręgu.
[...]
3. Gromadą lub drużyną kieruje drużynowy. Drużynowych mianuje rozkazem właściwy komendant hufca, komendant chorągwi lub Naczelnik ZHP.

* * *
Instrukcja drużyny
harcerskiej, starszoharcerskiej, wędrowniczej i wielopoziomowej
- załącznik do
uchwały Głównej Kwatery ZHP nr 43/2003
z dnia 27 lutego 2003 r.
3.Jeżeli w niniejszej instrukcji jest mowa o drużynie, należy przez to rozumieć drużynę harcerską, starszoharcerską, wędrowniczą lub wielopoziomową.

* * *

Uchwała nr 24/XXXII Rady Naczelnej ZHP z dnia 1 marca 2003 r.
w sprawie opisu metodyk poszczególnych grup
Opis metodyki wędrowniczej
Drużynowy jest liderem i koordynatorem działań wszystkich członków drużyny. Motywuje ich do działania i wspiera w samorozwoju. Drużynowy jest pierwszym wśród równych. Zasadą jest wybieralność drużynowego przez drużynę.

* * *

Dh. Czesław ma rację, kwestia zresztą pojawiała się kilkakrotnie na forum. Nota bene istniejąca sytuacja jest problemogenna. Z jednej strony wprowadzając reformę metodyczną dość skutecznie przekonano część wędrowników że rzeczywiście sami wybierają drużynowego, co nie jest do końca ścisłe, z drugiej strony zapomniano te sprawy uregulować w statucie i instrukcjach... Chyba typowy dla dzisiejszego ZHP przykład półśrodków - powiedziano A, ale nie chce się powiedzieć B...
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 10 wrz 2006, 15:58

Nie twierdzę, żę statut nie jest ważny, bo jest. Ale ja i moi współtowarzysze kierują się taką zasadą, że nie topimy się w papierkach, tylko działamy. I naprawdę wychodzi to nam na dobre;)
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana- Szolc Rogozińskiego

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 wrz 2006, 19:38

matei pisze:
No to chyba u Druha. Bo u nas kandydaci są wystawiani przez nas bądź sami się zgłaszają i to my (czynnie działający członkowie drużyny) wybieramy z kim będziemy współpracować:] Drogą głosowania:] Tak jak powinno być w prawdziwej drużynie wędrowniczej.
Może zamiast się "naindyczać" ;) lepiej było uważnie "doczytać" to co napisałem ?
Dałem tylko "techniczną" uwagę że "ostatnie słowo" należy do komendanta hufca. Czy to Ci się podoba, czy nie.
matei pisze:Nie twierdzę, żę statut nie jest ważny, bo jest. Ale ja i moi współtowarzysze kierują się taką zasadą, że nie topimy się w papierkach, tylko działamy. I naprawdę wychodzi to nam na dobre;)
Tylko co to ma wspólnego z mianowaniem drużynowego ?
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2006, 19:56 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 wrz 2006, 19:55

Lucumon pisze:kwestia zresztą pojawiała się kilkakrotnie na forum. Nota bene istniejąca sytuacja jest problemogenna. Z jednej strony wprowadzając reformę metodyczną dość skutecznie przekonano część wędrowników że rzeczywiście sami wybierają drużynowego, co nie jest do końca ścisłe, z drugiej strony zapomniano te sprawy uregulować w statucie i instrukcjach... Chyba typowy dla dzisiejszego ZHP przykład półśrodków - powiedziano A, ale nie chce się powiedzieć B...
Żeby było ciekawiej to nie tylko wędrownicy mogą czuć się "niedowartościowani".
Dotyczy to także instruktorów. Kiedy ? W kwestii wyboru a właściwie mianowania szczepowego.
Przykładowych 8 instruktorów szczepu może samodzielnie wybrać swego przewodniczącego szczepowego kręgu instruktorskiego i komendant hufca nie będzie tu miał nic do gadania. Ale jednocześnie ci sami instruktorzy nie mogą samodzielnie wybrać tegoż samego przewodniczącego KI na swego szczepowego, bo należy to do kompetencji komendanta hufca.
I o ile w przypadku drużynowego wędrowników w Statucie jest jasność (czyli uchwała RN w tym zakresie jest nieważna), to w przypadku przewodniczącego KI/szczepowego ta niespójność jest wewnątrz Statutu.

Jadąc na ostatni Zjazd ZHP poważnie się zastanawiałem czy nie spróbować podpowiedzieć delegatom korektę w § 31 by zamiast "Komendanta mianuje rozkazem właściwy komendant hufca" było "Komendanta wybiera zbiórka instruktorów szczepu". W trakcie Zjazdu okazało się to nierealne, więc dałem sobie spokój, ale wg mnie jest tzw. "temat do załatwienia" na następnym Zjeździe. Zwłaszcza jeśli rozwój szczepów ma być wspierany (zgodnie ze Strategią rozwoju ZHP).
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2006, 20:19 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 10 wrz 2006, 21:00

- co to jest kicz,każdy wie i... każdy inaczej go postrzega. Temat odsmażony po roku,a ciągnący się już ponad dwa. Słowo zucha - przeczytałem go uczciwie od początku do końca i - mętlik w głowie mam. Conajmniej połowa wypowiedzi mówi,/według mojej subiektywnej oceny/ akurat nie o kiczu,a zdryfowała,gdzieś tam...,a # już sto kilkanaście.
- gdyby wyrugować podane tutaj przykłady kiczu,np. /z pamięci spróbuję/:pląsy,musztra,spodenki mundurowe,apele obozowe,odznaki na mundurze,pieśń brodatego wielorybnika śpiewaną przez 10-latkę,itp. wymienione tutaj - okazać się może,iż wielu zatrzymując się stwierdzi: kurcze,to już nic tutaj nie zdziałam... Bo,co bym nie zrobił,to jeden wielki kicz z tego jest!

Aby to,co tutaj wysyłam nie było tylko kolejnym # nie na temat,a jednak podało jakiś przykład kiczu,mojej oceny wszak,to robię to - dla mnie taką formą,stosowaną zresztą na tym forum jest pod treścią # ileś tam:
PWD Jaś Kowalski HO
drużynowy 1 GZ "Trampki"
przyboczny 2 DH "Adidasy"
zastępowy 3 SDH "Pumy"
członek 4 DW "Pionierki"
v-ce szef logistyki wyprawy "Na księżyc"
szef projektu "Wiercimy w dół"
uczestnik rajdu "Jedziemy po równinie"
inicjator akcji "Siedzimy w miejscu,bo już na nic nie mam czasu,a i też mi się nie chce"

itd.,itp.,wymieniać? Jasne,każdy chce,aby go doceniono...

Pozdrawiam ciepło - czuwaj!

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 11 wrz 2006, 11:09

19kldh pisze:Jadąc na ostatni Zjazd ZHP poważnie się zastanawiałem czy nie spróbować podpowiedzieć delegatom korektę w § 31 by zamiast "Komendanta mianuje rozkazem właściwy komendant hufca" było "Komendanta wybiera zbiórka instruktorów szczepu". W trakcie Zjazdu okazało się to nierealne, więc dałem sobie spokój, ale wg mnie jest tzw. "temat do załatwienia" na następnym Zjeździe. Zwłaszcza jeśli rozwój szczepów ma być wspierany (zgodnie ze Strategią rozwoju ZHP).
To jest nierealne, bo szczep może posiadać TYLKO JEDNEGO instruktora - szefa. Wszyscy druzynowi mogą zaś być 16-letnimi wędrownikami.

Oczywiście, możnaby podejść do sprawy kompleksowo, ustalić za standard druzynowego pełnoletniego instruktora itp., ale to jest chyba jeszcze bardziej nierealne...
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 11 wrz 2006, 11:40

dominik jan domin pisze:
19kldh pisze:Jadąc na ostatni Zjazd ZHP poważnie się zastanawiałem czy nie spróbować podpowiedzieć delegatom korektę w § 31 by zamiast "Komendanta mianuje rozkazem właściwy komendant hufca" było "Komendanta wybiera zbiórka instruktorów szczepu". W trakcie Zjazdu okazało się to nierealne, więc dałem sobie spokój, ale wg mnie jest tzw. "temat do załatwienia" na następnym Zjeździe. Zwłaszcza jeśli rozwój szczepów ma być wspierany (zgodnie ze Strategią rozwoju ZHP).
To jest nierealne, bo szczep może posiadać TYLKO JEDNEGO instruktora - szefa. Wszyscy druzynowi mogą zaś być 16-letnimi wędrownikami.

Oczywiście, możnaby podejść do sprawy kompleksowo, ustalić za standard druzynowego pełnoletniego instruktora itp., ale to jest chyba jeszcze bardziej nierealne...
Realne, tylko ja popełniłem "skrót myślowy" ;) Napisałem "instruktorów" a chodziło mi o "kadrę" w rozumieniu § 21
§ 21
1. Kadrę ZHP stanowią członkowie zwyczajni pełniący funkcje instruktorskie.
Czyli o te same przykładowe 8-9 osób (minimum 6) tworzących wspomniany szczepowy KI.
Oczywiscie, pewien problem pojawia się gdy ta kadra będzie składać sie tylko z 3 drużynowych. Ale jest to do rozważenia.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2006, 11:45 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 26 wrz 2006, 11:19

"Kulognioty" zdecywanie deklasują "jajkościski". Dodatko odnoszą się do militarnych skojarzeń :-)
phm Rafał 's00hy'Suchocki HO
www.natropie.zhp.pl
Szczep 206 WDHiGZ "WołodyjowscY"
-=[ www.citygames.pl ]=- I love this Game

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 30 wrz 2006, 21:34

Z tego co widzę harckicz nr 1 to kształcenie instruktorów.
To przecież 40 letni nosiciele kulościsków zaifekowani resztkami HSPS owskich odłamków, wielu nieciekawych pozostałości po tamtej epoce oraz zaszczepieni KIHAMowskimi ideałami, jak i 16 letnite podlotki niewiele starsze od swoich wychowanków są kreatorami postaw ludzików których popularnie nazywa się harcerzami.
Ci pierwsi ostatni kurs ukończyli w połowie lat 80 i nadal kultywują tamte nie do końca właściwe praktyki wychowawcze. Ci następni ukończyli (lub nie) kurs drużynowych prowadzony przez tych pierwszych. Często jest to kurs podczas którego zajęcia prowadzą ich rówieśnicy realizując zadania na HO lub pwd. Nawet gdy zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych kształceniowców to czas jaki poświęcamy na poszczegulne bloki tematyczne jest o wiele za krótki i nie można wyczerpać zagadnień do końca. Często mało atrakcyjne kursy dochodzące (weekendowe)
Bardzo ubogie lub wręcz brak form dokształcania śródrocznego dla instruktorów powoduje to że mamy doczynienia z powyższymi przykładami harckiczu.
KICZ NAPęDZA KICZ

Leon
40 letni instruktor
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”