Wędrownik- 15 lat?

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
karierowicz

Post autor: karierowicz » 30 gru 2003, 11:40

hogodogo napisał:
PSPS fajniutki jestes wedrowniku lat 15 (ty co zacząłeś forum) moze do mnie napiszesz maila:)?
Jasne druhno, podaj tylko swojego maila. Dodam, że okres mojej "dezaktywności" na forum jest spowodowany tym, że występuję pod innym loginem, nie będę podawał jakim, bo nie chcę być łączony z tym wszystkim, co wymieniłem na początku posta, żeby nie było to odebrane jako tzw. nieskromność:)

--
Czuwaj!
Fati

mleco
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mleco » 30 gru 2003, 13:15

Jesteś w Gimnazjum, więc według podziału wiekowego jesteś Harcerzem Starszym. Wędrownikiem zostaniesz po ukończeniu tejże szkółki. Pozdrawiam

[Edytowany przez mleco dnia 30.12.2003 o 13:16 ]
ćwik Marcin Nowak
Hufiec Jastrzębie Zdrój

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 31 gru 2003, 10:03

Drogi karierowiczu!

Nie jestem pewien, jak w świetle przepisów wygląda ta sprawa, ale u nas w hufcu spotkałem się z jedną taką sytuacją, że chłopak z 3 kl. gimnazjum został przeniesiony do wędrowników (inna sprawa, że był przybocznym w swojej drużynie i jego drużynowy stwierdził, że nie ma on już w niej warunków do rozwoju)
hm. Stanisław Nowak HR
http://www.6szczep.pl

Alienek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alienek » 31 gru 2003, 13:36

Mozesz się starać, może przeniosą cię wcześniej. U nas starszoharcerska drużyna przekształciła się w wędrowniczą i są tam osoby mające 15 lat... może jest szansa, że znajdziesz tolerancyjną drużynę.
Nawiasem dla krzykaczy - trzymając się sztywno regulaminu zawsze i wszędzie mało by się zrobiło i niewiele nauczyło w harcerstwie - wiem to na licznych przykładach.
Pozdrawiam Alienek ^_^
Rafał Półbratek
191 WDW "Czarny Szlak"
Warszawa Mokotów
poza tym w HGR Bemowo

dziechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziechu » 03 sty 2004, 00:57

Ja z reguły jestem za trzymaniem się tego co wskazuje regulamin, bo właśnie ten drogowskaz jest dla nas najważniejszy. Sam jestem w drużynie wędrowniczej w której działają osoby w wieku 15 lat. Wszystko zależy od poziomu harcerskiego tych osób ,a przede wszystkim od ich dojrzałości, jeżeli ktoś sprawdził się w działaniu, przymierza się do prowadzenia drużyny to ja nie widzę przeszkód, aby taka osoba była wędrownikiem. Po co na siłę ma szukać drużyny starszoharcerskiej skoro i tak w niej będzie nie więcej niż rok(inna sprawa, że znalezienie takiej drużyny w tym momencie graniczy z cudem). Wszystkie regulaminy są efektem pracy instruktorów w GK i to ma sens a my musimy pamiętać o tym, że wyjątki potwierdzają regułę.
hej!
phm Jaro spod Giewonta HO

Alienek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alienek » 03 sty 2004, 03:56

Chodziło mi aby poszukał drużyny wędrowniczej, gdzie go przyjmął i gdzie bedzie działał już długo....
^_^
Rafał Półbratek
191 WDW "Czarny Szlak"
Warszawa Mokotów
poza tym w HGR Bemowo

szynka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szynka » 03 sty 2004, 14:27

ja uważam, ze jak najbardziej powinieneś iść do drużyny wędrowniczej i nie powinni miec tam nic przeciewko, że brakuje Ci roku, by według regulaminu przystąpić do takiej druzyny. Nie ma sensu na rok oswajać się z druzyna starszoharcerską, która będzie dla Ciebie tylko roczną przygodą. Osobiście też jestem w drużynie wędrowniczej i też mamy 15- latków. A tak pomimo to nawet w naszej konstytucji drużyny umieściliśmy punkt, że mogą do nas nalezeć osoby, które ukończyły 16 rok życia, ale można robic wyjątki dla 15-latków. Życzę Ci powodzenia w druzynie wędrowniczej, bo jest to super przeżycie!!
dh.Ewelina Szynkarek- 12 ChGZ "Leśne Duszki"... www.12chgz.prv.pl Chorągiew Śląska

adik_007

Post autor: adik_007 » 04 sty 2004, 11:27

Przepraszam, może nie będzie to tak związane ze sprawamiratowniczymi. Ale chciałem się zapytać szanownego druhowieństwa, czy ktośmógłby mi udostępnić zdjęcia czerwonego polaru Wilk, oferowanego przez skladnice.net. Jeśłi tak proszęo kontakt na forum.

PS. Skladnica.net nie ma zdjęć :(

Pozdrawiam Czuwaj

--
ćw. Adrian Woźnicki cc "Wania"
7 Bełchatowska Drużyna Harcerska KORA im. Bronisława Hellwiga "Bruna"

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 10 mar 2004, 23:15

A czy w takim wypadku osoba bedaca w druzynie wedrowniczej i majaca 14-15 lat moze realizowac Probe Wedrownicza i zdobywac stopnie wedrownicze??? mam taki sam problem z dziewczyn au mnie w druzynie, ktora majac 14 lat ma ju samarytanke i stwierdzila ze wg regulaminu moze przez 2 lata moze sobie odpuscic proby bo na HO musi miec 16 lat...
czy tak jest na prawde??? czy to tylko zalezy od Kapituly czy proba zostanie otwarta...
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 10 mar 2004, 23:51

Cóż, w systemie stopni jest chyba jednak trochę sprzeczności, bo z jednej strony są sztywne ramy wiekowe a z drugiej strony natomiast można przeczytać, że "harcerka i harcerz przystępują do zdobywania stopni odpowiednich do etapu swojego rozwoju". Więc w zależności od potrzeb należy się chyba kierować jednym bądź drugim - wiekiem lub stopniem rozwoju harcerza...
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 11 mar 2004, 13:54

Sa sprzecznosci, ale teraz zeby nie bylo, ze ktos kto potrzebuje podwyzszonego probu niez ten przewidziany na jego wiek spowoduje jakies klopoty dla druzynowego...
Bo zawsze racje interpretacyjna ma organ wyzszy...
A druzynowy chcial tylko dobrze... i co z tego :(
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

gofer39

Post autor: gofer39 » 24 kwie 2004, 14:54

W ZHP chyba raczej "Prawo Fali" nie działa. Mam w drużynie samych starszych (min17lat) a na obozie walczą razem z młodymi - nie ma zlituj. Warta jest tak ustawiona żeby nagle się nie okazało że posterunki były obstawione np. przez najmłodsze dziewczyny. Zawsze są mieszane składy w taki sposób aby na warcie stała mobilna ekipa będąca w stanie coś zdziałać.

Pamiętajmy o tym, że warta to służba a nie zabawa. Warta niejest poto żeby ochraniała kawałek materiału wiszący na maszcie, ale ma ochraniać cały obóz i "majątek" na nim leżący, stojący itp. Życzę powodzenia tym starszym którzy uważają że warta już nie jest dla nich w momencie kiedy zniknie im np lina, czy też sprzet łącznościowy.
Może wtedy do tej służby podejdą poważnie.

--

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 24 kwie 2004, 20:43

Merlin u mnie w drużynie też jest dwóch HSów. Pamiętajcie, że nawet jak HS przejdzie wcześniej do takiej drużyny to pozostaje HSem i basta.

Ten podział jest po to, aby uświadomić różne potrzeby i narzędzia dla ludzi w tym wieku. Wiadomo, że to nie jest tak, że gość budzi się pierwszego września kiedy idzie do liceum i nagle TADA! JEst wędrownikiem i wogóle :) Ale tak już jest, że dla podkreślenia niektórych spraw stosuje się podziału sztywne tego typu.

Jest też tak, że często osoby w gimnazjum są bardziej dojrzałe od reszty, ale jakoś nie awansują od razu do liceum i vice versa... (ja niektórych ze studiów bym cofnął do gimnazjum ;) )

TEORETYCZNIE wtedy taka drużyna jest wielopopoziomowa. Ale z nazwami i tak jest sajgon i tym się nie przejmuj. My zmieniliśmy nazwę na "wędrownicza" ale równie dobrze może się nazywać harcerska. Skoro i tak istnieją różne szwadrony śmierci pod nazwami "123234 Samodzielna Środowiskowa Szturmowo-Desantowo Ratowniczo Obronna Pcimsko Dolna Drużyna Harcerska" to taki szczegół jak inna grupa wiekowa w nazwie to pryszcz :lol

A tak na serio to nie jest to nigdzie uregulowane. I dopóki będzie u nas istniał ten kalambur jakim są drużyny wielopoziomowe to tak będzie :(
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

pluszowy_krooliczek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pluszowy_krooliczek » 08 cze 2004, 18:39

Ja sama ma 15 lat i jeszcze w 2 gim, a od września 3 gim, jestem przyboczna w druzynie harc (praktycznie harc i starszoharc.), prowadze zastep harcerek starszych i łaso szukam czegos co moglabym wporwadzic do siebie, ale z zazdrością spoglądam 8)w strone wędrowników i wiem, ze jednak oni sa " starzy" czyt. 1 liceum i niedawno (już rok) odłaczyli sie od nas i powstał szczep... sama nie ukrywam, ze jezeliby sie pojawiła możliwość przwejścia do wedrowników i pełnienia funkcji w druzynie harc, bym przszła.. ale no cóż... ;)
pwd. Marta "królik" Kozicz

"Kto wiele przebywa z dziećmi, odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostaje u nich bez oddźwięku." Johann Wolfgang Goethe

Hugo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Hugo » 24 cze 2004, 08:17

Ja mam trzech przybocznych którzy idą do ostatniej klasy gimnazjum, i należą oni do wędrowników gdyż poziom ich wiedzy i przygotowania klasyfikuje ich w tej grupie. A trzymanie ich jako harcerzy starszych wstrzymało by ich działanie. Każdy z nas rozwija się inaczej i niektórzy wolniej a niektórzy szybciej to tak samo jak z dorastaniem jeśli mielibyśmy klasyfikować harcerzy według tego ile dokładnie mają lat. To uważam ze byłby to bardzo duży błąd. I raczej wpłynąłby na niech niekorzystnie. Moi przyboczni realizują aktualnie próbę wędrowniczą i niedługo ja zakończą i nie zmierzam czekać na to aż skończą 3 klasę aby móc im nadać pagon i włączyć ich do wędrowników bo to zahamowałoby ich rozwój. Szczególnie ze ostatnimi czasy coraz częściej ludzie w wieku 16 -17 lat zaczynają prowadzić swoje pierwsze drużyny. :)
phm. Leszek Paluch H.R.
Przewodniczący Kręgu Instruktorskiego "WATAHA"
Członek Komendy Hufca ZHP Oława
HUFIEC ZHP OŁAWA, Chor. Dolnośląska
"Życie trzeba przeżyć, a nie przeczekać"

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”