nie za "stary" do harcerstwa?

Wydział Wędrowniczy wedrownicy.zhp.pl
kolumb20

Post autor: kolumb20 » 01 gru 2003, 19:59

hej wszystkim!
nie wiem, czy znajdzie się tu ktoś w moim wieku i będzie w stanie odpowiedzieć mi na moje pytanie.
Mam już 19 lat ale bardzo chciałbym działać w harcerstwie, mieć własną drużynę itd. Studiuję pedagogikę, jestem wprost zafascynowany harcerstwem i wychowaniem młodzieży. Nigdy wcześniej nie byłem harcerzem, jednak znałem kilka osób. Gdzie mam się zgłosić, by wstąpić do harcerstwa?
A może bardziej fundamentalne pytanie:
czy nie jestem za "stary" na harcerstwo?
To tyle.
Tylko poważne posty, pls.

Sławek308
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Sławek308 » 01 gru 2003, 22:21

Hej!
Nazywam się Sławek Pańszczyk i jestem przybocznym w 308 KDH Legion w Krakowie. Jeśli chcesz zostać harcerzem to skontaktuj sie z hufcem ktory działa na terenie twojej dzielnicy ( miasta). Tam już powiedzą ci do jakiej drużyny możesz podążyć i zaczac swoja harcerska wędrówkę. Co do wieku, to nie przejmuj się drużyny wędrownicze sa właśnie dla osób w wieku 16-... . Jeśli taka druzyna niebedzie ci odpowiadała możesz zapytac w hufcu o krag akademicki harcerzy. No powiedziałem ile wiedziałem. Jak zdobędziesz numer telefonu najbliższego hufca, to potem oni juz o ciebie zadbają :) pozdrawiam Czuwaj!
drużynowy
308 KDSH "Legion"

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 01 gru 2003, 22:25

Po pierwsze - napisałbyś w jakim mieście studiujesz (i chcesz działać) ;)
Zdecydowanie ułatwiłoby to udzielenie jakiejkolwiek rady.
Po wtóre - nie, nie jesteś za stary :D

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

Alienek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alienek » 01 gru 2003, 22:33

Zdecydowanie nie jesteś za stary :D
Ja mam (21) - w przybliżeniu, bo miesięcy nie chce mi się liczyć - i nie jestem jeszcze aż taki najstarszy.
Rafał Półbratek
191 WDW "Czarny Szlak"
Warszawa Mokotów
poza tym w HGR Bemowo

Boodzioo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Boodzioo » 01 gru 2003, 23:45

Harcerze osobniki stadne!! ;)
Nie jesteś za stary!!
Dokładnie wędrownicy od 16-... -> do 25!!
Pozdrawiam!!
Możesz zostać wędrownikiem!!

Jeśli chodzi o prowadzenie drużyny to musisz zdobyć trochę doświadczenia! Ale na pomocnika drużynowego, (czyli przybocznego) to byś się nadawał już niedługo!

Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 02 gru 2003, 21:35

Skoro studiujesz PEDAGOGIKę, to masz już trochę potrzebnej wiedzy teoretycznej. Teraz musis znabyć trochę praktyki w jakiejś drużynie, a następnie udać się na kurs drużynowych :-)

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 03 gru 2003, 11:25

Przestańcie tu wymyślać jakieś teksty o starości...dobrze? Bo Was ...pogryzę !!!!
W Krakowie służę pomocą, heh.

Alienek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alienek » 03 gru 2003, 13:44

Wilku.... ty chyba nie możesz być AŻ tak stary, żeby się obrażać.....
I do zobaczenia w następne twoje setne urodziny (wtedy będą już dwusetne)
:D
Rafał Półbratek
191 WDW "Czarny Szlak"
Warszawa Mokotów
poza tym w HGR Bemowo

kolumb20

Post autor: kolumb20 » 03 gru 2003, 19:59

dzięki wszystkim za odzew!
coś w tym harcerstwie jednak jest...
ucieszył mnie fakt, że są tu ludzie także w moim wieku.

Boodzioo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Boodzioo » 03 gru 2003, 20:40

W Twoim i chyba w każdym!!

dziechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziechu » 04 gru 2003, 00:43

A no wlasnie to jest ciakwy temat. Zazwyczaj osoby juz w wieku powyzej 18 lat nie chca przechodzic calej drogi harcerskiej. U nas w Kregu instruktorskim jest wlasnie taka sytuacja ze chlopak jednej z naszych instruktorek jezdzi z nami na obozy i w sumie do druzyny wedrowniczej juz nie pasuje a zeby byc w Kregu musi byc instruktorem. No i nie moze sie chlopak zdecydowac a my nie mozemy go namowic na druzyne wedrownicza. Sprawa nie jest prosta, ale prawda jest taka ze proba harcerza to pol roku, automatycznie zdobywa sie naramiennik wedrowniczy(po wyczynie). W sumie warto podzialac rok w druzynie zeby poznac nasz swiat, idee, poczuc klimat harcerstwa,pojechac na oboz.Potem jezeli ma sie ciagotki instruktorskie to jedzie sie na kurs druzynowych, zostaje przybocznym w druzynie harcerskiej lub gormadzie zuchowej(ta funkcja zawsze byla poszukiwana), otwiera sie pwd i w sumie po 2 latach mozna stac sie instruktorem i samodzielnie prowadzic druzyne(mozna tez wczesniej, ale czy warto?)
To chyba nie tak duzo, ale czy nie za malo by powachac dokladnie harcerstwo?
phm Jaro spod Giewonta HO

agace
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: agace » 04 gru 2003, 12:28

ja ma 18 lat, w harcerstwie jestem lat 5, dopiero co zlozylam Przyrzeczenie, nie dlatego bynajmniej ze nie staralam sie... jestem samarytanka, zastepowaw druzynie harcerskiej i przyboczna w gromadzie zuchowej. Chcialabym powiedziec ze nie wszedzie jest jednakowo latwo jesli chodzi o droge harcerska w tym wielku. U nas zeby zrobic pwd trzeba miec znajomosci, mi nikt nie otworzy proby bo mnie nie znaja. Mimo ze i wiedze i doswiadczenie pewne posiadam. Wiec nie wszedzie po dwoch latach mozna zalozyc druzyne, bo mojej kolezance nie chcieli pozwolic na gromade zuchowa, mimo iz jest 6 lat w harcerstwie i jest HO...

Z tym ze w mniejszych miejscowosciach, skad harcerze wyjezdzaja na studia i zawsze brakuje instruktorow,kto konczy 16 lat rozpoczyna probe pwd...
"zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną" (k.wierzyński)

pwd. Agnieszka Ciesiołkiewicz
48 LDH "Araukanie"

dziechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziechu » 04 gru 2003, 19:10

Zeby zrobić pwd trzeba mieć znajomości??? Druhno to brzmi delikatnie mówiąc szokująco.
Warunki otwarcia próby
· Złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego.
· Przedstawienie KSI programu swojej próby, zapewniającego realizację wymagań.
· Ukończone 16 lat.

To wszytsko. Nie ma nigdzie wzmianki o znajomościach:) Proszę się jeszcze raz dowiedzieć czy rzeczywiście trzeba mieć znajomości u druhny w hufcu, żeby pwd otworzyć lub też poprowadzić drużynę. Żeby prowadzić drużynę należy mieć na to papier(czytaj ukończony kurs drużynowych), mieć złożone przyrzeczenie harcerskie. Nie trzeba być instruktorem by prowadzić drużynę(chociaz byłoby dobrze gdyby tak było).
Proponuję znaleźć dobrego opiekuna próby i wybrać się na najbliższą komisję stopni instruktorskich. Może przynajmniej opiekun ma znajomości...
phm Jaro spod Giewonta HO

SeFer
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: SeFer » 04 gru 2003, 19:28

Czy do otworzenia próby na pwd czasem nie trzeba miec też otwartej próby na minimum ćwika??
A do uzyskania pwd nie trzeba już być w stopniu min.ćwika ??
Bo coś mi się tak wydaje....
Pozdrawiam
PRZEWODNIK GÓRSKI|MIęDZYNARODOWY PRZEWODNIK GÓRSKI UIMLA|SZKOLENIA LAWINOWE

Góra idzie do Ciebie??Nie jesteś Mahometem??... Uciekaj! To lawina!

agace
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: agace » 04 gru 2003, 20:05

dziewczyna ktora ma samarytanke i 17 lat przejmuje druzyne harcerska i otwiera pwd.
dziewczyna ktora ma HO i 17 lat nie otwiera pwd (choc chce) i miala trudnosci z uzyskaniem zgody na gromade (kurs skonczony, papierek jest)
dziewczyan ktora ma 18 lat i sam. nie moze otworzyc pwd choc chce. uzasadnienie: nie znamy cie, nie mamy zaufania, nie wiemy jakim bedziesz instruktorem.

na czym to polega??

ja znam regulaminy, duzo czytalam bo chyba kazdy harcerz ma na celu samoksztalcenie, prawda?
a moze nie mam racji.

teoretycznie wszystko jest cacy. gorzej w praktyce.
"zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną" (k.wierzyński)

pwd. Agnieszka Ciesiołkiewicz
48 LDH "Araukanie"

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicy”