Specjalność Pożarnicza

forum harcerskich drużyn pożarniczych
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 mar 2006, 12:07

Marecki napisał:
19kldh napisał:
To chyba wyjątkowo utajnione "prace" ;) Jakiś czas temu żalił mi się na to pewnien "strażak". Sam też jestem ciekaw tych "prac".
Jeżeli ten strażak jest ze Śląska to zapraszam do mnie, jeżeli z jakiejś innej części Polski to porszę podać, z której i okaże się że zaraz rozpoczniemy wspópracę HSR z drużyną Pożarnicza. Tak swoją droga bardzo cieżko zacząć wspópracować i dotrzeć do takich drużyn.
Nie pamiętam, m.in.dlatego że przyszedł do mojego "stoiska" na II OZD, wieczorem, bez munduru.
Marecki napisał:
19kldh napisał: gdyż przy obecnej, dość hermetycznej formule HSR, to dość
ryzykowna teza.
Bez przesady, hermetyczna, jakbyśmy byli hermetyczni to nikt by nas nie znał
Mylisz hermetyczność srodowiska z hermetycznoscią formuły.
Marecki napisał:
19kldh napisał:
Prawdopodonie wynikło to ze skrótu myślowego poodczytaniu zapisu:
5. Wykaz specjalności harcerskich
5.1 Ustanawia się następujące specjalności harcerskie:
(....)
- Ratownicza i Pożarnicza
(....)
Tylko że:
HSR =/= "Ratownicza i Pożarnicza"
A ja myślę, że właśnie tak jest. Ponieważ Inspektorat Śląski, organizował zawody na których działały drużyny pożarnicze, szkolił strażaków z OSP i harcerzy z OSP, wpólnie oragnizowaliśmy pokazy, braliśmy udział we wspólnym szkoleniu z ratownictwa lodowego itd itp. czy to znaczy że już działamy razem i czy HSR już sprawuje nad nimi opiekę czy jeszcze nie.
Nie druh nie malkontenci, tylko spotka się z Ewcią Sętowską i pogada o HSR i o tym co robi HSR
Jeśli będzie w Krakowie, to bardzo chętnie. Bo obawiam się że spotkania Wydziału Specjalności prędko nie będzie.
A co do "nierówności": HSR =/= "Ratownicza i Pożarnicza"
to zwróć uwagę że obecnie
HSR jest połączeniem inspektoratu specjalności GK ZHP i centralnego ośrodka specjalnościowego jednej ze specjalnosci ratowniczych ,
ze wszystkimi tego plusami i minusami,
zaś "Ratownicza i Pożarnicza"
obejmuje wszystkie rodzaje środowisk "ratowniczopodobnych".
Także tych których których doktryna ratownicza moze się różnić
od doktryny prezentowanej przez "instruktorów HSR"
Czyli jednak nie to samo.
Marecki napisał:
Bo cały czas się rozwijamy i pewnie nastąpi taki dzień że dla drużyn pożarniczych będziemy mieć program podpisane porzumienie, że np. po naszym kursie strażacy z OSP będą mogli otrzymać coś tam. Powoli gdzieś to wszystko się rodzi.
"Gdzieś" ?
Jeśli bierzesz w tym udział to może umieść projekt takich założeń, np. tu, na Forum.

hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Tomcio
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Tomcio » 13 mar 2006, 08:40

Czuwaj!!
Specjalność pożarnicza jest tak jak powiedziane zostało w pierwszych postach bardzo ciekawą specjalnością. Ja osobiście wywodzę się z drużyny o takiej właśnie specjalności i przez pewien czas prowadziłem drużynę pożarniczą. W swoim inspektoracie ratowniczym tzn. będąc szefem inspektoratu ratowniczego chorągwi mazowieckiej rozpocząłem prace nad tym aby drużyny pożarnicze były częścią inspektoratu i miały w nim oparcie w realizacji swojej specjalności.
Od pewnego czasu nie kieruję już tym inspektoratem. Problem, jaki napotkałem to pomimo wielu próśb nigdy nie udało mi się uzyskać wykazu i kontaktów do drużyn pożarniczych. Dlatego teraz wydaje mi się, że jest okazja poprosić wszystkie drużyny pożarnicze o kontakt z sekretariatem HSR. Jeśli zbierze się grupa ludzi to myślę, że warto się spotkać, omówić nasze oczekiewania i spróbować coś zrobić aby drużynom pożarniczym "żyło się lepiej". Kontakt do mnie jest oczywiście na stronie HSR www.hsr.pl
Pozdrawiam i zapraszam do podjęcia działań
phm. Tomasz Chruścik
sekretarz HSR

anicia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: anicia » 13 mar 2006, 22:11

Dh. Czesławie mnie osobiście bardzo interesuje skąd u Druha bierze się ta niechęć do HSRu. Zapewniam, ze każdy instruktor HSR potwierdzi, że nie jest naszym zamiarem ogarnąć wszystkie specjalności w ZHP i narzucać im swoich działań.
Jak do tej pory według moich wiadomości to właśnie dzięki HSR specjalność ratowniczo- medyczna jest jedną z najprężniej rozwijających się.
Czy to źle? Chcemy rozmów, chcemy zmian (świadczą o tym ciągle nowe wątki i wypowiedzi na forum HSR) i ciągle się rozwijamy. Mamy duży potencjał- chcemy go wykorzystać w celu podniesienia jakości działań drużyn pożarniczych. Nasze szkolenia jak juz wspomniał Marecki są oparte na programie KSRG i nie wmówi mi druh, że działania strażaków (również druzyn pożarniczych) nie łączą się ściśle z ratownictwem. Te działania są oczywiście lekko odmienne, ale tak to u nas funkcjonuje w kraju. Dlaczego mamy uczyć naszych ludzi systemów ratowniczych innych państw, jeśli w naszym kraju wygląda to zupełnie inaczej?
A policja według mnie nie jest służba ratunkową (popularnie nieprzypadkowo zwani są "stróżami prawa")- czy się mylę?
phm. Anita Stradowska
Instruktorka HSR
Referat Wędrowniczy Chorągwi Kieleckej
KH Kielce- południe

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 mar 2006, 07:05

anicia pisze:Dh. Czesławie mnie osobiście bardzo interesuje skąd u Druha bierze się ta niechęć do HSRu.
Dh. Anito mnie osobiście bardzo interesuje skąd u Druhny bierze się niechęć do harcerstwa.

Pytanie bez sensu ? Zgadza się, podobnie jak poprzednie.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2006, 10:38 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 mar 2006, 15:01

http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=1621

Powyższy link prowadzi do wcześniejszego wątku poświeconemu specjalności pożarniczej.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 cze 2006, 17:54

kis1 pisze:Chciałbym się zapytać czy ludzie z wydziału specjalności to jakieś dyżury mają czy jak ?

Wysłałem mail-a najpierw na specjalnosc@zhp.pl później jak się dowiedziałem, że moja sprwa powinna być skierowana do hsr@zhp.pl to tam też wysłałem i nie dostałem narazie nawet mail-a , że cieszą się, że napisałem i odpiszą mi jak się zbiorą :/
Chyba się nie cieszą ;) ;)
(wiem, wiem, wyzłośliwiam się)
Tzn. HSR, z tego co mi wiadomo, nie ma na razie pomysłu na harcerskie drużyny pożarnicze.
Wg mnie, HDP powinny jednak "skrzyknąć się" poza HSR. We własnym interesie.
kis1 pisze:No, więc zapytam się tutaj, bo może ktoś ma pojęcie :

Interesuje mnie terminarz zawodów pożarniczych i dodatkowo informacja czy ZHP organizuje może takie zawody czy trzeba się opierać tylko o takie organizowane przez Straż Pożarną
Kliknij:
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=%22 ... cza%22&lr=
i skontakuj się bezpośrednio z innymi HDP.
Wg mnie to jedyna szybka metoda.
Ostatnio zmieniony 19 cze 2006, 17:56 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 20 paź 2007, 08:40

widze ze nastapilo jednak pewnego rodzaju "cofniecie" w rozwoju ratownictwa w ZHP skoro powstal osoby inspektorat "pozarniczy"
ale winnym jest, ten ktos sie tym mial zajmowac...
Braci się nie traci

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 20 paź 2007, 09:11

Ciekaw jestem czy "pożarnicy" traktują to jako "cofnięcie do tyłu" czy jako "cofnięcie do przodu" ;)
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 20 paź 2007, 10:20

to zalezy jak na to patrzec
z punktu widzenia systemowych rozwiazan i trendow w ratownictwie- wszelkie ratowictwo obejmuje rowniez pozarnictwo. w tej chwili 40% zdarzen ktorym zajmuje sie straz pozarna to niepozarnictwo a inne ratownictwo w tym rowniez medyczne.

z punktu widzenia tego co sie dzialo z ta specjalnoscia w hsr to gorzej juz byc nie moze i musi byc lepiej.
tylko czy tego niue dalo sie robic w ramach hsr? pewnie nie dalo bo hsr hołduje prawu, ze tylko instruktor hsr jest kims w hsr.
trzeba by zmieniac duzo przepisow itd.
zreszta prepisy w hsr nie sa dla wszystkich :)
Braci się nie traci

szagma
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: szagma » 22 paź 2007, 21:07

Dobry strażak powinien być również ratownikiem /a przynajmniej umieć udzielić pierwszej pomocy/, natomiast nie każdy ratownik musi mieć wiedzę pożarniczą, ponieważ nie będzie uczestniczył w turniejach wiedzy pożarniczej, zawodach sportowo pożarniczych /na poziomie drużyny/ czy też w zabezpieczeniu imprez pod kątem p-poż. Na jakiej imprezie harcerskiej /czy też innej - cywilnej/ była jedna ekipa do zabezpieczenia medycznego i pożarniczego?? Współpraca z ratownikami, jak najbardziej, ale są to dwie różne specjalności o innym profilu szkolenia.
Tak jak w życiu pogotowie ratunkowe nie gasi pożarów, a strażacy jeśli są przed pogotowiem na miejscu zdarzenia to udzielają pierwszej pomocy i przekazują pacjenta medykom.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 22 paź 2007, 21:18 przez szagma, łącznie zmieniany 1 raz.
phm Maciej Zając
Szef Inspektoratu HDP GK ZHP
szagma@o2.pl

gangrena
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gangrena » 26 kwie 2010, 20:37

Kiedys moja druzyna chciala zdobywac specjalnosc druzyny pozarniczej jednak...nigdzie nie moglam znalezc wymogow... moze ktos mi pomoc???
"Wychowanie jest sprawą serca" św. Jan Bosco

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Pożarnictwo”