SPECJALNOŚć ARTYSTYCZNA - czy mniej ważna?

forum harcerzy specjalności artystycznej
Zablokowany
zuzka_tarnów
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: zuzka_tarnów » 06 maja 2006, 09:40

Prowadzę harcerską drużynę żeńską, w której każda z dziewczynek śpiewa, gra, tańczy, albo udziela się w kółku teatralnym, plastycznym, czy też recytatorskim. Dlatego też ostatnio zastanawiam się nad specjalnością artystyczną. Rozmawiałam o tym wstępnie z dziewczynkami - są zachwycone. Mam jednak pytanie - w instrukcji dotyczącej działania drużyny specjalnościowej wyraźnie napisane jest, że drużynowy musi przejść specjalne szkolenie... zaczęłam więc szukać szkoleń odpowiednich do specjalności artystycznej, ale wszędzie widzę same propozycje dotyczące survivalu, wodniactwa, turystyki.... czy specjalność artystyczna jest mniej ważna? Na pewno jest mniej rozpowszechniona, ale nie mniej ważna. Co sądzicie na ten temat? I co mam teraz zrobić? na jakie szkolenie się udać ?

pozdrawiam
Czuwaj!
pwd. Zuzanna Karwat
drużynowa 10 TDH "Młody Las"
im. Partyzantów AK oddziału Regina II
pełnomocnik Komendanta Hufca ds. kształcenia
członkini Referatu Harcerskiego Chorągwi Krakowskiej

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 maja 2006, 10:05

zuzka_tarnów pisze:Mam jednak pytanie - w instrukcji dotyczącej działania drużyny specjalnościowej wyraźnie napisane jest, że drużynowy musi przejść specjalne szkolenie
Drużynowy albo szef wyszkolenia
2.8 Drużynowym powinien być instruktor ZHP lub członek ZHP z otwartą próbą na stopień przewodnika, posiadający wiedzę i umiejętności z danej specjalności, udokumentowane ukończeniem kursu specjalistycznego lub uprawnieniem państwowym. W przypadku, kiedy drużynowy nie posiada takich kwalifikacji, w drużynie powinien być specjalista danej specjalności - szef wyszkolenia specjalnościowego.
http://www.specjalnosci.zhp.pl/index.ph ... =0029,0032
Szefem wyszkolenia może być np. działacz harcerski ("cywil") mający stosowne uprawnienia (plastyk, choreograf, itp).
zuzka_tarnów pisze:zaczęłam więc szukać szkoleń odpowiednich do specjalności artystycznej, ale wszędzie widzę same propozycje dotyczące survivalu, wodniactwa, turystyki.... czy specjalność artystyczna jest mniej ważna? Na pewno jest mniej rozpowszechniona, ale nie mniej ważna. Co sądzicie na ten temat? I co mam teraz zrobić? na jakie szkolenie się udać ?
Takie a nie inne podejście do specjalności artystycznych jest skutkiem trendów funkcjonujacych od 15 lat w "kierowniczych gremiach ZHP" w stosunku do całości specjalności.
Obawiam się że będziesz musiała skorzystać z kursów "cywilnych".
Postaraj się nawiązać kontakt z inymi drużynami o podobnych zainteresowniach.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

jacekm
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jacekm » 05 cze 2006, 19:19

Osobiście doradzałbym zajęcie sie teatrem - łatwo będzie wpleść różne przecież zainteresowania dziewczynek i połączyć wszystko w całość. Rzeczwyiście z kursami sensu sticte jest ciezko - pelno ejst kolek ale one z reguly nie koncza sie egzaminami i certyfikatami. Wiem ze istniela uprawnienia animatora kultury, ale czas trwania szkolenia to dwa lata i calosc odbywa sie na zasadach szkoly policealnej. Warto rozejrzec sie po okolicznych teatrach - one organizuja czasem dwutygodnuiowe warsztaty teatralne , instruktorzy na pewnow ydzadza zaswiadczenie o uczestnictwie. W Poznaniu takie warsztaty organizuje bardzo czesto Teatr Ósmego Dnia,ale rozumiem ze to daleko:D. Zawsz sa google :D Ja mialem to szczescie skonczyc warsztaty teatralne jako przedmiot szkolny w liceum, totez posiadam "papiery". OSoiście radze na czas szukania kursu,znalezc kogos znajomego kto sie zajmuje tym zawodowo (branza artystyczna to jednak przede wszystkim znajomosci :) ). SLuze pomocą i trzymam kciuki
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 08 cze 2006, 20:28 przez jacekm, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Jacek Mazurczak HO

Wydział Badań i Analiz GK
Instruktor HSR

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 05 cze 2006, 22:27

Dokładnie Jacek napisał to co miałem zamiar napisać sam.
Ewentualnie pozyskać można szefa wyszkolenia specjalnościowego (aż śmiesznie to brzmi przy artystycznej ;) ) z DK lub innego centrum kultury. Może to również być jakiś instruktor z wykształceniem artystycznym, który będzie jednocześnie opiekunem drużyny. Czemu nie.
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Kultura i sztuka”