PUSZCZAńSTWO

forum specjalności ekologicznej i harcerzy leśnych
Zablokowany
mleco
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mleco » 21 mar 2005, 23:43

Witajcie!
Ja pewnie zauważyliście w nowym podziale specjalności nie została zawarta PUSZCZAńSKA...Szczerze mówiąc, bardzo mnie to zdziwiło... A jakie sa Wasze odczucia??
Pisałem nawet w tej sprawie do Wydziału Specjalności: specjalność puszczańska została "podpięta" pod ekologiczną... Czy zgadzacie sie z takim stanem rzeczy?? Jak szeroko należy rozumieć ekologię, żeby zawrzeć w niej takze puszczaństwo?? Pozdrawiam serdecznie
Błękitne Niebo!
ćwik Marcin Nowak
Hufiec Jastrzębie Zdrój

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 21 mar 2005, 23:59

czy skacząc na spadakach potrzebna mi specjalność spadochronowa? a jak skacze i uprawiam RW to tez osobna? a skoki na celność? to zupelnie inne konkurencje... tylko po co mi osobna specjalnosc? mysle, ze tworzenie na siłę, bo akurat taka jest druzyna jest bez sensu.
Pozdrawiam puszczańsko i spadochronowo ;)
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

mleco
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mleco » 22 mar 2005, 09:47

OK. A co zrobić, jeśli tym puszczaństwem zajmuje się większe grono drużyn w Polsce? A co ma zrobić drużyna, która w nazwie ma PUSZCZAńSKA ? Tak nagle ma zmienić specjalność na ekologiczną?? A jak ta drużyna myśli, że puszczaństwo to coś więcej niż ekologia-jakkolwiek szeroko rozumiana?????A jesli myśli tak kilkadziesiąt drużyn w Polsce??
ćwik Marcin Nowak
Hufiec Jastrzębie Zdrój

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 22 mar 2005, 10:41

mleco napisał:
OK. A co zrobić, jeśli tym puszczaństwem zajmuje się większe grono drużyn w Polsce? A co ma zrobić drużyna, która w nazwie ma PUSZCZAńSKA ? Tak nagle ma zmienić specjalność na ekologiczną?? A jak ta drużyna myśli, że puszczaństwo to coś więcej niż ekologia-jakkolwiek szeroko rozumiana?????A jesli myśli tak kilkadziesiąt drużyn w Polsce??
To niech przestaną "mysleć" i coś "zrobią" np. powołają RPM, albo faktycznie niech spróbują zdefiniować "specjalność puszczańską".
Albo jeśli napiszecie "Regulamin działalnosci puszczańskiej w ZHP" ;)
coś podobne jak: REGULAMIN PRACY LOTNICZEJ W ZHP
http://lotnictwo.specjalnosci.zhp.pl/in ... =0038,0002
to pewnie będą spore szanse na "zadekretowanie"
"specjalnosci puszczańskiej".

hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

mleco
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mleco » 22 mar 2005, 13:18

Chyba nadajemy na tych samych falach, bo o tym samym myślałem:) Gdzie mogę znaleźc informację, jak powołać nowy RPM??
Myślę, że RPM byłby świetnym rozwiązaniem dla puszczaków- w końcu skonkretyzowane cele, określone cele, no i policzylibyśmy ilu nas tak naprawdę jest:)itd.
Co Wy na to Drogie Siostry i Drodzy Bracia????Co robimy z tym fantem??
ćwik Marcin Nowak
Hufiec Jastrzębie Zdrój

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 22 mar 2005, 13:36

Może zacznijmy od "Zasad działalnosci puszczańskiej w ZHP" - aby wiedzieć, na czym stoimy?? Jak jest to rozumiane i realizowane w róznych miejscach kraju?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 22 mar 2005, 17:54

Co do specjalności... każde "odchylenie" od przyjętych w pazdzierniku 2004 r. zasad działania druzyn specjalnościwych mozna zalegalizowac. wystarczy odpowiednio uzasadnic pracę z wybraną specjalnością i skonsultowac to z Wydziałem Specjalności.
Jeżeli baaaardzo Ci zalezy, to uzasadnij to. Wszystko jest do zatwierdzenia. Szczegółów szukaj na stronie www.specjalnosci.zhp.pl lub w marcowym "Czuwaj".
hm. Marek Jedynak
--

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 22 mar 2005, 18:22

Czy naprawdę istnieje potrzeba kodyfikowania puszczaństwa jako specjalności? Nie wydaje mi się. Puszczaństwo w większym czy mniejszym stopniu - ale w jakimś niewątpliwie - powinno być obecne w pracy każdej drużyny harcerskiej, bo to jest esencja harcerstwa, choć oczywiście należy je stale modyfikować i iść z duchem czasu, bo idee Setona czy Marii Rodziewiczówny są dziś już mocno archaiczne.
Czasem odnoszę wrażenie, że niektóre specjalności wymyślone są trochę sztucznie po to, by dowartościować "zwykłe" drużyny harcerskie. Tak postrzegam specjalność turystyczną, ekologiczną itd. Pomysł by puszczaństwo było specjalnością tez jakoś wydaje mi się należeć do tej kategorii. Tymczasem kodyfikowanie puszczaństwa jako specjalności mogłoby raczej zaskodzić niż pomóc. Obecnie, gdy kryteria drużyny specjalnościowej są mocno zaostrzone, byłoby dużym problemem zdefiniowanie jakie kryteria ma spełniać drużyna harcerska żeby być puszczańską.
O ile wiadomo kto jest fachowcem w dziedzinie np. żeglarstwa, jazdy konnej, lotnictwa itd. to kto jest wykwalifikowanym instruktorem specjalnościowym w dziedzinie puszczaństwa? Absolwent technikum leśnego?
Reasumując: Promowanie ciekawych wzorców pracy drużyn tzw. puszczańskich - tak. Ruch programowo-metodyczny - jak ktoś ma na to czas i energię - owszem, tak. Taki ruch mógłby się np. zająć promowaniem obozownictwa leśnego tj. "prawdziwych" obozów w lesie, żeby ZHP nie został całkiem zapędzony do stanic. Ale definiowanie puszczaństwa jako specjalności - nie, bo po co? Żeby się poczuć lepiej?
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 22 mar 2005, 18:29

A propos dziwnych specjalności to... Harcerska Służba Porządkowa, czyli zorganizowana do "pilnowania" na imprezach grupa harcerzy tez chcialaby zostac specjalnością. Jak dla mnie to paranoja, ale jak ktos chce to ciągnie i ciągnie w tą stronę. A przeciez to tez szeroko pojęta specjalność obronna czy HSG. Masz rację, że specjalności na siłę są jak dowartościowanie nijakiej druzyny lub takiej, ktora chce być specjalnosciową, ale sie nie miesci zupelnie w niczym. a moze sama jest nijaka?...
hm. Marek Jedynak
--

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 22 mar 2005, 19:46

Pelikan napisał:
A propos dziwnych specjalności to... Harcerska Służba Porządkowa, czyli zorganizowana do "pilnowania" na imprezach grupa harcerzy tez chcialaby zostac specjalnością.
Pytanie brzmi: gdzie jest granica pomiędzy służbą a specjalnością?

Jeżeli ma to być grupa ludzi zebranych od tak na jedną imprezę miejską, na codzień mało mających wspólnego z zabezpieczaniem imprez, czy tylko pomoc policjantom to bez sensu jest tworzenie specjalności bo to zwykła słuzba jakiej podjąć się może każda drużyna wędrownicza.

Jeżeli natomiast chcemy mieć dobrze wyszkolonych specjalistów, często z uprawnieniami zdobytymi poza ZHP to bardziej mimo wszystko przypomina mi to pracę ze specjalnością.

Nie chodzi tu jedynie o imprezy czyli "pilnowanie". HSP ma o wiele ciekawsze zajęcia, tak naprawde mocno nakładające sie na HSRD.
Pelikan napisał:
Jak dla mnie to paranoja, ale jak ktos chce to ciągnie i ciągnie w tą stronę. A przeciez to tez szeroko pojęta specjalność obronna czy HSG.
Działałem w drużynie techniczno-obronnej, byłem drużynowym HSG. Teraz wraz z drużyną współpracuje z policją, co prawda bardziej na zasadzie służby a nie specjalności ale już na tym poziomie widze że to co robimy bardzo różni się od HSG.

Ta specjalność jest mocno okrzyczana jako niepotrzebna, niemetodyczna i w ogóle ale czy większość z instuktorów miała w ogóle do czynienia z profesjonalną drużyna HSP, która ma wyszkoloną kadrę, przeszkolonych ludzi? HSP dopiero raczkuje... dajcie nam sprubować. Nad tą specjalnością naprawdę czuwają ludzie którzy nie pozwolą aby była sprzeczna z metodą i metodykami, którzy jasno określają jej cele i którzy podobnie jak Wy nie widzą sensu sztucznych działań

Szczerze mówiąc bardziej ciagnie mnie w strone lasu niż poligonu, więc myśle że zaliczam się do grona harcerzy świadomych celów działania ZHP i widze sens w tworzeniu HSP o ile oczywiście bedzie ono działo podobnie jak HSR - z wyszkoloną kadrą i ku dobru ogółu, bo pomagając innym.

Prosze nie atakujecie czegoś czego nie znacie... albo znacie pojedyńcze przypadki i to zwykle ze słyszenia.

To nie jest czas ani miejsce na dyskusje na temat sensu działania HSP czy zagrożeń wynikających z tej specjalności. Mam nadziję że uda nam się spotkać jakoś poza virtualem i porozmawiać nt. tej specjalności... "nam" czyli ludziom działającym w HSP i ludziom którzy mają zastrzeżenia co do pracy takich środowisk(jest pewna możliwość ale to dopiero zamysły). ale najpierw "przeciwnicy" muszą poznać to czym tak _naprawdę_ ma zajmować się HSP i dobrze przemyśleć argumenty żeby nie wyszlo na to że "nie lubimy azjatów bo mają skośne oczy albo co gorsza za to że są czarni..."

Ale żem się rozpisał... sorki za OT

Pozdrawiam
Daniel Dobrijałowski
Referat Drużyn HSG/HSP
Chorągwi Białostockiej
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 22 mar 2005, 19:59

orcus napisał:
Prosze nie atakujecie czegoś czego nie znacie... albo znacie pojedyńcze przypadki i to zwykle ze słyszenia.
Zeby nie było, że ze znam ze "słyszenia". Byłem uczestnikiem HSP podczas Zlotu Gniezno 2000. Mialem okazje wspolnie popracowac/poimprezowac z Mackiem Pietraszczykim. Jestem instruktorem Klubu Pikującego Orła.
Zarówno HSP jak i HSG jest mi znana, także jak druzyny obronne. Dlatego nie uwazam, ze jest nam potrzebna "harcerska zandarmeria" lub inne tego typu twory. Nie robmy kolejnych specjalnosci. Jak dla mnie jest to niszowy/offowy odłam HSRD/HSG/obronnych. Nie ma sensu montowac nastepnego inspektoratu dla kilku druzyn.
kazdy narzeka na rozbudowaną górę i dziesiątki wewnętrznych przepisów. Czas na kolejne? Przecież audytor w GK ZHP się załamie jak tak dalej będziemy kombinować.

No, ale jak chcemy podyskutować o HSP to zmieńmy wątek, bo ten jest o PUSZCZAńSTWIE.

Pozdrawiam serdecznie!
członek Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Kieleckiego, amator strzelectwa sportowego, uczestnik HSP Gniezno 2000 i koordynator HSP na innych imprezach, a że kształceniowiec.... no cóż... każdy z nas ma jakieś odchylenia ;)
hm. Marek Jedynak
--

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 22 mar 2005, 20:35

Dobra nie zrozumieliśmy się ale to już nie ten wątek... EOT.

Pozdr.
orcus
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

mleco
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mleco » 23 mar 2005, 01:17

Zapraszam tu http://www.zagiew.harc.pl/forum/viewforum.php?f=28
wszystkich zainteresowanych. Znajdują się (albo znajdowac się będą) informacje o spotkaniu wszystkich puszczaków z całej Polski.
ćwik Marcin Nowak
Hufiec Jastrzębie Zdrój

mleco
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mleco » 05 kwie 2005, 16:15

Druhny i druhowie!!
Mam nadzieję, że pomysł Sejmiku Puszczańskiego nie przygasł w Waszych sercach i jedynie Wasze mliczenie jest naradą w Waszych środowiskach...
Zapraszam na w/w forum.
ćwik Marcin Nowak
Hufiec Jastrzębie Zdrój

mleco
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mleco » 08 cze 2005, 21:58

Witam. Zaczyna sie kształtowac powoli wszystko. Na razie zapraszamy do Mrągowa
11.06 Festyn Indiański godz.10.00-15.00 (wstęp 5,00 zł)
- będzie Wódz Indiański z Białegostoku ze swoją ekipą
- stroje indiańskie
- konkursy, zabawy, strzelanie z łuku itd.

Po festynie propozycja spotkania puszczańskiego w formie biwaku.
Ok. 3 km od Mrągowa.
A tymczasem na liście dyskusyjnej puszczaństwa (puszczanstwo@yahoogrups.com) można poczytać o miejscu Sejmiku puszczańskiego. Trwa także dyskusja(??) o terminie Sejmiku. Zapraszam do włączenia się. Zapraszam takze na http://www.zagiew.harc.pl/forum/viewforum.php?f=28
to część forum IV Środowiskowego Szczepu Harcerskiego "Żagiew" z Jastrzębia Zdroju, gdzie dyskutujemy o Sejmiku. Pozdrawiam serdecznie...
Błękitne niebo w sercu i nad głową!!
ćwik Marcin Nowak
Hufiec Jastrzębie Zdrój

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ekologia”