Silesia 2008

dresu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dresu » 24 sie 2007, 19:10

ufff, wreszcie ktoś kto się na tym zna.........
14 GDH ,,Szarotka'' im. A. Powiecki
http://www.14gdh.gliwice.zhp.pl

cienik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cienik » 25 sie 2007, 22:27

Święte słowa.

I wszystko nagle jakby jaśniejsze się stało! Chyba czas w tym roku wziąć się za naukę, trzeba zacząć chodzić na lektorat ;).

Swoją drogą - ciekawa koncepcja. Jak dobrze zrozumiałam - "drużyna zlotowa" to skład międzynarodowy?
pwd. Olga Gumieniak HO
47 LDW Widmo
Zespół ds. Wizerunku
Hufiec Lublin ZHP
http://zhp.lublin.pl

Pietruszka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pietruszka » 26 sie 2007, 07:39

Kurcze... Planowałam wyjazd na ten zlot. W sumie bardzo mi sie podobała mysl o zlocie międzynarodowym, nigdy na czymś takim do końca nie byłam. A teraz co... Czemu do 17 lat? Kto to wymyślił? Przecież są jeszce członkowie ZHP np 18 letni którzy nie mają jeszcze instruktorów, albo nie umieją dobrze mówic po angielsku i co? Wtedy to trudno? Impreza nie dla Ciebie? :((
"Ja prosty człowiek - wierzę w słowo.
Powiedzą - wstań i idź - to idę.
Zarabiam ręką, a nie głową
Nie grzeszę pychą ani wstydem.
Dla ludzi mam otwarte drzwi,
Niewiele zabrać można mi..."

Magia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magia » 26 sie 2007, 12:15

Ja jeszcze bym mogła jechać jako uczestnik, ale na przykład nie za dobrze mówię po angielsku, czyli już raczej nie mogę jechać? Bo jak rozumiem każdy uczestnik też będzie musiał znać ten język. Nie będzie żadnych ekip polskich harcerzy?

Pozdrawiam
Hej!
pion. Ania "Magia" Walczak
88 DW "Wierchy"

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 26 sie 2007, 17:47

Czemu do 17 lat? Kto to wymyślił?
poprosiłem Komisarza Zagraniczego ZHP aby wyjaśnił to szerzej, bo on ma odpowiednią do tego widzę

z moich informacji wynika, że jest to utarta praktyka międzynarodowa i wynika prawdopodobnie z 2 rzeczy:
- w wielu organizacjach skautowych skautem jest się do czasu ukończenia 16-17 lat, a później jest się instruktorem, albo przestaje się działać, rzadko są grupy wiekowe dla ludzi w wieku powyżej 18 lat; poza tym szkołę średnią kończy się również w różnym wieku, np. w Rosji i na Ukrainie maturę pisze się w wieku 17 lat ( z tego co wiem ) a w innych krajach w wieku 18 lat, szczególnie w tych, w których zaczyna się naukę w wieku 6 lat; poza tym wielu skautów w klasie maturalnej zajmuje się maturą i stąd pewnie jest to 17 lat
- po drugie dla grup starszych występujących w innych organizacjach organizowane są inne Zloty skierowane tylko dla nich typu Euromoot, czy światowy Moot lub Roverway, które bardziej nastawione są na wyczyn lub inne formy spędzania czasu

a granicę należy wyznaczyć i taka specyfika, że jeżeli byłoby 18 lat to też niektóre osoby pytałyby dlaczego nie 19? ;)

my nie przeprowadzaliśmy analizy pod tym kątem, przyjeliśmy po prostu rozwiązania obowiązujące na tego typu zlotach i na wcześniejszych Zlotach Skautów Europy Środkowej typu Orbis czy Tatracor
Przecież są jeszce członkowie ZHP np 18 letni którzy nie mają jeszcze instruktorów
wtedy są wędrownikami i mogą również być w IST
albo nie umieją dobrze mówic po angielsku i co? Wtedy to trudno? Impreza nie dla Ciebie?
dla chcącego nic trudnego :) mówię serio
jeżeli uczysz się angielskiego, to przez rok można nieźle się podciągnąć, są niesamowite możliwości, Internet, gazety, bardzo dużo oglądania telewizji satelitarnej

przy dużych chęciach można nauczyć się języka w stopniu komunikatywnym, a wtedy pewne możliwości istnieją załapania się do IST

jeżeli ktoś będzie miał 18 lat i miał takiego pecha, że nie mógł w szkole się uczyć języka angielskiego, gdyż zawsze był to inny język, ale tym innym jest w stanie dobrze się posługiwać - to postaramy się stworzyć dla niego taką formę wolontariatu, że sam będzie zadowolony, a swoją cegiełkę do organizacji Zlotu będzie w stanie dołożyć
Nie będzie żadnych ekip polskich harcerzy?
będą, jednak zlot jest międzynarodowy i bardzo na to kładziemy nacisk, bo chodzi o to aby poznać jak najbardziej innych ludzi, a przebywając w gronie tylko Polaków nie skorzysta się z tego, że jest to zlot międzynarodowy

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 26 sie 2007, 21:49

KWestia wieku jest trochę wtórna do zasad panujcych w organizacji, a to temat rzeka, więc postaram sie skrótowo.

Skauting jest organizacją wychowawcza dla młodych ludzi. Dorośli pełnią tam funkcje wychowawców, koordynatorów, itp.

Oczywiście w różnych organizacjacj granica ta jest różnie definiowana. Choć zazwyczaj na twardo. I tak np w Portugalii wiek wędrowniczy kończy się w wieku 21 lat, od 22 lat można być instruktorem.

NIE MA możliwości zwykłego "harcowania" dla ludzi w tym wieku. Po prostu człowiek realizuje się jako instruktor. I to miejsce dla niego.

To samo dotyczy grup wiekowych. Są różne grupy wiekowe i różny program dla nich przygotowany. Ograniczenie grup wiekowych i twardy podział na nie to dość nowa u nas sprawa, choć z drugiej strony trwa już kilka lat i warto wreszcie się do tego przyzwyczaić.

I tak jak nikogo nie dziwi ograniczenie wieku na imprezach ZUCHOWYCH tak nikogo nie powinno dziwić ograniczenie na imprezach HARCERSKICH i STARSZOHARCERSKICH. Tu wiek i tak jest podciągnięty o 2 lata do 18 lat.

16 lat to początek drogi instruktorskiej lub wędrowniczej czy się to komuś podoba czy nie. JEST możliwość pełnienia służby jako IST więc prosze bardzo - tą drogę możecie wybrać jeśli chcecie uczestniczyć w zlocie.

Z drugiej strony jest wiele imprez międzynarodowych dla wędrowników (np MOOT, ROVERWAY) gdzie jest DOLNE ograniczenie wiekowe.

To chyba tyle.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 26 sie 2007, 21:53

g00rek pisze:KWestia wieku jest trochę wtórna do zasad panujcych w organizacji, a to temat rzeka, więc postaram sie skrótowo.

Skauting jest organizacją wychowawcza dla młodych ludzi. Dorośli pełnią tam funkcje wychowawców, koordynatorów, itp.

Oczywiście w różnych organizacjacj granica ta jest różnie definiowana. Choć zazwyczaj na twardo. I tak np w Portugalii wiek wędrowniczy kończy się w wieku 21 lat, od 22 lat można być instruktorem.

NIE MA możliwości zwykłego "harcowania" dla ludzi w tym wieku. Po prostu człowiek realizuje się jako instruktor. I to miejsce dla niego.

To samo dotyczy grup wiekowych. Są różne grupy wiekowe i różny program dla nich przygotowany. Ograniczenie grup wiekowych i twardy podział na nie to dość nowa u nas sprawa, choć z drugiej strony trwa już kilka lat i warto wreszcie się do tego przyzwyczaić.

I tak jak nikogo nie dziwi ograniczenie wieku na imprezach ZUCHOWYCH tak nikogo nie powinno dziwić ograniczenie na imprezach HARCERSKICH i STARSZOHARCERSKICH. Tu wiek i tak jest podciągnięty o 2 lata do 18 lat.

16 lat to początek drogi instruktorskiej lub wędrowniczej czy się to komuś podoba czy nie. JEST możliwość pełnienia służby jako IST więc prosze bardzo - tą drogę możecie wybrać jeśli chcecie uczestniczyć w zlocie.

Z drugiej strony jest wiele imprez międzynarodowych dla wędrowników (np MOOT, ROVERWAY) gdzie jest DOLNE ograniczenie wiekowe.

To chyba tyle.
No i pora umierać, bo zgadzam się z g00rkiem. :)
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 26 sie 2007, 22:11

dalkow pisze:dlatego skłaniamy się do koncepcji:
- podstawowa jednostka powiedzmy patrol lub zastęp to 9 uczestników plus jeden własny, pełnoletni opiekun
Wiem że ten zlot jest specyficzny, ale ciekaw jestem czy/kiedy doczekam się że "podstawową jednostką" na zlotach w Polsce będzie stały, "całoroczny" zastęp. Podkreślam: stały, "całoroczny".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 27 sie 2007, 08:36

Jak stanie na nogi system zastępowy :)
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 27 sie 2007, 09:23

Tylko że to trochę jak "stawianie wozu przed koniem".

Jeśli organizatorzy zlotów (hufcowych, chorągwianych, środowiskowych, ogólnopolskich, itd.) nie zaczną promować udziału stałych zastępów, z osobą pełnoletnią wyłącznie jako opiekunem, to będzie oznaczało że nadal rezygnujemy z silnego bodźca do tego by ten system zadziałał.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sie 2007, 09:26

19kldh pisze:
- podstawowa jednostka powiedzmy patrol lub zastęp to 9 uczestników plus jeden własny, pełnoletni opiekun
Wiem że ten zlot jest specyficzny, ale ciekaw jestem czy/kiedy doczekam się że "podstawową jednostką" na zlotach w Polsce będzie stały, "całoroczny" zastęp. Podkreślam: stały, "całoroczny".
No, Czesławie, planowany zlot HSG ma w założeniu, że przyjeżdżają na niego zastępy zastępowych. Zwykle, całoroczne.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 27 sie 2007, 09:52

Maciek P pisze:
19kldh pisze:
No, Czesławie, planowany zlot HSG ma w założeniu, że przyjeżdżają na niego zastępy zastępowych. Zwykle, całoroczne.
No to masz już 50% "planu" ;)
A następny zlot zaplanuj dla "zwykłych" zastępów :)

P.S.
Kiedy i gdzie planujesz ten najbliższy ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sie 2007, 10:05

19kldh pisze:Tylko że to trochę jak "stawianie wozu przed koniem".

Jeśli organizatorzy zlotów (hufcowych, chorągwianych, środowiskowych, ogólnopolskich, itd.) nie zaczną promować udziału stałych zastępów, z osobą pełnoletnią wyłącznie jako opiekunem, to będzie oznaczało że nadal rezygnujemy z silnego bodźca do tego by ten system zadziałał.
Czesław ma rację. W moim środowisku drużynowa nie była w stanie przejść na system zastępowy, mimo że znała jego zalety, bo uzależniała to od wychowania zastępowych. Tymczasem brak pracy systemem zastępowym spowodował właśnie chroniczny brak zastępowych i w efekcie uwiąd drużyny.

System zastępowy ma to do siebie, że sam się generuje i regeneruje.

Najskuteczniejszą metodą "przekonania" do systemu zastępowego jest promowanie go choćby poprzez wymagania na zlotach.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sie 2007, 10:07

19kldh pisze:
Maciek P pisze:
19kldh pisze:Wiem że ten zlot jest specyficzny, ale ciekaw jestem czy/kiedy doczekam się że "podstawową jednostką" na zlotach w Polsce będzie stały, "całoroczny" zastęp. Podkreślam: stały, "całoroczny".
No to masz już 50% "planu" ;)
A następny zlot zaplanuj dla "zwykłych" zastępów :)

P.S.
Kiedy i gdzie planujesz ten najbliższy ?
Dla zwykłych, jak będą "moce przerobowe".
Jakoś na wiosnę, w maju, w okolicach Święta SG. Komendantowi Głównemu SG bardzo na nim zależy.

A gdzie? Hm... wstępnie Koszalin, Kętrzyn lub W-wa.
Ostatnio zmieniony 27 sie 2007, 10:07 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

dresu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dresu » 27 sie 2007, 12:09

sorki, ale zrobiliście offtopa, to jest temat o Silesii.......
14 GDH ,,Szarotka'' im. A. Powiecki
http://www.14gdh.gliwice.zhp.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Silesia'2008”